Skolióza páteře a vše, co s tím souvisí

astrane
12. srp 2009

Ahoj,už delší dobu přemýšlím nad tímto tématem...Ráda bych si pokecala a taky třeba poradila s někým,kdo na to trpí...nemyslím teď trochu,ale hodně(i když i to samozřejmě ostatní nevylučuje 😉 🙂 )Kdo třeba nosil korzet nebo v dospívání podstoupil opraci a co bylo dál....taky to třeba pomůže těm,co je to teprve čeká třeba u dítěte...

začnu u sebe-vada páteře je vrozená,ví se to od mala...v 11 prudký růst a svaly to neudrží,následuje cvičení a ve 13 operace,v té době mi naměřili 66stupňů...po operaci rok v sádrovým korzetu,z toho 3 měsíce vleže 😝 ,pak 30stupňů.Jizva přes celý záda,co se blbě zahojila adělá se znovu...no maso.....po 1.dítěti asi 45stupňů...teď mám druhý a mám strach tam jít....

astrane
autor
12. srp 2009

Že bych tady byla jediná?....

j.a.n.u.s.
12. srp 2009

astrane....vlezu do klubu skoliozek!

zacatek stejny jako u tebe, akorat jsem mela 49stupnu, tri mesice v laznich, tri korzety....v mych osmnacti se to prestalo sledovat!

Tehotenstvi v pohode, po porodu jak se kosti davaji dohromady, tak bolesti neuveritelne, dvakrat trikrat do mesice vyhozene plotynky, skriple nervy....hruuuuuza.

Kojila jsem do dvou let, takze vapnik taky nic moc....pocitam, ze se mi stupne zvysily....chodim pravidelne na masaze a maser mi rekl, ze mam vyhozeny obratel...bojim se stari s takovou diagnozou-bleeee.

astrane
autor
12. srp 2009

Už jsem začínala mít strach,že si tady budu psát se sebou🙂
49?A to tě neposlali na operaci ani tě nehlídají?To já se musím pravidelně hlásit....ještě bych měla cvičit a celkem bych i zase začala,ale nepamatuju si to 😖
Taky jsem dlouho kojila,ale Dr.mi říkal,že největší zátěž-aspoň pro mě představuje velký hmotnostní přírustek v těhotenství-nad mýma 17kg se zhrozil 😀 a porod-prý mám počítat se zhoršením při každým porodu...počítám,že já teď budu mít přes 50stupňů....
Taky by mě zajímalo,co to udělá s věkem....už teď to není nic moc....skoro žádnou práci taky dělat nemůžu-jsem zvědavá,co budu dělat po MD,s tím mě asi nebudou moc chtít vzít,přece jen je to i vidět.... ☹
A ty cvičíš na posílení svalstva?

j.a.n.u.s.
12. srp 2009

Hehe(smich me prejde) -mela bych, ale necvicim....

Byla jsem sledovana co tri mesice do veku osmnacti let, operace mi byla nabidnuta-ja ji odmitla. Pred komisi jsem byla, mela jsem zmenenou pracovni schopnost-do osmnacti let 😀 jakoby se pater po osmnactem roku veku sama srovnala....pak jsem hodne cestovala, prestala jsem to sledovat....zacala cvicit, bolesti ustali.

Ja mela v tehu plus28kg! No byl to maras! Pak jak jsem psala s tim kojenim, zvykla jsem si kojit vleze na jednom boku a proto mi vyskocil ten obratel, bo jak jsem u toho usla, svaly se uvolnily a nestesti na ceste!

Myslis, ze bych mohla byt znova sledovana???? Jak zajit k doktorovi, co bych mu mela rict? Dyt mi je tricet...

astrane
autor
12. srp 2009

Normálně zajít k obvoďákovi,ať tě pošle na ortopedii...a objednej se možná rovnou do Brna-Bohunic...Možná ještě Motol je na to specializovanej...ale těžko říct,jestli ti nějak pomůžou...ta operace to stáhne zhruba na polovinu...no ale jak vidíš u mě,zhoršuje se to i pak....já na ni taky nechtěla,jenže za mě rozhodovali jiní...já se tam i bojím jít,nevím nějak co s tím dál...
změněnou prac.schopnost jsem měla taky,ale to je napendrek....
Jinak mě je 29 a na kontroly chodím tak co 3-5 let

astrane
autor
12. srp 2009

Já teda korzet nikdy nenosila,až ten rok po operaci...zhoršilo s e to tak rychle,že už by mi stejně nepomohl apřdtím to na něj ještě nebylo

astrane
autor
13. srp 2009

nikdo víc?..já bych moc ráda našla někoho,kdo ví,co cvičit napsal by mi to...please

dont_speak
13. srp 2009

Ahojky astrane,
taky mám skoliozu páteře, jsem na tom podobně jako j.a.n.u.s. .. sledovaná jsem byla od dětství až do 18ti . Nosila jsem Milwaukee korzet několik let. Pak mi řekli, že se s tím nedá už kromě operace už nic dělat... stupně zakřivení se mi zlepšily jen minimálně 😔 .
Chodila jsem pravidelně na rehabilitace, pak v těhotenství se bála, abych neskončila na rizikovým, ale naštěstí průběh těch několika měsíců byl bez problémů. Teď mě záda bolí jen občas. Kromě toho cvičení je dobrý i plavání.

astrane
autor
13. srp 2009

já vím...jenže tady u nás na lontu se mac plavat nedá a do bazénu je to trochu z ruky...možná až děti povyrostou,tak můžem všichni...teď bych si stejně nazaplavala 😀
mě záda moc nebolí...
Na operaci jste radši nešly,co?Ono teda taky není o co stát a to mě hrozilo,že budu mít v sádře nejen záda,ale i kyčle,abych se nehýbala-to jsem už tehdy uhádala a nedošlo k tomu-asi se doktor bál toho co já-že se z toho zblázním....bylo mě 13 a pod tím sádrovým korzetem se mi ještě roztahla pánev,takže mám dodneška navíc jizvy i na bocích,narostli mi prsa,podprsenka se samo nosit nedala,takže jsem podle toho taky dopadla...se někdy divím,že jsem vůbec měla nějaký kluky a že jsem se nakonec( podle mě i dobře )vdala 😀 a to pominu jizvu přes celý záda a další obří na pánvi,odku mi brali kostní štěpy...no ale byly na tom holky i hůř-některý měli provrtanou hlavu a na ní závaží...nevím jak dlouho,aby se jim ty obratle od sebe trochu před operací posunuly...to jsem naštěstí nemusela
ale noční můry jsem z toho měla ještě v 18

j.a.n.u.s.
13. srp 2009

jezis astrane....toto je taky duvod, proc bych na ni nesla...bozatko, sis musela vytrpet!

plavani....ano, ale ne ve studene vode, pac ty svaly se stahnou a vyjde to na nic. Lepsi je v teplejsi-rehabilitak...ne v normalnim bazenu. 😉

ivt
13. srp 2009

Ahoj, tak já se k vám taky přidám. Mám skoliozu páteře a taky jsem nosila korzet. V 10 letech jsem byla půl roku v lázních v Košumberku a když jsem se vrátila chodila jsem na zvláštní tělocvik. Až na střední škole jsem začala normálně chodit na tělák, dělat všechno jako ostatní.
Mám 2 děti a záda mě někdy bolí fest. Malého ročního synka, který váží 11 kg často nosím a občas i toho staršího poponesu a pak se kolikrát ani nenarovnám a chodím v předklonu jak stará bába.
Kvůli mému zdravotnímu stavu mi nedovolili studovat pedag. školu, dělaly se tam přijímačky z těláku.
Tak jsem studavala Sociálně-zdravotní školu a po škole začala pracovat v Ústavu s tělesně postiženými a p. dr. mi řekla, že je ta práce pro mě nevhodná, protože tam tahám těžké lidi. Teď jsem na MD, ale nevím nevím co dál...?
Zajímalo by mě jaké máte zaměstnání?

astrane
autor
13. srp 2009

já studovala pedagogickou fakultu a zkoušky z těláku jsme nedělali-nikdo-to je jen na první stupeň,na druhý ne a já šla na MA-FY...bohužel jsem skončila ve4.ročníku a šla s miminem na MDa už neměla šanci se tam vrátit-žádné hlídání,bez řidičáku a odstěhovaná 45km mimo Brno...dneska už mám řidičák a co budu dělat dál nevím....chci ještě jedno mimčo a zkusit u toho studovat dálkově...co zatím nevím,něco se najde 🙂 Takže já ti neporadím 😖
Fakt je,že přemýšlím nad tím,co když se nikde neuchytím...nmyslím,že bych pak byla vděčná i za invalidní důchod...pořád lepší než být trvale nezaměstnaná a odmítaná...ale ten nám stejně nikdo nedá 😀
o tahání dětí mě povídej....snažím se je moc nenosit,ale když máte sotva 6 měsíčního kojence s 9,25kg,tak stejně nic jinýho dělat nemůžete,že 😀 😝
mě hodně vadí,že už jsme na tom tak blbě,že nemůžu nosit šaty a kratší sukně,protože to v tom hodně vynikne-bohužel mám kvůli tomu i silnější nohu,takže i s kalhotama válčím.... 😝
je to naprd

ivt
13. srp 2009

Ahoj Astrane, to je škoda, že jsi nedokončia školu, měla jsi to už za pár.
Jestli chceš ještě mimčo tak máš dost času na dostudování a hledání si nové práce. Já budu ještě 2 roky doma a pak hurá do práce.
Taky mě napadlo udělat si vyšší školu, na vysokou si netroufnu, ale moje máme mě odrazuje, že prý bych neměla čas na rodinu. Mluví z vlastní zkušenosti, tak nevim. Hlavně nevim jakým směrem se dát.Co by mě bavilo a hlavně co bych mohla dělat aby to neodnesly záda.
Moc tě zdravím, ahoj Ivča.

astrane
autor
13. srp 2009

Chce to asi nějaký sedavý zaměstnání...mě zaujaly nějaký bakalářský studia na přírodovědecké fakultě...něco,kde bych už uplatnila tu matiku...BC máš na 3 roky...myslím,že to jde,když to není denní studium,ale dálkový-já jsem rozhodnutá to aspoň zkusit-se 3 dětma,domkem a dvěma psama to bude určitě děsná sranda 😀 je to asi hlavně organizaci a sebekázni-no tak s tou budu těžce bojovat 😀
vyber si něco-mě napadla ještě laborantka a podobně....myslím,že by tomu člověk přišel na chuť...určitě je to lepší než sedět na pořád doma nebo dělat někde v hypersuper-o tam by nás odvezli asi rovnou na vozíku 😀 Já vím,že musím mít práci,kde budu sedět a střídavě chodit...
jO I pdF MÁ NĚJAKÝ OBORY DÁLKOVĚ-TUŠÍM SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKU-TAM BYS UŽ UPLATNILA I SVÉ ZNALOSTI Z PRÁCE,NE?Jé-caps lock-pardon,ale nebudu to už přepisovat 😔
Prostě musíme pracovat hlavou 😀

sarka93
6. dub 2010

Ahoj ja mam taky skoliozu patere jenze je mi 17let a uz mam pres 60stupnu.Doktor rikal ze mi uz jenom pomuze operace ale ze je to 50% bud to vyjde nebo zustanu na vozicku!!A toho se bojim nejvic jinak bych sla klidne na operaci prosim poradte mi nekdoo...☹

sarinkam
6. dub 2010

sarka93-mam od puberty taky tezkou skoliozu, a kdyz mi bylo 16, mela jsem jit na operaci. Nastesti ( pro me) byli doktori neprofesilonalni a prede mnou se radili, jeden rikal cvicit, druhy operovat, treti mu oponoval, co kdyz se to ale nepovede.. No a ja jsem to vsechno rekla rodicum. Ti me vzali na revers z Motola domu, sehnali mi osobni terapeutku a ona se mnou cvicila -asi- vojtovu metodu. To bylo tak prijemny, delala mi i masaze chodila jsem denne plavat na nekolik hodin, malem jsem byla neklasifikovana. ale vysledek se dostavil. Z 53 stupne na 45. Ukoncili jsme to predcasne z duvodu tehotenstvi terapeutky.

Ja jsem se po letech vdala, zacala jsem delat postovni dorucovatelku, mela dve deti, nosim tezka bremena, no proste mam sice hrb, ale to je jedine co mam z tezke skoliozy. Nevim odkud jses, ale nestalo by zato se to pokusit rozvicit? Rozplavat? Ja jsem si vyvinula styl plavani, aby to bylo ucinne,

Na tu cvicitelku bych mohla snad sehnat kontakt. Jo a je mi 39, zada drzi a vubec nich nevim

sarinkam
6. dub 2010

Ty jo, ja jsem si po letech vzpomela, jak doktori rikali rodicum, ze mi nici zivot, kdyz me nenechaji operovat, nasi breceli, doktori rikali jak se mi pater za par let zhrouti, jak nebudu moct rodit deti, br..br..

Byla jsem jednou na praventivni kontrole na RTG patere , asi pred 6 lety a stupen 43.

sarka93
7. dub 2010

a vy si jako myslite ze mi cviceni a plavani pomuze???chtela jsem se jeste zeptata byl uz z vas nekdo na te operaci??a jestli po te operaci to bylo lepsi...

sarinkam
7. dub 2010

No ja nevim jak tobe, ale ja jsem se po tom individualnim cviceni, kdy ne cvicitelka podkladala pod urcityma mistama, mackala na nejaky mista na zadech a druhou rukou mi kladla odpor kdyz jsem mela s rukou hybat a spravne dychat, se pry posili svaly co se jinak nepouzivaji. No a ty zpusobi, že se ta pater spravi. Nevim jestli to nebylo podmineny tim jak pater jeste rostla.

Tohle presne rikali doktori rodicum- A vy si myslite, že to nejakym cvicenim zachranite? U me zachranili.

sarka
6. dub 2011

Ja bych spis potrebovala ochytrit. Nase mlada ma dostat korzet, jsme z toho vsichni nejak vedle,... skolioza kyfoza TH5,... Uz jsem par lidem napsala,.. co ja vim,...jak budu fungovat s holkou v korzetu,... Je to dcera moji segry, ktera nam umrela,.. takze jsem vlastne takova skoro jako macecha ? Ale ja bych to chtela zvladnout skvele,...

soup
24. črc 2011

Ahoj , mám kyfo skoliozu 😒 a uvažuji o operaci protože jí mám docela vážnou , ale nejdřív bych se vás chtěl zeptat (těch co už mají operaci zažitou) jestli bych měl po operaci nějaké omezení jako třeba ve sportu nebo v normálním životě.
Děkuji , za každou odpověď budu vděčný

barca77
16. zář 2011

Tak ja sem taky vlezu. Skolioza - kyfoza, prili mi na to ve 13. Pak 6 roku v korzetu, ale zazrak, skoncila jsem na 11 stupnich. Na kontroly jsem chodila az do svych dvaceti. Mam dve deti, v obou pripadech no problem. Ted mam spis strach, aby to nebylo dedicne.

juliany
25. únor 2013

Ahojik taky mam skoliozu od 13 let rok korzet k nicemu deti se mi smály pak jsem si to brala jen na spani a doma a nic cviceni nezabralo moc ted po 1 diteti 54 stupnu a pristi tyden jedu do brna mozna i pro termin operace ceska televize natocila operaci 12 ti leté holčičky 3 hod.operace 3 dny na jipce a za 14 dni šla domu holky to za to stoji mam jiz ted 53 stupnu a uz me to otrevuje nehlede na to že po té operaci kazdy tak o 10cm vyroste nikdy jsem nedosahla 170cm mela jsem 168 a nedavno pouze 164 tak me to bylo jasny epidural me pichali asi na 5x no a chtela bych druhy dite tak se uvidi co v brne vymysli ale kadernice rikala ze tam narovnali i 60ti leteho pána co sotva sel a byl shrbeny na jednu stranu za 10 dni byl doma a v poho
tak i ja to zvazuju i kdyz me to desi ale dneska prej to ma velikou uspesnost rizika si zatim nepripostim v brne operuji i deti a v poradku jsou tak snad by vse bylo ok uz se bojim lidem otocit zady je to muj strasak ve skrini
a navic uz zacinam kontrolovat malou a peskovat aby se nehrbila ale ona ma zdravotni matraci i polstar kdo to z nas mel????

chesterbloom
14. bře 2013

Ahoj Holky,

jak to tak čtu, tak jste to rozhodně neměly jednoduchý... já upřímně takový výkyv nemám, jenom něco kolo dvaceti stupňů, ale taky mě to občas bolí fest, a ani si nedovedu představit, jaké to s tím prodělat MD a ještě se denně starat o dítě...
Dědičné to určitě není, když mají děti dostatek vitaminů a cvičí, tak by jim nemělo nic hrozit. Jde především to ten špatný životní styl... málo sportu, počítač, televize.

Moje kamarádka, která se trošku věnuje alternativní medicíně, tvrdí, že u dětí se skolioza tvoří, pokud mají na sobě neúměrnou zátěž, kterou nemůžou zvládat. Myslím si, že i na tom něco bude.

Za sebe bych doporučila důsledné cvičení... Každá si na sebe denně 20 minut najde. To je to nejmenší. Potřebujete se pořádně protáhnout, nejlepší je jóga. V těch pokročilých joginských cvičeních se taky počítá s tím, že může skolioza byt, a lektoři na to upozornuji.

Taky je nejlepší připravit se ve všedním životě na to, že vás můžou bolet záda.
Rehalitiační pomůcky. Overballek, fitball (na tom já třeba sedím v práci) ortopedická matrace (já kupovala nedávno u KS - http://www.kralovske-spani.cz ) a dostatek pohybu. Nesvědčí ani nadváha. Ta může zvyšovat lordozu.

Tak se holky držte, myslím na Vás 😉

beruskaveruska
17. bře 2013

ahojky
problémy se zády mám již dělší dobu - cca od vánoc mám velké bolesti až jsem nakonec po 6 letech jela opět k ortopedovi a řekl mi, že se nediví jaké mám bolesti, že mám skoliozu cca 35 stupnu - zítra začínám rehábky a za měsícc kontrola , nejhorší je, že mám stále velké bolesti, brnění nohou v palcích se mi střídá horkost a zima - máte to k tomu také??? pomáhá vám sezení na balonu??? mě dost - měla jsem zlomenou kostrč a špatně mi srostla, ale když dýl sedím na míči tak mám velké bolesti nohou ☹ bolkí mě i v leže.... léky moc nepomáhají je to jen chvilkové

astrane
autor
19. bře 2013

@chesterbloom já má skoliozu vrozenou-mám vrozený špatný tvar obratlů,cvičením lze posílit svalstvo,ale já ve 12 vyrostla za rok 12 cm a to už se svalstvem udržet nedalo.
Jinak dneska už je oprace jiná než byla za mého dětství-je šetrnější a s mnohem lepšími výsledky.Dost jsem uvažovala nad tím,že bych šla ještě jednou,ale doktor mě mi řekl,že s tím,jakým způsobem to mám pořešené je to u mě konečný stav,nic se s tím už nedá dělat...

@beruskaveruska mě brní spíš ruce v dlaních a mám lehké křeče v lýtkách,jinak nic z toho co popisuješ
@juliany já mám taky nějak kolem 50...já bych na tvém místě asi šla,mám známého a ten byl pak ne laserovém odstranění jizev-bylo to sice drahé,ale nic mu tam nezůstalo.taky se to dnes dělá jinka než dřív,je to o moc lepší co se týče výsledků

juliany
19. bře 2013

V brně mi řekli že to operuji spis detem me že by to ztáhli o půlku a je to slozitá operace páteř je už tuhá velké ztráty krve kov v těle no docela jsem koukala ale jak nepujdu bude se mi to porad horsit tak jeste sjedu do prahy k odbornikum

eliskarenca
19. bře 2013

Ahojky holky,ráda bych se k vám přidala 🙂.Rozhodla jsem se konečně svůj zdravotní stav řešit a zajímají mně názory a příspěvky druhých.Překvapilo mě,že jsem našla téma zde na MK a jsem mooooc ráda,už jsem tu na mamkách.Mám 17letého syna a ted 8měs.miminko 🙂.Bolesti mám každodenní a docela silný,hl.v oblasti bederní páteře + hlavy.Korzet jsem nosila do svých 15let, 2 krát jsem byla v lázních-Košumberk.Přišli mi na to v 7letech,začínala jsem na 7st.a ted mám 2křivky po 80st.Pravidelně chodím na fyzioterapii,snažím se cvičit,ale úleva nepřichází ☹ .Jezdím na pravidelné ko po 3letech do Brna-Bohunice.Ted po těhotenství se mi křivka zhoršila o 11 a 7st.Miminko jsem si ještě moc přála,ikdyž jsem ze zhoršení měla strach,ale Elinka mi za to stála 🙂.Mudr.mi ted doporučil vyšetření na 2dny na lůžku,tak zvažuji,že to podstoupím a uvidím.Jen se mi nechce od malý,ale řešit to musím,bolesti mi dost znepříjemnují život ☹.Prý by mi operace krční páteře měla od bolesti pomoc.Co se týká bederní páteře,je to risk a výsledek mi nikdo nezaručí.Musím se poptat,co to obnáší,jinak budu muset počkat,až malinká povyroste,abych to potom zvládla.Už ted je to pro mě,co se týká nošení docela záhul.Moc mě zajímají vaše názory a zkušenosti.Předem děkuji!

eliskarenca
20. bře 2013

@juliany
Ahojky,můžu se zeptat,kde jsi v Brně byla a u koho?Já jezdím do Bohunic k mudr.Nýdrle.

juliany
20. bře 2013

Taky Brno Bohunice mudr Grosmann ale to je asi jen ortoped neni to ten odbornik co operuje řekli mi taky na 2 dny dalsi rengeny a pak ze by mi rekli no nevim a od kud jsi ? ja jeste zkusim prahu taky bych chtela druhy dite ale bojim se radeji asi riskovat nebudu nevim kam az se mi to bude zhorsovat a co tvuj 17ti lety syn nema skoliozu?je to prej dedicny ale spis na holky tak uz ted mam hruzu a malou kontroluju plno lidi ma skoliozu a ani o tom nevi ale v te fazi co to mame my uz je to viditelny