Skolióza páteře a vše, co s tím souvisí

astrane
12. srp 2009

Ahoj,už delší dobu přemýšlím nad tímto tématem...Ráda bych si pokecala a taky třeba poradila s někým,kdo na to trpí...nemyslím teď trochu,ale hodně(i když i to samozřejmě ostatní nevylučuje 😉 🙂 )Kdo třeba nosil korzet nebo v dospívání podstoupil opraci a co bylo dál....taky to třeba pomůže těm,co je to teprve čeká třeba u dítěte...

začnu u sebe-vada páteře je vrozená,ví se to od mala...v 11 prudký růst a svaly to neudrží,následuje cvičení a ve 13 operace,v té době mi naměřili 66stupňů...po operaci rok v sádrovým korzetu,z toho 3 měsíce vleže 😝 ,pak 30stupňů.Jizva přes celý záda,co se blbě zahojila adělá se znovu...no maso.....po 1.dítěti asi 45stupňů...teď mám druhý a mám strach tam jít....

bbaronesa
1. říj 2015

@moulinkaa děti už jsou veliké,na střední,takže o starost mín,když nebudu moct,je pro mě výhoda,zítra jdu na ct,do konce října,bych to měla vědět co a jak

jirka82
23. lis 2015

Ahoj, chtěl bych Vám napsat moje zkušenosti se skoliózou, abyste se vyvarovali chyb, které jsem bohužel udělal já. Teď je mi 33 let a skolióza se mi začala projevovat v cca 10ti letech. Tehdy jsem si bohužel neuvědomoval vážnost situace a korzet jsem moc nenosil (stud ve škole, rodinné problémy..) Pak když jsem ho pod hrozbou operace začal nosit a opravdu velice intenzivně cvičit a plavat už bylo pozdě a zakřivení páteře se tímto způsobem už zlepšit nedalo (i když mi to na rehabilitaci na Vinohradech tvrdili a od operace mě nepochopitelně odrazovali!). Nakonec jsem skončil na asi 110 stupních v hrudní oblasti a na 80ti bederní. Na operaci jsem šel v 16ti letech, operovali mě v Motole, nejdřív mě dělali tzv. Halo trakci, kdy mně snižovali křivku vytahováním na vozíku a pak asi po třech měsících provedli samotnou operaci. Moje skolióza byla bohužel tak velká, že se to úplně srovnat nepodařilo, myslím, že mi zůstalo víc než 60 stupňů nahoře a možná stejně dole. Po operaci to byla i tak velká úleva, zmizely bolesti a já mohl normálně žít, studovat, pracovat…. Bohužel teď, jak už asi stárnu, se mi začaly projevovat dechové potíže (dušnost), páteř je přece jen pořád ještě křivá a plíce s deformovaným hrudníkem nemají dostatek místa,… Píšu to všechno proto, abyste vy ostatní, kteří máte tuto zákeřnou (v počátcích to nebolí) a smrtelnou nemoc nepodceňovali a VČAS dělali to, co vám řekne lékař ortoped i když to vůbec není snadný (korzet, operace…), zachráníte si tím život a to přece stojí za to! Držím Vám palce!
Jirka

P.S.: rád pomůžu každému, kdo touto nemocí trpí a potřebuje se třeba na něco zeptat

andreikass
23. lis 2015

Ahoj vsem, cetla jsem tadynekolik prispevku o skolioze. Je mi 31 a v 18 jsem pro progredujici krivku v bederni casti byla na operaci. Jako pubertacka jsem spis resila jak budu vypadat s korzetem , ktery jsem pak nosila pul roku nez jestli nahodou neskoncim na vozicku.nastesti to dobre dopadlo a ze 60 st me zada "srovnali" na necelych 30. Nemuzu dlouho stat a chodit ale jinak se necitim nijak omezena, hodne sportuju atd. Takze me operace velmi pomohla, jinak bych dnes mela hrb a nesnesitelne bolesti.

vojato
6. črc 2016

Ahojte, je zde někdo kdo má esovitou skoliózu? Já má v hrudi 25st dalších 25st. a v Brdech 35st. Záda bolí skoro pořád ale na to jsem si už zvykla, ovšem mám obavu aby se mi to nehorsilo... 😀. Podotýkám, že jsem s tím odnosila a odrodila 3 chlapce. Naštěstí jsem tehdy ještě netušila, jak závažné to je. Ovšem ráda bych se kvůli nic udržela v pořádku... je tu třeba někdo s obdobným problémem? Už se vám to v dospělosti nezhoršuje? Přemýšlíme o šikovným fyzioterapeutovi který by mi to mohl zkusit dát trochu do kupy. Je mi 26,tak by to třeba ještě šlo 😉.

jaryh
7. črc 2016

ahoj jsme z plzně, dcerka má těžkou skoliózu, nosí korzet půl roku, ted čekáme na korzet. taky nám řekli že bude muset zřejmě na operaci, po půlročním nošení korzetu ji zde ani neprohlídli a napsali znovu kontrolu za půl roku, stupně nám pan doktor ani neřekl, že prý výrazné zlepšení nevidí. cvičíme každý den, dceři zmizel hrb u pravé lopatky, přesto nám pan doktor řekl že to jen maskuje, nevíme co dál. cvičíme, plaveme, i nás to baví, a věříme že to zastavíme. ozvali jsme se že je jí korzet krátký, od prosince co ho nosí jí to narovnalo o sedm cm, má někdo zkušenosti např. s SM cvičením?

bohato
25. črc 2016

nechápu co je to za s prominutím zkurvenou nemoc ,ale k smrti ji nenávidím mám neuvěřitelné bolesti A stupeň 45 zjištěna 11 letech dnes je mi 43let ale už jsem si za ta léta vytrpěla víc nežli dost nejen že to člověka hyzdí neustálle na to člověk myslí a říká si proč zrovna já závidím lidem co nic takového nemají člověk se s tí musí naučít žít,protože nic jiného nezbývá ,ale je to hrozně nespravedlivé a nejhorší je že to nikdy skoliózou nekončí mám vyhřezlé plotynky nabederní i krční páteři a do toho mi tak trošku odchází levá noha arteoza neumím si představit ni nechci domyslet svoje stáří již ted se cítím na 70 chodím plavat vířivka aby trošku v´bolesti ustoupili nejlepší jsou na to lázně ale bohužel se mi podařilo jen dvakrát v životě jako komplexní nemáte na ně nárok je to šílené kdo nezažil nepochopíkdyž sevrátím z látźní jsem zdracvý člověk ale to trvá ken tak pul roku a jste tam kde jste byli ale i to je obrovská uleva obrovská a stojí za to to mi teda věřte.no tak jsem to zde ze sebe vysypala,ale bohužel je to onemocnění které v podstatě nelze vyléčit je to jak já říkám jedno velké uRtpení.PROSTĚ ŽIJETE V BOLESTECH .jinak jsem vdaná a má m16 letou dceru díky této hnusné nemoci jsem si druhé již netroufla.

bohato
25. črc 2016

@bohato mám sice invalidní duchod ale ne na záda ,jaksi moji nemocí utrpěla psychika je to jedno s druhým nenávídím ty jejich tabulky na duchody chtěla bych je vidět jak by stakocou bolestí makali já si v životě odmakala už dost a zdraví se mi stále zhoršujea nejvíc mne ppobavil posudkový lekař když napsal do zprávy že předpokládá zlepšení zdravotního stavu není to normální.\když jsem žádala znova o lázně bylo mi řečeno že lázně jsou jen wellness a že by se to líbílo každému nemám slov mám viditellný hrb záda křivý jak paragraf člověk by brečel nad jejich jednáním v podtatě moc nikdo nepomuže nyná jsem po dlouhé době natrefila na jednoho normálního neurolga který mi alespoň nabidli rehabilitační ustav je hrozně těžké touto nemocí pracovat .a bohužel je nís asi tolik že skolióza páteře není asi nic ,ale už vážně nevím co více by člověku mělo být aby alespoň jednou za rok ci za dva na lázně nárok měl .Je to bohužel paeadox můžete si je zaplatit jako pčispěvkové ale jak na ně máte vydělat když jste omezeni bojujte o duchod a chodte k psychiatrum že nemůžete vydržet bolestí je to jediná cesta jak duchod získat .psychika stejně trpí.navíc když to tak pozoruji duchodymají lidi a nic jim není mám okolo sebe lidi kterym nic není chodí k psychiatrum ají dokonce plné a když se jich zeptám co je bolí neumí odpovědět já pracuji s tím vším makám a jsou lidi kteří se jen flákají je to hrozně vše nespravedlivé skolióza páteře je postižení celého těla omezeny pohyb bolesti děs cvičte plavte protže nic jiného bohužel nepomuže jen nevím kdyby nebylo manžela který mě v podstatě živí kde bych dnes byla .

vojato
25. črc 2016

@bohato masakr! Doufám, že se nedivam do svojí budoucnosti 😐. Ná páteří mám tři zakřivení. A celkem dost. S klidem mohu říct, že za to můžou rodiče díky jejich nezájmu (jsem páté dítě) a ještě jsem narazila na doktora blba. Když se teď zpětně dívám do lék.zprav z puberty nechápu to. Mám tři děti, na to jsem pyšná, že jsem to zvládla. Ale péče o ně mi dává zabrat. S bolestí bojují každý den, už si to kolikrát ani neuvědomuji a přijde mi to normální. Naštěstí mám zlatého manžela a vím, že mě podrží. Doufám, že na tom budu líp než vy. Nerada polehavam, jsem ráda v pohybu a to neustále (řekla bych, že jsem hyperaktivní😀) a představa toho, že bych se nemohla pohnout by mě asi zabila 😑.

vojato
25. črc 2016

Jinak Teda ještě pořád jsem trochu nahlodana s miminkem číslo 4 😀. Děti zbožňuji a představa toho, že kvůli skolióze s tím musím skončit je pro mě dost hrozná. Uvidím, až se rozhodnu, vyrazim za odborníka na do Brna😃.

teere
25. črc 2016

Ahoj holky,tak se taky přidám. Je mi 21 čekám první miminko,jsem v začátcích. Před 6 lety jsem podstoupila operaci páteře. Skolioza od 11,cvičení mělo být a nebylo. Nebylo to moc řešené. Takže v 15, 43 stupňů a operace jistá. V Brně v Bohunicich. A abych byla upřímná,bylo to děsny,nenáviděla jsem to. Ale teď zpětně vidím jak to bylo přínosné. Sice v tehu tak od 6 měsíce ležet a porod cisarem,ale děti kolik chci. Pravidelne kontroli a všechno v pořádku 🙂 záda zatím nebolí.

vojato
25. črc 2016

Je, tak gratulují 😀. Myslím ale, že záda dostanou opravdu zabrat až když budeš muset dítě nosit a chovat. Jinak já mám největší zakřivení v bederni páteří 35 stupňů. Jinak mám ještě dvě výš. V posledním (třetím) těhotenství se páteř nehla dle rentgenu. Ale stejně mám do budoucna strach, záda mě bolí pořád. Teď jsem začala jezdit na koni. Chystám se na sm systém a dle financí i na Dornovku. Věřím, že v mých 26 to snad půjde ještě trochu zlepšit.

deelfinek
25. črc 2016

Ahojte, taky se přidám, ne teda sama se sebou,ale mám chlapečka z jednovačených dvojčat, letos kluci oslavili 6 let, malému už v prenatálu byla diagnostikována tzv. hemivertebra ( prý mu chybí část obratle). jezdíme do Bohunic k doc. Repkovi. ten se na nás pokaždé jednou za půl roku mrkne, pošle případně na RTG a toť vše. jsem už z toho docela nervózní, na rentgenu je vidět, že tam nějaká skolioza je, nevím přesně úhel, ale pokaždé když se ptám na rehabilitace, tak prý zatím nic. docela bych s ním i nějak cvičila,ale nevím, co je pro takového prťáka nejlepší.

18moniik
25. črc 2016

@teere Ahoj, koukala jsem, že jsi po operaci páteře. Taky mi operovali páteř v Brně Bohunicích. Jsem hrozně ráda, že jsem narazila na někoho, kdo si prošel tím samým čím já a má dětičky. Já zatím žádné potomstvo nemám, ale žačínáme se snažit. Jaké to bylo v těhotenství? Velké bolesti zad ke konci nebo i na začátku? A porod císařem předpokládám v celkové anestezii. Děsí mě to 🙂

vojato
25. črc 2016

@deelfinek no, asi je to zatím skolióza do 10 stupňů. Ta se neřeší, až když je to nad těch 10. Od 20 stupňů do 40 se nasazuje korzet. Pak zbyva operace. Rozhodně bych s ním cvičila. Tak, aby ho to bavilo. Zatím má největší období růstu před sebou a bylo by dobré, aby na to byl připraven dobrým svalovým korzetem. Pokud už má 6 mohl by klidně hodit na plavání, náš 6ti lety kluk už to taky zvládá. Jsou na to kurzy, tam si pohlidaji, zda plave správně. Rozhodně ale ne prsa s hlavou nad vodou. Pak ještě klidně klasické cviky na posílení zádových svalů. Je dobré že to řešite, pak vám za to v dospělosti poděkuje. 😀

vojato
25. črc 2016

@18moniik můžu se jen zeptat kolik jste měla zakřivení? A bylo jen jedno nebo dvě,ci tri? Já jsem s tím zatím chodila jen u nás do Boskovic, coz byla asi chyba. Zakřivení mám na páteři tři a tak ani nevím, zda by to bylo v budoucnu operovatelne. Jinak ještě klidně mrknete na emimino, tam je taky diskuze maminek po operaci páteře 😀. Dík 😃

18moniik
25. črc 2016

@vojato já to měla zakřivené na třech místech. Bylo mi tenkrát 16 let. Krční páteř mám křivou pořád. Tu mi sešroubovat nemohli, abych mohla hýbat hlavou 😀 Na krku mám asi kolem 20°. Před operací jsem měla uprostřed zad přes 50° a nad křížem přes 20°. Bylo to křivé opravdu dost. Měla jsem záda bloknutá každou chvilku a začínalo mi to deformovat jednu plíci, takže operace byla nevyhnutelná. Musím říct, že za tu velkou bolest a roční nošení korzetu až ke krku to opravdu stálo. Kromě krku, mám páteř srovnanou dokonale 🙂 Určitě bych neváhala, zašla si k odborníkovi a pozeptala se na všechny možnosti včetně operace. Mně v podstatě zachránila život....
na emimino určitě kouknu...moc děkuji za tip 🙂 😉
Přeji hodně štěstí a ať se už s těmi pokřivenými zádíčky provede cokoliv....ať to bolí co nejméně 🙂

vojato
25. črc 2016

@18moniik no, tak to jsme na tom podobně 😀. Já mám na krku 25, hruď 25 a bedra 35,tam mám i výrazný hrb. Tak to snad v budoucnu operovatelne bude, pokud by bylo zle 😀. To mě těší 😀😀. Můžu se ještě zeptat na hybnost? Můžeš se třeba normálně ohnout, cupnout si, prohnout se, ohyby do boku...? Zatím toho o ty operaci nevím a doufám, že na ni nikdy nedojde. Ale chci met těch informací co nejvíc, abych už doktorům nenaletela 😉

teere
25. črc 2016

@18moniik. Ještě nee. Jsem v 8tt s prvním🙂 takže zatím vše v pořádku. Doufám ze to tak i vydrží. Bojím se bolesti zad i cisare 😀 a doufám že to nebude plná,chtěla bych mít pokud možno partnera u sebe 🙂

18moniik
25. črc 2016

@vojato hrb je nanic, ale všechno se dá napravit. Zvlášť s dnešní medicínou. Já ho neměla, ale zase jsem měla propadlý bok a byla celá nakřivo.
A jak hybnost? Nooo...vypadám, jako bych spolkla pravítko 😀 Mám stále rovná záda...nikdy je nenahrbím, ale vůbec to nepotřebuji. Prostě to nejde a záda to nevyžadují. Občas mám problém s opíráním o židli. Některé židle (většina) mají opěradlo nízko a to se prostě neopřu, ale neva. 🙂
Prohnout se také nemohu kočičí hrb ani kotoul u mně prostě nexistuje 😀 také není dobrá rotace.
Ale abych neříkala jen negativa, tak jsem stále krásně rovná a nehrbím se (všichni závidí 😀 ), sporty mohu dělat všechny na které se cítím. Samozřejmě s rozumem. Když vím, že bych mohla oškllivě upadnout nebo si se zády něco udělat, raději si to 2x rozmyslím. Takže už raději nelyžuji. Ale tancovala jsem zumbu, skáču na trampolínkách a vše v pohodě 🙂
Určitě si to tom prostuduj vše možné...i o jiných možnostech. Já jsem sice plzeňačka ale na operaci jsem byla v Brně-opavdu to tam mohu jen doporučit 😉 Jsou tam skvělí....domluv se se svým ortopedem. Jistě ti poradí to nejlepší 🙂

vojato
25. črc 2016

@18moniik jo, tak to není tak hrozné s tím pohybem 😀 . I když Teda představa, že se neprohnu či záda nenahrbim je pro mě dost hrozná. Dělá mi dobře kočičí hřbet 😀 . Za svým ortopedem už nejdu, jeho nedbalosti mám ty záda v takovým stavu. Korzet jsem nosila 4 roky a za tu dobu mi vystavil jen 1 kus. Rodiče o taky netankovalo, ale to už jsem psala výš 😀. Dík moc za informace. Jsem ráda, že se dá i trojte zakřivení dat celkem do pořádku 😀. Za rok na kontrolu už půjdu do Brna. Tady už mě nikdo neuvidí 😀.papa a hezké tehulovani, já si to vždy užila, až mě mrzí, že jsme to sfoukli tak rychle po sobě 😉

bohato
25. črc 2016

propadlý bok mám taky a právě vystouplou lopatku a to dělá tu bouli ale o chlapi jsem nikdy nouzi neměla🙂)) jde o to že o tom víte nikdo si toho na mě ani nevšiml a divil se co to povídám.ale je to hodně viditelné snad už mi ani nejde o to ale o tu bolest jak člověk přestane cvičit záda ztuhnou a nemužu se pořádně hýbat operaci mi tenkrát také nabízeli ale před 30 lety to obnášelo ležet snad rok pomalu nehnutě a to jsem fakt odmítla navíc jste dítě a chcete si užít dětství , dnes už je asi spousty možností ale lékaři mi to už nedoporučují .špatně jsme se narodili asi 🙂 mě děti taky nezakázali ,ale já jsem měla strach abych nezustala ležet je to obrovská zátěž jedno mi stačilo porod ok vše normální jak má být ale to víte když vám doktoři poví že máte opotřebovaná záda na 70 letu ženu a je vám 43 tak nic moc chodím často plavat a snažím se hýbat to jediné uleví , fakt asi je že to mají lidé asi ještě horší .ale člověk si zvykne na vše korzet jsem nosila taky ale k ničemu

vojato
26. črc 2016

@bohato muzu se ještě zeptat v jaké oblasti tu skoliózu máte? To vypadá na hrudní oblasti, ne? No když to čtu, tak si to Mimi ještě asi rozmyslim. Záda mě bolí fest a i přesto, že cvicim... jízdu na koni či dornovku jste nezkousela? Či SM systém? Mě Teda také ortoped vždy při prohlídce hlásí, že to nevypadá vůbec dobře. A Ddivim sey že vám lázně nechtějí napsat. Mamka jezdí každý rok a je na tom líp než vy. Možná bych se přihlásila k jiným lékařům. Myslím, že jednou za rok by jste nárok měla. Já je také plánují, až budou děti větší i když představa,ze od nich na měsíc odjedu 😐. A ještě jaké jste dělala zaměstnání? Je lepší stát, sedět, chodit?

vojato
26. črc 2016

@bohato jo a ještě jeden dotaz 😀. Od období růstu vám zůstaly stupně stejne, či se to pomalu horší? A ten bok a lopatka jsou také od puberty nebo to pribilo s léty? Zajímá mě, jak to pokračuje s přibývajícími léty. Abych na to byla psychicky pripravena 😃. Diky

18moniik
26. črc 2016

@bohato Moje mamka má totéž...má propadlý bok a migrény od páteře. Lékaři už jí taky nedoporučují operaci.
Ale vždy se s tím dá ještě něco dělat 🙂 Medicína se stále posouvá 🙂

vojato
26. črc 2016

@18moniik tak tvoje mamka má taky skoliózu? Myslím že dedicne to asi trochu bude. I když u mě se to spustilo spíše z jednostranně zateze-tahani tezkych nákupu,prace na poli a u brachy na stavbě. To vše už od dětství... mám k tomu i špatná kolena,caste úrazy a i celkem dost krecove zily, tak bych řekla, že mám celkově slabé vazivo 😀 . No doufám, že to tím celoživotním cvičením udrzim na uzdě 😀.

18moniik
26. črc 2016

@vojato jojo...u nás je to dědičné...má to babička, moje mami a já. Pevně doufám, že to jednou nepředám svým dětem ☹
cvičením to určitě udržíš...já jsem na tohle strašně líná 😀

bohato
26. črc 2016

@vojato ano je to bederní ,mě na to přišla tenkrát doktorka na pohotovosti nikdo si toho nikdy nevšiml ale to mi byli jedenáct a už to bylo takto rozjeté 45stupnu zustalo to stejné páteř zafixovaná měli strach když orostu jak to buce ale zustalo to ale nic mě nebolelo začalo to až věkem už si to přesně nepamatuji děti mějte proboha to zvládnete když je člocěk mladý jde vše snáz a maminka jezdi na komplexní lázně no to jsem teda v šoku mě je fakt zž nedají jedině přispěvkový vše zustalo stejné ale u každého to muže byt třeba i jiné asi jak u koho dornovku jsem zkoušela na koni jsem nikdy neseděla sm systém cvičím guma je fajn zrovna šílím bolestí už mě to opravdu nebaví ale musím čekat zdali pojedu snad příští rok do toho reh ustavu když ne do lázní

bohato
26. črc 2016

jj je to dědičné má to i má dcerka ale jen malinko byla jsem zoufalá když jsem to na ni uviděla je to šílené svinstvo fakt

bohato
26. črc 2016

když jsem byla mladá hodně jem dělala v obchodě prodávala u kopírky ale co jse se vdala tak jsem taky jeden čas uklízela naprosto nemožné ale peníze mě tlačili nemohla jsem sehnat práci nikoho nic nezajímá postarej se o sebe však znáte tuhle dobu byla jsme kolikrát s manželem uplně na dně nakonec jsem si otevřela díky sestře svůj krámek jsem z kolína a prodávám čaje abylinky pro mě práce dobrá dělám si jak chci představa že bych musela někam jinam by mne a sizabila navíc nevím co bych tak asi zvládla kord když máte jenom učnák pomali žádné poáídné vzdělání atak se snažim uplatni t v tom co mě baví a umím vykládám profesně i karty🙂 ale bolesti máte pořád at sedite ci stojite kolikrát jsem se musela smát a říkám nějaká práce v leže by nebyla no byl asi tak jediná vite jaká🙂)))))))) no je ti celkem peklo

bohato
26. črc 2016

vyčerpáním mne kolikrát odvážela i sanitka jsem dříč a když nemůžete je to peklo prostě to nejde makat fyzicky nejde