Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

maharishi
9. bře 2010

Maova, díky. A kam sis to píchala? Já do břicha a potom do stehen - teda na vnitřní stranu stehen a dokor říkal, že tam si to píchat nesmím, tak teda nevím. Břicho mám taky právě samou bouli...s tím pícháním to mám ještě min. na 2 měsíce, takže netuším, kam to budu dál dávat 😒

aknomis
9. bře 2010

ahojte babulky. neviem či si na mna pamatáte, v júli 2009 som potratila. odvtedy sa nám nedarilo otehotniet. a teraz ako sa zdá, sa nám to podarilo. po potrate som bola na genetike: ja MTHFR homozygot, partner OK. potom som šla na hematologiu a povedali že Ok. pýtala som sa, že ked otehotniem či je treba aby som k nim prišla a povedali mi že nie. myslíte, že to je to tak? nemám sa tam radšej znovu vybrať? som v 6tt.

maova
9. bře 2010

mahrishi, já taky nejdřív jen do břicha, potom mi doktor poradil ještě jakoby nad zadek do špeku a podle holek tady jsem pak píchala i do stehen a střídala jsem těch šest míst dokola, jinak to vůbec nebylo možný, i když když jsem se po těch šesti dnech dostala zase na stejné místo, tak to byl problém. Ale co s tím mi nikdo neporadil.

aknomis, mě taky na hematologii nic nedají, že je to ok, ale mám jen heterozygot. Asi záleží na doktorovi na kterého zrovna natrefíš. Ostatní holky ti ale určitě poradí víc.

fiallinka
9. bře 2010

maha: já ti nevím, ale spíš bych asi do toho vyvolávaného šla, bála bych čím dál víc k termínu bych byla - poté, co vím, jak pozdě se všem staly různé hrůzy...ale ty máš fraxík, měla bys snad být ok - co výsledky krve?

bettynka222
9. bře 2010

akomis ved sa za tou hemato vyber, za navstevu nic nedas 😉 popros ju, nech ti skontroluje krv ci sa ti to v tehu nemeni (nehzorsuje) a nech ti aspon raz mesacne kontroluje tu krv. a vitaminy beries? listovka, femibion, B12, magne B6? listovku 10MG na predpis a B12 najlepsie injekcie 😉

maha tiez by som mozno isla do toho vyvolavaneho skor...predsa len moze sa nieco prihodit...placentrane infarkty a taaaaak. jedine ze by ta zvreli na rizikovom a robili rano vecer ctg a este aj cez den s tmy prenosnym. ked som bola na rizikovom vsetkym tehulam to tka robili (okrem mna, ja osm bola v provm trimestri 😀), tak by sa to dalo podchytit 🙂

margarita
9. bře 2010

mao, strasne sa potichucky z Teba tesiiiim 😉 a siiiiiiiilno drzim palce!
😵 😵 😵

aj ostatnym novym cerstvym tehulkam, nech to uspesne dotehulkuju do konca 😉

fiallinka
9. bře 2010

Margi, strašně si mi líbí tvůj citát 🙂...a máš i krásné fotky a vtipné popisy, moc pěkné 🙂

zulok
9. bře 2010

Margaritka...Kittynke vsetko najlepsieeee k 1.rociku..cmuuk..to teda letiii 🙂

MAharishi..ja by som na vyvolavanie sla..radsej bolestny porod..ako kebys a daco pokaziloa dopadlo by to zle.. :( ale zas ak je vsetko uplne vporiadku..ale itak by so radsej chcela skorej...

vavenka
9. bře 2010

Cukor no jo, uz sme sa prehupli do poslednej stvrtiny, nejak to teraz uz leti......Co sa celkom aj tesim, uz mi zacina byt dlho 😀

Maha ja zatial klop klop, picham uz cez rok clexane a zatial sa mi len sem tam objavi modrina, ziadne hrcky... Co uz mam dost napnutu kozku na bruchu, tiez si picham do boku, ako ked si das ruky v bok, nad bedrovu kost, tam mi este ide urobit falda a vobec to tam neboli.....

Margaritka krasne babenko mas 😵 😵

Jeej betty 24tt, ja som si velmi vydychla, ked som prezila tento tyzden, taka pomyselna hranica, ked je uz babo schopne prezit mimo maternice 😅

lila61
10. bře 2010

aknomis - ono to zalezi od hematologa ci ti injekcie predpise alebo nie. a este to zalezi aj od toho, ci si prekonala trombozu alebo nie. Ja som trombozu mala, asi rok pred tym ako som zostala tehu, takze tie injekcie mi dala. Ale rozhodne by som na tvojom mieste zasla este inde na hematologiu a poinformovala sa na to, pripadne sa svojej hematologicky spytaj, ze ked si o jedno babo prisla a teraz by sa nedajboze stalo to iste, kde sa mas ist akoze stazovat 😠 Niekedy ma pristup lekarov vie riadne nas.... lebo sak ako sa hovori "z cudzieho krv netecie" a podla toho sa aj niektorí spravaju.

maharishi - ja stale picham do brucha a hrcka alebo modrina sa podla sestricky z hemato urobi vtedy ked to zle pichnes. Ja som nasla system, ktory celkom funguje - pred vpichom zobrat "sadielko" medzi prsty, pichnut, pomaaaaly vtlacat obsah injekcie a ked ihlu vytahujes, hned priloz tampon a po vytiahnuti ihly akoby to miesto vpichu kruzivo pomasiruj. takto sa mi hrcky netvoria vobec a modrina akurat ked som "sikovna a trafim nejaku malicku cievku.

maharishi
10. bře 2010

Holky díky moc za názory. No radši do toho vyvolávanýho porodu znovu půjdu, protože ta placenta může přestat fungovat ze dne na den a máte pravdu, čím blíž k termínu, tím je to rizikovější.
Chtěla jsem si totiž užít ještě chvíli těhu, protože jsem ho celé proležela (od 7tt až do 27tt jsem skoro furt špinila nebo krvácela) a od 27tt do 34tt jsem zas pro změnu měla hrozící předčasný porod a byla jsem v nemocnici. No ale jsem ráda, že je zatím vše ok. Krevní srážlivost mám taky ok. Zítra jdu do porodnice na ozvy, tak jsem zvědavá, na kdy mi primář naplánoval porod 🙂

Aknomis, mě poslali z hematologie přímo do poradny pro rizikové - v OL, kde se doktor právě tímto zabýval a taky mi předepisoval nejdřív anopyrin, a potom ten fraxiparin nebo clexane. Mě příjde, že právě na hematologiích tento stav moc neřeší, proto je důležité se spíš obrátit přímo k lékařům, co se tímto zabývají.

cukor
10. bře 2010

margi...tak tvoja mini margi ma uz rôčik......ako to letí.....tak jaj prajem všetko naj,naj,naj
no a zuločkin matuško ma o chvílu 2 rôčky......krásny vek 😉
ked si spomeniem,ze som sa pred rokom vytešovala,že som tehu.........tak mi je teraz do 😢

zulok
10. bře 2010

CUKOR... tvojmu smutku sa vobec nedivim.pamatam si tie strasne stavy..ked som po nociach plakavala..ale ide jar.. vsetko bude zrazu krajsie a aj teba to rozveseli a babatko pride do bruska cupidup.. drzim vam palce

aknomis
10. bře 2010

bettynka:
beriem raz denne listovku, femibion 800, magne B6.

lila61:
o prístupe lekárov a ich ochote riešiť cudzí problém by som ti vedela rozprávať...

vavenka
10. bře 2010

Cukor moja nezufaj, som presvedcena za aj ty sa coskoro dockas, velmi silno ti drzime palce 😅 😅

fiallinka
10. bře 2010

tož holky, jdu opět do ivf, dnes jsem začala se stimulací a taky fraxiparinem...ale teda velice mne v lékárně překvapili - prý má fraxiparin 0,4 výpadek a nemají ho, možná v jiné lékárně nějaké zbytky...a prý mi budou muset dát něco náhradního... tož jsem zvědavá, co to bude a kolik budu platit ☹ a s kým to budu řešit...naštěstí mi ještě zbylo šest injekcí z minula, tak mám zásobu 🙂

Doufám, že nevadí desinfekce místa vpichu slivovicou 🙂

bettynka222
10. bře 2010

ahojte 🙂

vavusik no ja osm ti pocas mojho problematickeho (v nemocke straveneho) prveho trimestra stale zavidela ked som videla tvoje tyzdne 😀 mas pravdu, citim sa sitejsie, niekedy to aj prezeniem, pustam si veselu hudbu, jasim sa a potom sa dogrcam 😀 😝 ale tiez by som uz chcel amat trojku na zaciaktu - no ale blizi sa to 😵

akomis spravne vitmainky veries. tak este si od nejakeho dr vypytaj tie ibjekcie B12 (napriklad od obvodaka, alebo od gyn) a skoc aj na to hematko sa znovu ukazat a upros ich nech ti kontroluju krv, oki?

cukricek myslime na teba. ako napisala zulocka, ide jar - najlepsie obdobie na otehotnenie 😉

filaik drzim palce, aby vsekto dobre dopadlo 🙂

w_h
10. bře 2010

ahoj holky, uz jsem tu strasne dlouho nebyla, to vite, ted zavitam spis na ´kojence´
ale tady - precetla jsem jen posledni stranku a ... moc drzim palce maove a taky koukam, jak pekve pribyvaji tydny - betty, vavenka - jak roste vanda a matko?
slibila jsem taky jeste popsat porod, ale az priste, pac tukam jednim prstem, v druhy ruce mam odsavacku - odstrikavam 1x v noci mliko, abysme mohli jit s manzou na ples etc.

tak at se vam a miminkum dari
pekne pichejte 🙂) (ja pichala az do porodu do bricha)
jo a fiallinka - taky jsem jednou dezinfikovala nakou vodkou nebo slivkou 🙂)

2910
11. bře 2010

Ahoj holky,

moc potřebuju poradit, nebo spíše uklidnit. Mám Leidenskou mutaci -heterozygot, chodím do poradny hematologie, jsem ve 26 tt a prý mi žádné léky na ředění dávat nebudou. Moc se bojím o miminko, máme ho po IVF a strašně dlouho jsme si ho přáli. Výsledky z krve jsou horší než ve 12tt kdy jsem tam byla naposledy, závěr MuDr. byl : lehký pokles hemoglobinu, leuko 11.2- jen lehká neutrofilie. Trombofilní stav trvá. Moc jsem prosila o prevenci, ale nic mi prý ještě nedají. Je tady někdo na tom stejně? Nebo poradíte?

denisocka
11. bře 2010

ahojte baby,možno som tu niekey písala ,ale čau uteká. ja mam tiež po 2 poratoch - a potom pod dohladom hematologičky a zisteni mutacie MTHFR heterozigot a pomocou vit.B a B12 / + od 31tt Clexane máme zdraveho synka.

teraz sa nam zadaril dalšie,ani neviem ako 😉 a zatial som len na ac.folicu,pyridoxine,a B12 každy mesiac,alebo aj každe 2týž.
vo štvrtok som si doniesla nove diagnozy z HTO , vraj len totvrdene to čo vedeli,ale vyšetrenie bolo nejake špeci pomocou DNA,tak kopírujem . Nič mi nato nevraveli, v liečbe ako doteraz, Clexane netreba. inač som už 3x slabo krvácala v 12,14 a 16tt

toť moje dg:
- Hypochromna normocytová anémia
- Mutácia MTHFR 1298C heterozygtna forma

no a ešte dalšia novinka vo faktoroch , vyšetrovali DNA takže :
Fibrinogen G455A - normál
Faktor XIII val34leu - normál
no a
F XII C46T - homozygot !
4G/5G PAI-1 heterozygot !

denisocka
11. bře 2010

sice som asi nikomu mojimi dg nepomohla,ale snažilkám držím palce. ak boh chce aj motyka vystreli , a niekedy je liečba tak smiešna /ako u mna te vitamíny B ,že som nechápala .

bettynka222
11. bře 2010

ahojte 🙂

wh ahooooj 😉 matko aj s vanduskou sa maju fajn 😉 a co zuzanka? 😵

2910 - poklesu hemoglobinu sa bat nemusis, to je skor anemia (cize chudokrvnost) ako problem so zrazanlivosotu. no a co sa tyka leidena....to nechapem preco ti este nedali injekcie. lia pichala od zaciaktu, ale viem ze tu bola jedna baba z ciech ako ty, a tiez pichala az na konci a vsetko ok.... no a neksusis pohladat ineho hemato? ako casot ti kontorluju zrazanlivost?

deni vitaminky su fajn, treba ich brat. ja som v otmto tehu krvacala tri tyzdne vkuse 😝 a silno 😝 o PAI som pocula ze sposobuje problem so zrazanlivosotu (na rozdiel od MTHFR). kotroluju ti aspon krv? ako casto?

vavenka
11. bře 2010

Jeej W_h ahoj, tak sa tesim ze sa vam dari, dokonca uz aj plesas, super 🙂 ked budes mat cas tak daj nove fotky malej Zuzky, nech sa pokochame 😉

2910 no uz si pekny 26tt, to je super, ono trombofilny stav sa s pribudajucou vahou a tt trosicka zhorsuje aj u zdravych zien bez genetickych poruch, tak zrazanlivost prosto stupa prirodzene...Ja tiez mavam bezne hodnoty nad/pod limit, ale kym je to len "tesnotka", tak ani moja lekarka to nejak radikalne neriesi zvysovanim davky..... Podstatne je ze si sledovana a ze ti pravidelne kontroluju krv.....

Denisocka ja som tak zas krvacala tusim 6tt, 10tt a 14tt? Uz si nepamatam presne, ale viem ze po 14tt sa to uz ustalilo a klop klop, je to ok, pevne verim ze najblizsie zo mna pojde nejaka krv az v ramci porodu 😀 lebo ten pocit, ked sa clovek zobudi na to, ze krvaca, je asi najhnusnejsi, aky poznam ☹

Denisocka jeej ja man tiez taku predstavu, o toto male v brusku sme sa snazilu 2 roky, tak verim ze k surodencovi prideme ani neviem ako 🙂

Betty ako? Ty si PN, vsak? Uz mas vybraty kociar? 😉

veselinka
12. bře 2010

Ahoj holky, všechny moc zdravím, dočítala jsem jen poslední stránku a zdravím všechny staré i nové tváře.
Margi, tak malé už je rok 😅 , přeji jí jen vše dobré, to to uteklo.
Fialinka, mě zbyl Fraxiparin 0,4. Jestli chceš, pošlu Ti ho. Také mi zbyl Clexane 0,4, tak jestli někdo potřebuje, ráda mu ho pošlu. Jinak ho donesu zpět na hematologii. Kdyžtak písni do IP.
Maharishi - měla jsem to zrovna tak, alergie na Fraxiparin, tak mě převedli na Clexane a to už bylo dobré, i když dlouho trvalo než zmizela reakce na fraxík. - měsíc, možná i déle.

denisocka
12. bře 2010

vavenka,prídete, ani nebudeš veriť tým čiarkam. mna skoro hodilo o zem,fakz sme nečakali,a nesnažili sa,len sa muž šmykol po menzese. a ešte si vravím,nič z toho nebude,ved mám cyklus aj 48 a viac dni -naposledy som sa utrapila august/september a aj tak som na 50den dostala mrchu. tak sme to zabalili. potom sa šmykol ten 8DC / ppravde, asi sme nikdy nemali sex tak skoro po kramoch,lebo ja mám aj 7dni mrchu a ešte špinenie,ale toato bola trošku kratšia,tak som ho znasilnila 😀 / noa ked na 23Dc mi začalo byť divne,že mam divny výtok,tak mi to nedalo. a sama dokyna nevereli,vraj mam take PCO -že možem byť rada,že sme k tomu došli a ani nevieme ako

zulok
12. bře 2010

DENISOCKA..tak to sa vam krasne zadarilo.nech sa dariiii pekne dalej 😀

prosim, kto mate chvilku cas..kamaratka robi diplomovku a potrebuje od co najviac ludi vyplnit dotaznik o AIDS..je anonymny..dakujem... 😵
https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

maharishi
12. bře 2010

2910 - bylo by možná nejlepší, kdyby ses dostala do poradny k nějakému lékaři, který se touto problematikou zabývá....já mám úplně stejnou mutaci leiden hetero+ k tomu MTHFR (ta první je prý závažnější) a v prvním těhu jsem si píchala clexane od 34tt, ale bohužel asi bylo pozdě, protože už v této chvíli mi začala stárnout placenta a porod musel být vyvolán ve 37+4. Jde o to, že hematolog si to řeší jen z rizika trombozy, ale tady ty mutace mohou mít za následek právě to stárnutí placenty před termínem, malou váhu mimii, předčasny porody, potraty a odlučování placenty.

Teď čekám druhý mimi a fraxik jsem si píchala už od 19tt (dokonce jsem měla asi i dřív, protože už ve 14tt jsem měla známky odlučování placenty, ale ustálo se to). Teď jsem ve 37tt, ovzy i průtoky mám zatím super, ale stejně můj doktor nechce víc riskovat a příští týden jdu na vyvolání porodu. Doktor mi říkal, že u těchto mutací je všeobecné doporučení vyvolat nebo ukončit těhu ve 38tt.

margarita
12. bře 2010

dakujem vsetkym za blahozelania a komplimenty 😉
inak som konecne spravila novy album, tak pripadne kuknite najcerstvejsie foto.

a k vyvolavanemu porodu - ja som mala, a bol prekvapivo rychly lahky a uplne super. No niektore baby mi vraveli, ze je to horsie ako spontanny, neviem, nemam este sancu porovnavat... 😉

2910
13. bře 2010

maharishi- to víte ráda bych se dostala k nějakému odborníkovi, ale v Liberci jiného hematologa nebo v okolí neznám. Prostě je zde jen v nemocnici a tak nějak si připadám, že prosím prosím o léčbu a výsledek žádný. Neznáte některá dobrého hemetologa v okolí Liberce?

vavenka
13. bře 2010

Jejj margi mala je krasna 🙂 🙂 take smejko 😉