Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

henulienka
12. bře 2011

@dayanka Práve včera mi môj lekár povedal, že sterilizáciu spravia už aj 20 ročnej, podmienky ako vek, počet detí, či cisárske už neplatia, zmenil sa zákon. Len si to treba zaplatiť. Mňa to bude stáť cca 220 € ( záleží od nemocnice, ale max. som videla 330 €). Mne ju budú robiť pri cisárskom, keďže budem mať plánovaný so zdr. dôvodov, ale v každom prípade musí byť žiadosť schválená nemocnicou 30 dní pred zákrokom ( zákonná lehota ak by si to žena rozmyslela..)

amadora
12. bře 2011

@henulienka wow, riadna suma 😝 mne doktor vravel že sa to platí ale že by sa dalo napísať to ako zo zdravotných dôvodov 😕

dayanka
12. bře 2011

@henulienka woow teda zmena a riadna. Tiez mam toto ochorenie a tym padom obmedzenu ochranu, cize potom silno zvazujem takuto cestu. Diky za info. Budem to sledovat.

@amadora a ak je to zo zdrav. dovodov tak sa neplati??? Je nasa diagnoza dostacujuci dovod pre nichh??

henulienka
12. bře 2011

@dayanka , @amadora neviem, čo sú dostatočné zdravotné dôvody, ale mne ani dva cisárske, trombofília, celiakia, astma, a navyše dve plastiky hrádze po prvom zbabranom spontánnom pôrode (teda nie zbabranom pôrode, ale šití po pôrode) nestačia na to, aby mi to schválili zo zdravotných dôvodov 😠

dayanka
12. bře 2011

@henulienka ale robia to aj z ineho dovodu? nielen zdravotneho? 🙂

uf moja, mas toho teda vela..obdivujem ta ze sa tak perfektne drzis 🙂

henulienka
12. bře 2011

@dayanka Jasné, aj keď si len jednoducho povieš, že už viac detí nechceš. Neviem, čo presne sa do tej žiadosti píše, či sa vôbec udáva dôvod, ešte mi ju lekár nevypísal. Hlavne, že to zaplatíš.

A s mojimi chorobami to je v pohode, zastávam názor, že kým si viem pomôcť, a kým mi vedia pomôcť lekári, tak nejde o život 😝

dayanka
12. bře 2011

@henulienka tak toto rozhodnutie je dlhodobe, za nejaky dlhsi cas si nasetrim a dam za to. Inak co sa vacsinou stretavam s nazorom, ze zeny to dost odcudzuju..teda tie zeny, ktore to podstupia...niekedy sa citim ako keby som tym niekoho vrazdila co voobec nie je pravda. 😕 😕

Inak, a co tak muzska sterilizacia? Neni to lelpsi sposob? 🙂

henulienka
12. bře 2011

@dayanka Môj názor je ten, že každá žena musí urobiť tak, ako to cíti. A určite to nie je jednoduché rozhodovanie. Ale to, ako píšeš, že to veľa ľudí odcudzuje, to je pravda... ale to je presne to, čo ja už neriešim. Rozhodujem sa za seba, za svoje telo, do určitej miery za svojho muža, a riziko, že to oľutujem, tam je vždy... ale to už je na každého svedomí.

A o mužskej sterilizácii si takisto nemyslím nič zlé. Keď sa dvaja stabilní partneri dohodnú, že to tak chcú, tak nech sa páči.

Veľa tých, čo sterilizáciu ( či už mužskú alebo ženskú ) ľutujú, majú dôvody také, že sa rozviedli, začali nový život s novým partnerom a podobne. Toto samozrejme môže prísť, prežila som to aj ja (rozvod a druhé manželstvo), preto to chápem. Je fakt, že si to treba sakramentsky dobre rozmyslieť, cesta späť už nie je .... teda je, ale povedzme si úprimne, aká ťažká, a v koľkých prípadoch už neúčinná.

Preto ja som sa rozhodla tak ako som sa rozhodla- JA už nechcem mať viac detí, JA by som ich už vlastne ani viac mať nemala .... preto ma ani nenapadlo požiadať svojho muža, aby sa dal sterilizovať on. Lebo človek nikdy nevie....

Ježkove oči, ja keď sa rozohním, tak neviem prestať písať 😅

dayanka
12. bře 2011

@henulienka aha jasne, chapem tvoj dovod.

Vsimla som si ze cakas mimco "dost skoro" po malickej. 🙂 🙂 Si to tak planovala? 🙂

henulienka
12. bře 2011

Jáááj baby,cela som vám napísať, ak vás strašne obdivujem, ako máte silu bojovať aj po niekoľkých potratoch. Ja patrím k tej malinkej skupine homozygotov trombofilikov, čo otehotneli na prvý šup, a detičky vynosili "len" s Fraxiparinom. Dúfam, že aj teraz to dotiahnem v šťastí až do konca - teda do pôrodu!

Každej jednej z vás držím silno palce, nech to dopadne šťastne 😵

henulienka
12. bře 2011

@dayanka áno, plánovali sme ho... len sme si naivne mysleli, že to tak 2-3 mesiace potrvá. Ale kedže mne na otehotnenie zrejme stačí už aj pohľad môjho muža, tak to bolo skôr 🙂

dayanka
12. bře 2011

@henulienka nasla som to 🙂 - - - O žiadostiach už nerozhoduje komisia, ako tomu bolo v predchádzajúcej právnej úprave. Rozhodujúca je voľba pacienta na základe informácií, ktoré mu je povinný poskytnúť lekár. Dôvody pacienta pritom nie sú rozhodujúce, ak si je vedomý všetkých dôsledkov sterilizácie a vyberie si ju aj napriek tomu. Zákon neustanovuje zdravotné dôvody ako dôvody vykonania sterilizácie, pretože sterilizácia je antikoncepčná metóda a ak je doporučená antikoncepcia (napr. z dôvodu , že tehotenstvo môže predstavovať ohrozenie života alebo zdravia), je sterilizácia len jednou z možností, ktoré pacient môže využiť.

Takze to dnes uz beru ako forma trvalej antikoncepcie a nemusis mat zdravotny dovod na ukon. Lenze niekde som nenasla kolko to presne stoji penazi. 😕

henulienka
12. bře 2011

@dayanka No super, takže je to tak ako doktor vravel. A podľa toho ako píšeš to chápem tak, že to už nikomu nespravia zadarmo tak ako predtým, nech má hocijaké zdr. dôvody. Sumu som ani ja nenašla v zákone, ale niektoré nemocnice ju majú v cenníku aj na nete, podľa toho viem.

dayanka
12. bře 2011

@henulienka no a aka je to cena napr?

henulienka
12. bře 2011

@dayanka písala som niekde vyššie, že ja som našla v rozpätí od 220-330, záleží od nemocnice. Takže dosť.

mirip
13. bře 2011

Ahojte, tak aj my sme už na svete a od včera doma, pridala som včera pár fotiek ked budem mocť popíšem viac zatial pá

cukor
13. bře 2011

@mirip ...blahozelám.....no tento rok zatial vítazia dievcatká 😉

cukor
13. bře 2011

babenky ktoré uz máte detičky.....chcem sa spýtat na očkovanie.my ideme presne na 4 mesiace na to základné ockovanie a vcera som si prečítala,ze od 1,1,2011 je u nás uz povinné ockovanie proti pneumokokom a robí sa tiez medzi 3.-4.mesiacom.očkuje sa to naraz aj s tým základným alebo tam musí byt nejaká časové rozpätie?

amadora
13. bře 2011

@dayanka @henulienka no je to fakt komplikované a na uváženie... môj muž hovorí že on nechce aby som išla ja, že radšej pôjde on na operáciu, ale to zase nechcem ja 😅 predsa chlapi to berú nejako inak ako my, oni sú pyšný na svoje mužstvo a nechcem aby sa potom cítil nejak menejcenný alebo tak... ale premýšľam že to odložíme do mojej 35-ky (ešte 8 rokov 😝 ) a dovtedy sa budeme nejako chrániť ako sa bude dať 😒

@mirip gratulujem 🙂

@cukor očkujú hexavakcínu a pneumokoky naraz, teda niektorí lekári to dajú zvlášť ale väčšinou sa to očkuje naraz, do oboch nožičiek a na 3x s odstupom jeden, dva mesiace

zulok
13. bře 2011

@cukor tu mas ockovaci kalendar, ono proti pneumokokom je povinne uz od 2009, len vtedy bol prevenar a teraz prevenar 13.

fiallinka
13. bře 2011

@mirip gratuluju...
@u vás je to povinné? Hmm, to čumím.... no - Kája dostala ve 3 měsích obě očkování naráz, sice jsem dost váhala, ale doktor mne ujišťoval, že se s nějakými extra speciálními reakcemi nesetkávají... u nás byla jedna: spala celou noc 🙂

mirip
13. bře 2011

@fiallinka čo či je u nás povinné?

lili01
13. bře 2011

ahojky 🙂
hodně dlouho jsem tu nebyla,je vás tu hodně nových
@zulok ahoj kočko,teda taky máš taky dva roubíře...ten čas letí jako blázen.já úplně na vaši diskuzi zapomněla,tak se omlouvám.Adámek ve středu oslavil 3.roky,je to kluk jak buk - 18kg a 105cm 😅 😅 Matoušek bude mít co nevidět taky,nojo už to nejsou miminka,ale velcí kluci. přidám fotku z narozenin

@kapp ,paráda,tak vidím,že princezna bude mít už dva roky

@lenoc jůůů a Maroško už bude mít 1,5roku to není ani pravda
a jestli jsem na někoho zapomněla,tak se předem omlouvám

zulok
14. bře 2011

@lili01 jeeeeeeeeeeeej, ahoooj ..Adamek je veru uz riaden chlap, zlatusik je a krasnu tortu od vas dostal.. 😀 no, leti to.a teda Adamek je fakt kus chlapa, krasne vysoky 🙂, MAtusko ma tak 100cm a 15 kg.No, ale nastastie, este su riadne tulinka, aspon MAtusko..A Honzik ma 6 rokov ?? fuuuuha 😕

@mirip Gratulujeeeem k BArborke, nech sa vam dari a krasne rastiete 😀 😀 😀
U nas je povinne ockovanie proti penumokokom a v CR nie je ..

lili01
14. bře 2011

@zulok Honzík bude mít za 3měsíce už 7roků, je v první třídě ve škole 😉
Matuško je taky kus chlapa teda 😅 😀
a užíváš si dalšího miminečka,to já už mám velké chlapy a už jen fotečky jak byli mimouši 😔

velvet26
15. bře 2011

@chomik akurat som na teba myslela...ako sa mas, vsetko v poriadku?

velvet26
15. bře 2011

@mirip gratulujem k malinkej, je krasna bambulka a aka buclata... 🙂

zulok
15. bře 2011

@lili01 fuha, uz skolacik, no, leti to, a ako sa blizi Matuskov treti rok, nejak mi je clivo... no, hlavne ze nam rastu su zdravucki, babuliaci nasi 🙂

lume
15. bře 2011

Ahojte, hematologicka mi na trombofiliu predpisala anopyrin a potom odporucila pichat heparin. Brali ste anopyrin aj pocas tehotenstva?

chomik
15. bře 2011

@velvet26 Ahoj, vdaka...prave dnes som bola na hematologii...teda povodne som bola uz pred 2 tyzdnami u nas v okresnej nemocnici, ale odtial ma lekar 'vypoklonkoval' do centra v Martine (cca 60 km od miesta bydliska) lebo oni v nemocnici vraj 'taketo' nerobia...no a dnes mi v Martine vzali krv, ale pre potvrdenie (alebo vyvratenie) genetickej mutacie treba pockat " mesiace na vysledky, ale nejake ciastkove by mali mat uz o tyzden - v zavislosti od tychto sa rozhodne, ci mi nasadi anophyrin...potom si ale uvedomil, ze uz beriem ten fraxiparine, tak neviem, ci ten anophyrin myslel len namiesto fraxiparine...uvidim, co povie o tyzden...ale zajtra mam ultrazvuk, tak sa tesim, ze znovu uvidim babo, dufam, ze pekne rastie, lebo ja zatial na vahe vobec nepriberam, aj ked na obleceni uz citim... A Ty sa ako mas? 33tt - zda sa mi to take nepredstavitelne, a pritom je to 'len' 20 tyzdnov rozdiel🙂 Uz sa neviem dockat, kedy aj ja budem citit babo, bude to take realnejsie, hmatatelnejsie🙂 a ako zvladas to stale pichanie? Ja mam za sebou nejakych 25 inekcii a niekedy to ani necitim a niekedy si to pichnem az na 2 alebo 3 pokus, co ma to tak boli...nastastie ale nemam ziadne modriny ani hrcky, ale neviem si predstavit ako si to budem pichat, ked budem mat brucho ako balon☹ ale hlavne aby s malickym bolo vsetko v poriadku🙂 ved z toho co viem, tak to pichanie je oproti porodu ako 'pohladenie letneho vanku' 🙂