Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lenka_66
31. črc 2009

mnaaam 😝 😝

bettynka222
31. črc 2009

alenka nechapem na co cakas, ved ich daj otestovat. ty mas aku mutaciu? lebo ak mas leiden alebo protrombin, tak je to vraj nebezpecne...teda ak maju deti homozygota a teda to zdedili aj od otca, ak len hetero, tak sa to vraj da. len fakt nerozumiem tomu na co cakas, ked vies ze aspon heterozygota urcite maju, hmmmm? 😕

lenusik, zulocik aj vsetky babulky co ste na mna mysleli, ste super. ozaj leni ty mas ktoru mutaciu? prepac ak som sa ta to uz pytala, al euz som z toho vsetkeho mimo...stale zbieram infosky, porovnavam sa s ostatnymi a taaaak 😀 ano povedala, ze hne dako otehu, mam prist, ale este mame dva mesiace zakaz 😝 ozaj a preco si bola pn od zaciatku? kvoli tej trombo, alebo potratu alebo preco? vies ze ci aj ja sa mam na to potom pytat.... a uvidis, chvilku uz aj ty porodis. ved zrnik aj tanitnka to maju uspesne za sebou, tak do tretice vsetko dobre nie? a potom tu mame dalsiu trojku lenocik, liuska a janulka a potom zase dalsie a potom bude nova trojka a zas dalsia. kto sa pridava do tej mojej? alebo budem cakat trojcata sama? 😀

margarita
31. črc 2009

s testovanim deti na trombofiliu, mne moj doktor vravel, ze celkom staci az ked by nase deti chceli mat deti 😀 ze skor to on povazuje za zbytocne, a v podstate je to pravda. ani ja som netusila, ze som tromofilka az do svojich 28 rokov a nebyt tych mojich potratov, dodnes to netusim a tu som 😎
a pritom som v detstve bola 2x operovana v celkovej narkoze a uplne bez problemov.

A betty - genetika je svina 😉 vraj dieta moze byt aj uuuuplne bez trombosky, hoci ja som homozygot, lebo logicky by mala byt hetero, ak je moj muz zdravy...no ale napr.ked ja som homozygot, moj bracho moze byt tiez len hetero, alebo uplne nic...tak sa to tie geny divne dokazu pokrizit 😀 kedze kazdy gen ma dve alely, nikdy nikto nevie urcit, ako sa to vzajomne pokrizi. Ale je to fuk, hlavne, ze uz viem, ze na to v buducnosti mam lekarov upozornit, to ma nasa Kristinka uz oproti mne vyhodu 🙂

bettynka222
31. črc 2009

ved margi presne preto som sa pytala, ci ma menej vaznu, alebo tu zavaznejsiu formu...leidena alebo protrombin...lebo pri tychto dvoch to je vlastne jedno, len by mali viac listovej zeleninky papat. alebo nealko pivo 😀

cukor
31. črc 2009

ja som tiež doteraz nevedela ,ze som tromboška a to mam uz 38 rokov.mne lekárka povedala,ze u mna sa to prejavuje najmä v období hormonálnych zmien..a tou je aj tehotenstvo....asi sa netreba stresovat....ani vaše detičky......prijat tuto chorobu ako fakt...a musíme sa s nou trosku popasovat 😀 😀 😀

bettynka222
31. črc 2009

cukor nam vsetkym sa to prejavuje v obdobi hormonalnych zmien 😀 to tak pri tej mutacii funguje.

cukor
31. črc 2009

bettynka myslím,ze to ty máš alergiu na kravské mlieko...ja mám tiež intoleranciu na kravské ale doktorka mi nepovedala,ze ho musím uplne vylúčit.tak treba ci nie?

bettynka222
31. črc 2009

ach cukor ja neviem....ja to uz stvrty den tusim dodrziavam, ale asi ma to nebude bavit navzdy... 😕 ale dr povedala, ze by som nemala pit mlieko a to maslo a psol. tiez moc nie. vies aspon teraz, ked by sme chceli babo by sme mali asi vylucit vsetky frizika...alebo aspon ich znizit na minimum, hmmm? ja to teda dodrziavam hlavne preto, ze chcem byt po obdobi zakazu zase tehu. ale dr mi povedala ze ot nema vplyv na tehu....ale ja radsej neriskujem. ale myslim ze za take dva tyzdne uz nebudem v tej diete taka dosledna ako teraz 😀

cukor
31. črc 2009

....tak ja som si začala davát do kávy sojovú nahradku namiesto mlieka....ale nič moc....tiež obmädzujem syry...ale cottage syr milujem... 😢 ten aspon raz do tyždna potrebujem......ja si od septembra začínam pichat fraxiparine a oktobri ...novembri .....no uvidíme.

bettynka222
31. črc 2009

no ja som si vcera kupila ryzove mlieko a smotanu z ovsa 😀 no ale lepsie ako kozie nie? ako pozerala som aj na tu koziu smotanu a tvaroh, ale po skusenostiach s kozim mliekom a plesnivym syrom radsej nie 😀 ale vcera som si kupila v BA super syrceky z ovecky a gastanove pyre ako nahradu nugety a salka 😀

cukor
31. črc 2009

🤐 a to ako chutí smotana z ovsa 🤐

bettynka222
31. črc 2009

este som neskusala. ale gastanove pyre je super 😀 odkial si? ak si z blizka BA, mohla by si ist tiez ten obchodik omrknut, hmm?
ozaj som ta videla,z e si tiez pisala do kyretaze..hrozne co musi ta baba urobit za rozhodnutie.... ☹

alenka80
31. črc 2009

Díky za reakce. Tak abych to uvedla, na pravou míru. Mutace nemám já, ale muž. Má Leidena heterozygot, protrombinovou heterozygot a MTHFR homozygot. Takže netroškařil, když si to pořizoval... 😒
Jinak musím oponovat, že neni pravda, že tromboza se projeví jen při hormonálních změnách. Těch faktorů je hodně.......
Právě proto, že u doktorů je na to rozporuplný názor, tak by mě zajímalo, jak je to u ostatních.....
Vím, že dětské trombozy jsou velmi velmi vzácné, nicméně existují.......

cukor
31. črc 2009

....nooo ja by som to mala do BA trošku daleko....ja som pravá vychodnarka... 😵 ale aj u nás mame nejaky obchod s bio potravinami....tak to skúsim tam.....
a ty od kedy vies ze si tromboška?a niečo si aj pichas?

bettynka222
31. črc 2009

alenka ale my sme nehovorili, ze sa ot prejavuje iba pri hormonalnych zmenach, ale hlavne vtedy. jasne ze tych faktorov je vale. moja krstna mama zomrela 48 rocna, jej otec 51 rocny...ona mala v mladosti potrat,ale pocas tehu ziadna tromboza. len sa celkovo ta zrazanlivost zhorsuje. a kedze to o svojich detoch vies, ze zdedili teda "pekne" mutacie, tak na co cakat, ked sa to moze prejavit aj inokedy ako v tehu. a mas aj dceru? lebo aj toto podedila... ☹

stavba
31. črc 2009

Ahojky, mám dotaz. Předem se omlouvám, pokud je to tu už jednou popsané, nechce se mi dočítat. Právě mi přišly genetické výsledky, kde je psáno, že mám dvě mutované alely v genu MTHFR - obě v pozici C677T(homozygot). Můžete mi některá vysvětlit, co pro mě tento nález znamená? Moc díky.

cukor
31. črc 2009

bettynka....ja neviem po kom som to zdedila....z maminej strany vsetci umierajú okolo 90 a ani infart ani porážka.....je síce pravda,ze z otcovej strany dedo bol hemofilik,ale to je opak a mužsky potomkovia to neprenášajú....tak ja neviem odkial to......ale mojej sestre po pôrode zistili,ze ma hustu krv a brala tiež fraxiparine....

alenka80
31. črc 2009

cukor, teď přesně nechápu. Při dědičnosti mutací pohlaví nehraje roli. Myslím teda trombofilních mutací. Jo, teď to čtu znova, že hemofilik. Ale to je něco úplně jiného,taky je to nemoc krve,ale s trombofilií to nesouvisí.
Máme syna a dceru

cukor
31. črc 2009

alenka...ja ti rozumiem...viem,ze hemofília je nieco iné....ja som len chcela poukázat,ze v rodine skoro kazdy zdraví ako buk a ja som tromboska a ani neviem komu za to podakovat..hehe

bettynka222
31. črc 2009

no ale hlavne ze sme sa nakoniec vsetky pochopili. tak alenka pekne davaj na dceru pozor aked bude chciet otehotniet tak nabeh na hemato 🙂 a na tvojom mieste by som aj teraz uz dala preverit hladinu homocysteinu a daval len pozor, ci sa neobjavia nejake rizikove situacie, kedy by sa to mohlo zhorsovat...a vtedy zase hemato. tolko moje rady 😎

stavba a bola si uz tehu? mali by ta pocas tehu sledovat na hemate a pred otehu by si mala brat femibion, popripade listovku 10 mg, B12 raz za tri tyzdne staci injekcne a k tomu B6. hned ako otehotnies nabeh k hematologovi, ked je koagulacia v poriadku, tak kontrola o mesiac a pokracuje sa v listovke a ostatnych Bckach, ak nie, dostanes injekcie a zase kontroly. a vsetko bude v poriadku a budes mat zdrave deticky 😉

zulok
31. črc 2009

Alenka.mne poevdali, ze netra nejak skoro testovat deti...
Dievcata tak az ked zacnu mat menstruaciu a u chlapcov to ani nejak moc netreba..
ono je to dobre vediet..ked sa chystate letiet na dlhe vzdialenosti alebo nedaj Boze, keds a chysta operacia..
ale vase deticky isto maju nejaku tu mutaciu...tak podla mna sa netreba nejak ponahlat itak..u lekara pripadne povies..ze nejaku mutaciu maju a oni si to uz postrazia...ale ono to vysetrenie..klasicke branie krvi..tak ked ti to enda spinkat..sup s nimi na hematologiuuu

Lenkaa..krasny 40tt 😀 a nadherneee bruskooo 😀

alenka80
31. črc 2009

Cukor, u nás je to tak, že víme komu poděkovat. Tchán má tyhle mutace taky,ale on je asi z těch šťastných,že se mu zatím nikdy neprojevili a to měl 3 oparace, z toho jedna páteře s následným 3 měsíčním klidovým režimem... Tak aspoň něco pozitivního, je opravdu jen nositel a nic se mu neděje.....

bettynka, s tím homocysteinem to slyším poprvé,nikdo nás na to neupozornil........

zulok, podobně to říkali i nám. Jinak jsi to napsala výstižně,operace může být ale nečekaná a pak už je pozdě brát odběry na trombofilní stavy......Pokud vím,mělo by být u těchto dětí v takových situacích hematologické konsilium,ale v našem zdravotnictví silně pochybuji...........

copinka
1. srp 2009

Ahoj můžu se na něco zeptat jsem ve 20tt a objevily mi trombofilní mutaci typu MTHFR (C677T) do dnešních dnů jsem o tom neměla ponětí braly mi krev na zjištění hladiny homocysteinu a čekám na výsledky. Nevíte jak to bude teď pokračovat?? Co mi budou podávat a jestli to nějak bude souviset z porodem. Jinak já jsem absolovala do dnešního dne 10 operací a nebyly to žádné jednoduché operace a nikdy se nic neprojevilo možná jsem dítko štěstěny 🙂

veselinka
1. srp 2009

Ahojky trombokámošky, dlouho jsem se teď neukázala, byla jsem na takové malinké dovolené na chatě a neměla jsem přístup na internet. Tak jsem akorát projela příspěvky, jestli už je malý Taniťáček 🙂 . Tanity, gratuluju, přeju vám hlavně zdravíčko a štěstíčko. Z Tvého příspěvku je poznat úplně všechno, krásný, plný štěstíčka a lásky.
A taky jsem jukla co Lenka 66 - a zatím nic, tak stále nepouštím pěstičky a držím i dále. Ať to máš co nejrychleji za sebou a už se taky můžeš kochat se svým uzlíčkem.
Jinak ještě jsem zahlédla dobrou zprávičku o Kell - Kell, držím moc moc moc pěstičky, musí to být dobré!
Nestačila jsem ještě vše dočíst, ale vzpomínám na vás všechny - těhulky, snažilky a maminečky a všem nám moc držím palečky a modlím se za nás všechny.
Copinka - Myslím si, že když budeš mít zhoršené výsledky, možná si budeš muset píchat injekce až do porodu a v šestinedělí. Tohle je "údajně" ta nejjednodušší trombofilie a nějací dr. to vůbec neřeší. Ale jestli si byla na odběrech a jsi a budeš sledovaná, tak je to dobré. Držím pěstičky, ať je to v pořádku!

bettynka222
1. srp 2009

copinka mozno by som si v tvojom propade pre istotu od dr. vypytala listovku a B12 injekcie. a ked bude zly homocystein, tak ti daju hned ten fragmin. ale ved vyslekdy homocysteinu su ta do troch hodin.l...takze uz asi vies co a ako, hmmm? 😎 ahaaa, som si vsimla ze si pisala dnes. a to ti kedy brlai krv, vcera? a vysledok este nemas? 😕

w_h
1. srp 2009

ahoj holky,
tak vysledky amnia po 14 dnech vypadaji taky ok, ale pry jsou porad predbezne! ale doufam, ze uz se to nezmeni
taky jsem si chtela pozadat, aby hned z tohohle vysetreni vysetrili u miminka trombofilni mutace, ja jsem \mthfr homozygot a manza heterozygot, takze je jasny, ze nase mimco bude nejmin heterozygot, jiny mutace nemame
tak na to asi kaslu, jen se pak na genetice zeptam
ale uz kdyz vysetrovali manzu, tak napsali - neni trombofilni dispozice, coz nevylucuje moznost trombozy atd.

margaritka:
vase deti budou vsechny heterozygoti, to je dany, ty nedas nic jinyho, nez zmutovanou alelu a manza da vzdycky tu zdravou, ale heterozygot, jeto mensi zlo, zatim bych to neresila, ma to opravdu40-50% nasi populace

tanity:
mam takovej pocit, ze jsem ti jeste neblahoprala
tak at vam brunko dela radost a pekne roste 🙂

alenka80:
tvy deti by meli mit zase jen MTHFR mutaci to urcite, navic jen heterozygoti, ty dalsi mutace zdedi jen z 50% z 50 budou uplne zdravy, navic heterozygotni forma je mirnejsi
nejsem si jista, jestli i u heterozygotu mthfr vysetrujou homocystein, urcite se tim nic nezkazi, ale kdyz se ji dostatek zeleniny, tak by nemel byt problem

trombozu muze zpusobit napr. i stres, hormony samo, ale je toho fakt hodne

copinka:
pokud jsi mthfr homozygot a ve 20.t.? tak ti mozna budou pichat nizkomolekularni heparin v poslednim trimestru jako prevence trombozy, samozrejmosti je to v obdobi kolem porodu, ale to pichaji temer vsem maminam
dulezita je listovka, femibion uz ji ma zpracovanou pro nas, co to neumime (defekt mthfr), ale bud v klidu, nase maminky to taky nevedely a rodily o 106

padim ven, je tam krasne
peknou sobotu 😉

margarita
1. srp 2009

w_h diky za objasnenie, mne je jasne, ze bude hetero ak ja som homo, len som to tam asi doplietla s tymi mojimi surodencami tak to tak vyznelo 😉
ale zase ako vravel moj doki, ktovie kde bude genetika o tych cca 20-30 rokov, uz aj o trombofilii sa medzitym zisti viac takze verim, ze nase deticky budu aspon z tohto hladiska na tom lepsie nez my...minimalne to, ze budu vediet, ze to maju a nebudu to musiet zistit po opakovanych potratoch.

lenka nam uz rodi, ze tu nebola? 😕 😕 😉

lenka_66
2. srp 2009

nie lenka este nerodi ☹ .len uz ani konikovanie ju nebavi.ani lezat ani sediet a postojacky erdzat ide tazko 😀 rano o 10 mam stretko s dr. tak uz nech si ma tam necha. lenze mam citak ze nist nebude

cukor
2. srp 2009

.....lenka.....tak je asi tvojmu drobcovi dobre v tvojom brušku........ a vôbec sa mu nechce príst do tej horúčavy........tak sa potom ozvi čo a ako....

bettynka222
2. srp 2009

leniiiiii tak nech to co najskor pride 😉 a drzim palce u dr. 😎