Skolióza páteře a vše, co s tím souvisí

astrane
12. srp 2009

Ahoj,už delší dobu přemýšlím nad tímto tématem...Ráda bych si pokecala a taky třeba poradila s někým,kdo na to trpí...nemyslím teď trochu,ale hodně(i když i to samozřejmě ostatní nevylučuje 😉 🙂 )Kdo třeba nosil korzet nebo v dospívání podstoupil opraci a co bylo dál....taky to třeba pomůže těm,co je to teprve čeká třeba u dítěte...

začnu u sebe-vada páteře je vrozená,ví se to od mala...v 11 prudký růst a svaly to neudrží,následuje cvičení a ve 13 operace,v té době mi naměřili 66stupňů...po operaci rok v sádrovým korzetu,z toho 3 měsíce vleže 😝 ,pak 30stupňů.Jizva přes celý záda,co se blbě zahojila adělá se znovu...no maso.....po 1.dítěti asi 45stupňů...teď mám druhý a mám strach tam jít....

klara.t
20. bře 2013

Také se přidávám do klubu. Skolioza od narození,přišli na ní ve 4 letech, nejdřív celkem OK, dvojí učebnice, bez běhů a skákání...jenže pak mi bylo 13-14 a já rychle vyrostla a dostala korzet. Jezdila jsem do Ústí n/L k Roubíčkovi. Křivka nahoře cca 42st, dole asi jen 28st. Takové esičko. Jednu lopatku v předklonu vyhrbenou o 2cm. Celkově taková pokřivená, žebra na jedné straně vystouplé, jednu stranu kyčle víc vytáčím dopředu atd. naštěstí se to nějak vzájemně kompenzuje, že kdo neví, tak ani nepozná....korzet jsem měla asi do 18let - dokud jsem rostla. Moc nepomohl, spíš mi to jen udržoval, aby se to ještě víc nezhoršovalo. Njedřív celodenní, pak jsem ho musela mít jen na doma, pak už jen na noc, pak třeba jednou za týden na noc...no ke konci jsem to flákala. Ted si to trochu vyčítám. O operaci nikdy nikdo nemluvil. Lázně jsem měla jak jsem korzet dostala a pak na vejšce ve čtvrtáku..Jánské lázně. To bylo prima.
Ted mám dvě děti . tříletou a roční. V těhotenství u obou se mi naopak od bolestí ulevilo. Jak se to vše roztahovalo, tak mi to spíše pomáhalo. I ted po porodu nemám takové bolesti jako dříve. Už mám ale žádanku na rentgen, tak až budu mít své dny, tak tam naběhnu...pak mám v plánu jet zas do Ústí na kontrolu. Jsem zvědavá, co s tím 2 těhotenství nadělalo.

klara.t
20. bře 2013

jedna diskuze na podobné téma už tu je https://www.modrykonik.cz/diskuse/zdravotni-pro...

chesterbloom
21. bře 2013

Skolioza nemůže být vrozená, tvoří se většinou při vývoji páteře a růstu, tj. v dětství. Dítě se jako skoliotik nerodí.

aliken
22. bře 2013

ahoj, já mám 65 st. hrudní a asi 35 bederní, a jsem 18 let po operaci. To jsem měla ještě míń, 45 nejvíc, pak se to zhoršilo, zřejmě proto, že mám propadlá záda, ale to mi neřekli. Operovali mně v Brně. Nevydržím dlouho chodit, bolesti mam jak kdy, někdy stačí špatný pohyb a 3 dny jsem oteklá a s bolestí, někdy jen po zátěži bolí záda a po odpočinku to přejde, ale zásadně to ovlivňuje můj život, vlastně si celý den, i v noci, dávám pozor jak se hýbu a co dělám, i když za ta léta je to už dost automatický, že to až tolik nevnímám. Ale problémy mám v autobuse, když spím na jiné než mé posteli, v autě, vždy kvůli opření, protože je pro mně nepřirozené a za chvíli mně z toho bolí záda a tak se neustále něčím vypodkládám.

eliskarenca
22. bře 2013

@juliany
Ahojky,jsem od Kolína 🙂.Jestli by ti to nevadilo,tak mi do IP napiš své tel.číslo a já ti večer,až mi malá usne zavolám a můžeme to probrat,budu ráda.S Prahou už jsem mluvila a odkázali mě spíš na Brno.

eliskarenca
22. bře 2013

@chesterbloom
Jo,jo,já vím 🙂.

voljanka
5. dub 2013

ahoj, moje dcera má koliosu 54° v pondělí nastupuje na vyšetření na lůžku do Brna, pak operace.

eliskarenca
6. dub 2013

@voljanka
Ahoj,kolik je dceři?

astrane
autor
6. dub 2013

@chesterbloom skolioza možná vrozená není,ale v případě vrozené vady obratlů je to následek,kterému se nelze vyhnout.Já mám obratle na jedné straně užší a tento vrozený stav vedl k zakřivení páteře-tedy si myslím,že mohu použít termín vrozená 😉

astrane
autor
6. dub 2013

@aliken tak to budeš mít ještě operované postaru jako já 😒 ,od 95.roku už se to prý dělalo jinak a s mnohem lepšími výsledky...dost mě mrzí,že jsem nešla o ty dva roky později

voljanka
6. dub 2013

@eliskarenca v září ji bude 15. Korzet nosí 3 roky cvičí4x-6x denně po 10min. a bezvýsledně. Jdeme k dr. Chaloupkovi, do teď jsme jezdili na Košumberk k dr. Beranovi.
Chtěla bych vědět jak probíhá vyšetření na lůžku a jak operace a co potom?Díky předem.

voljanka
6. dub 2013

@chesterbloom moje rodiče jsou oba po operaci plotýnek, já i sestra skoliosu, sestra nosila korzet, já ne, její dvě holky dobrý, moje dcera korzet a operace. Něco z dědičnosti tam bude.

eliskarenca
7. dub 2013

@voljanka
Mně tedy řekli,že dědičný to není,tak nevím.Můžu se zeptat,má dcera velký bolesti zad a ten věk?Zajímá mě to,protože se rozhoduji zda na operaci jít.Co krční páteř?

eliskarenca
7. dub 2013

@voljanka
Promin,přečetla jsem si příspěvek níž ☹.V 15letech je to asi zase o něčem jiným,taky si ted říkám,proč u mě nezakročili dřív než se mi to takhle rapidně zhoršilo.Já jsem tedy byla lajdák na cviení,ale jak píšeš někdo poctivě cvičí atd...a stejně nic,je to hrozný ☹.Já mám teprve na vyšetření jít,byla jsem na ko v prosinci po porodu,mám 9měs.miminko 🙂,tak čekám,až bude malinko větší.Budou mi dělat ortopedický vyšetření+neurologický, ohl.velkých bolestí hlavy,blíž bohužel nic nevím.Operaci páteře mi zatím nedoporučují,jakmile mi začnou neurol.obtíže budou muset zakročit,ohl.utlačení vnitřních orgánů ☹,ale krční páteř by mi snad mohla pomoc,docela se bojím,kdyby mi to,ale pomohlo 😕 😕 .

voljanka
7. dub 2013

@eliskarenca asi Ti budou dělat magnet. rezonanci. Nebo-li tunel.

eliskarenca
8. dub 2013

@voljanka
Tu mi dělali je to rok v Kolíně,našli mi zúžení páteřního kanálku,takže by mi prý pomohla operace od té bolesti hlavy.

sia1203
8. dub 2013

Ahoj, taky se k vám přidávám🙂
Mám skoliozu od mala (tehdy jsem vyrostla během roku cca o 12 cm), nosila jsem korzety, cvičila, ale stejně se to pořád zhoršovalo... v 19 mi řekli, že nosit korzet už je zbytečné, že už nerostu a že by se páteř neměla dál zhoršovat, tehdy jsem měla asi 53° nahoře a 46° dole a záda mě nebolely ani to na mě nebylo moc poznat, tak jsem se rozhodla na operaci nejít a raději zvolit cestu celoživotního cvičení.
Teď je mi ale 22 a obě křivky se mi za ty 3 roky zhoršily o dalších 7 stupňů. Operace se bojím, ale taky se bojím toho, že mě za pár let bude páteř bolet k nevydržení.... Má smysl zkusit ještě nějaké další cvičení a doufat že se to zhoršování zastaví, nebo nemám váhat a jít na operaci? Je tady někdo, kdo byl na operaci až po dvacítce? Vím že se většinou operují děti...
Taky mě zajímá jak je to s těhotenstvím... je horší absolvovat těhotenství s takhle velkou skoliozou, nebo s dráty a šrouby v páteři?

voljanka
9. dub 2013

@eliskarenca taky jsem byla na MR, taky zúžení - na RTG, bez operace, migrény nám často.

eliskarenca
9. dub 2013

@voljanka
Nedoporučili Ti operaci krční páteře,aby jsi se zbavila migrén?Já mám pořád tlumenou bolest hlavy a někdy to vygraduje,ale nezvracím.

kittysha
8. črc 2013

ahoj, ráda bych se k vám přidala jako další skoliotik. Skoliozu mi zjistili cca ve 12 letech, nosila jsem do 18ti korzet a jak tu bylo psáno, po 18.roce mě odhlásili, že se mám sama starat.. od té doby nejsem nikde sledovaná, hodně jsem se bála těhotenství a pak to řešila s různýma fyzioterapeutama, porod nakonec proběhl ok, ale malá má 1,5 měsíce a mě už se zase ozývají záda, jak ji nosím a kojím... chtěla jsem se zeptat, jestli máte zkušenosti s nějakým odborníkem v Praze - u pár ortopedů jsem byla, ale žádný nebyl pečlivý jako ten můj původní (v Ostravě byl kapacita, ale tam už nebydlím), spíš mě vždy odkazovali na fyzioterapeuty, ale ti zase nepošlou na RTG atd., takže pořádně nevím, jak moje páteř vypadá, ale ani to nebude nic moc☹ navíc chceme nechat sledovat i malou, jestli to nezdědila, ale doktor nám řekl, že dřív než po 1.roce to prý nemá smysl... no mě se to nezdá, neměli bychom zkusit třeba Vojtovu metodu nebo jaké máte zkušenosti? nechci u ní něco zanedbat... takže vlastně potřebuju doktora pro ni i pro sebe...

aliken
14. črc 2013

@astrane a jak to s tebou ted vypadá, taky máš nějak problémy nebo celkem vpořádku?

0915157618pavel
13. únor 2014

Dobry den, mne namerali 85 stupnov, a momentalne sa chystam na operaciu.

anatanka
5. dub 2014

Mam taky skoliosu od narozeni a bolesti zad mam vice mene taky od malicka. Cvicila jsem denne, chodila ke Kolařovi, ale bolest se vekem zvysovala a rozsirovala z beder postupne do celych zad. Naucila jsem se s tim zit a brala to jako samozrejmou soucast zivota.
V dospelosti jsem utrpela jeste uraz patere a zlomila si paty obratel od konce a muzu rict, ze jestli jsem si cely zivot myslela, ze me boli zada, tak to nebyla zadna bolest proti tomu, co mam ted 🙂

Na operaci bych ale nesla, samozrejme jsem uz na par poslana byla, at uz primo pater nebo kycle, ktery mi to taky sezralo, ale na operace neverim. Jak se jednou zacnou v ty pateri rejpat, tak je to navzdy a clovek nikdy nevi, jestli mu to pomuze nebo uskodi. Navic po zkusenostech na doktory uz nespoleham vubec.
Posledni mesice tedy spoleham spis na pilates a podobne aktivity.

siminka26
14. dub 2014

Ahojky děvčata mám dotaz. Přítel je po operaci skolizy cca 5 let. Může jezdit na koni? 🙂 děkuji!

051289
26. čer 2014

Ahojte všichni. Chci se podělit o mou zkušenost. Od 10-15 let jsem nosila korzet, který jsem ustavičně odkládala, všichni se mi smáli a pokřikovali na mě želvo...no co vám budu povídat. Na cvičení jsem mnohdy zapomínala. Začínala jsem s hrudní křivkou 21 stupňů a do skončila na 52 stupních. Ošetřující lékař z FN Brno mě honil na operaci dvakrát, na konci základní školy, pak před maturitou. Je mi 24 let, po střední jsem nastoupila do práce a dodělala si VŠ dálkově. Děti zatím neplánuji, tak jsem se rozhodla změnit svůj život a udělat něco pro své zdraví do budoucna. Letos v březnu jsem byla operována ve FN Brno přednostou ortopedické kliniky. V pondělí 17.3. nástup do nemocnice, na řadu jsem přišla až ve čtvrtek (nervy hrozně pracovaly). Po 5 hodinách strávených na sále mě převezli na JIP, kde jsem pobyla až do pondělí. První tři dny jsem prozvracela od rána do večera, pak mi konečně zabraly kapačky na zklidnění žaludku (hold to přehnali s anestezií...měla jsem 52 kg a dali mi koňskou dávku😀)Třetí den jsem se byla schopná posadit na půl minuty, další den jsem prošla okolo JIPU (sice jako největší alkoholik jsem se klopila na jednu stranu😀).Se slzami v očích jsem to musela oznámit rodině, že už šlapu po svých🙂V pondělí jsem byla na RTG (suprově mě narovnali, zázrak!) a následně jsem byla převezena na lůžkové oddělení. Domů mě pustili pátek. Po příjezdu jsem se zhrozila, jak jsem šla s váhou dolů, ale už je to dobrý. Od března uběhlo mnoho dní, pohyb mám zatím omezený, ale v domácnosti funguju normálně, jen mi všechno déle trvá. Před operací jsem bolestma netrpěla, pouze při delším stání. Teď, jakmile se změní počasí....tak záda bolí, ale nic co by se nedalo vydržet😉Závěrem chci napsat, pokud vám doktoři operaci doporučí...nebojte se, ale jděte zavčas, já jsem pro ně byla stará😀

ined77
27. čer 2014

Dobrý den maminky 🙂,

do naší Wiki knihovničky byl přidán nový článek Skolióza https://www.modrykonik.cz/skolioza/.
Budu moc ráda, pokud najdete chviličku a napíšete i Vy své zkušenosti s tímto onemocněním. Vaše rady, tipy a postřehy jistě ocení i ostatní maminky, které se třeba s touto nemocí setkali poprvé až u svých dětí.

Předem Vám velice děkuji za Váš čas a také za to, že pomáháte Wiki knihovničku tvořit a rozšiřovat o cenné zkušenosti 🙂 .

Krásný letní den všem
Denisa

@051289 @siminka26 @anatanka @0915157618pavel @aliken @kittysha @eliskarenca @voljanka @sia1203
@astrane @klara.t ... a další 🙂 .

merope
22. črc 2014

Ahoj holky, tak já měla mírné problémy se zády odmalička (nedostatek vitamínu D, který doktorka odmítla předepsat a za jinou se jít tenkrát nesmělo). Naštěstí jsme měli ve škole bazén a tak jsem chodila i na zvláštní rehabilitační plavání (musel být papír od doktorky, ale ten bez problémů). Až při přechodu na střední školu (a příchodu ke školní doktorce) mě hnali do Bohunic, ale řekli, že už jsem vyrostla, tak operace nemá cenu a měla bych cvičit (čísla si nepamatuji, jen že mám "nahoře" asi 3 lichoběžníkové obratle a dole nadměrný prohyb na jednom obratlu, kde mi vyhrožovali, že tam budu mít největší problémy a taky mám). No, krom "předepsaných" rehabilitací a tuším tak rok-dva nějakého rehabilitačního cvičení jsem na to pak asi 10 let kašlala (záda zase tak moc nebolela). Pak jsem chodila pár let na břišní tance. Teď už asi 5 let chodím pravidelně s trenérem do posilovny a cíleně si hlídám právě záda - a když jsem v létě na pár týdnů pryč a do posilovny nechodím a cvičení flákám, tak mě vždycky chytne bederní páteř, že se nemůžu hnout. Takže z toho jednoznačně vidím, že cvičení je pro mě už nutností.

Jen pokud se zadaří otěhotnět, tak pak nevím, co a jak s cvičením, protože právě posilovna se nedoporučuje. Existuje někde nějaké speciální rehabilitační cvičení na záda pro těhule? Ale to mi asi řekne případně gynekoložka, nevíte?

kopretina3
23. črc 2014

v těhotenství je možné např. plavat

drakenn
16. srp 2014

Co Dornova metoda a dusledne cviceni? Zkousel nekdo?

kopretina3
18. srp 2014

Dornova metoda mi pomohla, ale je důležité s ní nepřestávat a stále se věnovat cvičení.