Skolióza páteře a vše, co s tím souvisí

astrane
12. srp 2009

Ahoj,už delší dobu přemýšlím nad tímto tématem...Ráda bych si pokecala a taky třeba poradila s někým,kdo na to trpí...nemyslím teď trochu,ale hodně(i když i to samozřejmě ostatní nevylučuje 😉 🙂 )Kdo třeba nosil korzet nebo v dospívání podstoupil opraci a co bylo dál....taky to třeba pomůže těm,co je to teprve čeká třeba u dítěte...

začnu u sebe-vada páteře je vrozená,ví se to od mala...v 11 prudký růst a svaly to neudrží,následuje cvičení a ve 13 operace,v té době mi naměřili 66stupňů...po operaci rok v sádrovým korzetu,z toho 3 měsíce vleže 😝 ,pak 30stupňů.Jizva přes celý záda,co se blbě zahojila adělá se znovu...no maso.....po 1.dítěti asi 45stupňů...teď mám druhý a mám strach tam jít....

hanula11
27. črc 2016

@bbaronesa ahoj. Jak to dopadlo, šla jsi na operaci? Jsem ještě trochu starší, se zády mám problémy odmala, v mém věku už asi operace "nehrozí". Záda se mnou nikdo nikdy moc neřešil, žádný korset ..., ortoped jen vždycky řekl jak na tom jsem špatně a prý mám cvičit, cvicit, cvičit.

vojato
27. črc 2016

@hanula11 je, můžu se zeptat o jaké problémy jde? Koukáme, že máte 5 děti 😉. Já mám zatím 3 chlapce. Ale do budoucna uvažuji ještě o dalších, třeba za 7 let. Akorát mám tu skoliózu na 3 místech, nejhorší v bederní, kde je 35 stupňů. Rada bych si popovídala s někým, kdo má více dětí a větší problémy s páteří 😃. Dík moc

hanula11
27. črc 2016

@vojato Mám 3 děti (30, 27 a skoro 7), dnes máme 31 - leté výročí od svatby, 2 vnoucky. Skoliozu mám, jen nevím přesně ta odchylení o kterých je tu řeč. Loni jsem byla se zády poprvé v lázních - Bohdaneč. Posledních pár let stále chodím po rehabilitacích, mám i nejake změny na krčních obratlích. Asi tak. Mám gymnázium, delala h jsem chvíli "po kancelářích", pak i skoro dvacet let v provozu, njn. Zlobí mě stále i bederní páteř, trochu karpály, ostruhy, tenisové lokty...

vojato
28. črc 2016

@hanula11 a jo, mi to tu ukazuje, že máš 5 děti 😃. Ja se na ty rehabilitace chystám, ale nemá mi moc kdo pohlídat děti. Myslím, že v tvém věku jsou nějaké změny na páteři už běžné... Já doufám, že to tím pohybem nějak ustojim. Nerada chodím po doktorech, navíc mám k tomu i špatná kolena a pořád nějaké úrazy s tím. Na ty už mi také byla doporučena operace. Co by člověk dál za to být normálně zdrav... aspoň, že ty děti mám zdravé, si pohlídam, aby nedopadli jako já 😃

lucinkak96
21. srp 2016

Ahoj, skoliozu jsem měla od jedenácti let. Před dvěmi lety jsem byla na operaci. Rovnali mi celou páteř protože jsem měla extrémní esovitou skoliozu. Operace proběhla v brně, jelikož jsou tam nejlepší z celé čr. Žádná sadra po operaci ani korzet.Ten jsem nosila několik let a pomohl mi pouze v tom, že se pak ta páteř závratně zhoršovala. Teď se i můžu hýbat,samozřejmě kotrmelec bych neudělala, ale necítím že by mě to nějak omezovalo. Teď mám jít na kontrolu a bojím se,jelikož mám tak trochu pocit, že se mi to tak trošku zhoršilo a občas ty záda bolí. Jinak operace se povedla. Na jednom oblouku mi ze 40ti stupňů zůstali jen dva a na druhém z cca 20ti stupňů 4.. takže tak. Co mě ale trápí je to, že mi bylo od operujícího lékaře doporučeno, abych dosáhla co nejvyššího vzdělání, abych měla sedave zaměstnání. Jelikož jsem byla ale ze školy kvůli zaujaté ředitelce vyloučena, musela jsem jít do práce abych pomohla mamince s chodem domácnosti. Takže mám pouze zakl. vzdělání a pracuji v amazonu kde se po čas pracovní doby stojí na nohou. Jinak děti ješte nemám. Doktor mi doporučil,abych měla maximálně 2 děti. Kvůli tomu, aby to záda zvladly. Stejně se do budoucna ale bojím, zda ty záda zvládnou porod. Přeci jen se pánev radikálně roztahuje během pár minut.. To by nějak těm kovovým tycim co mám po stranách páteře ublížilo, nebo se pletu? 🙂 hezký den

vojato
21. srp 2016

@lucinkak96 no popravdě 40st.jeste není tak moc...já mám 25-25-35st. bez operace. Jsou i maminky, co měly zakřivení třeba 80st. a 80st. Dříve se rovnala páteř od 50st. Ne záda také bolivaji,hodne...ale mám zachovanou hybnost a odrodila jsem s tím 3 děti. Co vím tak obecně operované skolioticky snáší těhotenství hůře než ty třeba i s velkým zakřivením.Tu v diskuzi je zrovna na str.4 jedna po operaci a zrovna čeká Mimi. Stran vzdělání,na studium není v dnešní době nikdy pozdě,da se studovat dálkově i střední... no a proti zhoršování křivky jedině cvicit a cvičit! Nic jiného nepomůže!!

missymici
10. říj 2016

Dnes první den nošení korzetu u mého syna kteremu bude v prosinci 8 let. Mel ho mit už před pul rokem,ale pojistovna mu ho odmitla proplatit. Horzila mu operace,stupen vykřivení je vysoky,ale udajne ješte to je pořad v te míře,že to skusíme s korzetem. jezdíme do motola. Syn je z toho uplne znechuceny.dlouho v tom nevydrží...a tlačí ho to všude,hlavne pod kliční kosti ..to je normalní?

jaryh
11. říj 2016

ssymici
@missymici ahoj mojí dcerce bylo 13, korzet nosíme poctivě už od prosince minulého roku, máme druhý, chodíme na kontroly v plzni kde pan doktor taky hrozí operací má velkou křivku, a tvrdí nám že nevidí žádnou změnu, ale za 9 měsíců nošení a denní cvičení se nám záda úžasně srovnala, mělaa vystouplou lopatku a úplně hrb na pravé straně zad a to máme srovnané, lopatku zaklopenou. at to malý vydrží, stojí to za to, my když jí hodně tlačil tak jsme naavštívili protetiku a oni to prohlédnou a kdyžtak vypodloží, když dobře sedí, tak to nesmí bolet do brečení. je to těžká věc, já tedy s dcerkou denně cvičím, chodili jsme k úžasné paní na rehabilitac e a ta jí naučila spoustu cviků. nechceme to vzdát, do 18 let se to dá ještě rovnat, páteř je měkká. myslím že je důležitá podpora rodičů, nejhorší bylo spaní, ted už v tom malá spí bez potíží. ozvi se jak pokračujete, ráda se podělím o zkušenosti

vojato
11. říj 2016

@missymici Jste šikovní, to zvládnete. Do 18 máte ještě spoustu času, tak hlavně nepovolit. Pokud by měl z otlačenin z korzetu fleky na kůži mě tehdy doporučili mazat slivovicí, jinak ze špatného korzetu a jeho tlačení na boku na kost(byla jsem vyhublina) jsem měla trnutí v noze a dodnes mám místo v noze díky tomu necitlivé, tak na to pozor. Mě to tehdy nikdo nechtěl věřit, že si vymýšlím až se tam objevil nějaký odborník, který přiznal, že špatný korzet toto může dělat. Jinak má před sebou ještě období velkého růstu, tak si to nepokažte. A ještě, pokud ho to fakt tlačí moc... dělali kontrolní rentgen v korzetu?? Ono se totiž fakt může stát, že korzet je špatný a ještě naopak skolioze pomáhá. Zde je kontakt na pána, který se na korzety specializuje, je moc ochotný a poradí... Ing. Pavel Černý pavel@ortotika.cz
Je ochotný poradit i přes email 🙂

missymici
11. říj 2016

@jaryh
@vojato holky moc dekuji. Syn rehabilituje od lonskeho roku,kvuli spatnemu držení tela,pak se vse zlepšilo a bylo nam receno že už cvicit nemusí a prave v tom období mel nejrychlejsí rust přes zimu,strasne rychle a se vytahnul o 5cm ,je hubenour tak je to na nem znat. o mesic na to sel na 7 letou prohlídku a tam dr.se zhrozila když se predklonil.Okamzite rehabilitacni dr,ta nechapala,že jsme u ní byli před 4 mesíci a skoliosu nemel zadnou.Takže ortopedie,dalsí rehabky,dalsí odborníci,..už to lítalo,..

Dnes druhy den s korzetem: rekla bych že lepší.Neutahla jsem mu tu horní kovovou sponu zatím,...

zajímalo by me jak jste tořesili první tydny ve skole? než si díte zvyklo. ja dnes mluvili s třídni uč.a je ochotna synovi pomáhat,sundavat a nandavat korzert v době kdy je ve škole,coz je od pul 8 do 3h odpolka.

jezdíme do motola na spondylochirurgii a i korzet nam tam delali. uvidíme dal,zítra mu sponu uzavřu a uvidím co bude říkat.

jaryh
12. říj 2016

nám řekli že si na korzet má zvykat postupně že to nevydrží hned celýden, takže jsme asi necelých 14 dní přidávali čas, pak přišel zlom a malá v tom vydržela o víkendu celou sobotu v pohodě no a pak jsme zkusili přes noc, první noc přišla k ránu s pláčem že to chce sundat, no a ted v něm je těch 23 hodin už devátý měsíc, je to o výdrži, v létě jsme byli na slovensku v termálech a prvně byla bez korzetu pár hodin když jsme se koupali a v pohodě, at to malý vydrží, u nás je horší že už je to slečna a musíme řešit i oblečení aby se dobře cítila, ale je rozumná, vždyt to snad není napořád a doufáme že nás operace mine, člověk si o tom načte hrozné věci. zaráží nás že pan ortoped nás zrazuje od lázní, že tam prý s nima moc cvičí a pak když doma necvičí tak je to špatně, my cvičíme denně i dvakrát, a za tu dobu co ho nosíme se nám záda viditelně srovnaly, jen korzetem se to myslím nespraví. do školy šla prvně v korzetu až když v něm vydržela pár hodin, akorát jsem učitele s tím seznámila a byla na telefonu v případě že by ho nesnesla. at si malý zvykne a pak ve škole nebude mít problém. ozvěte se, jsem ráda za jakoukoliv zkušenost

vojato
12. říj 2016

Tak já měla korzet ihned na 23h denně, rodiče to vůbec neřešili. Ani košilku pod to jsem neměla pořádnou, cili do teď mám místy horší kůži 😃. Možná to víte, ale zkuste ještě lezení po horolezecké stěně, to prý také hodně pomáhá... a já Teda nedám dopustit na pomalou jizdu na koni. Nejlépe bez sedla, což sama nedavam. Ale už ten pohyb toho koně je prospěšný... to dáte do pořádku, nebojte 👍😁

jaryh
12. říj 2016

no já jsem dceři sehnala tílko se širokými ramínky a ted už není pěkně tak nosí trička pod korzet a nemá problém s tím běhat i ve škole, děti si na to zvykly , právě jsme chtěli zažádat o lázně a ortoped nám řekl že má větší křivku a že lázně ne, abychom jí vzali k moři, a to jsme letos neřešili, byli jsme v termálech a ty jsoutaky moc dobré, jen nám vrtá v hlavě proč ne lázně, jestli by se to zhoršilo tím že doma nebude cvičit jako tam? máme známé u nás ve vesnici , jejich dcera korzet prostě zahodila, ani necvičí, a oni to vůbec neřeší. přijde mi too jako naprostá nezodpovědnost, já jsem dětem podřídila skoro vše, řeším i zaměstnání na pružnou praco vní dobu abych ráno dceři pomohla korzet přendat z pyžama na triko, aby jí to dobře sedělo, ona si to železo nahoře špatně utáhne. nasadíme korzet a jedu do prácem všš se dá zvládnout, hlavně aby to k něčemu bylo. děkuji za podporu

novisek
13. říj 2016

Mě se skoliozou začala bolet i hlava.. a jakmile jsem se snažila všechno zlepší cvičením hodně mi to pomohlo..🙂

vojato
13. říj 2016

Já jsem teď začala také víc cvičit a fakt to jde znát... cvičím Bosu-Core, to je super. A pak ještě ten sm systém a to jako teda nic moc 😉

missymici
13. říj 2016

@jaryh
@vojato
Holky,krasne to zvladate, ... preji at je vse v poradku.
U nas se to lepší... dneska už vydržel pul hodky mít korzet na sobe. Pak už ríka že nemůže poradne dýchat.Ale je statečny. Do skoly ho zatím nedavam jen doma. Zítra mam volat do motola k dr.a domluvit se s ním jak se skolou,jestli počkat až vydrží mít na sobe korzet pul dne a pak mu ho dat teprve do skoly,nebo hned ted do skoly. S třídní uc. jsem domluvena,je strasne moc hodna a ochotna synovi pomoct. Bude mu ho sundávat až si rekne třeba ho pul hodine a hodku ho necha bez a pak mu ho zase da. Ja ji nechtěla okrádat o její cas,...ale musela jsem se zeptat, nas efyzioterapeutka na me tlacila at se zeptam,že ucitzelku zna a ví že je hodna.Alespon tri tydny by to mohla vydržet. Me je to bblbe,..o korzetu jsme ji rict musela tak jsme se i zeptala s tím že jsme nečekala že bude ochtona pomoct.

@jaryh vůbec nechapu proc Vam lazne nedoporucili? praveže ze to jejich cviceni je hodne aktívne,doma pokud cvicite denne , o to lepe.... nam je navrhoval ortoped,ale k nemu už nechodíme. Ted za tyden pojedeme do motola na kontrolu,tam nam lazne zatím nenavrhopvali,spíš doporučili plavaní,lezení po zdi,hopsaní na míči....a fyzio nam doporučila podsedak do skoly takovy ten nafukovací balanční klín,posiluje tím zadove svalstvo při sezení...stojí asi 750,- a na to ted nemam....a kor si osobne myslím,že to je zbytecne když ma na sobe korzet a posilovat v nem svalstvo...co mylsíte? Vždty to svalstvo je stažene korzetem.

@vojato co pak je to za cvicení pro tebe? Ja mam skoliosu také od puberty,chodila jsme v puberte asi do 18 cvicit,doma mamka na to kaslala,takže ja také samozrejme. Ted po tretím porodu mam zada zničene,ohle a bolí maximalne.

vojato
14. říj 2016

@missymici no je to cvičení na takovém jakoby nafukovacím balone, který je z jedné strany rovný... chodím tam 1x týdně. Zkus se mrknout na netu,staci zadat bosu core. Já taky nikdy necvičila,korzet jsem Teda nosila poctivě. Jen mi to ale udržel, nic nezlepšil...jsem těsně pod operačníma stupnema. Taky mám tři děti. Pořizovala jsem si je schválně hodně brzy,aby to záda zvládaly. Asi je fakt důležitý cvičit, žádný flákání. Neni to sranda a nechci skončit v inv.duchode 😃.
Jinak malýmu bych tu podložku do školy koupila, stoji to za to. Fakt je potřeba ty záda posilovat co nejvíc...a zkuste ty koně, to je podle mě jedna z nejlepších veci. Jen mít na to korunky 👌😉

missymici
17. říj 2016

@vojato
@novisek
@jaryh holky juknete prosím ke mě na blog.psala jsem dnes prispevdn ohledně korzetu a je mi z toho dost špatně.uz nevím co a jak je vjbec dobre....zacinam se v tom ztrácet...diky. Pisnete jak to mate vy prosím.

jaryh
18. říj 2016

@missymici ahoj já sama taky nevím co je dobře my máme korzet od prosince 2015, nejdříve jsme cvičili bez něj když jsme na něj čekali, pak nás zacvičovali v korzetu a malá cvičí v korzetu, má trochu jiné cviky, fyzioterapeutka se taky divila ale pak zjištovala vše možné a potvrdila že v korzetu se dá cvičit, některé cviky v něm nejdou, ale jinak dcera cvičí poctivě každý den a cvičit se v něm dá, říkají že tělo v tom korzetu ochabne, ale zase se nepropadne dál křivka. Korzet by měl držet páteř trochu zpět a zabránit tomu aby ta páteř ještě se křivila. nevíme co je dobře, právě jsme chtěli lázně, výborná je léčebna Košumberk, koukni na internet, jezdí tam i na koních - hypoterapie, a hlavně tam prý mají nejlepší protetiku u nás, některým dětem tam ty korzety rovnou dělají nové. Výhodou je že bych tam mohla každý víkend aspoň s ní být, jinak dcera je už v osmé třídě, taky nechceme zameškat školu, ale někdy nevím zda vůbec kontroly jednou za půl roku na ortopedii jsou k něčemu. at to malý vydrží, do 18 let než se uzavře kosterní růst se s tím dá pracovat, výborná je reflexní terapie, člověk se musí uklidnit, ale taky s tím něco dělat. můžeme si o tom psát , je dobré vědět že jsi maminka která se na to nevykašle. nejhorší je že u nás vplzni nám pan doktor řeklže lázně jsou špatné, že prý tam moc cvičí a pak když přijedou domů a necvičí tak intenzivně, že se mohou záda zhoršit. Někdy vůbec nevím jestli je to k něčemu, trápit je korzetem a ne vědět jestli budou v pořádku, ozvi se jak to zvládáte, je to dost těžká věc 😉

missymici
19. říj 2016

@jaryh aha,..no to jsme teda zvedava,pokud teda jsou cviky i v krozetu,tak je nam ale měli ukazat na specializovanem pracovisti v motole,prootže tady u nas se tímto stylem nikdo nezaobera,co jsme zjišťovala. Krivka se nepropadne,ale svalstvo pak pater neudrží,.. to znam z jiného pripadu. A jak se korzet odloži v době dokončeného rustu zařne vykrivení nanovo,protože tam ty svaly prestali pracovat na 100procent. Košumberg nam doporučila nase rehabilitacni doktorka,ale nebyli jsme ted u ní už dele,chystame se na kontrolu.

Jak jste to měli vy?
Klk už vydrží třeba hodku v korzetu,i hodku a pul,jak kdy. Ale ma dny,kdy po 10 minutach už kříčí že to chce sundat. Tak se ho ptam,jestli to jen on chce,protože ho to obtežuje,nebo ho něco tlačí a chce to přerovnat. Tak ríka že ho to tlačí na řebrech a omezuje ho t ov dychaní.Ale není to pokaždé....všimla jsem si že to je většinou když v nem něco dela.Třeba se ohyba,nebosi hraje v nem.

Kdyby to bylo pouze na me,..korzet bych mu nedala,ale nemam odvahu to riskovat a mozna mu ještě víc ublížit. Osobne bych s ním maximalne cvicila a cvicila a cvicila.
s dcerkou 4 roky chodim už druhym rokem na rehabku,ma ochabnute svalstvo na rameni,prsu,lopatce,..po urazove.Rekli že to už do poradku nedáme,jedine operací...atd. Ani nas to nenapadlo vzdat. Rehabilitujeme jednou za tyden u naší fyzio(u te same jako se synem) a denne cvičíme doma (takže mame cvicení na denním řadu jak s klukem jeho cvicky ,tak i s holkou její cviky) ...a ma potvrzeno už po 9 mesícich intenzivniho cviceni pokrok,a velke zlepsení. Nikdo nedoufal,že to takhle pujde dobře.
Ted ma o 50 procent zlepsení...porad to není ono,..ale je to beh na dlouhou trat. Svaly co mela posílila,naucila se cviky a pochopila co se od ní chce (jelikož zacinala ve dvou letech a to na pochopení mela malo let) a ted už cvičíme ty same,a musí na sobe makat v tom co už umí.A výsledky jsou krasne.

Mylsím s i že i se synem by cvicení mohlo vyrazne pomoct i bez krozetu. cviceni a lazne.

luckeyluckey
19. říj 2016

@lucinkak96 Dobrý den, jsem po operaci páteře, též v Brně. Zakřivení po operaci kolem 30 stupňů....odrodila sem úplně v pořádku, lékaři to věděli, snažili se pomáhat. Těhotenství taky v pohodě, akorát teď se z toho nějak dostávám.
Taky mi doporučili co nejvyšší vzdělání, ale oni to myslí dobře, asi to říkají každému 🙂

luckeyluckey
19. říj 2016

@18moniik dobrý den, já byla operována taky v Brně Bohunicích a rodila sem přirozeně před sedmi měsíci. Pokud máte nějaké dotazy, klidně pište.

jaryh
20. říj 2016

@missymici ahoj tak máš (nevím zda mám vykat či tykat) co dělat, já se dceři takyvěnuju, sice jí je 13, ale o to je to horší, ona tedy to zatím není žádná mondéna jako jsou její spolužačky, je ještě dětská, ani se nemaluje, děvčata od nich ze třídy vypadají už jako já nevím kdo. korzet nosí poctivě celý den, spíme v něm, ráno jí ho přehodím z pyžama na spodní prádlo, ted už ho nosí na triko, normálně v tom chodí ve škoel, nikdo se jí zaplatpánbů nesměje, cvičili jsme bez korzetu než jsme ho dostali, pak nás naučili cviky v korzetu, ty před korzetem některé nejdou, ale většinu cvičíme dále. cvičíme na podložce, pak v sedě dechová cvičení a dále cvičení s gumou. taky jsem četla že svalyochabnou, ale páteř se udrží a dál by to měly udržet svaly. je to pro mě noční můra, nevím jak na tom bude malá až korzet jednou sundá. ale máme tu ve vsi dívku která byla i v lázních, korzet nenosí, necvičí, nevím zda je to zodpovědné. nejhorší je že u nás v plzni čekáme celé dopoledne na ortopedii a pak nám řeknou za půl roku na kontrolu a záda jí jen tak letem světem prohlídnou. zdá se mi to málo péče, měli by se těmto případům intenzivně věnovat, ne hned nechcete na operaci, ale dělat vše pro to, aby to ty děti minulo. fyzioterapeut říká cvičit, cvičit, dá se to ještě zlepšit, páteř je měkká. budeme doufat že se to opravdu dá ještě zlepšit. držte se a malému hodně pomáhejte, je to opravdu ještě malý kluk, určitě je to pro něj hrůza

jaryh
20. říj 2016

jo s tím předkláněním malá se třeba špatně obouvá, neohne se přes to, řešíme boty na zip nebo nazout, žádné šněrování, taky nám pan doktor na ortopedii doporučil osvobození z tělocviku ve škole, může plavat, cvičit doma na míči, ale žádné kontrmelce a nářadí, to by asi ani nešlo. máme od dětské doktorky potvrzení do školy, že nesmí cvičit, není kvalifikována. ona by něco možná cvičit mohla, ale aby se nebouchli do té páteře. budeme ted na podzim chodit plavat, to svaly hodně udržuje.

missymici
21. říj 2016

@jaryh Budu rada za tykaní,dekuji.
To dela pak sve ,když mas dcerku která si nepotrpí na visaží....a chape že přednejší je zdrav.stav. Mužeš byt na ní pyšna. Takových je v dnešne době malo.
Mi dnes měli kontrolu po tech mesicich v motole,udelali nam RTG znovu a vse při starem,žadna změna ani k horšímu ani k lepšímu. Akorát teda jsme prekvapena,vím že to asi jinak oni uplne nepoznají,ale každe tri mesíce delat díteti RTG je trochu moc....priste odmítnu a budu trvat na tom že stací každý pul rok,Třímesícni kontroly ano,ale bez RTG...nemužu predci nechat ožarovat 8 lete díte takhle často.

No a co se tyce korzetu,rekli že ho ma tak jak mu ho navrhli,že je spravne,že pokud by mu to dychaní dělalo problém trebna další tri tydny,muselo by se jít na upravu korzetu. Do tri mesícu by ho mel nosit už 23h denne jak ma predepsano. Co se tyče cvicení,rekli (byl tam i doktor s doktorkou) tak prej bez korzetu,když nase fyzio neumí cviky s korzetem. Prislo mi to jako trochu divny, V telefonu nalehal na cviceni v krozetu,prijedem tam a ani jsme nemusela nic moc rikat,a řekl bez korzetu. Vic se doctes na mem profilu,psala jsem Kz. Přístup doktoru příšerny,...nemela jsem z toho jisty pocit duvery.

jaryh
13. led 2017

mam dotaz, je tu někdo kdo odmítl operaci a je v pohodě , cvičí a záda drží svaly? Malá cvičí už rok denně, nosí p octivě korzet, máme už druhý, ten první jí byl malý, záda se jí viditelně rovnají, jedni říkají že nejlepší je ty děti operovat, zase fyzioterapeuti tvrdí, že to není úplně jediné řešení, je tu někdo kdo s tím má zkušenost a zvládl to bez operace? Myslím že na to je vřdy čas kdyby jí to ohrožovalo na zdraví, že by nemyla jiná možnost. snažím se pro děti dělat maximum a nechceme hned na operaci, prosím poradte, člověk neví co je pro ni nejlepší

vojato
13. led 2017

Na fb je stránka Skolioza páteře - operace, následky. Zkuste se zeptat tam, myslím, že tam je někdo kdo má větší zakřivení a operaco odmítl.