Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

fiallinka
30. bře 2011

@vavrenka to je docela zajímavé, taky by mne nenapadlo, že to souvisí - já mám crohnovku potvrzenou, dlouhodobě jsem na udržovací léčbě, občas mám trošku problémy, ale musím to zaklepat, dá se to...

cukor
30. bře 2011

@vavrenka ...pretože už mam 40 rokov a az teraz ked sa mi narodilo babätko začínam cítit,ze uz nemam 20.takze preto.proste uz som na rodnie stará.

cukor
30. bře 2011

@fiallinka ...ahoj....ako sa máš ?a karolínka ako?naša nevie večer zaspat.stále zaspava az okolo polnoci a je to na porazenie.proste okolo 20 hod.si da 30 minutového šlofíka a potom nie a nie spat.

vavrenka
30. bře 2011

@cukor ja by som velmi chcela este jedno stihnut a vychadza mi to tak okolo 40tky.. skoda, ze zivot je taky klukaty a ja som sa stretla s mojim mm az teraz.. ale rada by som este jedno, no, ale uvidim..

vavrenka
30. bře 2011

@fiallinka hej, suvisi to s mutaciou mthfr - zapaly v traviacom trakte - konkretne je tam spomenuta cronova choroba a suvislost s celiakiou, ptotom zapal pankreasu, nieco s tenkym crevom, vredy... sila, co?

fiallinka
30. bře 2011

@cukor ahoj 🙂, jj, dobře, ale dnes teda jsem ko, Kája byla dost nevrlá, Jurča po obědě nespal a zlobil, já tu na ně sama... Pořád mám pocit, že mám málo mlíka, ale Kája hezky roste, tak to asi stačí - a kdyby nebylo, pomůže Jurýsek - dnes si ke Káji lehl, vyhrnul tričko a říkal, že ji nakojí 🙂 🙂 🙂.

Kdybych tu měla jen Káju, tak je to pohoda, ona je fakt miláček 🙂, i s tím spaním je dobrá - usíná kolem deváté a budí se v noci většinou jen dvakrát, někdy i jednou - ale teda to se zlepšuje postupně... ale to, co píšeš, nám dělal Jurča - uspávali jsme do půlnoci, na rukách - zlepšovalo se to hodně postupně, až kolem 3/4 roku chodil spát tak v devět 🙂. Ale teď je to možná i tím, že ji na spaní uhoupáváme v autosedačce, ona tam rychle usíná, a pak ji přeložíme, zkus to 🙂. Není to právě nejzdravější, ale účel světí prostředky 🙂...

A už se začala přetáčet, potvůrka...

fiallinka
30. bře 2011

@vavrenka no vidíš, mthfr mám homozygota... no, ale je to stejně skoro už jedno, sice možná teď vím příčinu, ale co nadělám, že...

vavrenka
30. bře 2011

@fiallinka presne. jedine si doplnat tu listovku a vitaminy skupiny B, spravne sa stravovat a uz nic...
dnes som mm hovorila, ze som dvojnasobna mutantka, tak sme sa aj zasmiali, ale aj on pojde na tento test, jeho otec mal problemy s trombozou a aj na to umrel a mm ma sklony vyssiemu tlaku, tak aby sme vedeli, aj kvoli malej, ci ma sancu, ze ju tato dg. obide alebos nou bude musiet pocitat.

fiallinka
30. bře 2011

@vavrenka tak to já jsem si říkala, že u udělám radši časem testy přímo dětem 🙂

erika12345
31. bře 2011

Ahojte, dlhsie som tu nebola, mame sa fajn, v utorok idem na hemato kv. porodu, zda sa mi to az neuveritelne. 😉
@cukor nadherna fotecka, petka je straaaaasne zlatucka. 😉
@bettynka222 tak mozno druhe dieta bude Lukasko, hm? K tomu krvacaniu, ja viem, ze krvacanie je tiez zle a ja som krvacala v tomto tehu len raz, ale ja som sa bala i toho spinenia, lebo ja som predtym len troska spinila a vzdy som vtedy prisla o babo, ja som predtym nekrvacala...Takze ja som mala stres, ked v nejakom 6tt som mala zas spinenie a to som si hovorila, ze mozno uz nepride, lebo pri tych predch. tehu som spinila hned tak do 1tt po teste.. A spinila som dlho kv. hematomu, az nejako v cca 10-11tt zo mna vytiekla cerstva krv, tak to vytiekol hematom a bol pokoj. Odvtedy nastastie nic. Boli to vtedy stresy riadne, ja som az niekedy v 17tt uverila, ze ozaj cakam babatko a ono zije, konecne som sa zacala tesit na ultrazvuk, na bud. tt mam velky ultrzvuk a straaaaaaaaaasne sa tesim, to som predtym nezazila, vzdy som sa len bala zlych sprav..Joj, mame to vsetky tazke. 😉
@vavrenka ahoj. 😉 kolko ma sestra rokov? Skoda, ze ju vtedy dr. neriesili, mne hovorila 1 doktorka, ze este niekolko rokov dozadu by som nemala sancu mat dieta, ze sa trombofilia zacala riesit len tieto roky.... Ja by som sa bez lilecby urcite nedopracovala az do tohto tt.
@cukor trombofilia sa nemusi prejavit len v case horm. zmien. Mne hovorila dr., ze staci, ked ochoriem napr. na nejaky zapal, tak uz organizmus nepracuje tak ako ma a bez liecby dochadza u mna k zhustovaniu a lepeniu dosticiek...Alebo napr. pri zlomenine, ked je clovek dlhsie na lozku... Asi zalezi od diagnozy.

vavrenka
31. bře 2011

@fiallinka ja chcem aby aj manzel isiel, mam onho strach, v niceom je cely jeho otec a v dost mladom veku mu zisitli nabeh na hypertenziu a okrem toho dost fajci 😠 , tak aby som nebola vdova 😉

vavrenka
31. bře 2011

@erika12345 uz ma 42, takze preto nechce, a ma 3 deticky a kopec utrpenia za sebou... len skoda, ze s na to prislo az teraz.. moja mamina chodi tiez na hemato, ma nieco zvysene, nejaky lupus antikoagulans a este nieco s trombocytmi? ale neviem presne co jej je,ona cely zivot trpela na nejaky nedostatok v krvi, musela bravat kys. listovu a vela vitaminu b.. tak sranda, mame tu istu doktorku 🙂

berule
31. bře 2011

@erika12345 Ahojky, ty už máš tak krásný tt. Už se to rychle blíží 😀. Tobě budou o porodu něco říkat na hemato? Taky přemýšlím, že bych se zeptala jak mám postupovat, pže v naší nemocnici rádi nechávají přenášet, tak jestli mi dr. poradí co a jak.
Mě hematolog říkal, že MTHFR se projevuje jen v těhu, jinak je neškodná. Ptala jsem se totiž, že když jsem to zdědila po mamině, tak jestli se má nějak hlídat nebo něco brát. A že ne, jen pokud by chtěla otěhotnět 😀 tak to asi nehrozí 🙂 .

fiallinka
31. bře 2011

@berule no, jak se to vezme, neškodné - když to máš, tak můžeš mít holt větší sklony třeba k mrtvicím, infarktům... jenže jsou to jen sklony, a taky v každé rodině je něco, takže se to fakt nedá považovat za nemoc jako takovou...

erika12345
31. bře 2011

@vavrenka no vsak jasne, ze v takom veku to uz nebude skusat, hlavne, ked uz ma deticky, ale skoda, nemusela prechadzat tymi vsetkymi potratmi, je to smutne, ze sa na to prislo az teraz...V kazdom pripade nech sa da vysetrit kvoli svojmu zdraviu aj ona, smutne, ze to u nej doteraz nik neriesil..
@berule Blizi sa to rychlo, som rada, dnes si akurat periem vecicky pre drobca, nech potom nestresujem. 😉. Ja nemam len MTHFR, beriem lieky aj mimo tehu, mna konkretne ten moj problem ohrozuje aj mimo..A ako pisala fiallinka, su tam vacsie sklony k infaktom a pod....ja byt tebou, tak mamu na vysetrenie tiez poslem. U mna museli ist na vysetrenie vsetci prvostupnovi pribuzni..S trombofiliou by si prenasat nemala. Ja sa vlastne teraz dozviem o porode viac, tak dam vediet, ale kazdemu to mozu "ordinovat" inak, lebo kazdy ma inu diagnozu a ked je aj rovnaka, tak ine vysledky. Ale celkovo sa prenasat nema. 😉

bettynka222
31. bře 2011

@katkaajurko to je super ze vysledky boli nakoniec dobre 🙂
fiiiha, ale preco kontrola az tak neskoro? 😕
@kacicqa manzel urcite nie - so spermiami trombofilia nic nema 😉
@pancuska nooo, ja som bola v nemocnici cely mesiac a potom som si musela davat pozor, takze ma nechali doma. ale ja som mesiac velmi silno krvacala, vela som schudla, musela som byt na infuzkach, nevladala som ani chodit do 5 mesiaca, tak zrejme preto....
a to ze ti poriadne netiekla krv este neznamena, ze ju mas prilis hustu. mne nikdy krv netecie do skumavky, napichavaju mi kvoli tomu viac zil...ale je to kvoli nizkemu tlaku 😉 aku mas vlasne mutaciu?
@vavrenka to je skoda s tvojou sestrou...keby toto vedela skor 😔 v tom case asi nebol hcg test ked nevedeli ze bola vobec tehu, ci? ja som mala dva potraty, ale uz mam doma krasneho chlacpeka 😵
@fiallinka @vavrenka inak mm mal teraz zapal hrubeho vreva a jeho mamina mavala problemy po porode s krvnou zrazanlivostou - vznikali jej uz v tehu krcove zily a musela pichat heparin...zeby mal tiez nieco? 😕 a ktora mutacia to sposobuje, mthfr? ja mam zas laktozovu intoleranciu - moze to suvisiet?
@erika12345 jaaaaaaj ty uz vlastne zacinas osmy mesiac, ze? 🙂 je to uz trosku lepsie...ale stale stres, vsak? ale uz to nejak vydrzis...ach pamatam si ako si zacinala, to bol amtko este malinky. a teraz je z neho krasny chlapec. este v lete a najesen vyzeral v teplackoch ako male babatko, celu izmu prechodil v overalceku, ale ked som ho teraz obliekla do rifli, tenisiek, svetrika a bundicky.....ach ten je kraaasny. vyzera ako taky maly clociecik uz 🙂 😵

bettynka222
31. bře 2011

@vavrenka a nerozmyslala si nad tym, ze hypertenziu moze sposobovat prave to fajcenie? my sme to inak v rodine tiez mali vesele - stary otec aj otcova sestra zomreli ako styridsiatnici na islne infartky...myslim ze tam som to aj podedila 😝

fiallinka
31. bře 2011

@bettynka222 hoď nám sem fotku 🙂... a jinak já o tom nic nevím, to psala až teď vavrenka 🙂

bettynka222
31. bře 2011

@fiallinka no ale je to zvlastne, ze mame viacere problemy bud s latkozou, alebo s hrubym crevom...
sem foto nedam, ale poslem ti ipcko, aby si ich mohla vidiet, oki? 😉 ale tie foto v riflikoch este nemama - bol u nas fotograf vcera 🙂 ale idem rychlo pridat tkau rappersku co sme fotili 😀 😀 😀

kacicqa
31. bře 2011

@bettynka222 dakujeeem:o) Uz som objednana a na podiv hned o dva tyzdne..

vavrenka
31. bře 2011

@bettynka222
@fialinka zajtra vam sem hodim link o tch chorobach, uz utekam spinkat. papaappapapaaaa

berule
1. dub 2011

@erika12345 Jo já vím, že ty máš i něco jiného než Mthfr, právěže jsem chtěla, aby vyšetřil i mamku a říkal, že pokud nechce otěhotnět, tak žádné vyšetření není potřeba. Tak pak dej vědět, jak jsi dopadla. 🙂

erika12345
1. dub 2011

@bettynka222 mas pravdu, je to stale stres. 😉 Ja si este pamatam, ked si len cakala maleho a radila mi, ze mam uzivat listovku a B-cka, bola si zlata, ja som s tym nabehla k dr., kt. ma s tym chcel zrusit, ale ked som ho presvedcila, ze cista listovka ma ovela viac mg ako femibion, tak predpisal. 😉 Matko uz musi byt sikovny chlapcek, krasne si ho uzivaj. 😉
@berule dam vediet. 😉

vavrenka
1. dub 2011

@bettynka222 jasne, ze fajcenie je uplne otras a moze sposobit kadeco 😠 , a moze to byt "len" jeden z vonkajsich rizikovych faktorov, ktory moze spustit inak mozno bezpriznakovu vrodenu trombofiliu..

vavrenka
1. dub 2011

@bettynka222
@fiallinka
posielam link o zvysenom homocysteine - zaujimave
http://www.karelerben.cz/co-je-homocystein

ale neviem, ako sem dostat subor o tych chorobach.. je to word.. pojednava sa tam o antifosfolipidovych protilatkach, konkretne o lupus antikoagulans.. je to trosku medicinske, ja som si tam zvyraznila pre seba zaujimave veci, ak by ste mali zaujem trosku postudovat 😉 , hodim vam to do IP, dufam, ze sa tam da pripojit subor.
ja som na rizikovom, takze casu mam dost 🙂

vavrenka
1. dub 2011

@erika12345 a mam aj pekny vyklad co to je SPS - syndrom lepivych dosticiek, ked uz posielam linky 😀 a mam aj kadeco ine o vrodenych trombofiliach 😀 😀 a som coraz pokojnejsia. pre mna lepsie vediet, to mi dava pokoj, ako nevediet.
a sa tesim, ze sa rodia zdrave babuliatka kockam s touto dg, huraaaaa 🙂

fiallinka
1. dub 2011

@vavrenka jj, zajímavé, nicméně třeba já mám homocystein i přes tu mutaci v normě 🙂

sisi0211
1. dub 2011

@slavkav
Ahoj. Ako to bolo po porode. Robili babatku nejake zvlastne vysetrenie kvoli tvojej genetickej trombofilii? Alebo sa to pri takom malickom dietati neriesi? A ty si po porode este pichala injekcie?

slavkav
1. dub 2011

@sisi0211 speci vysetrenia - pochybujem. myslim, ze nie. Ono je s trombofiliou tusim hlavny problem v tehu ... inak nie.. Ja ked som sa na to pytala hemato - tak povedala, ze to sa robi tusim na Kramaroch - ale nie kazdemu.
po porode - ano, 14 dni

bettynka222
1. dub 2011

@vavrenka lupus je vrodeny, ten som v teu nmala nastastie. ty ho mas?
a ten tvoj manzel by sa teda mohol spamatat 😖 😠 nic nepomaha? ani problemy jho otca ho nepresvedcili? 🙄
@erika12345 ano je to uzasny chlacpeka velmi ho lubim 😵 aj lukasko bude 😵 za chvilku je medzi nami neboj nic 😉