Špatně zhojená děloha - bolí to?

frufrunka
18. dub 2016

Prosím o zkušenosti zejména těch, které mají po císaři nebo jiných gynekologických operacích špatně zahojenou dělohu. Já jsem po třech sekcích a jedné obří resekci. Po posledním císaři se mi podle všeho jizva zahojila špatně, na ultrazvuku je zbytnělá, hodně viditelná. Zajímají mě zkušenosti ostatních - je možné, že od tohohle děloha bolí? Mám i mimo cyklus menstruační bolesti. Napadla mě i endometrióza, gynekoložka ale na ultrazvuku žádné anomálie nenašla. Do další operace se mi nechce (krom výše uvedeného mám za sebou i akutní laparoskopii kvůli prasklému vejcovodu při mimoděložním těhotenství), tak zatím sonduji zkušenosti Vás, které jste na tom se "zhojením" jizvy podobně. Sama menstruace je nadlouho - prý proto, že se sliznice chytá do té jizvy a hůře se odlučuje, proto se děloha čistí déle. Zdroj bolesti doktorka nenašla, ale je to nezávisle na cyklu, klasická menstruační bolest (nebo jako slabé kontrakce - přirovnáno k porodu). Děkuji za postřehy! 🙂

frufrunka
autor
18. dub 2016

O špatně zhojené děloze psala i @veruvac , @manelle2 - holky, jak jste na tom vy? Psaly jste do "otázky", takže tam nešlo odpovědět...

manelle2
18. dub 2016

@frufrunka Ahoj,po druhém císari po šestinedelí mi rekl gynekolog,že se mi špatne zhojila jizva.Ptal se me,jestli plánujeme další miminko,že bych ale musela celé tehotenství ležet v nemocnici na hlídaní.Když jsem otehotnela potretí,šla jsem, s obavama (mela jsem doma malého prcka,nechtelo se mi od nej být pryč cca 7 mesícú) na utz,kde mi zjistil,že mi (asi tehotenstvím 🙂 jizva zhojila.Holt se telo poradí tak jak má 🙂
Kdyby neco,klidne se ptej 🙂

frufrunka
autor
18. dub 2016

@manelle2 Děkuji moc! A bolela Tě ta děloha, když byla údajně špatně zhojená? Já jsem jí po předchozích čtyřech operacích necítila, všechno běželo, jak má, menstruace normální atd... Jen teď ty podivné bolesti a dlouhá menstruace... ☹ Já jsem měla pořadí: sekce, obří resekce a zákaz dalších těhotenství, pak sekce a důrazný zákaz dalšího těhotenství a pak sekce. Je pravda, že druhé a třetí těhotenství jsem odležela v nemocnici od 24tt, pro jistotu. Pak už jsem souhlasila se sterilizací. Ne, že bych další miminko už nechtěla, ale předchozí jizvy na děloze byly už tak tenké, že malému prosvítaly vlásky. Takže čtvrté mimi už fakt ne, jsem šťastná za to, co mám... Spíš mě teď už nebaví mít trvale menstruační bolesti (a vlastně díky délce menstruace taky skoro pořád menstruaci). Ale může to být i srůsty, ono už takhle mám vaječníky jinde než mají být (následek břicha plného krve), tak možná něco přibylo i po čtvrtém císaři...

petanevesta
18. dub 2016

Já podstoupila v r. 2013 akutního císaře a po nějakých 10 měsících mi na utz doktor řekl, že mám defekt na děloze, tedy, že se jizva špatně zhojila a pokud chci mít další dítě, tak že je třeba jizvu laparoskopicky přešít. V létě 2014 mi jí tedy celou vytnuli a sešili dělohu znovu. Žádné problémy jsem pak nepociťovala a po půl roce od operace mi dal dr. "požehnání" znovu otěhotnět. Teď mám za měsíc rodit druhé dítko a jelikož nechci nic riskovat, půjdu na plánovaného císaře. Snad to další hojení bude už ok.

frufrunka
autor
18. dub 2016

@petanevesta Já jsem určitě taky pro císaře. Prvního jsem obrečela, taky byl akutní. Připadala jsem si jak neschopná matka, která neumí porodit a nakrmit dítě (měla jsem problémy i s kojením). Pak přišlo průšvihové těhotenství, kdy jsem musela podstoupit resekci ve 12tt (placentární buňky prorůstaly jizvou do břišní dutiny a přišlo masivní krvácení, museli vyříznout jizvu i placentu). No a pak už jsem byla za možnost plánovanéno císaře neskutečně ráda, protože jsem se bála průšvihu. V tu chvíli byly všechny psychické problémy kvůli prvnímu císaři pryč, byla jsem ráda, že tahle možnost je a že u porodu neumřu a nevykrvácím... 🙂 Tak držím palce a příště už to bude určitě v pořádku! Ono je to asi dost i o tom, kdo to šije. Já jsem teď měla poprvé jinou doktorku (předchozí operace i císař byly od skvělého primáře) a celkově jsem se nezahojila nic moc, i kůže a podkoží to teď odskákaly, přitom předtím to bylo 3x naprosto v pohodě. Tak ať se všechno podaří jak má! 🙂

manelle2
19. dub 2016

@frufrunka Ahoj 🙂 Nejaké extra problémy jsem s tím nemela,akorát tedy jsem jí mela i otočenou,druhé mimi mi jí otočilo 🙂 Tak to jsem cítila,když jsem mela menstruaci nebo jsem mela "chvilku" s prítelem,tak jsem cítila takový tlak smerem ven,ale ne bolestivý.Pri tretím tehotenství se zase otočila zpátky 🙂
Jinak sterilizaci mám taky za sebou,už nechtely riskovat ani lékari ani já 🙂

frufrunka
autor
19. dub 2016

@manelle2 Děkuji moc! Vidíš to, já mám dělohu právě taky hodně zakloněnou, tak ono to možná bude spíš tím, než tou nezhojenou jizvou... 🙂 To mě nenapadlo... Takže děkuji za tip! 🙂

manelle2
19. dub 2016

@frufrunka Ahoj 🙂 Není vúbec zač,jsem ráda,že jsem Ti mohla trochu pomoct.Tak ať máš všechno v porádku,my ženský zkusíme,co?? 🙂

frufrunka
autor
19. dub 2016

@manelle2 Jooo, holt prostě víc vydržíme, tak je nám víc nakládáno... 😀 Já si teď chci od doktorů nějaký čas odpočinout... Gynekoložka říkala, že by mi pomohl progesteron, který by mohl zkrátit menstruaci, ale když nepotřebuju antikoncepci, tak do sebe nechci cpát hormony. Zkusím bylinky a uvidíme... 🙂

manelle2
19. dub 2016

@frufrunka Telo taky treba potrebuje cas,aby se porádne zahojilo,taky dostalo zabrat.Já jsem taky ráda,že už nepotrebuju do sebe cpát žádné hormony 😉 Tak držím palce 🙂