Poporodní deprese. Brala jste některá Citalec a Rivorit a byla v pohodě?

jituskamou
21. zář 2021

Ahoj, holky mám silné poporodní deprese, od obvodního jsem dostala citalec a ještě doma mám tritttico a rivorit už jsem si vzala mám to čím dal horší bral někdo na údržbu citalec a rivorit a byl v pohodě

irmamala
21. zář 2021

Ne že bych byla nějakej guru Jára, ale nebylo by lepší spíš vysledovat, co je příčinou těch potíží a zkusit nějakou jinou techniku, jak to zvládat, než do sebe rvát takovou kupu sra*ek? Já bych se bála, že nebudu schopná přestat a zůstanu na antidepresivech celou mateřskou....

mandala
21. zář 2021

@jituskamou Hele neposlouchej, když někdo píše, že AD jsou sračky, zřejmě nikdy nezažil depresi. Léky jsou v tomto případě opravdu potřeba, je to onemocnění jako každé jiné, silou vůle prostě neovlvníš. Já bych spíš radila navštívit psychiatra, který ti může napsat léky na míru, obvoďák tomu nerozumí a píše většinou všem to samé. Držím ti pěsti, prošla jsem si tím též a už nikdy v životě, v nejhorším případě můžeš volat i RZS. ♥️

veritanas
21. zář 2021

@irmamala a i kdyby zůstala, tak co? Antidepresiva, které jmenovala nejsou návyková a může s nimi normálně fungovat. Myslím, že moc zkušeností s depresí nemáte. Nechci být nějaká útočná nebo něco, ale poporodní deprese nemá spouštěč, ale je způsobena hormonální nerovnováhou a vyčerpáním těla. To není, že je jí blbě. To jsou situoace, kdy člověk není schopen postarat se o své děti.

@jituskamou já měla Eliceu a triticco, sice kvůli něčemu jinému. Trvalo než to zabralo, minimálně 3 týdny to trvalo, potom se to lepšilo, a po půl roce jsem byla totálně v pohodě a už jsem dva roky bez ničeho..🙂 vydržte bude líp..

marselina
21. zář 2021

@jituskamou určitě bych navštívila psychiatra, jak píše mandala obvodak napíše ty základní a tobě nemusi zrovna vyhovovat. Já to tak měla taky, nakonec jsem dostala jiné. Taky léky nezaberou hned i po 14dnech užívání se kolikrát můžeš cítit hůř.Drzim pesticky ať je ti brzo Dobre.

ahyt
21. zář 2021

@irmamala tohle napise jen ten,kdo nezazil depresi.To je jako kdyz reknes beznohymu,jdi se probehnout.

srnii
21. zář 2021

Jak píší ostatní, obvoďáci dávají všem to stejné, mají omezené možnosti co mohou psát a toto je takový ten "základ". Určitě navštiv psychiatra, poporodní deprese nejsou legrace a je třeba to zaléčit, brát je určitě nebudeš muset dlouho. Další možností je navštívit krizové centrum pokud máš nějaké v okolí, například v Brně v Bohunicích je, v Praze v Bohnicích atp. Rozhodně držím pěsti, tento stav není neobvyklý, zažívá ho spoustu žen a neboj, bude to dobré!

srnii
21. zář 2021

Navíc první dny, co se berou antidepresiva ten účinek není moc znát, musí se vydržet, zabírají tak za 14 dní, s tím je třeba počítat. Dává se třeba právě proto i ten Rivotril, který působí proti úzkostem a pomáhá překonat tu fázi než začnou působit ty AD. Hlavně abys měla i podporu v okolí, netaj se s tím, rodina musí vědět čím si přicházíš aby ti mohla pomoci!

drep
21. zář 2021

Citalec a trittico návykove nejsou, rivotril jo a z té tvé kombinace je jediný, kterho bych se bála. Nicméně z pohledu té “blbé vobvoďačky” - ano, jasně že se v antidepresivech/anxiolyticích a jejich kombinací nevyznám tak dobře jako psychiatr, skoro bych řekla, že by to bylo divné. Na usmevmamy.cz najdeš i nějaká centra, ale jinak bych klidně v pracovní den zavolala na nejbližší nemocniční psychiatrii a poradila bych se s nimi. Myslím, že zkušený psychiatr pozná po telefonu, jestli je to na nějaký akutní zásah.

srnii
21. zář 2021

@drep návykový je ale ze začátku se dává, jen se musí postupně vysazovat a nebrat dlouho.

drep
21. zář 2021

@srnii to já vím, že v akutní fázi býval nutné něco anxiolytického, ale pochopila jsem mezi řádky, že si to autorka nasadila sama (píše mám doma ricotril a trittico a vzala jsem to…), nikoliv že to nasadil doktor, ať už praktik nebo psychiatr, což mi nebezpečný přijde

srnii
21. zář 2021

@drep Jasný, čtu si příspěvek autorky znovu a opravdu to tak vyznívá. V tom případě to samozřejmě není dobré i z toho pohledu, že pokud má něco takového doma, tak asi v minulosti nějaké takové stavy proběhly a návštěva psychiatria je ještě více na místě.

baboo
21. zář 2021

@jituskamou já jsem měla Citalec a Neurol (to je dtto jako Rivotril), ten Citalec trvá, než začne působit...klidně několik týdnů, proto máš ten Rivotril, aby tě klidnil, ale nečekej, že budeš hned v pohodě. Hlavně bych se ale objednala k psychiatrovi a AD neřešila u obvoďáka.

barmil
21. zář 2021

@jituskamou holky víte co je smutný kolik z nás tady o tomhle pise a ty problémy má, ale nikde u doktora se to neřeší. Zkontroluje se zhojeni dělohy, popř nějakých poranění a nazdar, ale na psychiku se nikdo nezepta a doma všichni očekávají, že budeme automaticky šťastné, protoze přece máme dite. Je mi z toho smutno, miminko se kontroluje pořád, ale na to jak je té ženě se nikdo nezepta. V tomhle vidím problém, kéž by tu byly duly, nebo nějaké průvodkyně těhotenstvím a laktaci, které by chodily domu, tam jsou ženské preci jen víc v klidu a měly by šanci odhalit, že potřebuji pomoc a podporu.

drep
21. zář 2021

@barmil u nás v kraji tahle pomoc ve formě nějakého poporodního provázení existuje. Ale já o ní vím, protože jsem jsem na facebooku v lokální nosící skupině, jinak to asi není úplně rozšířená informace. Píšou, že pomůžou s čimkoliv -uklidit, uvařit, zabavit dítě, tak předpokládám, že podpoří i při psychické nepohodě. A na to, jak mi je a jak to zvládám se mě gynekoložka ptala (máme teda polo-kamarádský vztah, tak možná se neptal všech, ale spíš nyslím, že jo)

hermanka88
21. zář 2021

@irmamala já jsem si tím prošla..brala jsem AD 9 měsíců. Takže si troufám říct,že o tom něco vím. Není to sranda,když se to rozjede.
Zakladatelce radím návštěvu odborníka, jinak se to může zvrtnot a cesta do normálu je dlouhá..následky cítím dodnes. I když teda už jsem oficiálně zdravá a bez léků. Občas to má tendenci se vracet,proto mohu kdykoliv kontaktovat psychiatra,pokud by něco začlo být přes čáru.

hermanka88
21. zář 2021

@mandala svatá pravda a podepisuju se pod to jako někdo,kdo si tím také prošel. Odborník!!Tady není na co čekat. Se zánětem spojivek také nejdu na gynekologii..

barmil
21. zář 2021

@drep me se neptal nikdo a to jsem na sobě cítila už v porodnici, že nereaguji normalne, gynekolozka se jen koukla, kam mela a nabídla antikoncepci a nazdar.

mandala
21. zář 2021

@drep Nemyslela jsem to tak, že obvoďačka je blbá 🙈, na druhou stranu první zaléčení antidepresivy od obvodního může někdy hodně pomoct, objednací doba u psychiatra je někdy hodně dlouhá...😉

gracinka7
21. zář 2021

@jituskamou rozhodně si najdi psychologa, popřípadě psychiatra. Na psychology hrazené pojišťovnou se čeká i půl roku, tak neváhej a jdi k někomu jako samoplátce. Poporodní deprese je sviňa.

drep
21. zář 2021

@mandala ale já to tak i pochopila, “blbej vobvoďák” rozhodně nebyla reakce na tebe, spíš na všeobecné smýšlení o prakticích. Praktik je specialista na všeobecnou medicínu, tj. Od každého trochu a je přece úplně cajk říct nahlas, že kombinovaná léčba deprese patřil do ruky psychiatra. Stejně jako má praktik umět poznat zástavu oběhu a zahájit resuscitaci, ale nikdo po něm nechce, aby rozhodoval jestli chladit. Ale musí umět nasměrovat.