Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

monika03
19. dub 2010

Tak to už těch pár dnů chápu! 🙂

denisocka
19. dub 2010

Tak ja skusim nabuduce viac na bok

zusika
20. dub 2010

Ahojte dievcata!
Uz par dni predychavam svoju "diagnozu" a naberam odvahu si cokolvek o tom na nete pozriet....ved asi kazda vieme, ze niekedy su tie info dvojsecna zbran.... najlepsie je spytat sa niekoho, kto vie o com hovorim..... a nasla som vas...teda viem o vas uz dlho, konik bol mojim vernym spolocnikom pocas tehu..... ale zivot sa so mnou nepekne zahral zaciatkom roka a v 36tt sme prisli o nasho synceka. Nedavno mi potvrdili trombofiliu - FV Leiden, heterozygot... a ja som zas stratila podu pod nohami... no pomaly sa s tym zmierujem, ved nic ine sa ani ine....
Tento mesiac sa sa ppvedali, ze nechceme uz dlhsie cakat a zacali sme snazilkovat.
Chcem sa vas kocky popytat na vase pocity, ked ste sa dozvedeli o trombofili. vidim, ze mnohe ste tehu - drzim vam palceky... nasadenie injekcii je viac-menej automaticke? som v tomto uplny novacik a celkom uprimne - som z toho vydesena po tom vsetkom, co uz mame za sebou... nechcem uz prist o dalsie dietatko, som ochotna urobit cokolvek...ale je liecba zarukou istoty? Co vam hovoria vasi lekari - hematologovia? a co vedlajsie ucinky? moja hematologicka mi na rovinu povedala, ze to nemusi byt 100% v poriadku....
Vopred vdaka za vase nazory a skusenosti.

denisocka
20. dub 2010

Zuzik vitaj , je mi luto co sa ti stalo. O neziad.ucinkoch neviem,len o pozitivacha a prevencii nejakeho problemu. Ak sa smiem spytat,co sa stalo vasmu babatku?suvisi to s tym tvojim V.faktorom?

vavenka
20. dub 2010

Ahoj zusika, naozaj je strasne, co sa ti stalo, ja si to neviem ani predstavit 😔 v kazdom pripade je dobre, ze ste to vzali pozitivnejsej stranky a idete pracovat na drobcovi, teraz to uz isto vyjde..

Nezaiduce ucinky heparinu - pri dlhodobom uzivani /niekolko rokov/ osteoporoza -ale u nas to nehrozi, kedze sa picha len par mesiacov v ramci tehotenstva....
Diagnoza to vobec nieje strasna, nejaky typ zmutovaneho genu v ramci krvotvorby ma snad kazdy druhy clovek, len nie u kazdeho sa to prejavi...... Tak drzim palce nech sa vam cim skor podari otehotniet...

lenka_66
20. dub 2010

zuzi, je mi luto .no bud rada ze ta hematolo.uviedla na pravu mieru. tym urcite chcela povedat ze ti nikto to nezaruci. no je nas tu strasne vela co sme tu vetu poculi a mame uz babenko.jedno je aj v mojom albume.vedlajsie ucinky ani nie su ved budes pod kontrolou.u mna liecba zacala az ked som ostala // . niekto skor 😉injekcie - tiez zavisi od konkretneho stavu.niekto ma len anopyrin.no kyselina listova urcite uz pred tehu tej nikdy nie je dost 😉.drzim palce
ak mas cas tak si tu pohladaj lucia_b niekedy februar marec minuly rok.tiez prisla o synceka v 36tt a teraz ma krasneho samka

cukor
20. dub 2010

zusika.....je to strašné a je mi to lúto......myslím si ,ze baby z tejto témy si mnohé prešli niekolkonásobnymi potratmi pokial sa prišlo,ze za tym môze byt aj ,,kamoška,,trombofília.ale vela dievčat uspesne potom donosilo babo,tak ver,ze sa to podarí.síce mne sa to este nepodarilo ale pred insemináciou som si pichala 2 mesiace,.....nie je to nič strašné,dá sa to zvládnut a sú tu rekodmanky ako vavenka...tá si pichá už asi rok........tak ti velmi držím palce a aj všetkým ostatným babám a vitaj medzi nami.

maharishi
20. dub 2010

Ahoj holky,

já si teda musím píchat Clexan i po celé šestinedělí (kvůli Leiden a MTHFR obojí hetero), naštěstí mám ještě přesně 11 injekcí, tak už se fakt těším, až s tím seknu...píchám si to takto od 20tt a je to už opruz!

Jinak jsem si to píchala na střídačku břicho a stehna... 🙂

Moniko, klidně můžeš i do břicha, já jsem si to tam píchala i s velkým bříškem - teda spíš tak na stranu, ne uplně do břicha...přišlo mi to lepší než do stehen.

maharishi
20. dub 2010

Ahoj Zusiko, je mi líto co se ti stalo!! ☹

Mě zjistili trombofilii už před prvním těhu, takže mě pak na hematologii přímo poslali do poradny pro rizikovy těhu.

V prvním těhu jsem si píchala Clexane od 34tt a ve druhém těhu od 20 tt. V obou těhu mi začala stárnout dřív placenta a obě holky měly horší ozvy, tak oba dva porody byly vyvolány 37+4tt. Jelikož o tom doktoři věděli, tak si mě hodně hlídali.
Myslím si, že to co se stalo tobě s tím může hodně souviset, tak proto je vhodný už od začátku těhu píchat si miniheparin...a obrátit se rovnou do nějaké rizikové poradny, kde se tímto zabývají.

Držím pěstičky, ať se co nejdřív zadaří další miminko

simnan
20. dub 2010

Ahoj holky, mám na vás dotaz teď stimuluji na 4. IVF a hematolog mi napsal Clexan. Nějak mi uniklo od kdy si ho mám začít píchat. Můžete mi prosím poradit. Jestli už teď při stimulaci a nebo až po em.transferu?

vavenka
20. dub 2010

Simnam ja si myslim ze mozes zacat uz v ramci stimulky, ale ajtak by som asi zavolala lekarovi a preverila si to....

monika03
20. dub 2010

zusika- také je mi moc líto co vás potkalo... Mě trombofilii zjistili asi před dvěma rokama, když trombózu prodělala moje mamka. Chtěli vyloučit dědičnost a bohužel se mi potvrdila. Ihned mi vysadili HA. No a na krev chodím od té doby co zjistili, že jsem těhu. Držím pěsti ať se Vám miminko co nejdříve podaří.
maharishi- mi břicho přijde taky lepší, ale minulý týden mě doktor vystrašil (naštěstí jen planý poplach), že se mi zkracuje čípek a ať miminka zbytečně nedráždím. Tak od té doby pro jistotu volím to stehno.

fiallinka
20. dub 2010

simnan: záleží na anamnéze, já píchám už od stimulace, pro jistotu...

Zusiko, je mi to strašně líto - i já přišla v 36. týdnu o chlapečka, ale byl to jeden z dvojčat, takže mám to štěstí, že mi jeden zbyl. Ale myslím, že aspoň částečně vím, jak se cítíš... a ani nemá cenu to rozepisovat, jen ti chci říct, že bude zas líp, i když to tak teď možná nevypadá.

Chci tě jen trošku povzbudit - tr. mutace nejsou až tak hrozné, pokud o nich víš - budeš v těhu sledovaná, budeš si píchat injekce a dopadne to dobře - já osobně tomu u sebe pevně věřím... ta krev se prostě dá "naředit", důležité je jen o problému vědět a to ty už víš. Je tu spousta lidí, kterým se stalo něco podobného co ty a druhé dítě bylo naprosto bez problémů, vlastně neznám ani jeden špatný příklad... Samozřejmě, zaručit nic nejde - to proto, že krev se v těhotenství sráží zvýšeně i u lidí, co tr. mutace nemají a i tam se může stát, že dítě umře (viz příklad mojí známé, o které jsem tu nedávno psala), ale pravděpodobnost je v podstatě skoro nulová....

zusika
20. dub 2010

Dakujem vam kocky, trochu ste ma upokojili...
Je fakt ze pokojna budem az ked bude "po vsetkom" ale caka ma asi este dlha cesta.
Mozem sa este spytat - tehulky, maminky - ktore ste vedeli uz pred tehu o tomto stave - otehotneli ste bez problemov? Ja som 1x otehotnela velmi rychlo (2mesiac) a velmi si zelam nech je to tak aj teraz....

denisocka - v sprave o umrti mame, ze vnutromaternicove udusenie - nedokazalo so, ze pricinou by bol pupocnik ani tromboza...nemala som ziadne infakrty na maternici, takze to bolo naozaj zrejme iba zasahom vyssej moci a v konecnom dosledku Leiden ani nemusel byt pricinou...to ze sa potvrdil je druha vec... sama neviem, ci je lespie to vediet alebo nevediet...
Nemozem sa ubranit pocitu viny, aj ked sa snazim si to nepripustat....

ale inak som skor optimista... 😉

cukor
20. dub 2010

zusika...nie je to tvoja vina čo sa stalo...proste je to osud........a neboj,všetko bude dobré...len treba verit 😉

vavenka
20. dub 2010

Zusika trombofilia nema vplyv na otehotenenie.....
Ja som 1x otehotnela na prvy sup, a potom mi to zakazdym trvalo cca polroka.....

zusika
20. dub 2010

Vavenka, 🙂 drzim ti palce, nech u vas vsetko dobre dopadne...az teraz som si vsimla ze si 38tt... 😉
je to krasne!

denisocka
20. dub 2010

Zusi,ja som 2x otehotnela na 2.pokus,treti krat-syna,ani neviem kedy na 1x,ked som prvy krat brala Dufaston na upravu cyklu,tak v tom cykle,a teraz tiez necakane hned po menzese.takze toto s tym nema nic spolocne,vela stastia v snazeni. Inac,ja mam hematologicku strasne optimistku,od zaciatku ma ubezpecovala,ze pod dohladom to dopadne dobre

zusika
20. dub 2010

🙂
budem si z vas brat priklad! 😉

bettynka222
20. dub 2010

ahojte 🙂

lpora fiiiiha...tak tebe by mali dat injekcie uz kvoli veku a to ani nehovorim o leidenovi. skus napisat tromboske co sa vola lia, ta ma leidene a dvakrat potratila v prvom tirmestri...tusim uz v 8 tt, chodila do ruzinova tusim Cavarovej, tak skus 😉 drzim palce aby to nabuduce vyslo a vsekto bolo uz ok 😉

andzi tak to ti fbg klesol 😵 to je dobre 🙂 papaj pekne listovku a daj si k nej aj B12tku, vela pohybu - dlheeee prechadkzy (ja chodim 1 az 3 hodky denne), tehu cvicenie (ak mas povolene). drzim palce 😉 a preco chces ist zase na hemato? aku mas hodnotu d dimerov?

meruska ak mas d dimery vyssie tak preto ti chcu nassadit tie inj...ale ja mam d dimery vyssie od teba a nikto z dr nestresuje 😉 a si si ista ze ich mas zvysene? lebo 122 ug/l je ok. neporovnavala si to s tym vysledkom kde to merali v hodnote mg/l nahodou?

lulu ze su d dimery negativne je len dobre 😉

zusika 😔

vavusik to su exoti....ved skus pohladat nejakeho anesteziologa a pobavit sa s nim. ja som dnes bola na poradni....uz som rozmyslala nad porodom v topolcanoch, ale s dr sme prebrali mnohe veci a v podstate so vsetkym suhlasi, akurat mi dovoli rodit iba po sediakcy - drep a klak sa jej moc nepozdaval. pocuj a pytaj si injekcie alebo cipky na uvolnenie svalstva - to sa ti vraj pekne uvolni panvove dno. ozaj a beries si klystir z lekarne alebo ten nemocnicny? a este si daj pozor na dezinfekciu rodiiel...my sme sa dohodli na fyziologickom roztoku, lebo po kyretazi ma to teda kvalitne stipalo....

meruska
20. dub 2010

bettynka222 ..tak ak mam D dimery tiez dobre, tak potom preco mi chcu pichat injekcie...lebo vsetko ostatne mam oki,,,,ja uz tomu teda vobec nerozumiem ☹

gintare
20. dub 2010

Ahoj, mám dotaz - dělají se vám někomu po injekcích svědivé pupeny? Sice asi do dvou dnů zmizí, ale je to nepříjemné - asi jako štípanec od komára. Napadlo mě, jestli by pomohlo natřít Fenistilem, ale nevím, v poradně jsem se zapomněla zeptat...

denisocka
20. dub 2010

A cim si dezinfikujes pred pichom

vavenka
20. dub 2010

qintare mne sa ziadne pupence nerobia - treba to povedat a hemato, je mozne ze je to alergicka reakcia, tak nech ti zmenia typ heparinu...
betty no tu to tak nefunguje, ze si "donesiem" vlastneho aristu 😒 takze som zmierena ze to teda pretrpim, co uz....klystir klasika nemocnicny, dezinfekcia klasicka - ja som nemala ziaden problem ani po jednom cisteni.....uvidime v utorok, ci sa uz dohodneme na piatok 30.4. - moja porodnicka sluzi, tak ak som ju spravne pochopila - ak budem uz aspon troska otvorena, tak asi skusime vyvolat 😉

bettynka222
20. dub 2010

merudka zlatko ja netuším, ale hemato ti určite všetko vysvetli 😉 príprav si dopredu všetky otázky čo na ňu máš aby si na nič nezabudla. či už si budeš musieť pichať alebo nie, verím že malinke bude ok 😉

vavenka ale ved ja si nedonesiem vlastného, ale nedá sa to nejak zazmluvnit? veď ajtak sa musíš s anesteziologom pred pôrodom stretnúť a on rozhodne či áno alebo nie - teda aspoň tu to tak funguje.
to je fajn že tá dezinfekcia nepali, dr hovorila že iba niektoré baby na to mávajú alergicke reakcie a že dobre že som som to povedala dopredu. A fakt chceš vyvolavacku? Že sú po nej dosť veľké bolesti 😒

vavenka
20. dub 2010

Betty ved prave ze ziaden anesteziolog mi v tejto nemocnici EDA nepichne, proste uvidia diagnozu a daju odomna ruky prec - toto mi povedala moja porodnicka, su to jej kolegovia.... Jedine ze by som zmenila nemocnicu, a aj to nemam zarucene, ze tam budu aristi odvaznejsi.....
Ta vyvlovavacka - no co ja viem kurnik? Jasne, radsej by som bola, kebyze sa mala vypyta na svet sama.... Ale tak ani prenasat bars nechcem.... A co som tu na konovi citala, tak boli aj pozitivne aj negativne ohlasy na vyvolany porod.. Uvidim ako budem vyzerat v utorok, mam zas poradnu....

margarita
20. dub 2010

betty, ja som mala vyvolavacku, a slo to tak rychlo, ze bolesti ani nestihli prist, este mi dali aj EPI, tak to som uz sla rovno s mm hrat karty 😀 a zrazu bola Kitty na svete 😉
podla mna ako vsetko je aj toto indi-vindi. kazda mame iny prah vnimania bolesti.
Zase ak aj mas bolesti, ale kratko, mozno lepsie, ako rodit 48hodin nie? 😉

zusika - musi to byt velmi tazke po tom, co si si zazila, ale fakt ver tomu, ze toto vravia kazdej z nas, a maju pravdu - kto kedy aj "zdravej" zene zaruci, ze nepotrati, alebo babo nebude uplne ok, praveze ak sa vie, ze si trombo, cele tehu budes pekne pod kontrolou a pojde to. Drzim palce 😵

zusika
21. dub 2010

Vavenka.... dovol mi povedat svoj nazor na vyvolavacku... myslim si, ze babo same vie, kedy je pren ten spravy cas prist na svet. Netreba ho dostat z bruska nasilu, ked sa mu este nechce. aj tvoje telo sa musi nastavit, porodne cesty otvorit a potom to cele aj menej boli a je to aj krajsie. Ja som mala vyvolavany porod (ale to bolo nutne - ved uz viete preco) a moje telo sa branilo... kontrakcie boli strasne silne a intenzivne od zaciatku, no nechceli sa mi porodne cesty aj napriek tomu otvorit.... predsa len, telo nebolo pripravene... takze to neries, ak nemusis.... tych par dni uz s bruskom vyrdzis....a hlavne, ked uz bude po tom zistis, ze ti to brusko zrazu chyba....

ozaj, kocky... mozeme my mat epiduralku? a rodit klasicky ci odporucaju cisarsky...alebo ako to je??
a docitala som sa, ze nebudem moct brat potom HAK....je to tak??

janula.k
21. dub 2010

Ahojte trombosky, velmi dlho som tu nebola 😅
Zulok gratulujem ti k tehu, to je super 😵 je to planovane, alebo sa postastilo? 🙂
Vavenka ja odpadnem, vsak ty uz rodis..vyvolavacku si nedavaj, mala pride na svet ked sa jej bude chciet 😉
Zusika ☹ strasne uz len citat co sa ti stalo a nie to este prezit...neviem co na to napisat, zelam vela vela sil a coskoro dalsie uspesne tehu. A pri trombofilii sa neodporuca brat HAK, teda aspon moja doktorka mi to povedala.
pozdravujem aj Lenky, Cukor, Fialinku a vsetky ostatne 😵

bettynka222
21. dub 2010

margi veď práve to, že ty si mala k tej vyvolavacke epi, ale vavenke ju nechcú pichnut, a tie bolesti vraj bývajú silnejšie. mám presne ten istý názor ako zusika.
vavus pocuj, a pijes malinikovy čaj? aj margi na ňom fičala, však? aj ja ho už pijem. pomáha otvoreniu pôrodnych ciest. a ešte kukni nejaké témy v sekcii o pôrode, tam majú baby nejaký recept na domácu vyvolavacku, ktorá ak nie je ešte telo pripravené, tak ťa iba prezenie a ak je tak setrnym spôsobom všetko spustí. umelý oxytocin je totiž dosť drsný....