Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

velvet26
28. pro 2009

presne tak vavenka..ja viem, ze vela negativnych myslienok moze uskodit..no zas ked clovek nevie, co ma robit, alebo coho sa vyvarovat, to tiez nie je dobre..

martina39
28. pro 2009

Když jsem zjistila, že jsem těhotná, už jsem se ani nedívala na internet a nečetla nic o laidenské mutaci, protože jsem si to všechno přečetla když jsem 2x potratila a byla jsem z toho dost špatná, tak jsem teď ani nesledovala, ve kterém jsem týdnu. Hned na začátku těhotenství, jsem absolvovala vyšetření v prvním trimestru, vyšetření v druhém trimestru a ještě nějaké další genetické testy. Jezdila jsem na to do Ostravy, v rizikové poradně můj gynekolog chtěl mít všechno do detailů, tak jsem byla v Ostravě asi 5x, než jsem měla všechna potřebná vyšetření. Na hematologii chodím do Nového Jičína do Med Centra, je to vyhlašené pracoviště a jsem naprosto spokojená. Chodím tam sedmým rokem. A řeknu Vám, že kdyby nebylo mého hematologa, který mě ujistil, že je tam sice nějaké riziko, ale ne tak velké, jak o tom mluvili oba gynekologové, kteří mě nutili jít k potratu, tak bychom Marečka neměli.

velvet26
28. pro 2009

martinka...dobre si urobila, ze si vsetko zle vytesnila prec...ja to tiez tak urobim, aj ked zabudnut na tu mutaciu nebudem uplne moct, predsa len, ked sa pichaju kazdy den tie injekcie...
ty si si tiez pichala od zaciatku, ci az neskor, ci vobec...
a ti gynekologovia, to preco ta preboha nahovarali na potrat...to je otrasne...chvalabohu, vsetko dopadlo dobre, som rada... 🙂

martina39
28. pro 2009

Injekce si s přestávkami píchám 6 let. Každý rok mám nějaký problém a musí mi je nasadit. Než se narodila Danielka, tak jsem si je píchala hned když jsem přišla na to, že jsem těhotná. Minule mi říkal hematolog, že se nic nestane, když to 6 týdne budu brát léky a pak přejdu na injekce. Takže jsem počkala do 6 týdne, až jsem si potvrdila, že jsem těhotná a pak jsem zašla za hematologem, který mi hned nasadil fraxiparin forte 0,8.
Gynekolog, když jsem tam přišla, tak hned začal s potratem a pak řekl, že snad začnu krvácet a samo se to vyřeší. Myslela jsem, že mě migne. Pak mě milostivě převedl na rizikovou poradnu do nemocnice. Doktor, když četl moje papíry okamžitě začal také s potratem. Hned volal mému gynekologovi a ten to odsouhlasil. Tak jsem řekla, ať zavolá ještě mému hematologovi. Ten mu vysvětlil můj problém a že se o mě postará po hematologické stránce. Ještě se mnou zašel manžel za hematologem a nechal si to podrobně vysvětlit. A pak jsme do toho šli, ale měla jsem nervy celé těhotenství. Vždy jak jsem přišla na tu rizikovou poradnu, tak se doktor tvářil pesimisticky. To mi ještě nepřidalo. Před koncem těhotenstvík jsem přešla na fraxiparin 0,8 2x denně. Mareček se narodil 1.12. a ještě do 8.1.2010 si budu píchat 0,8 fraxiparin 2x denně. Ale jak si na to zvykneš, ani Ti to nepříjde. Je pravda, že nohy mám samou bulu a monokl, takže už vlastně ani nemám, kde to píchnout, ale teď si už můžu píchat do břicha. Takže místa mám dost. Jo, jinak mě odrazovali i kvůli věku. Je mi 38 let a tobě velvet je kolik? 26?

velvet26
28. pro 2009

martinka...diky za odpoved...teda poviem ti, ze to su aki idioti ti lekari...to ako este nemali inu pacientku s tym istym problemom, ci co??? katastrofa...no chvalabohu, ze si mala takeho fajn hematologa a on im to vysvetlil, to je uz aka sila, ze oni ta chceli a hlavne maleho hned odpisat... 😠
inak, to si dostavala teda vysoke davky fraxiparin 0.8...hm...mne nieco moja hematologicka spominala, ze niektore zeny to zvladli aj bez tabletiek a niektore na 0.2...tak neviem..
a mozem sa spytat, ake problemy si mala predtym...? nejake embolie, ci daco ine?
mne sa neprejavuje zatial ta mutacia nijako v beznom zivote...inak mala som prednedavnom 30 r.

martina39
29. pro 2009

Před 14 lety mě srazilo auto na kole. Měla jsem zhmožděniny na celém těle, ale nejvíce to odnesla levá noha a pak před 8 lety jsem dostala trombozu. Měla jsem jí v celé levé noze. Je pravda, že vznik podpořila hormonální antikoncepce, ale i ta autonehoda. Pak mi před 7 lety zemřela maminka na plicní embolii. Když jsem šla pro její věci, tak mě tam potkala lékařka a poznala mě, že jsem se tam léčila na trombozu. Ptala se, zda se léčím i nadále a já ji řekla, že mě přece už nikde neposlali a tak mi hned napsala doporučení k hematologovi. Tak mi udělali celkové vyšetření, na výsledky jsem čekala asi 14 dní (odebrali mi asi 9 ampulí krve) a pak zjistili, že mám tu laidenskou mutaci. Od té doby jsem prodělala další 4 trombozy a bylo to vždy v levé noze. Jednou to dokonce neukázala ani hodnota krve až teprve dopler (ultrazvuk), byl z toho na větvi i můj hematolog. No a tak jsem už bezmála 7 let buď na lécích walfarin nebo na fraxiparinu (buď 0,6 nebo 0,8 nebo dokonce 1). Jo, při prvním těhotenství jsem měla tak dopíchané nohy, že když šel manžel do práce, nejdříve mi vrazil injekci do zadku a pak šel. Začátky byly krušné, moc mu to nešlo 😵 .
Ten můj hematolog je fakt dobrý. V té době se dokonce konala konference na trombozy a těhotenství, tak mi ty výsledky hned řekl. Pak tam dokonce přijel nějaký profesor, nějaká kapacita a on tam probíral konkrétně můj stav a pak jsem tam za ním šla na konzultaci a rozebral to tam.
Jo, ještě, já toho laidna mám nějakého velkého, protože v celém okruhu pacientů, které mají v databázi jsme pouze 2, které to mají takové rozsáhlé.
No a ještě aby toho nebylo dost, tak mám krevní skupinu A, ale někdy A+ a někdy A-, taky mi museli dělat nějaké doplňující vyšetření, pokaždé je to jiné. I v nemocnici se tomu divili.

martina39
29. pro 2009

Jo, nesmím brát žádné hormony, na úrazy si musím dávat také pozor a se sportovnám to nemám také přehánět. Jen takové oddychové plavání, jízda na kole, ale žádný aerobik nebo silové cvičení.

velvet26
29. pro 2009

teda martinka, to si mala toho veru dost...no vdakabohu ze si sa dostala k tak dobremu hematologovi...super, som rada, ze vsetko nakoniec dobre dopadlo a tesite sa zo zdravych deticiek... 😉

kolumbia
29. pro 2009

martinka 39,mala si ako sa hovori stastie v nestasti ,je dobre ze si natrafila na dobrych odbornikov ,mne trombozu zistili az po smrti maleho a vraveli ze mozno preto som prisla pred 16rokmi o dvojcata a ze mam zdravu 15r dceru je velkym zazrakom aj moje tehotenstvo v tomto roku bol zazrak lebo mam hormonalnu poruchu a ludia z touto diagnozou su neplodny ,teraz cakam dalsie babo uz v poradi 4 tak uvidime ci to dopadne dobre ...drzim Ti palce aby si mala svoj stav stale pod kontrolou

cukor
29. pro 2009

kolumbia....v ktorom si tyzdni?....a držím palce.....urcite sa ti to teraz podarí.

velvet26
29. pro 2009

kolumbia, drzim ti nie palce, ale cele päste, urcite ti to vyjde... 😵

velvet26
29. pro 2009

a aku mas kolumbia mutaciu, pichas si teraz injekcie?

vavenka
29. pro 2009

Velvet 🙂 🙂
Kolumbia drzim palec....
Cau cukor, ako si sviatkovala? Ako sa dari? 🙂

velvet26
29. pro 2009

vavenka...ja viem, ja sa kazdeho pytam len na mutaciu a injekcie...no naozaj potrebujem vediet, co a ako z praxe...lebo tu sa clovek dozvie castokrat viac ako u lekara, aj ked samozrejme netreba to prehanat...

vavenka
29. pro 2009

velvet - ale sak sa pytaj, len je to uplne zbytocne, lebo to je jedno aku mas mutaciu, postup je rovnaky, a to ako sa bude postupovat u teba, ukazu az dane vyslekdy z krvi 🙂 a tym padom to vediet nepotrebujes, lebo mozno fakt nebudes musiet pichat vobec, alebo az od 20tt a teraz si s tym zbytocne lames hlavku 🙂

velvet26
29. pro 2009

vavi...hej, uz som pochopila, ze postup je rovnaky pri vsetkych mutaciach...no ja by som najradsej si ich pichala od zaciatku pre istotu, ved ked som mala ten MA v 10 tt.. zas aby nebolo neskoro neskor zacinat...ved to sa uz dohodnem s hematologickou, no bola uplne super, velmi mila pani..pacil sa mi jej pristup..

martina39
29. pro 2009

kolumbia - držím Ti pěsti, ať to dobře dopadne. Úplně se dokážu vžít do Tvé situace! 😵

bettynka222
29. pro 2009

ahojteeeee 🙂

cukruisk ja mam tu najslabsiu MTHFR a brala osm uz pocas snaizlkovskeho zakazu listovku 10 mg denne plus femibion, B12 inj. raz za tri mesiace a ked som otehu, tak este k tomu megne B6. teraz mi dr. kazala uz len ten femibion, lebo som si vraj za otho polroka vytvorila taku zasobu listovku, ze uz je to ok 🙂 teraz som navyse presla na ten slabsi femibion co je urceny na druhy trimster. a inak som uz 15 tt, babo je totiz popredu a ja som poslednu ms zacala ratat az po tyzdni, lebo bola divna 😀

vav bola som u cunderlika a tvrdi ze vsetko ok 🙂 ale ja tym cislam moc nerozumiem 😀

matelko no leti, ved aj tebe, ze? 😀 ja osm posledne dva mesiace len spala, takze osm to moc nevnimala 😀 ale konecne osm pribrala prve kilo....ajked stal eosm dve v minuse. ale na poradni ma ajtak pochvalili 😀

cukrik no bola, ale az 22.12. sme skysli v peknych zapchach. ludia saleli a presuvali sa medzi avionom a auparkom po obchvate....my sme zostali vysiet este n apripajaci 😝

martinka halvne ze si lekarov neposluchla a zariadila si sa podla seba 😉

velvet ty mas leidena, ze? neboj hemato ta bude sledovat. je pravda z eniektore baby zvladnu aj leidena bez inj. a niektore baby co maju len MTHFR potrebuju inj. je to velmi individualne. ale nemusis sa bat, ze budes na tom ako martinka, ona ma problemy aj mimo tehu....ty budes na tom ako lia. ta dvakrat potratila a nedavno porodila zdrave dievcatko 😵 cely cas si sice pichala inj. ale urcite to stalo za to 😵

kolumbia tentokrat to dopadne dobre, oki? 😵

velvet26
29. pro 2009

betty, diky, ono vidis je to tak niekto ma leiden a nepotrebuje nic, niekto MTHFR a potrebuje injekcie..ja to neberiem ze jeeezis, mam leiden boze, preco nemam len MTHFR, vid co sme si pisali v ip..proste niekomu sa prejavi horsie MTHFR, niekomu sa leiden nemusi vobec...takze tak..ono aj ja verim, ze ta moja dr. sa k tomu postavi zodpovedne, ty si u nej tiez bola a nemas dobru skusenost, lebo mas MTHFR, a nejak ta neriesila, no so mnou sa o tom porozpravala naozaj dost dobre a bolo vidiet, ze jej to jedno nie je...tak verim, ze mi pomoze.. 😵

lora
29. pro 2009

ahojte, zacala som vas pozorne sledovat a rada by som sa pripojila, pisem aj na ine fora, ale teraz mam prave nove spravy. mne zistili leidensku mutaciu - heterozygot, to je myslim ta slabsia a jednu MTHFR. Vysetrenie som si sama zaplatila, lebo ma nikto nikam neposielal, cosi som si nastudovala na internete a som si to vybavila
☹.Gynekolog skonstatoval, ze MA v 9. tt sposobila prave ta kombinacia dvoch mutacii, lebo jedna mutacia sama o sebe az tak nevadi a ze mam jest listovku co volne dostat v lekarni nic ine netreba. Nestacilo mi to, tak som pisala na portal www.hematotogy.sk aby som sa poradila a doktorka z Antolskej mi odpisala, ze leiden sposobuje potraty skor v druhom trimestri a nie v prvom a ze hlbsie to vysetrovat netreba (teda ziadna navsteva hematologa ani brat krv na podrobnejsie vysetrenie !), lebo jeden potrat sa moze bezne prihodit hocikomu. Ked Vas ale citam, mam pocit, ze s vacsinou z vas doktori nieco robia a len mne to zlahcuju. Inak priznaky ziadne nemam, som zdrava a moje dve deti su zdrave. Po 4 rokoch snazenia tretie tehotenstvo skoncilo potratom. Okrem ineho mi zistili cystu na vajecniku, preto sa aj tak snazit nemozeme, treba vraj pockat, ci nepraskne... Ste tu niektora podobny pripad, ze vas takto odbili a nechcu dalej sledovat ? Alebo sa len ja tak velmi sledujem a o seba zaujimam ?

velvet26
29. pro 2009

lora, tak to sme na tom velmi podobne, ja mam tiez leidena heterozygot a vdaka bohu, ze nemame tu formu homozygotnu, tam su ovela vacsie rizika...pri homozygotnej forme je riziko cca. o 7 az 16 krat vacsie napr. zilovej trombozy, co je porovnatelne aj s inymi mutaciami, pri homozygotnej az 80 krat...
a inak aj mne hematologicka spominala, ze leiden sposobuje potraty az v 2 trimestry, nuz ktovie...ze to mohol sposobit aj nejaky virus, ja som bola na zaciatku tehu chora s horuckami..
a sme na tom podobne aj v tom, ze ani mne to nechcel moj gynekolog riesit, ten mi len povedal, ze to bola nahoda, mozno geneticka chyba...no podla mna nie...aj z histologie bol zaver, ze neboli ziadne anomalie na plode..tak to moze inej hovorit..
ja som si vysetrenia tiez obehala sama, sice som za ne neplatila, lebo vymenne listky mi dal iny gyndos, ktoreho poznam...tomu mojmu este len pojdem v januari na kontrolu a ukazem mu vysledky, nevie ze som si to povybavovala, som zvedava, ze co mi na to povie..

velvet26
29. pro 2009

no myslela, som ze pri heterozygotnej je riziko embolie 7 az 16 krat...uz sa mi pletu pismenka...
a inak, mne povedala moja hemato, aj mi to napisala do spravy, ze otehotniem mam hned ist potvrdit tehu ku gynekologovi a potom prist..ze mi nasadia liecbu, hovorili sme o tych injekciach fraxiparinu..ti poviem, ze tak som si to veru nepredstavovala, no uz som z toho prvotneho soku ako tak vonku a zmierujem sa s tym....tak nenechaj sa odbit...kde ti robili tie vysetrenia na akej hematologii..pripadne skus inu hematologiu osobne navstivivit aj s tymi vysledkami, uvidis drzim ti palce, aby si natrafila na dobreho dr...

lora
29. pro 2009

diky velvet idem k dokimu 11.1. a budem sa dozadovat hemato vysetrenia - mne to robilo sukromne laboratorium Gendiagnostika na moju ziadost a za 100 eur. Gynekologa som menila pred 2 rokmi, nechcem znova. Neviem, mozno mozem na Antolsku prost aj tak bez vymenneho listka, s tymi DNA vysetreniami.... Snad... Uz neviem na koho sa obratit, mozno aj obvodny moze dat krv podrobne vystrit, ale aj on ma teraz dovolenku.

velvet26
29. pro 2009

mne robili vysetrenie u nas v nemocnici na hematologii, no co som si pozrela na tych vysledkoch, kde je potvrdena mutacia, je tam peciatka nejakeho genetika lekara a tiez je z gendiagnostiky z blavy...
ja by som na tvojom mieste skusila ist s tymi vysledkami na tu antolsku...hm...

vavenka
29. pro 2009

Lora - po prvom potrate sa tieto vysetrenia nerobia, statistika hovori ze aZ 50% oplodnenych vajicok nakoniec neprezije a v prvych 12tich tyzdnoch sa tehotenstvo konci.....
A ty si zivy dokaz toho, ze ani leiden v kombinacii s mthfr nemusi sposobit potraty, kedze mas 2 zdrave deti a toto mohla byt naozaj len nahoda - velvet to plati aj pre teba, lora je krasny dokaz toho, ze je x zien, ktore maju aj horsie mutacie a maju krasne zdrave deti.....
Nechcem to zlahcovat, aj ja mam za sebou par neuspesnych tehotenstiev, ale osobne si myslim ze kebyze je uplne vsetko ok, tak to zrazanie na to nema az taky vplyv..... Skor to beriem tak, ze tie tehotenstva, ktore nevysli, asi tam nebolo vsetko s kostolnym poriadkom.....

cukor
30. pro 2009

betty.....to je fajn,že je všetko v poriadku....
vavča.....a ty máš v pase krásny týzden....tak uz si za polovicou....super. 😉
lora,velvet.....no nemate celkom pravdu,že pri leidenovi sa potráca v 2.trimestri....je tu jedna kočka...lenka66...ktorá ma leidena a tri potraty a nikdy sa nedočkala akcie srdca...6.tyzden bol kriticky ale usmiallo sa na nu štastie a v auguste sa jej narodil synček a pichala si od 3.tyzdna....
......a ako píše aj vavenka....netreba vediet vela,nesprtajte sa v tom....budete z toho na nervy....berte to tak,že mate nejakú trombosku a ked prídu // vsetko sa bude potom riešit....
....a ja idem s manželom von ....u nás v košiciach krásne nasnežilo,tak si tú snehovú nádielku idem vychutnat
.....vsetky vás zdravímmmm 😉

fiallinka
30. pro 2009

lora: já jsem bohužel podobný případ - už před ivf mi zjistili, že mám MTHFR homozygot a pak ještě heterotygot pro Faktor II (což je skoro horší jak Leiden), a to mi zjišťovali preventivně, neměla jsem žádné potraty apod...na hematologii mi doktorka řekla, že to vůbec nemusím řešit, že v anamnéze nic špatného nemám a výsledky krve mám taky ok...no a pak jsem čekala dvojčata a jedno z nich mi na trombózu umřelo před porodem. Takže radši si to hlídej sama... já jsem to bohužel neudělala. Nicméně i další doktor mi pak řekl, že ona ta tromboza může být způsobená mechanicky (jedno dvojče tlačilo na druhé, nebo se omotá pupečník), u mně nic trombofilnímu stavu nenasvědčovalo, i průtoky byly dobré...

martinko, ty sis toho zažila
☹ ...ale teď jsi mne potěšila, já jsem pořád přemýšlala, kam bych měla jít k hematologovi, když ve Zlíně se na to tehdy vybodli, a Nový Jičín by byl řešení...ještě ti napíšu IP...

kolumbia, a kdys o děti přišla? Ale nepiš, jestli to nechceš otvírat znovu..

velvet26
30. pro 2009

fialinka, tak ten faktor II, to je mutacia na prothrombin, pokial si pamatam...aj to mne skumali tam nemam mutaciu potvrdenu, pri leidenovi hej...
vdaka bohu, ze aspon to druhe babatko mate zdrave a robi vam chlapcek radost.. 🙂

lora
30. pro 2009

ahojte baby, velve, failinka.. ďakujem za reakciu, idem sa dať sledovať ale zasa sa pokúsim aj uvoľniť, aby som to neprehnala...Cukor, mozno mas pravdu, ale mne doktorka o leidenovi povedala prave toto, ze sa tyka druheho trimestra... Ja teda neviem. Fakt je, ze do toho vchadza vela faktorov a nie je iste, kedy ktory prevazi. Želám krásny nový rok a budúci rok sa stretáme v inej téme 🙂

velvet26
30. pro 2009

lori...hovorim kludne, ked budes potrebovat napis...a otvarame si novu temu holky co sme v kyretazi...tak potom aj tam sa mozes pridat...
tak papa