Strach z nemoci, tetanie, RS, úzkostná porucha

30bar
8. zář 2018

Ahoj maminky, není mým zvykem zakládat diskuzi, ale jsem už zoufala a potřebuji si s někým "promluvit". Je mi 34let, loni v květnu jsem nastoupila po mateřské do práce a začala mě brnět pravá noha na stehně. Toto mě trápilo každý den, ale jen v práci, nepřikládala jsem tomu váhu. Bylo období, kdy jsem "něco" na noze cítila, období, kdy jsem necítila nic. Jednalo se ale hlavně o tu nohu, občas mi "zabrnělo" v zádech, na obličeji. Jednalo se ale ve většině případů o pravou stranu těla. Teď v květnu jsem ale začala "brnět" více. Chvílema stehno, chvílema lýtko z přední strany, chvílema líčko, pravá ruka, ne celá, chvíli paže, chvíli malíček, začaly mě pálet oči, jsem méně soustředěná, jakoby v mlze...V červnu, červenci s částečně v srpnu jsem měla klid, nyní mám ale opět stejné potíže...Samozřejmě si googlim a čtu na internetu a mám obavy z RS. Sleduju jak chodím, ale mám pocit, že se na chůzi zaměřuju, sleduju jak zvedám pravou nohu a z toho důvodu mám pocit, že chodím špatně...Podobné problémy s brněním jsem měla již před šesti lety, kdy tyto potíže začaly po psychicky náročném období, rozchod s přítelem po 10 letech, kdy přítel byl despota a psychicky mě ničil. Byla jsem uzlík nervů, brnělo, pálelo mě tělo všude možně. Byla jsem na neurologii, na vyšetření eeg a emg a byla mi stanovena diagnoza tetanie a zároveň i úzkostná poruchu. Brala jsem cca rok cipralex. Nevím jestli to brnění ve stehně mám připisovat pouze nástupu do práce a stresu, který jsem po MD měla. Letos jsem měla taky náročné období, jsem poměrně citlivý člověk a vše si beru..Jsem už z toho všeho vyřízená, ráno se cítím hrozně, jsem pláčtivá. Ta pláčtivost mě trápila i letos v květnu, když mě brnělo všechno možné, už jsem si říkala, že jsem zralá na AD, ale pak se mi nějak silou vůle podařilo z toho dostat. Do toho roku 2012, kdy jsem začala brát cipralex, pak jsem AD brát přestala až po nástup do práce mě žádné brnění netrápilo..Občas mě tedy brněly během mateřské záda v místě, kde mi byl píchnut epidurál z důvodu CS,ale to bylo jen takové zašimrání...I teď když píšu, tak cítím jak mi pravou rukou prostupuje takové brnění, divný pocit. Ve stresu to cítím daleko více...Máte někdo podobnou zkušenost? Jinak už se dva dny snažím objednat na neurologii, ale čekací lhůty jsou hrozné..první termín, který mi byl nabídnut je 1.11.

mysek
8. zář 2018

@30bar ahojky, uplne neporadim, nemam zkusenosti, ale jsem v jedne skupine a tvoje obtize mi i pripadaji na nejaky mrsky chlamydie nebo borelioza. Je to pomerne dost casta nemoc a lekari dost zanedbana. Nemela jsi nekdy kliste, neudelal se ti nekdy po tele vetsi flek, nepamatujes si i na stav jako chripka, bolesti kloubu? A pozor nemusi to byt jen z klustete, ale i z komara treba. Ba fb je skupina lymska borelioza, chlamydie atd...

priefi
8. zář 2018

@30bar a tetanie jaka? Nekdy chybi horcik, nekdy vapnik 😉 zkus pit magnosolv, pripadne ber jiny horcik, pokud nemas k dispozici magnosolv. Dobry pry je i magne b6, vit b6 je rovnezndobry na nervy. Pokud problemy budou i nadale, zkus vapnik. Ale neber horcik a vapnik zaroven, neguje se to. Horcik treba rano a vapnik odpoledne, nebo vecer. Pokud ani to nepomuze, prijdou na radu AD.

30bar
autor
8. zář 2018

@mysek odběry na chlamydie a boreliozu mi dělal doktor před těmi cca šesti lety. Dopadly dobře. Příští týden jdu k lékaři na preventivní prohlídku,tak se s ním pobavím o těch mých stavech.

30bar
autor
8. zář 2018

@priefi Nevím jaká tetanie ☹ už je to šest let zpátky. Po braní těch AD jsem se cítila dobře, seznámila se s manželem, měli jsme hezké období, takže žádný stres, tetanii jsem úplně vypustila. Ale po nástupu do práce se mi to vše vrátilo zpět. Jsem nervozní z toho, že je to jen na jedné straně. Teď třeba cítím jemné šimrání na líci a trošku v ruce. Všimla jsem si ale, že když synovi čistím zuby mám ruku jakoby více ohnutou, za chvíli mě ta ruka bolí a taky nevydržím ani chvilku dřepět. Chvíli dřepím a hned cítím těžkost v nohou, intenzivnější v pravé a když se postavím, ta cítím jak v těch nohou proudí krev..

30bar
autor
8. zář 2018

Ještě bych uvedla,že mě i neskutečným způsobem bolí bedra. Mám problém se i ohnout..

barbiel
8. zář 2018

Čekací doby na vyšetření na neurologii jsou peklo všude. Hlavně řekni doktorovi veškeré své obtíže. Měl by tě poslat na MR. RS to může být a nemusí. A pokud by byla, není to až taková katastrofa, vím o čem mluvím, mám ji diagnostikovanou už nějakou dobu a s léčbou, která ti sedne můžeš fungovat úplně normálně. Běhám dlouhé tratě a pohoda jazz. 😉 Kdyby cokoliv, napiš zprávu 🙂

guinea
8. zář 2018

@30bar ahoj, nečetla jsem ostatní odpovědi, ale já měla to samé. I stejné obavy, co by to mohlo být. Nakonec po půl roce jsem na to přišla - špatná židle v práci!! Nějak jsem si utlačovala při sezení nervy, jiná židle a rehabilitace to spravila

guinea
8. zář 2018

@30bar Jo a to, že je to jen na jedný straně - člověk v práci taky nesedi symetricky, buď máš nohu přes nohu, a nebo minimálně jsi trochu nakloněná protože jednou rukou ovládáš myš, a druhou ne...

stazinka2018
8. zář 2018

Ja mam tetanii od 15. Taky jsem mivala uzkostnou poruchu, na to pomohly 2 roky antidepresiva. Taky jsem na vse citliva, introvert, vse vice prozivam, proste zvysena nervosvalova drazdivost, nadmerne poceni, tachykardie, nespavost. Beru magnosolv. Jsem v pohode, pokud je to v praci ok a tak. Ale pokud musim neco moc resit nebo cokoliv psychicky narocneho, nastoupi brneni a parkrat i tetanicky zachvat. Ted jsem na md, takze je mi celkem fajn, ale uvazuju, ze pred nastupem do prace navstivim psychologa a klidne at mi daji AD. Myslim, ze pro ty citlivejsi jedince je to velka pomoc. Na neurologii me objefnavaji vzdy pul roku dopredu. Zatim ber hodne horciku a chce to mit pozitivni myslenky a kazdy den se na neco tesit a byt v klidu. Zivnou pudou pro tetanii je stres.

hanula311
8. zář 2018

Ahoj,me Brni leva část těla. A nejvíce při stresu, brečím docela často a dlouho jsme mela klid od panicke ataky, která my tyto problémy brnění vyvolala .A je tomu měsíc kdy jsme opět mela ataku a od te doby pri menším stresu okamžite ruka,pusa,líc, není.U mne to je vyvolane stresem depresemi bohužel.

diamanta
8. zář 2018

Tak já se přidám k názoru, pořádně se nechat vyšetřit na boreliozu. Vše co popisuješ dokáže. Ochrnování, deprese, úzkosti atd....testování je ale oříšek, a nečekej, že ti doktor sám nabídne pořádné testování. Naopak je jen málo takových, kteří samy od sebe rovnou udělají testy zvané Western Blot. On totiž stojí okolo 3000 a doktor to tedy nechce dát vyšetřit, pouze pokud se potvrdí borelie z testu Elisa, který stojí jen 200,- To pojišťovna přežije, že. Potíž je, že málokomu v Elise vyjde pravdivý výsledek. Elisa je to, co doktoři dělají za test, a on je na 50% nespolehlivý. Už chápeš? Tedy jen pokud ti vyjde negativita v tom Western Blotu, můžeš věřit, že borela to opravdu není. A pokud se to potvrdí, můžeš si oddychnout, že víš původce, ale čeká tě neustálý boj s příznaky a léčení, který vůbec není jednoduchý, a opět nelze očekávat že pomůže obyčejný obvoďák. Je totiž příliš zažito, že stačí tři týdny atb a nazdar bazar, jsi vyléčen a pokud máš bolesti nebo mozkovou mlhu nebo jiné postižené části, řeknou ti, že si to vsugerováváš a pošlou tě rovnou na psychiatrii. Takže mnoho lidí, co mají borelu potvrzenu, se buď pak léčí nákladně na jediné klinice zde v Čechách, a nebo jdou do bylin, a léčí se roky, roky....spíš než že by se vyléčili jde o to, aby mohly fungovat a neměli bolesti....je to blbá nemoc, na druhou stranu je dobře vědět, proč ti je, jak ti je....

geee
8. zář 2018

Ahoj. Mám tetanii a taky jsem pořád mimo, točí se mi neustále hlava. Úzkostná a plačtivá jsem byla hlavně v době, kdy jsem brala antikoncepci. Jakmile jsem ji vysadila, všechno se zpravilo. Když
je toho na mě moc, mám problémy s dýcháním...
Co se týče hořčíku, před časem jsem četla článek o jeho vstřebatelnosti a předepisovaný magnosolv na tom není moc dobře. Lepší je s B6, citrate, nebo třeba od značky Jamesion.

priefi
8. zář 2018

@30bar a horcik jis/pijes? Pokud ne, utikej do lekarny, nejspis Ti chybi 😉

30bar
autor
8. zář 2018

@guinea No tak já v práci téměř celý den klikám myší. Tu ruku bych jako pochopila, ale říkala jsem si proč mi brní stehno. Snažím se teď v práci sedět více rovně, ale uvědomuju si, že i doma jsem kolikrát zkoucená jako paragraf...a ani moc nesportuju. Občas běh, ale to taky není asi moc ideální..

30bar
autor
8. zář 2018

@barbiel Děkuji za nabídku, že se můžu ozvat. Pevně věřím, že to nebude třeba. Mám kamarádku s RS, takže na to i proto více myslím..

30bar
autor
8. zář 2018

@stazinka2018 A to brnění jsi mívala, kde po těle. No já si jako uvědomuju, že pokud jsem byla v klidu, to brnění jsem neměla v tak velké míře. Řešila jsem teď nějaké starosti, doma s manželem jsme se taky párkrát nepohodli a já nejsem taková, že bych na něho dokázala být tvrdá, vše si moc beru a tak se mi to možná odrazilo na zdraví..

30bar
autor
8. zář 2018

@hanula311 a byli jsi na mr vyšetření nebo u tebe bylo určeno, že je to prostě z depresí?

30bar
autor
8. zář 2018

@diamanta Děkuji za vysvětlení. Ale asi těžko donutím praktického lékaře jakým způsobem má nechat provést testování na boreliozu...

30bar
autor
8. zář 2018

@geee teď asi dva dny si ten horčík dávám. Rozpustný šumák. Ale nevím teda jak moc je tento horčík účinný., Skočím si koupit něco do lékarny..

30bar
autor
8. zář 2018

@barbiel
@stazinka2018
@priefi
@hanula311 Ještě vám chci všem napsat, že dneska jsem byla se synem v kině. Asi třikrát jsem měla mikrospánek a pokaždé se mi během toho mikrospánku objevil před očima nějaký článek o RS, že jí někdo má atd. Prostě evidentně bych řekla,že už mi z toho neustálého čtení článků na googlu hrabe... ☹ to jsem byla opravdu překvapená jak tělo reaguje...Večer jsem zase ležela se synem než usne a cítila jsem v těle úplně takové vibrace, třes... ☹

suzanna123
8. zář 2018

@30bar začni řešit ten stres - jednak může spouštět i ty další příznaky (a umí jich opravdu hodně), za druhé, pokud opravdu nějakou jinou nemoc máš, tak stres to zaručeně zhoršuje. Poohlédni se po nějaké terapii, kde ti poradí, jak se s ním vypořádat

30bar
autor
8. zář 2018

@suzanna123 napíšu asi tomu psychiatrovi, který mi před těmi šesti lety ty ad napsal.... ☹ Jinak teda nevím, kde bych se poohlédla. Ono je to těžko podle mě. Pokud mám prostě v hlavě, že mi něco je a ráno se vzbudím a říkám si jak mi bude dneska, kde mi bude brnět,tak to asi jen tak z hlavy vymazat nejde. a někdo do mě může hustit co chce, ale já bych asi potřebovala nějaké výsledky od neurologa, samozřejmě ideálně s dobrými výsledky, že mi nic není..pak by možná tyto obtíže vymizely...

barunka1408
8. zář 2018

@30bar Podle mě to RS není, ale i kdyby Manzel ji ma přišli ma to z MR a lumbalky. Nicméně ho to nijak neomezuje - chytli to v začátku. A věříme ze nás to ani omezovat nikdy nebude 🙏🏻. Díky jeho diagnóze jsem zjistila kolik lidi touto nemoci trpí a vůbec to není znát. Na metu najdeš jen tragické scénáře. Nicmene trvala bych minimálně na te MR a CT muzou zjistit cokoliv nebo taky nic 🙂

suzanna123
8. zář 2018

@30bar to jsem úplně nemyslela... Najdi si někoho, kdo tě naučí se z toho dostat bez prášků. I úzkostná ataka se dá rozdýchat a dá se pracovat i se stresem - nenechat ho rozjet, předcházet mu... Jsou to různé relaxační metody a cvičení, nefunguje to hned, ale funguje to. A rozhodně je to lepší než házet do sebe návykové svinstvo. Zkus si o tom něco vygooglit. A i na youtube jsou relaxační videa - která na mě na první poslech působí většinou naprosto šíleně, ale stojí za to dát tomu šanci.

klea81
8. zář 2018

A v práci jsi psychicky v pohodě nebo by stálo za to i změnit zaměstnání?

normalnimatka
8. zář 2018

já teda nevim, jesti podle příznaků to vypadá na možnou boreliózu, jak tady někdo zmiňoval. ale jestli jsi na to nebyla vyšetřená 6 let, je klidně možný, že ji máš a žes ji měla i předtím. prvně se dělá jen základní vyšetření, který bohužel vůbec není směrodatný, a většinou až když vyjde pozitivní, tak se případně dělá další dražší vyšetření.

30bar
autor
8. zář 2018

@klea81 praci mam dobroz, klidnou. Ale kolegyni se kterou jsem v kancelari mam takovou ze porad mluvi sproste, stresuje...Je to otravne...a tak jsem s ni sedela sama pzl roku .nez nam dalu dalšího člověka za pani ktera odesla na mateřskou..ren pulrok byly stresy taky dost

sar87
8. zář 2018

Ahoj, samozřejmě je určitě potřeba aspoň základní vyšetření, nejlépe neurologie, aby se vyloučilo nějaké fyzické onemocnění, ale opravdu to může dělat i ta psychika.
Měla jsem velmi podobné příznaky a byla to kombinace tetanie a panické úzkostné poruchy. Brnění až křeč v ruce, v noze, tu a tam mi cukalo ve svalech, pocit těžkých nohou atd. pak jsem se pozorovala a samozřejmě se mi hned kde co nezdálo... Pomohly vysoké dávky hořčíku a B vitaminu spolu s antidepresivy (sertralin). Pokud jsi citlivější a máš k tomu skolny, je psychická příčina dost pravděpodobná. Držím palce!

30bar
autor
8. zář 2018

@suzanna123 kouknu na youtube. Jako ja se snazim odpocivat, precist si trochu knížky, manžel ma masersky kurz,tak me obcas namasiruje. Ale ja si vsechno moc beru. Manzel.si se mnou taky nekdy servitky nebere.on je hodny, ochotny,ale jak ma svuj den a neco si usmysli, dovede byt sarkasticky,zlý a ja pak brecim a, moc si vse beru...

30bar
autor
8. zář 2018

@sar87 moc dekuji, ze jsoby napsala. No ja jsem mela, to zakladni neurologické vyšetření uz pred temi sesti lety, to eeg a emg vic uz ne. Ale to jsem byla vice plactiva, vyrizena z toho rozchodu, nebo spis u toho jak se ke me přítel choval,jak me deptal, rozchod jsem iniciovala ja, vedela jsem,ze on by me zničil. S tím copralexem mi pak bylo fajn. A tobe delali nejake neurologicke vysetreni?