Skolióza, lze vyléčit v dospělém věku?

vojato
7. čer 2016

Ahojte!! Mám dotaz k vám, co se skoliózou bojujete. Myslíte, že jde vyléčit v dospělém věku? V pubertě jsem nosila korzet, cvičení flakala, za což bych si nakopala... teď je mi 26 a mám tři malé děti. Nicméně nejmladší má rok a konečně mám trochu času na sebe... Setkali jste se někdo s tím, že by se to vyléčilo až v dospělosti? Myslím cvičením, masazema atd. Ne operaci,ci korzetem. Já mám Teda těch zdrav.problemu povícero (špatná kolena což s držením těla také souvisí a i křečové žíly, kterým ten korzet a tehotenstvi také rozhodně nepřidal). Jen by mě zajímalo, jestli to jde. Či mám celý život doufat, aby se to nezhorsilo a nedošlo na dýchací obtize atd. Díky za zkušenosti 👍😀

panickatlamicka
7. čer 2016

@eficenka by mohla poradit 🙂

vojato
autor
7. čer 2016

Mám ji zkusit napsat? Nebo jak to zde funguje?

panickatlamicka
7. čer 2016

@vojato jj napis ji ,ale myslim,ze kdyz uvidi,ze jsem ji oznacila zde,tak odpovi primo ve foru.

kytkatka
7. čer 2016

To by mě taky zajímalo, jestli to jde v dospělosti zlepšit. Tak se sem zahaknu do diskuze 🙂

marla86
7. čer 2016

Taky by ne zajimalo! Diky za dotaz ;)

vojato
autor
8. čer 2016

@kytkatka a tak aspoň napište jaký máte stupne a jestli vás o nějak omezuje, ať e dozvím něco zajímavého 😁. Případně jak často cvičit a co 😀

kytkatka
8. čer 2016

Stupně nevím. Zatím mě to kupodivu nijak neomezuje. Akorát to blbě vypadá, mam hrb pod pravou lopatkou a jedno rameno níž. Mě osobně dělá dobře na záda plavání, masáže, jóga a trx na posílení. Ale co mám dítě, nestíhám skoro nic :(

marla86
8. čer 2016

Já stupně taky nevim, naposledy jsem byla u doktora v pubertě, cvičila, ono se to zlešilo a tak jsem se na cvičení vyprdla a ted bych si nafackovala. Ale mám hrb na zádech a nakřivo hrudní kost :( Levý žebra mám o několik cm vy stouplejší než pravá půlka hrudníku. Je to děsný, často mě záda bolí, ale zase ne njka extra. Pomáhá mi pilates a plavání.

veraga
8. čer 2016

Mám sk. těžšího stupně v bederní a hrudní oblasti (přesné vychýlení nevím, u doktora naposled na základce). Nosila jsem korzet, ale flákala to. No, spíš jsem se na něj vyprdla asi po měsíci.... Nejvíc mi pomohlo cvičení. Ne nějaké zdravotní, ale pořádné posilování. Tím jak jsem se osvalila, záda nebolí, chrání je svaly. 😉

katyxq
8. čer 2016

za mě Dornova metoda plus cvičení SM-systém (neboli spirální stabilizace), postupně se stav zlepšuje, pokud teda cvičím, což jsem poslední měsíce flákala, musím zase začít

bachovy_esence_poradna
8. čer 2016

zajímavé téma, jsem zvědavá na další zkušenosti....

jinak mám menší skoliozu, pomáhá mi pilates a autorehabilitační sestava... na páteř mi také dost pomohly čínské byliny (bolesti kolen, krční páteře atd.)...

důležité je nepřetěžovat se fyzicky ani psychicky a poslouchat svoje tělo - ono si skoro vždy řekne co potřebuje 🙂

zavoralovah
10. čer 2016

Taky jsem mela v puberte korzet kvuli skolioze. Pomaha mi jedine pravidelne cviceni, uplne nejlepsi je plavani (stridat prsa, kraul), dobra je i power joga ale tam opatrne v rotacnich pozicich. A taky byla skvela posilovna s fyzioterapeutkou, mit tak na to cas a penize😉. Jo taky mi pomaha pravidelna mobilizace od fyzio. Dulezite je proste mit zpevnene svaly kolem patere a zadek, pak to drzi vcelku. V uplne vyleceni moc neverim, ale rada bych nekdy vyzkousela SM metodu.

vojato
autor
6. črc 2016

@katyxq ahoj, teď jsem byla na kontrole, tak vím i přesně stupně, jak to mám 😀. Píšeš tu, že e stal postupně zlepšuje... to i podle rentgenu? Nebo jen pocitově? Díky! 😀

lajla
6. črc 2016

Taky bych potřebovala poradit, vím co dělat...ale ten čas, k tomu pořad kojim a záda čím dál víc v ...., poslední měsíc mám blokly i hrudník, špatně se mi dýchá, a úplně mi hoří😞 a natažený každý sval...ráno vstanu a nejsem schopná se ani natáhnout...masáže, cvičení,dornovka...ale ten čas😞

katyxq
6. črc 2016

@vojato pohmatem fyzioterapeuta, podle držení těla, menší bolesti zad ... na rentgeny nechodím, klasická medicína mi v tomto nepomohla, nevidím důvod, proč tam tedy ztrácet čas

vojato
autor
6. črc 2016

Tak pocitově o může být i pohmatove... ale pokud to není potvrzené rentgenem tak nevím nevím. Ale také zkusím cokoli 🙂

vojato
autor
6. črc 2016

@lajla tyjo, já bych neriskovala.... mě záda taky bolí vždy už od rána. Ale snažím se hýbat a to pořád. Celý den se nezastavím. Teď se vrhnu ještě i na to cvičení a další terapii.

schotja
6. črc 2016

Zkusila bych Dornovku.. Ale musí se pak cvičit, zatuhlé svaly mají tendence tahat ty kosti zpátky.... Srovnat se dá cokoliv, pokud tedy člověk nemá šrouby v páteři.. 🤐 http://www.dornova-metoda.com/index.html

frufrunka
6. črc 2016

@vojato Naprostý souhlas s @katyxq - cvičení SM systém je super! Jediná nevýhoda je, že to nikdo neodcvičí za Tebe, ale pokud vytrváš a budeš cvičit pravidelně, má to ohromující výsledky v jakémkoliv věku. Chce to ale hodně kvalitního cvičitele. Já měla štěstí až napodruhé - v lázních to bylo o ničem, tam jsme v podstatě jen tahali za gumy , nevěděli proč a dělali to blbě. Až pak později doma jsem si sehnala jinou cvičitelku, tak všechno vysvětlí, co proč a jak, kde to má a kde nemá tahat, všechno ukazuje na modelu kostry... Prostě super. Umí to zahýbat se skoliózou, s migrénami, koleny, plochou nohou, rozestupem břišních svalů atd. (to opravdu mluvím z vlastní zkušenosti). A tohle cvičení už u vybraných cvičitelů proplácí i zdravotní pojišťovna. Cvičitel ale jen naučí, zbytek je na Tobě doma. Minimálně 2x denně.

katyxq
6. črc 2016

@vojato fyzioterapeut má na toto vzdělání, pozná to velmi dobře 😉
@frufrunka jojo, manžel míval migrénu aspoň 1x měsíčně - a co chodí k tomu našemu fyzioterapeutovi (Brno, Alex Kling), tak ani jedna migréna, už skoro dva roky, cvičí 1x denně, i to udělá strašně moc, když se to dělá dobře

frufrunka
6. črc 2016

@vojato Opět naprostý souhlas s @katyxq - kvalitní fyzioterapeut pozná víc než rentgen a magnetická rezonance dohromady... Za sebe mluvím o zádech, za manžela o koleni, kde fyzioterapeut přesně mířenými pohyby a natočeními kolene stanovil přesnou diagnózu, na kterou byly rentgen i rezonance krátké. Slova fyzioterapeuta potvrdila až artroskopie a když to tak vezmu, byla úplně zbytečná, stačilo důvěřovat...

katyxq
6. črc 2016

@frufrunka no asi takhle ... zrovna nedávno nám říkal, jak k němu začal chodit ortoped, po tom, co si postupně nechal operovat 2x plotýnky tak, že mu sešroubovali obratle k sobě, když to vypadalo na 3. operaci, tak si konečně řekl, že mít místo páteře sešroubovanou "tyč" asi nebude ta pravá cesta (tolik k běžným postupům ortopedů).

A můj manžel má problémy se zápěstíma, jeden ortoped radil ortézy (jakože volné šlachy a klouby), jeden chtěl řezat (jakože karpály), třetí radil nasadit celkově antibiotika (jakože na zánět) - ani jeden ale nepřišel na to, co je za problém, na rengenech ani utz nic neviděli, přesto radili, teda to ani ten náš fyzioterapeut neví, proč to manźela bolí (říkáme tomu myšióza - manžel dělá IT, takže myš v ruce furt, možná to souvisí i se zánétlivými markery kvůli ulcerózní kolitidě)), každopádně v jeho péči je to aspoň lepší ... jo a antibiotika si nasadit nenechal a řezat do sebe taky ne.

mogwaika
6. črc 2016

já držím palce, skoliózu jsem zanedbala a mám Schmorlovy uzly, možná už je jen operace, ale už 3 roky držím, bez operace, na bolest jsem si zvykla. Mám vadné držení těla, skoliózu a díky tomu mi postupně degeneruje páteř. Klepu na zuby, zatím držím 🙂

vojato
autor
6. črc 2016

tak já nějakého pohledám... ale náhodou nevíte o někom v Boskovicích či blízkém okolí, co?

lajla
6. črc 2016

@vojato já se hýbu celý den, pořad...ale přes noc... malý spi s námi přes celou postel já zkroucená nekde kde je místo, k tomu kojo...
Ale už jsem se teď krapet rozcvičila a jdu namazat

vojato
autor
7. črc 2016

Hele jeste jeden dotaz. Loni jsem si koupila stroj na běhání. Takový ten s pakama ne ten kde se běhá jak po venku. Myslíte, že na to můžu s tou skoliózou? Díky 😋

mogwaika
7. črc 2016

@vojato to si nemyslím, ale ještě stále máš čas na korzet - respektive ortézu na správné držení těla, hodně pomáhá 🙂

vojato
autor
8. črc 2016

@mogwaika právě i to říkám... už jsem ho nosila a šlo to. Zkusím zavolat někam, kde ho vyrábí a poptat se. I kdyby to byl třeba jen jeden stupeň za rok zlepšení. Ty jsi od fochu? Něco o tom vis?

kytkatka
8. črc 2016

Nedokážu si představit, že by korzet něčemu pomohl. I na netu se dočtes, ze korzet jen zabrání zhoršování. A svaly ti v korzetu akorát zlenivi.

vojato
autor
9. črc 2016

Hmm, jsem si právě ikala,ze kdyz by to přes noc na tu páteř tlačilo, mohlo by se to upravit alespoň o něco. Hlavní je samojmě cvičení... záda mě bolivaji každý den a ne málo. Objednam se na tu Dornovku i když u nás na lontu, kdo ví, jaký ten terapeut bude. Poslala jsem k němu tatky s Halluxem a terapeut mu sám řekl, že je to k operaci a ani se moc nesnažil 🙂 .