Problémy s kůží po kortikosteroidech, čím se mazat, mýt?

jolllie
8. čer 2014

Zdravím všechny přítomné 🙂

Před dvěma týdny jsem byla hospitalizovaná s těžkou alergickou reakcí na léky (Lamotrigin), zhoršení během několik hodin, ráno dva pupínky, večer akutně nemocnice, horečka, nízký tlak, kolabování a naprosto šílená vyrážka, nejhůř obličej - měla jsem pocit, že mi hoří.
V nemocnici jsem dostávala ATB, kortikosteroidy / kortikoidy, Locoid, Dithiaden, Zodac. Na doma potom ještě Medrol 1-0-0.

Zachránili mi tím život. V sobotu jsem zjistila, že se mi šíleně loupe kůže, nejhorší je obličej. Normálně mám pleť klasickou, ani mastnou, ani suchou. Žádné problémy s akné, pupínky..prostě by se dalo říct, že šťastná to žena. Po nemocnici loupání, šupinky suché kůže, vytrhala jsem si obočí a vypadám jako s leprou 🙂, vadí mi i voda, natož sprcháč, makeup samozřejmě ani nezkouším. Včera jsem byla venku s dětmi (po páté hodině, klobouk na hlavě a ve stínu) a znovu jsem se osypala, obličej mám jako spálený, svědí to, no hrůza. Na telefonickou radu doktorky jsem si vzala ještě Medrol a myslím, že se to lepší.
Nemám žádné zkušenosti se suchou pletí nebo atopákem, už nevím, k čemu to přirovnat. Doufám, že některá z vás by mi mohla poradit, čím mazat, co se vám osvědčilo, třeba do vody, něco na umytí. Jsem z toho opravdu nešťastná, vypadám hrozně. Hlavně je / bude léto, myslím, že na bazén můžu zapomenout? ☹

Děkuju moc všem.

milada2
8. čer 2014

@jolllie Myslim trochu neodpovidajici nazev... jestli to chapu spravne, kortikoidy Ti to nezpusobily, naopak Ti pomahaji) medrol patri mezi kortikoidy, taky ho beru). Myslim, ze ted bys mela uplne vynechat slunicko i bazen. A cim mazat se poradit s doktorkou nebo v lekarne. Drzim pesti, at je to rychle pryc

jolllie
autor
8. čer 2014

Kortikoidy mi pomohly se vylízat z nejhoršího a zároveň způsobily suchou kůži - před tím mě doktorka varovala, že to je vedlejší účinek. Medrol je kortikosteroid. Čím mazat mi doktorka neporadila - resp poradila mi se stále ráno a večer mazat Locoidem, což nějak nevím jestli je úplně nejlepší nápad.

milada2
8. čer 2014

@jolllie vzdyt to, ze je Medrol kortikoid, jsem Ti psala 😉 Ja ho beru roky, suchou kuzi po nem nemam, normalne se opaluju, takze to neporadim. Proc se Ti mazani Locoidem nezda? Obzvlast, kdyz Ti to radi doktorka...

jolllie
autor
8. čer 2014

Kortikosteroid není to samý co kortikoid - teda alespoň podle toho, co mi říkali v nemocnici. No hlavně protože už v letáku je, že se má používat dva až tři týdny. A já bych ho používala měsíce a ne na zrovna malou plochu. Navíc jsem se jasně dočetla, že:
"...Jejich dlouhodobé, zejm. celkové podávání však bývá spojeno s některými vedlejšími účinky (přibývání na váze, cukrovka – *steroidní diabetes, úbytek kostní hmoty až *osteoporóza, deprese, *peptický vřed aj.). Dlouhodobé celkové podávání k. utlumí činnost kůry nadledvin, jejich náhlé a nekontrolované vysazení je proto nebezpečné (srov. hypokortikalismus). Místní používání k tomuto nebezpečí nevede (aplikace na velkou plochu kůže však může při delším podávání, zejm. u dětí, vést k celkovým účinkům). Po přerušení léčby může rovněž někdy dojít k novému vzplanutí choroby (*rebound fenomén)"

No mám z toho docela hrůzu. Jinak ta suchá kůže není jen reakcí na Medrol, ale na tu celou kombinaci léků. Jinak já se tím Locoidem mazat budu, když to bude nutný, ale to nevyřeší problém s vodou, sprchovým gelem, celkově suchou a loupající se kůží...

milada2
8. čer 2014

Kortikoidy jsou totez co kortikosteroidy. Kortikosteroidy jsou prirozene hormony produkovane kurou nadledvin, kortikoidy jsou umele vyrobene latky stejneho slozeni 😉 Nestuduj pribalovy letaky (obzvlast, kdyz jde jen p masticku) a ver doktorce. Ja podle pribalovych letaku svych leku musela byt uz pod drnem 😉 Nase kozni kortikoidovy masti pise bezne a rika, ze jsou tak slaboucky, ze to nicemu nevadi 😉 Mam pocit, ze ja se zrovna tim Locoidem mazala nekolik mesicu. Kosmetiku bych zkusila nejakou hypoalergenni pro atopiky

jolllie
autor
8. čer 2014

@milada2 Kdybych nestudovala příbalové letáky, tak jsem mrtvá, protože nepoznám vedlejší účinek Lamotriginu, nejedu okamžitě do nemocnice a zkolabuju doma, sama se dvěma dětmi. Takže je studuju velmi, velmi pečlivě 😉 a teď o to víc.

Zkusím teda něco pro atopiky, možná by mohli mít něco v DM. Ty máš taky nějaký kožní problémy?

milada2
8. čer 2014

@jolllie Ne, nemam.
Pribalovy letaky jsou urcite dulezity, bylo to samozrejme mysleno s nadsazkou, nicmene u masticky bych to skutecne neprehanela. A vyprdla bych se na DMko a radsi poridila neco v lekarne nebo se poradila na koznim.

lv
8. čer 2014

chce to jistě čas, na mazání poradu s kožním..chvíli trvá, než se tělo s reakcí na tu alergii a následky vyrovná..když je to nutné, kortikoidy pomůžou, jak vidíš i na svém případu..dlouhodobé užívání pod lékařskou kontrolou má svůj smysl, jsou to silné léky ale jak jsi psala, tobě zachránily život..

aarriel
9. čer 2014

Já beru Medrol už taky pár měsíců a žádná suchá kůže se mi neobjevila 🙂 A nemůže to být po tom Locoidu? Třeba bych ho zkusila vyměnit za něco jinýho. A proč se s ním musíš mazat? No a letáky taky moc nestuduju protože když to čtu, tak mi je z toho akorát zle.