Schizofrenie, psychózy. Dotazník

rozinkaaa
26. srp 2015

Hezký den 🙂 ... jsem v pátém ročníku studia jednooborové psychologie na FF UPOL. Z osobních důvodů je mým zájmem studium sociálních aspektů psychotických onemocnění, především schizofrenie, ale také řady dalších. Ráda bych požádala ty z Vás, které někdy v průběhu života zažily (byť ojedinělou) ataku psychotického onemocnění o vyplnění dotazníku.
Tento dotazník mapuje rodinné prostředí osob, které si někdy v životě prošly tímto onemocněním. Věřím, že výsledky výzkumu budou moci přispět k tomu, že se bude více podporovat rodinná a komunitní péče, kterou osobně vnímám za stěžejní. Děkuji všem, kteří si udělají pro vyplnění on-line dotazníku nebo jej případně přepošlou někomu kdo by jej vyplnit mohl. Délka vyplnění je 20-30 min. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, prosím ptejte se 🙂 Moc děkuji....
odkaz zde: https://docs.google.com/forms/d/1dEtZ0JHFm-c0wr...

speratovalucie
26. srp 2015

Můžu vyplnit, i když nemám diagnozu, ale zatím jen podezření?

rozinkaaa
autor
26. srp 2015

@speratovalucie ahoj napíšu ti zprávu 🙂

rokyfigaro
21. zář 2015

Zdravím trpím schizofrenii uz delší dobu,způsobila jsem si ji braním drog....ze zacatku to bylo velmi težké,neustále jsem brecela a propadala depresím,dokonce jsem plánovala sebevraždu....slyším skupinu hlasu kteří komentují vse co dělám,urážejí me a dokonce se mi pokouší tvrdit ze mají nahrávky mého přítele s jinou ženou načež pak slyším stenani...některé dny jsou horší některé dny témeř nic neslyším ...píšu sem abych pomohla ostatním s částečným ovládáním teto nemoci které jsem se naučila a funguje....důležité je si uvědomit ze vse jen ve vaši hlavě nikdo nedokáže číst myšlenky ačkoliv ty hlasy zní opravdove... Vse co říkají jsou vlastně vaše myšlenky strachy a obavy a vy je pak slyšíte prostřednictvím těch hlasu..snažte se porad byt něčím zabaveny nebo s někým mluvit v žádném případě se nesnažte naslouchat hlasům a vest s nimi rozhovor hadate se sami se sebou...neni to vždy jednoduché ale jde to snažte se soustředit na jinou věc kdyz je uslyšíte ...je to jen nemoc a napoví vám třeba to ze opakuji stále to samé nebo opakuji po vás ..kdyz si uvědomíte ze je nemožné aby to byli opravdoví lidé mate napůl vyhráno ...ziju s tím uz 3 roky leky neberu jelikož jsem po nich cele dny spala a zvládam to bez nich skvěle poslední pul roku se to tak zlepšilo ze dokonce na par týdnu uplne zmizely a objevují se jen zřídka ...chodím do prace,do fitka a dokonce ani můj přítel se kterým žiji ve společně domácnosti nic nepozná ...doufam ze to někomu pomůže nenechte se pohltit tou nemoci proste kašlete na to co říkaj nejsou opravdový !!!!!!!nezustavejte doma jdete do prace a mezi lidi...a nekurte cigarety to neuvěřitelně zhoršují ...držím palce s pozdravem Market🙂

moulinkaa
22. zář 2015

@rokyfigaro Market, jsi neuveřitelně statečná! Díky za příspěvek a držím palce, abys to dál zvládala takhle skvěle! Drž se! Můžu se zeptat, co ti pomohlo dostat se z těch prvotních depresí a dostat nemoc pod kontrolu? Chodila jsi např. do stacionáře nebo jsi našla řešení v nějké knížce? - doporuč. Díky moc za odpověď.

rozinkaaa
autor
23. zář 2015

@rokyfigaro Moc děkuji, že ses ozvala. Jsi velmi silná žena a dokazuješ to svým přístupem. Mohu se zeptat, léky jsi vysadila sama nebo po domluvě s lékařem? A měla jsi možnost navštěvovat psychoterapeuta? Drž se 🙂

millyh
23. zář 2015

Mám trošku jinou zkušenost. Mám mamku která je celý můj život schizofrenik.
Po mém narození se zhroutila protože ji nikdo nechtěl pomoci a každý ji jen " nadával " jak je hloupá mít dvě děti bez manžela. Nikdy nebyla manželský typ. Je to taková potatěná povaha. Její rodiče nežili v jedné domácnosti. Jen se dohadovali a házeli si špínu mezi sebou. Bylo to tam takové neveselé co se vztahů týká.
Můj bratr je o pět let starší. Pamatuje si ji normální. Já už ne. Teda byla normální když kouřila.
Droga drogu mete a jak přestala kouřit tak je to upe .... No každopádně snaží se pravidelně přestat brát léky , ale nikomu to neříká. A my by sme ji rádi pomohli jen ten přelom, jak to mívají feťáci, když nemají drogu, s tím by sme potřebovali odbornou pomoc. Bohužel farma loby je obrovské. Psychofarmaka jsou byznys jako kráva a ať jsem se ptala na pomoc kdekoli tak mě posílají od čerta k ďáblu a nikdo nechce pomoci.
Jo její nemoc je způsobena vlivem psychofarmatik, které ji naordinovali, když se zhroutila.
Je to bezmoc pro všechny. Kruh ze kterého nedokážeme bez pomoci vystoupit.
Vím že , úplně nejvíc by jí pomohla spousta lásky a bezmezná podpora rodiny, které se jí v dětství nedostalo. Jen máme s bráchou malé děti a ta detoxikace je na nějaký ten pátek což si nemůžeme dovolit ani jeden opustit na tak dlouho rodinu. Ikdyž by to určitě stálo za to
Její příběh je celkem obyčejným nešťastným osudem jejího otce který nebyl šťastný protože se nesmířil s tím že nemá syna ale šest dcer. Příběh jedné její tety které rodiče zakázali mít vztah a musela zůstat se svým bratrem( dědou) a starat se o svou postiženou sestru. Ikdyž si myslím že by se nic nestalo kdyby si ji vzala s sebou ke svému milému.
Hledám řešení celý život. Hledám cestu jak jí pomoci a jak z toho ven.
Přečetla jsem toho o schyzifrenii hodně. Vyšlo mi z toho jediné. Ať je člověk kde je. Ať je s kým je. Nejdůležitější je přijetí sebe samého takového jaký je, a základy přijetí jsou v dětství.
Důležitá je opora v rodině. Ať už člověk začne s drogami nebo pít či kouřit, což jsou taky drogy jen povolené. Všechny tyto závislosti jsou ovlivněny dětstvím.
Luxusní kniha se spoustou pro mne otevřených oken je Dohoda s nemocí od V. Sinelnikova
A taky od Luule Viilma Duševní světlo
Hodně mi o tom jak to mamka má prozradilo i toto video

https://www.youtube.com/watch?v=YTTJzC3ny9g


Asi jsem ti nenapsala odpověď ůplně ke tvému dotazu, ale dle mě je to zajímavá zkušenost
Btw. Když studuješ toto téma, prosím tě , kdyby jsi se dostala k někomu kdo pomáhá lidem kteří chtějí vystoupit z kruhu psychofarmatik, vzpomeň si na mne a dej mi vědět. Jsem vďečná za každou další naději v našem snažení ji pomoci 🙂

rozinkaaa
autor
23. zář 2015

@millyh Ahoj 🙂 Díky že ses podělila o maminčin příběh. Prožila si toho v životě hodně a ta rodinná zátěž tam nepopiratelně je. Co se týká antipsychotik, stejně jako jiné farmaka je to byznys, ale přesto bych je úplně nezatracovala. Psychoza je (mmj.) nerovnováha dopaminu v mozku a léky jej pomáhají stabilizovat. Určitě je dobré, po stabilizaci akutního stavu přejít na antipsychotika 2. (či následné) generace, která tolik netlumí a neomezují. Neřízené vysazování a vracení se k lékům ale může stav zhoršovat. Není vyloučeno, že se dávky léků časem mohou snižovat, či i vysadit, ale je lepší to dělat po domluvě a pod kontrolou s lékařem.... a vždy by měla být léčba doplněna kvalitní psychoterapií, což mám dojem, že bohužel zdaleka není pravidlem. Každopádně ty i bratr jste úžasní, že se snažíte mamince pomáhat a hledáte cesty, jak ji vyvést z bludného kruhu nemoci. Rodina a kvalitní sociální zázemí je totiž základní podmínka k tomu, aby mohl člověk který prodělal psychozu, žít kvalitní život, či se vyléčit.... Přeji hodně sil...

millyh
23. zář 2015

@rozinkaaa děkuji 🙂