Těhotenská cukrovka. Mohou mi test dělat opakovaně?

dominika07
8. pro 2019

Ahoj, minulý týden jsem byla na testu těhotenské cukrovky a jednu hodnotu mam trochu vyšší. Mám 23, obézní nejsem, v rodině jsme nikdy nemeli. Sami na diabetologii říkali,že je to zvláštní,ale držím dietu.
Chci se zeptat,jestli jsem některá šla na test opakovaně na vlastní žádost ,nebo pokaždé potřebují zadanku od gynekologa?
Jde jen o můj klid,zkrátka bych test ráda absolvovala znovu třeba po dvou týdnech,abych věděla zda hodnoty rostou nějak drasticky . Díky

werumka
8. pro 2019

@dominika07 Ahoj! kterou hodnotu jsi měla zvýšenou?
Opakovaný ogtt se nedělá, protože při prokázané cukrovce by Ti mohl ublížit. Kontrola probíhá pomocí glukometru, který bys měla mít k dispozici spolu s proužky. Určitě nestačí jen na slepo držet dietu.

lachtanice86
8. pro 2019

Znovu na to nechoď. Zbytečné. Drž dietu a měr se glukometrem. Který si jistě dostala. Navíc oni budou brát jednou měsíčně krev a tam budou kontrolovat dlouhodobý cukr. Mimochodem, já sportovec, hubená, zdravá, v rodině nikdy cukrovka nebyla a taky jsem měla tehotenskou cukrovku

dominika07
autor
9. pro 2019

@werumka zvýšenou jsem měla tu druhou. Ta první byla ještě v normě,ale stejně byla vyšší než mívam teď ,když se měřím glukometrem. Ten i s proužky jsem samozřejmě dostala. Jsem z toho dost na nervy,protože se bojím cokoliv snist 🤦😀

babanci
9. pro 2019

@dominika07 Moje dcera byla taky vyplašená, měřila si cukr snad každou hodinu a zkoumala, jestli jablko, co snědla byla malé nebo střední. 😀 Byla jsem z ní hotová. Pořád jí strašili, jak bude mít velké dítě a bude se muset porod vyvolat. Porodila zdravou dceru 10 dnů po termínu s porodní váhou 3 210 gr. Takže klid.

werumka
9. pro 2019

@dominika07 Ten stres na začátku je normální. Je důležité, abys věděla, že jsi pod kontrolou a nemá se tak co stát! Hlavně nehladov, jez a pak se prostě jen změř, když si nejsi jistá. To "nejhorší", co se může stát, je to, že dostaneš inzulín a děťátko se narodí v termínu. Kdybys něco potřebovala, napiš IP 🙂

gembula
9. pro 2019

Stačí se měřit tak, jak ti na diabetologii řekli a přitom zkus vypozorovat, co ti dělá největší paseku. Inzulínu se vůbec neboj, mně ho dali v sedmém měsíci, konečně jsem se pořádně najedla a začla přibírat ;)...beru tu zkušenost pozitivně, protože jsem zjistila, kde všude cukry jsou a jak je nahrazovat (i když na začátku mě to taky mrzelo)...

dominika07
autor
10. pro 2019

Děkuji vám všem za uklidnění. Hodnoty mívám myslím v normě. Lačnou kolem 3,9. Po jídle většinou kolem 5. Takže snad to nějak doklepu v pohodě a ve zdraví 🙏😀