Spánková paralýza a halucinace, máte zkušenost?

stekkna
26. únor 2016

Ahoj, máte někdo zkušenost? Hledám nějaké metody jak to zastavit.

drakenn
26. únor 2016

IP - interní pošta

stekkna
autor
26. únor 2016

Myslím že je to moje sestra. Ten spouštěč.

svetlus_pepca
26. únor 2016

Já sama ne, ale mamka je bere. Má problémy s nespavostí. Pomáhají jí uklidnit se a jít spát s pocitem, že to půjde, že usne a ne se strachem, že zas neusne atd. Pomáhají jí vlastně odbourat ten strach. Být tebou klidně je zkusím. A nějaký talisman je dobrý nápad. Určitě někde najdeš i konkrétní typ, co by ti pomohlo. Tehdy jsem o tom mluvila s člověkem, který se zajímá o takovéto tajemno, duchovno. Když teď pominu tu fyziologickou racionální stránku, vysvětlil mi to jako negativní energii něčeho, čemu jsem vlastně zabrala místo a to něco najednou neví, kam patří. Ale podstatné je, co mi poradil - mluvit s tím. Nahlas. Prostě přijít do ložnice a říct, že o tom vím, že to nechci vyhnat, že se vejdeme oba. Zní to šíleně, ale mě to pomohlo. Vlastně jsem přesvědčila sama sebe, že se toho nebojím. Už se to neopakovalo, ale pár dní nato jsme se odstěhovali, tak nevím, zda by to zabralo. Ale asi i věřím, že ano.

martaska78
26. únor 2016

Asi mi nenáleží sem ani přispívat, protože jsem nikdy neměla až tak závažný problém, ale opakující se zlé sny (zcela živé) jsem měla od dětství. V pubertě to došlo až tam, že jsem se bála usnout, hlavně když mě sen v noci probudil, už jsem nespala až do svítání. Když manžel jezdil přes týden pryč a já byla s dětmi sama zase se projevilo, ale naštěstí už ne v takové míře. Mě pomohlo jen to, že jsem si v tom zlém snu našla východisko, např. se mi objevily dveře, kam jsem zaplula a už jsem věděla, že jsem v bezpečí. Najednou jsem se dostala do míst mého dětství, kde jsem znala každý kout a věděla kudy utéct atd. Prostě jsem už ve spánku cítila,že je zle, že zase bude noční můra a podvědomí si samo pomohlo. Podle mě za všechno může strach, strach že to zase příjde, strach že to podědí děti.
Nebo i když jsem byla dlouho vlastně donedávna hodně skeptická, můžeš citit i něco jiného, nechci strašit, ale po zkušenosti, kterou jsem bohužel sama poznala jen před několika měsíci jsem začala věřit i na něco mezi nebem a zemí. pokud nepomohl psychiatr, zkusila bych vědmu nebo něco takového. Možná to pomůže víc než nějaké prášky.

svetlus_pepca
26. únor 2016

@stekkna Můžu se zeptat, proč myslíš, že je to tvá sestra??

stekkna
autor
26. únor 2016

@svetlus_pepca Protože ona mě provází celý život. Je to moje dítě. Vlastmě v sobotu mi řekla že její firmu přebrala jiná a neví jak to bude s její smlouvou. Když byla malá, měla problémy se srdcem...Nic jiného mě s ničím nespojuje... Stávalo se mi to na jiných místech, ale ona tam byla vždy se mnou. Stávalo se mi to jako dítěti ale to jsem svoje neměla, ale o ní jsem se vždy tak starala...

svetlus_pepca
26. únor 2016

@stekkna Chápu. Ale na druhou stranu nevidím v tom, co píšeš, nic negativního. Jakoby nic, co by spouštělo ty hrůzy. A o nějaké alternativní metodě jsi nepřemýšlela?? Opravdu někdo, kdo se zabývá spíš nějakou duchovní stránkou. Kdybysme se onehdy nepřestěhovali a trvalo to, klidně už bych zkusila i něco takového.

stekkna
autor
26. únor 2016

@svetlus_pepca Vařím z vody. Nic jiného mě nenapadá.To mě nenapadlo, možná bych to mohla zkusit

martaska78
26. únor 2016

@stekkna Opravdu tě nechci strašit, ale viděla jsi film s Willisem "Šestý smysl"? Donedávna mi to přišlo jako hovadina, prostě film. Ale jak jsem psala setkala jsem se řáděním "ducha", prostě nějaká energie, co v domě zůstala po mém tchánovi. Jelikož potřeboval upozornit na hodně závažnou skutečnost, začal mi tu dělat různé věci, vč. toho že jsem ho až cítila, jak na mě dýchá. Strašně jsem se bála, spala jsem s dětmi v pokojíčku, protože tam nechodil. Potom jsme zjistili, že si tchýně popůjčovala hodně peněz a mohli jsme o dům, který kupoval tchán, přijít. V té chvíli vše ustalo. Prostě nám to potřeboval nějak říct a zkoušel vše možné, abychom si všimli, co se děje. Je to náš anděl strážný, ale já se ho strašně bála, teď vím že nám chtěl jen pomoci. Věř mi, do této doby jsem byla skeptická ke všemu, co nemělo realný základ, teď už tak přesvědčená nejsem.

svetlus_pepca
26. únor 2016

@stekkna Chápu tě, člověk pak přemýšlí nad všemi variantami. Zkus cokoliv, o čem si i jen trošku myslíš, že by ti mohlo pomoct! Zítra si kup nějaké bylinkové tablety na uklidnění. Před spaním si udělej meduňkový nebo levandulový čaj. A přes den koukni na internet po někom, kdo se zabývá jevy mezi nebem a zemí, a po něčem, co by sis mohla pořídit jako talisman. Teď mě napadá třeba lapač snů. A dnes jdi do postele s tím, že máš novou naději a že zítra už najdeš řešení! Uvidíš, řešení najdeš, věřím tomu! 🙂

axlaranda
26. únor 2016

@stekkna kamarad studuje psychologii, psal o tom bakalarku, muzu se ho zeptat, jestli by nevedel, co s tim

stekkna
autor
27. únor 2016

@axlaranda to bys byla moc hodná

axlaranda
27. únor 2016

@stekkna Ahoj, tak jsem koukala do jeho bakalarky a vycetla jsem asi toto:
Nejdulezutejsi je, ze se jedná o stav, ve kterém ti nic nehrozí, nemůžeš se udusit, i když ti to tak příjde, takže toho se nemusíš bát.
Ve fázi spánku REM, ve které se lidem zdají sny je úplně normální, že se člověk nemůže hýbat. Při SP se mísí sny a bdělost, ale tělo pořád zůstává nehybné, což pro tebe musí být opravdu děsivé.
Mezi hlavní rizikové faktory patří
- různé spánkové poruchy, ale hlavně nedostatek spánku a nepravidelný spánek
- spaní na zádech - kdy je člověk nejvíc uvolněný, ale zároven se cítí nejohroženější
- deprese a úzkosti
Léčba spočívá v omezení rizikových faktorů
- důležitá je spánková hygiena - před spaním se vyhýbat stresu a úzkosti, vytvořit si v ložnici uklidňující prostředí, chodit spát ve stejnou dobu, nespát hladová a žíznivá
- zabránit spánku na zádech - když to jinak nejde, připevnit si tam míček
- zbavit se strachu - to je asi nejtěžší - uvědomit si, že se není čeho bát, nic se ti stát nemůže, zkusit ten fenomén prozkoumat - je třeba zajímavé, jak to lidé už stovky let popisují stejně a jak je SP vázaná na kulturu - lidé z stejné kultury mají podobné halucinace
Doufám, že ti to trochu pomůže

stekkna
autor
27. únor 2016

@axlaranda Si moc hodná ale tohle všechno mám už načtené. Dokonce i ty jiné kultury :( až na ten míček ten mě zajímá...Jinak vím že bych měla spát jinak než na zádech, vlastně se mi nejlépe spí na briše ale bojím se ted na něm spát :/

axlaranda
27. únor 2016

@stekkna urcite to zkus, podle vyzkumu 70% lidí zaziva epizody SP pri spanku na zadech, treba by se to u tebe na brise neobjevilo. Taky je dulezity resit ty uzkosti ve dne, treba chodit na terapii. Zkus s o tom promluvit i se synem, jestli mas podzreni, ze tim taky trpi, aby vedel, o co se jedna. I tobe mozna pomuze, kdyz nahlas reknes (vysvetlis) co to SP je. Treba si to ten mozek potom v krizove situaci snaz vybavi a budes schopna s tim strachem bojovat. Budu ti drzet palce!