Potíže s dýcháním při usínání, zažil to někdo?

megy
30. led 2013

Poslední dobou, asi půl roku, mám problémy s usínáním, mám pocit, že přestávám dýchat, tak se vzbudím a rychle dýchám, jsem celá vyděšená, celkově z toho slabá. pak třeba po nějaké době usnu, ale většinou až tak za hodinku až dvě a bez problémů. Nemám pocit, že bych se v noci budila a lapala po dechu, je to jen při usínání, dost mě to vždy vyděsí. byla jsem u dr., ta si myslí, že je to psychického původu. není mi z toho fakt dobře, už se vždycky děsím jít spát, že se to bude opakovat. často tento stav vyvolává, když sedím se skloněnou hlavou u počítače delší dobu a pak si jdu lehnout. hodně mě bolí i krční páteř a hrudní :-/ jsem zoufalá. má někdo stejnou zkušenost? jinak v noci od porodu docela chrápu, aspoň podle přítele, ráno se budím nevyspaná :-/

pulecek
30. led 2013

Ahoj já si myslím že můžeš mít zablokovanou páteř tím pádem ti to stlačuje určité nervové zakončení ..a s tím že se ti tohle stává když skloníš hlavu o tomhle sem někde četla že pokud se hlava skloní v určitém uhlu mužeš omdlít nebo se zhoršit dýchání..a psychického puvodu to být muže také..opravdu těžko říct

slundo
30. led 2013

Měla jsem to samé a bylo to od hrudní páteře. Dr. mi doporučila pilates a zabralo to ihned ! Stačí si vybrat 2 cviky na tuto oblast a pravidelně cvičit. Pokud to nepomůže, poraď se s dr., příčin může být víc.

sarusinka
3. únor 2013

Mam uplne to same.od prvni narkozy.asi psychicke.nemuzu usinat na zadech.takze spim jen na boku :/

lenulak
6. únor 2013

měla jsem stejné problémy několik let, zhoršovalo se to, bylo to od psychiky pomohly antidepresiva vždy na čas

linat
13. srp 2013

Já mám úplně to samé... normálně usínám a najednou mi dojde, že nedýchám, takže se v panice okamžitě proberu do stavu nejvyšší pohotovosti a marně se snažím uklidnit. Většinou potom usnu až vyčerpáním třeba až za dvě hodiny :( Vůbec ale netuším jestli to je od páteře nebo tak, protože mám dost vysoký práh bolesti a tím pádem si fakt jenom málokdy postěžuju, že mě něco bolí... to jste mě teď dost zaskočily, že bych třeba mohla mít bloklou páteř 😒 Já jsem si myslela, jestli to třeba nedělá moje tetanie, ale o takových příznacích jsem fakt nikdy neslyšela. nicméně, když je to fakt špatné, tak si vezmu hořčík a pak většinou usnu, ale to klidně může být jenom placebo...

sarkad2856
13. srp 2013

Taky sem to sem tam mívavala a možná to páteří je,ale já mám aritmii,takže to mám způsobené tím 😒 beru na to prášky.Děje se mi to v klidovém režimu vždy když ležím.Chodím s tím na kardiologii

babka
13. srp 2013

Taky jsem tyto problémy mívala. Taky mám problém s krční páteří a tyhle potíže se mi objevovaly jednu dobu, kdy jsem měla ještě navíc problém se srdeční arytmií. Chodila jsem na kardiologii, brala jsem léky na srdce i nějaké na uklidnění. Bylo to děsný. Jednou v noci mi manžel musel zavolat záchranku, protože jsem se nemohla vůbec nadechnout. Ten doktor, co přijel, byl fakt zlatej. V sanitce mě uklidňoval, že to je psychika a že to má hodně lidí. Že prostě organismus naběhne na nouzový režim úplně bez důvodu. Nakonec jsem postupem času nějak přesvědčila sama sebe, že je to jen psychika. Trvalo to dlouho, ale žádné léky už neberu a mám klid.

futas1986
13. srp 2014

ahoj taky semi to stava 1 az 2 do mesice,dost neprijemne,ale vetsinou jen kdyz jdu pozdeji spat a sem dost vycerpany..co jsem si nastavil spankovy rezim tak abych sel max v pul 11 spat nestalo se to... proste jen kdyz jdu hodne pozde spat a citim velkou unavu,vim ze seto stane dost paradox,ale poradim ti chod vcas spat a pokud mas nadvahu,tak to chce pohyb a omezit koureni 🙂)))....

alenava
5. srp 2016

Dobrý den , obnovuji diskuzi ....mám to teď měsíc, při klimbání mě jakoby probudí, že lapám po dechu třeba i 4x po sobě, pak zaberu a spím výborně...toto mě ale děsí, nikdy jsme to neměla...pomohlo tady někomu něco? děkuji 🙂

mudchen
27. únor 2017

Prisel nekdo na to, cim to muze byt? Ja mam to same od rijna. To jsem prodelala zanet dutin v tehotenstvi...a od te doby to mivam..usinam az vycerpanim...

vendyvandax
16. dub 2017

Nemáte to náhodou někdo tak, že najednou zjistíte, že už nějakou dobu nedýcháte, a nemáte s tím žádný problém, ovšem kromě paniky, že nedýcháte? A musíte se vědomě nadechnout a začít dýchat? A pak strach usnout?

daisyveronica
29. dub 2017

Tak právě se mi to stalo 😐 Není to poprvé! Trpím na to dost často a už si nevím rady. Bojím se usnout..nemůžu absolutně ležet na zádech, protože to je 100% záruka toho, že se mi to stane 😟 Vždy se bojím, že už se nenadechnu. Je fakt, že mi občas "přeskakuje" srdíčko (arytmie), že jsem stále ve stresu ..do toho mám problémy s páteří ..jsem fotografka,takže se furt hrbím u počítače po nocích.. a spím cca 6-7h denně. Každopádně budu ráda za více info od těch, kdo s tím byli u doktora. Přeju všem lepší usínání..já si budu muset dát snad panáka 😐

ruzenka2881998
1. kvě 2017

@vendyvandax
Ahoj mám to stejné, mam to každý.den celý.den někdy to nevnímám ani ale pak mi,dojde ze proste v prubehu dne chvily proste prestanu dychat na 5sekund treba a pak znovu,dycham jako by nic .. nemej strach ja osobne to mam s psychiky a ty urcite taky a jestli,si,citlivá povaha je to jasné a pokud seš ve stresu kdybys.chtěla napiš mi vždy.me uklidňuje se z,někým o tom,bavit s pritelem nemuzu nebo spis on uz je.ze.me vycerpanej furt posloucha,ze mi,neco,je :D :/ 🙂

jonyy
3. črc 2018

Dobrý den prosím vás potřebovala bych poradit strašně špatně se mi dýchá vždycky si musím zivnout abych mohla popadnout dech 😒 blbě se mi usíná .,. Protože mám strach že se mi něco stane když usnu leknu se ve spaní že mi de o život nevím co to může být 😢

susanne88
4. črc 2018

@jonyy mam to tez. Je to způsobené stresem a nebo blokaci krční páteře, patere ci hrudniho kose. Take mezizebernimi svaly. Ja s tim chodim od dubna k obvodakovi, dela mi akupunkturu a tvrdi, ze je to stresem.
Chci od neho napsat papir a chci jit k fyzioterapetuovi, at me pořádně prokrupe ci promasiruje.

Četla jsem dost diskuzi a toto vsem pomohlo.

kacenka1111
4. črc 2018

Co spánková apnoe?

jonyy
4. črc 2018

@jonyy
@susanne88 děkuji mockrát taky si myslím že to je že stresu

mudchen
6. lis 2018

@jonyy mam to taky tak... Ale u me to bude pater..

lupajs
19. lis 2018

Mam to same. Zacalo to ted v poslednich dnech... Je fakt, ze stresu ted mam dost a zada taky obcas boli, ale je to velmi neprijemne a desi me to. Jak tu pisete, clovek ma strach usinat...😳

lupajs
19. lis 2018

@daisyveronica
Dobry den, muzu se zeptat, jak na tom ted jste a co bylo pricinou?
Jsem na tom velmi podobne...
Dekuji, Andrea

daisyveronica
19. lis 2018

@lupajs Moc Vás zdravím 🙂 Moje obvoďačka mi nechávala dělat EKG, ale srdce mi zrovna bilo ukázkově. Takže žádný problém nezjistila...možná kdybych to řešila přímo přes kardiologa a dali mi tenkrát na víkend holter (přístroj, který měří srdeční činnost), že by asi koukali :/ Každopádně teď jsem bez problémů. Začala jsem 3x týdně cvičit fitness s trenérem, snažím se nehrbit se a držet pevně záda, dbám na to, abych před spánkem nepila kafe, abych nechodila spát moc přetažená, protože jsem řešila partnerskou krizi a dost jsem se trápila, začala jsem docházet k psycholožce a dávat se i psychicky do pořádku a problémy zmizely...stane se to opravdu vyjímečně ,a když už se to stane, tak vstanu, vyvětrám, abych v pokoji měla chladněji na spánek, chvíli se projdu nebo se dojdu napít vody a pak se mi usíná bez problému. Ale tenkrát to bylo šílené...měla jsem to skoro každý den, ve fázi usínání jako bych přestala dýchat a začala jsem strašně lapat po dechu. Bála jsem se usínat, protože jsem věděla už předem, že mě to čeká ..Ten pocit je fakt hrozný. Každopádně zdravý rozum mi říká, že příčiny byly dvě - velký stres a špatné držení těla. Protože teď jsem mnohem klidnější a mám více pohybu. Nemůžete to mít také z toho?

lupajs
19. lis 2018

@daisyveronica
Moc dekuji za reakci! Mozne to je, stres mam ted celkem velky - dcera zacala navstevovat skolku a me ceka navrat do prace a tak nejak to hur snasim...
od porodu mi nejde vratit se zpet do formy, takze kily navic trpi cele moje telo, i kdyz jsem zacala pravidelne sportovat. Je to beh na dlouhou trat....
Na kardiologii jsem vedena - mirna nedomykavost chlopne (srdecni aritmie), ale to bylo, pri kontrole v tehotenstvi, v poradku...
Jsem uz od podstaty clovek, ktery lehce podleha stresu.... nicmene je to opravdu hrozne neprijemne (bojuji s tim zatim velmi kratce, ale intenzivne)😞

lupajs
19. lis 2018

@daisyveronica
A jeste otazka, jak dlouho to u Vas tenkrat trvalo?

daisyveronica
20. lis 2018

@lupajs Dobrý večer, naprosto chápu ...člověk má strach vůbec usnout a pak i strach o sebe, aby byl v pořádku.. Co si pamatuji, tak to trvalo půl roku. Z této doby to bylo třeba 2 měsíce intenzivně, kdy se mi to stávalo třeba každý druhý den, pak třeba tři dny klid a pak třeba každý den celý týden a takto se to různě střídalo. Zbytek ty 4 měsíce to bylo dost namátkové...měla jsem naopak třeba týden klid a pak se mi to stalo 2 noci za sebou a podobně. Je zvláštní, že si nepamatuju, že by se mi to stalo přes den, kdy jsem si zdřímla třeba na hodinku, ale vždy v noci, když jsem byla nejvíc utahaná a strašně jsem se těšila, že se vyspím. Jak dlouho to máte Vy?

lupajs
21. lis 2018

@daisyveronica
Dobry vecer, na me to prislo ted v poslednich dnech, tak zjistuji, co a jak...
ted mam doporuceni na kardiologii a napsany neurol...
Vypada to, ze je to psychosomatickeho puvodu...
Budu doufat, ze to co nejdrive prejde, bylo by to opravdu k zblazneni...
Ale je fajn vedet, ze v tom clovek neni sam...

daisyveronica
22. lis 2018

@lupajs Určitě v tom nejste sama...já myslím, že spousta lidí to neumí ani popsat...možná ani nechce ;)

lupajs
25. lis 2018

@daisyveronica
Jeste jednou Vsm moc dekuji za reakci! Cloveka to tak nejak vzdy uklidni...
Preji krasne a hlavne zdrave dny!😊🌻

honzap
3. pro 2018

Zdravím, u mě to začalo někdy v květnu 2017, pořád jsem přemýšlel co to může být, byl jsem za obvoďákem a taky jsem v noci hodně chrápal, tak mě poslal na ORL, tam mě objednali na přespání v polysomnografii, to bylo v červenci, do té doby jsem začal sportovat a hubnout, občas to bylo dobrý, občas to bylo hrozný a pak tu noc co jsem tam spal jsem samozřejmě ze stresu moc nespal a výsledek byl, že mám pár zástav dechu ve spánku, nic těžkého a prý jen chrápání. Na otázku že mě spíš trápí nedýchání při usínání mi p. dr řekl, že tohle oni neřeší, že se mám objednat do Hradce (jsem z Jičína) to mě docelala naštvalo. Ale zase jsem to už neměl tak často, tak jsem to přestal řešit. No a vrátilo se to v listopadu 2017 kdy jsem řešil bolesti hlavy, očí(dělam na pc) a panické stavy, bral jsem Lexaurin atd. Tak mě to pokračovalo z různými pauzami až do dubna 2018,kdy jsem ráno probouzel úplně vyčerpaný. Na netu jsem našel takovou zubní protézu která se nadazuje na noc a drží spodní čelist aby člověk nechrápal. Už po týdnu jsem cítil zlepšení, byl jsem odpočatej a hlavně zmizelo to přitom usínání. A co myslíte? Přišel letošní listopad, mě opět začala bolet hlava a oči, přidaly se deprese a já opět beru Lexaurin. Teď je to už 4 noc po sobě co jsem se pořádně nevyspal a HLAVNĚ mám zase ty zástavy při usínání a dokonce už ani se mě nehejbe hrudník, dýchám skoro neznatelně, jen tak mělce, ale když už vysílením usnu, tak spím skoro normálně, ale často se budím. Byl jsem půl roku objednaný v tom hradci, to jsem byl 22.11. a když jsem to doktorovi popisoval, tak mě řekl že to je spánková apnoe při fázi REM a 3.1.2019 se tam mám jít vyspat. Teď jsem v začarovaným kruhu, jsem hrozně unavenej a vyčerpanej a bojím se jít spát, zkouším vse možný a je to pořád stejný :(

honzap
29. led 2019

@honzap Je to všechno psychika a stres, dal jsem si postel směrem na sever a spí a usíná se mi dobře

lupajs
16. únor 2019

@honzap
Me se to skoronedychani obcas stane i ve spanku a to v podstate vzdy, kdyz se pretocim a spim na zadech. To je jako bych mela balvan na hrudniku. Pripisuju to i kilum navic, ktere me trapi.
Ale jak pisete, hodne v tom bude hrat roli psychika... clovek kdyz je v permanentnim stresu (treba v praci), nekde se to odrazit asi musi...😞