Poporodní deprese, je tady někdo s tímto problémem?

benesovm
29. kvě 2017

Ahoj všem pisatelkám na "Modrém koníkovi,"
chtěla bych obnovit diskusi, která je tu od roku 2010. Pokud je tu některá z Vás, která také trpí jakoukoliv formou poporodních depresí tak budu ráda, když sem napíše svůj příběh a podělíme se tak o naše trápení s touto neočekávanou chorobou. Nebudu se tady rozepisovat jaké bylo moje druhé těhu (po prvním porodu bylo vše až na velké nevyspání v pořádku - teď mám 3 letého kluka) jen napíši, že bezproblémové nebylo. Již asi 4 týdny před porodem jsem začala mít velké úzkosti a obavy z toho jak vše dopadne (asi jsem už v této době měla sáhnout po antidepresivech a mnohé komplikace bych si teď ušetřila) tak jsem asi poslední týden brala večer nejnižší dávku Neurolu, abych se alespoň trochu vyspala. Po porodu bylo vše cca. 14 dní v pohodě a pak najednou z ničeho nic se začaly vkrádat myšlenky, že nebudu schopná se o druhorozeného klučinu postarat, nedokážu ho nakojit a tyto stavy se pořád zhoršovaly až skončily tak, že jsem měla odpor ke kojení a neměla vůbec sílu doma fungovat. Přenášela jsem dusnou atmosféru na všechny kolem a o malého drobečka se staral partner. Když už jsem byla ve fázi, že odejdu z domu a všechny tam nechám a měla dokonce zlost, když jsem koukala na maličkého, že ze mě vysál veškerou energii, tak jsem se rozhodla, že s tím musím něco dělat. Nechala jsem se odvézt na psychiatrii a jsem tady již 3 týdny a musím říct, že jsem udělala dobře a rozhodla se pro tento razantní krok. Cítím se už lépe i přes to, že mi uměle museli přerušit laktaci a dostala jsem antidepresiva Mirtazapin, po kterém jsem ze začátku byla úplně hotová únavou - ale alespoň jsem po nich večer spala a i síla se mi začíná postupně vracet. Jen si pořád vyčítám, že jsem doma na dva malé kluky nechala samotného partnera (ale ten zaplať Pán Bůh vše zvládá i za pomoci bližší rodiny). Ale nepoužitelná matka je pomalu horší než žádná. Myšlenky, že už to nikdy nebude lepší a strašné stavy jsem také zažila, teď už jsou mnohem slabší - ale nervozita a neklid jak to doma vše zvládnu mě stále provází. Byla bych ráda, kdyby se tu našla také nějaká maminka co toto také nyní prožívá a mohly bychom si o tom společně podiskutovat. Když si navzájem vylijeme srdíčka, jistě se nám i více uleví a podpoříme se v tomto těžkém životním boji. Děkuji pokud se někdo ozve a bude mít chuť si se mnou napsat pár řádek. Martina

andryyysssek
31. kvě 2017

Ahoj,vím moc dobře, jak se cítíš. Můj syn má už 2,5 roku,ale po šestinedělí jsem taky začala trpět poporodnimi depresemi,trvaly 14 dní. Měla jsem takové stavy,že jen zakňoural,a lezlo mi to na nervy,a když plakal,uvažovala jsem dokonce o tom,že ho umlčím,např. polštářem.Starala jsem se o něj jen z povinnosti,byla jsem spíš jako stroj,pořád jsem jen brečela,a připadala si neschopná.

benesovm
autor
31. kvě 2017

@andryyysssek tak to je fajn, že to trvalo jen 14 dní - já to asi měla ještě o něco horší, protože jsem se nemohla starat, prostě to kvůli obrovské únavě a nemoci nešlo. Ale teď už je to lepší a v pátek už mě pustí domů tak jsem zvědavá, jak to tam vše zvládnu a aby toho ještě nebylo málo - tak jsem asi vlivem hormonů a polehávání a jiných neduhů v nemocnici dostala trombózu do žíly v lýtku takže teď jsem ještě nervózní z toho, jestli mi ten tromb nevyputoval do plic, protože tam cítím takový tlak, ale zase tady mi říkají, že se to podchytilo včas a tohle je jen můj psychosomatický stav z toho, že se pozoruji a bojím se toho nejhoršího. Tak budu dokotrům věřit a zbytečně se z toho nestresovat.

fifilady
31. kvě 2017

Ahoj, chápu tě a posílám hodně síly, kterou teď určitě potřebuješ. Udělala jsi to nejlepší, co jsi mohla, protože není nic horšího, než když tě deprese srazí do kolen... Já s tím ne moc úspěšně bojovala 2 měsíce po porodu, občas ještě teď (malá má 5,5M) mě to přepadne. Nejvíc mi asi pomohlo, že jsem si sama uvědomovala, co se se mnou děje (sama se zajímám o psychologii a mám v plánu ji studovat), když bylo nejhůř, zašla jsem se vypovídat/uklidnit k psychiatričce... Navíc s depresemi se léčí už nějakou tu dobu i můj manžel, tak jsme to museli nějak ustát společně. Držím palce, ať je brzy lépe!

benesovm
autor
31. kvě 2017

@fifilady děkuji ti za podporu. Ano také mám teď obavy jak to doma vše zvládnu, ale ležení po ústavech už u mě není řešením. Partner se mnou bude ještě nějakou dobu doma a věřím, že až se vše zaběhne a já si postupně zase zvyknu na cvrkot kolem dětí tak bude lépe. 🙂

fifilady
31. kvě 2017

@benesovm Hlavní je, že máš oporu v rodině a partnerovi. Se dvěma raubířema to musí být o to větší zápřah, ale věřím, že to brzy zvládneš a na tohle nepříjemné období už si pak jen občas vzpomeneš... Důležité je mít i třeba "krizový plán" - třeba v případě, že se zase nebudeš cítit dobře, mít možnost kdykoliv sehnat partnera/babičku/kamarádku, aby pohlídali děti a ty jsi mohla aspoň na pár hodin vypnout (také jsem tuhle možnost už asi 3x použila a díky tomu jedu dál).

andryyysssek
5. čer 2017

@benesovm jj,jen 14dni,ale trpím na lehké deprese,které se vracejí. Chodím na psychoterapie,a pomáhá to.Tak ti přeji brzké uzdravení 🙂