Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

alex001
9. led 2012

Ahoj holky, můžu se zeptat jestli někdo z vás píchá injekce do stehna? Já píchala nejdříve do bříška, teď ramena, ale už to taky dlouho nepůjde takže zůstávají stehna..... :(

lenka5731
9. led 2012

Holky, ještě bych se chtěla zeptat, jestli jste na gyndě byly s Leidenem víc sledované, v druhém a třetím trimestru. Jestli vám třeba dělali častěji ultrazvuk a průtoky pupečníkem? Děkuju.

lola22
10. led 2012

Ahoj holky, chystám se na svoje 1.IVF a jelikož mám mutaci PAI-4G/5G mám si píchat clexan. Akorát že imunolog mi říká už se začít píchat se začátkem cyklu IVF a gynekolog až po potvrzení těhu. Názory se liší. Vy jste asi většinou otěhotněly přirozeně, tak jste začali píchat až po potvrzení těhu, ale nebyl někdo v mé situaci, neumíte mi poradit? Díky

pennysandra
10. led 2012

ahojky všem. Je mi 32let, warfarin beru již 11 let, měla jsem operaci srdce - mám 2 umělé chlopně. Děti zatím nemám,ani nevím jestli chci podstupovat to riziko. Antikoncepci beru celou dobu - pouze jsem jí vynechala ,když jsem byla na operaci. Warfarin mám doživotně jako prevenci skrz trombi. Měla jsem v 27letech malou mozkovou příhodu - nikdo netušil z čeho, nakonec mi zjístili na hematologii po všech testech, že mám malo kyseliny listové. beru jí teďka k warfarinu. nikdo mi nezakazal antikoncepci! V případě těhotenství - si to musím podle lékařu naplanovat...tak 3 měsíce vysadit warfarin a pak si píchat každý den heparin nebo neco podobného. ( u každého chirurgického zákroku), a nikdo jak píšete výšše mi nezaručí zdravé dítě bez samovolných potratů. nebo 9 metrů ve špitále...☹. Do toho se mi nechce. Warfarin je hrozný svinstvo, který poškozuje plod ihned, a dalších milion vedlejších účinků, které nejsou patrné zvenku....
A kam píchat - nejlepe do ramene...do břicha to bolí...nic moc. Tak hodně úspěchu ...jak v těhotenství všem , tak při řešení složitých situací s těmi nemocemi...🙂. Snad vymyslí něco co bude lepčí...už mi to doktor na kardiu slibuje 2 roky.....tak uvidíme.

lucy.l
10. led 2012

@lume ahoooj,tak co ty, 2v1?

sarafortuna
11. led 2012

kočky, viem sa nejako "brániť" reakciám po vpichnutí?
pichám už vyše 30. injekciu, ale posledné 4-5 mi asi všetky zreagovali alergicky - svrbenie, sčervenanie, modrinka a taká mierna hrčka... 😖
žeby moje telo už toho malo dosť ? či len som nejaká citlivejšia? (nie som tehu, ale som po ovu)

dá sa tomu nejako pomôcť?
skúsené kočky, poraďte prosím.

sarafortuna
11. led 2012

@lola22 , ja by som pichala radšej hneď... kým sa tehu potvrdí, už môže byť neskoro 😔
ja pichám "iba tak" lebo sa dlhšie nedarí a mám okrem PAI ešte 3 mutácie.
Pri stimulácii na IVF zhoršujú riziko práve tie stimulujúce hormóny... pichaj hneď, neublíži ti to. Heparín zároveň aj "prelieči" prípadne zrazeninky v žilkách, takže nemyslím, že by to uškodilo...

majka43
11. led 2012

@lola22 Jsem na tom, nějak jako ty. Taky píchám clexane, ale imunolog říká píchat začátkem stimulace a hematolog, až po potvrzení těhu. Jenže já už mám za sebou sedm nezdařených transferů. Někdy jsem měla slabě pozitivní testy, ale nikdy z toho nic nebylo a na imunologii mi řekli, že embryo, se chytilo, ale nemělo výživu a tak odešlo. Tak teď mě čeká osmý transfer s clexanem, doufám, že už poslední.

majka43
11. led 2012

Ani jsem se nezeptala, jestli se k vám můžu přidat.

lola22
12. led 2012

@majka43 Tak to už toho máš fakt hodně za sebou. A ty máš taky nějakou potvrzenou mutaci? A těch 7 si měla bez clexanu?
Myslíte, že když si ten clexan budu píchat tajně a v CARu to nebudou vědět, že to nebude problém třeba při odběru vajíček? taky se bojím, že to poznají podle modřin, protože clexan dělá modřiny:(

majka43
12. led 2012

@lola22 Já se musím podívat do papírů co vlastně mám. Mám to doma a tam budu až v neděli. Těch sedm transferů jsem měla bez clexanu, protože až teď jsem trvala na imunologii. Pořád mě říkali, zkoušet a zkoušet a ono to jednou vyjde. Nevyšlo a 300 tisíc v prd.....A pak se dozvíš, že to ani vyjít nemohlo. Že se embryo mohlo chytit maximálně na pár dnů, ale že pak nemělo výživu a tak odešlo. Bylo to asi tak, protože jsem někdy měla slabě pozitivní testy, ale místo aby sílily, tak slábly.
S tím clexanem u tebe, by to měli vědět, protože by jsi jim mohla vykrvácet. Já odběr mít nebudu, protože jdu jen na KET a tak píchám od 2DC.

honeyjane111
12. led 2012

ahojte baby,mam taku otazku od 4 tyzdna teh. si picham fraxik ten mi dali na SR ked som bola na dovolenke ale inak zijem v uk,a tu mi prepisali clexane,kedze som mala zasobu injekcii z domu ten clexan som zacala brat od 18 t.tehotenstva picham si uz do ruky lebo na brusku uz to islo tazko,do ruky mi picha partner ale ten clexan strasne stipe oproti fraxiku,takych 5 min stipe ,trochu trpne ruka a potom prestane neviem ci je to preto lebo je to vacsia davka 0,4 a fraxik bol 0,3 co si myslite ake mate skusenosti ,dnes som bola o doktorky a povedala ze je to normalne ale fraxik mi nemozu dat lebo ten tu nemaju,nastastie mi partnet picha tie injekcie a pomaha mi to zvladnut ,predtym sam a som si daaval fraxik a nebol problem ,ale teraz mam odpor k tim injekciam ako je to u vas a clexanom?poradte mi ak viete je to tazko lebo ti doktori tu....ale nastastie vsetky otazky posielam otcovi na sr a ten sa pyta svojej hematologicky,taktiez jak je to pri porode nam MTH..homozygotkam neodporucaju epiduralku ze?co vam k tejto teme hematol.hovorili,,dakujem

margarita
12. led 2012

@honeyjane111
ja som pichala zatial len Fraxi, ale co mam kamosky, tak spominali tiez, ze ich Clexan stipal viac. takze asi to bude "normalne" 😉
ja som tiez MTHFR homo, a pri porode som epiduralku dostala, ale tam je podmienka myslim, ze od vpichu posledneho Fraxi/Clexan injekcie a aplikacii epi musi byt casovy odstup minimalne 12 hodin. To mam od svojho gyndaka aj od anesteziologa. cize ak to na Teba pride nahle, par hodin po pichnuti injekcie, je vysoko pravdepodobne, ze epi Ti nedaju.
No napr. u mna to bolo tak, ze malej sa von nechcelo, a tak mi - kvoli trombo prave - porod den po termine vyvolavali. cize som dostala pokyn od dr, ze ak nic, tak vecer uz nepichajte a rano idete rovno na salu. u mna sa tym ten odstup teda podarilo dodrzat.
ale bola som zmierena s tym, ze ak nebude 12 hodin,nesmu mi to dat a rodim bez epi...

slavkav
12. led 2012

@alex001 ja som si pichala do stehna. bola som sama doma, brusko uz bolo velke (gyndoske sa to ani nepacilo), do ruky som si nevedela, tak zostali nohy. paradoxne ma to tam bolelo najmenej, asi kvoli tej huspenine 😀

honeyjane111
12. led 2012

@margarita dakujem za odpoved ,neostava nic ine len vydrzat tie injekcie ,stastie ze som o tom ochoreni vedela 2 roky pred tym ako som bola tehotna a brala som od zaciatku tie injekcie ked tu citam tie niektore pribehy tak strasne...

nena13
13. led 2012

@usacek79 Moja -ja som len heterozyg.a 2 mA za sebou-našťastie mam injekcie a dnes som v 21 týždni-bez by som isto zas prvé týždne potratila-nič nemam vyhrate,ale zatiľ sa držíme a viem že je to vdaka inekciám-urýchlene by som si ich vydupala...(Je nas tu veľa čo patria medzi tých akože,,nevinných 60%" a až vdaka injek. donosili...

hhranolka
13. led 2012

@alex001 ještě zkus nad zadkem, tam je taky dobra kožní rasa - teda alespoň u me 🙂

katrenka111
13. led 2012

@lenka5731 cožee??? Ja si pichám hned od zaciatku tehotenstva, kedže výsledky mam take že si to vyzaduju...to je podla mna blbosť že len pred porodom....
Ja mam síce FII protrombín.... ale pri Leidenovi pochybujem že by sa nemuselo nic pichat....

usacek79
13. led 2012

@nena13 dakujem pekne za info, ja asi budem uz paranoidna a je mozne, ze tiez budem trvat na injekciach 😒 rada pocujem, ze to MTHFR heterozygotovi pomohlo 🙂 a drzim velmi palce 😉

zuzago
13. led 2012

@sarafortuna Ahojky,já ti neporadím, spíš mám ten stejný problém. Píchám si 33.den a několik posledních dní mám úplně to samé - hrčku, červený svědivý flek a teď už zase modřinu. Před třemi dny jsem to říkala hematoložce, ale zatím s tím nic nědělá. Kvůli výledkům mi zvýšila fraxík z 0,3 na 0,4, ale reakci jsem měla už i předtím. Jo a já už jsem těhotná - 15tt.

jarkalada
13. led 2012

@sarafortuna reakce jsem měla podobné. Červené, svědilo, udělala se taková boulička. Hematolog řekl, že se jsem na to lehce alergická, tak vyměnil místo Fraxiparine na Fragmin a bylo to v pohodě pak. On tu alerg.reakci pozná i z krve, ale musela jsem mu to připomenout, jinak by na to nic neřekl a nechal to být. Ale ke konci těhu už pak zas podobné, ale už jsem to neřešila.
@zuzago

sarafortuna
13. led 2012

@jarkalada
@zuzago
vďaka kočky, idem v pondelok na kontrolu, tak uvidím, čo mi povie... zaujímavé je, že nereagujem tak po každej injekcii... akoby bolo telo niekedy viac citlivé inokedy menej 😒

nena13
14. led 2012

@sarafortuna Som zvedavá čo ti povie na tie reakcie-mne na to nič nepovedala a ďalej pichám fraxiparín a robia sa mi naďalej hrče,začervenané a svrbia-len toľko mi povedala ,že to neublíži babu-tak neviem,dúfam,že to neodflákla,lebo ak sa niečo mimi stane tak sa má po chlebe...

delideli
14. led 2012

ahojte baby, ja mam homoyzgotnu MTHFR s normalnou hladinou homocysteinu a k tomu heteroyzgotnu Lezdensku mutaciu..hematologicka mi vravela,ye fraxik mi zacne davat od 14.tt..nie je to neskoro?pokial ste ho dostavali skor,nasadzovali vam ho na zaklade krvnych vysledkov alebo automaticky?

lenka5731
14. led 2012

@delideli ja mam LM a v prvnim trimestru mi ho dali automaticky. Ale v 14+0 s nim zas koncim a pak v pripade dobre krve az pred porodem

Kazdy doktor si to dela po svem.

sarafortuna
14. led 2012

@delideli
@lenka5731
ja som tiež Leiden - hetero a MTHFR homo - ale mám ešte aj PAI, Fa12 hetero...
prvé tehu skončilo MA, to som nepichala nič (mala som začať až od 20tt)
Po potrate sa snažíme už takmer 2 roky, tak som si pýtala injekcie a pichám už prekoncepčne...
Je to veľmi individuálne, a lekári často idú tou menej náročnou cestou, a až keď sa niečo stane, tak to "poistia".

Ale malo by vám stačiť jesť veľa B-čiek, prípadne Femibion.
Ja mám nakaázaný ešte aj Acidofolan aj keď pichám... takže každý deň lisvoku, B6 a B12 😉

silvia371
14. led 2012

Ja mam Leiden hetero, MTHFR hetero, PAI - zistene po 1. MA, v dalsom tehu som pichala od pozitivneho testu i napriek ukazkovym krvnym vysledkom no aj tak to opat skoncilo MA.....

sarafortuna
14. led 2012

@silvia371 , uf, to je dosť na nervy... ale príčinou MA mohlo byť aj niečo iné, nie len tá krv...
keby človek VEDEL, kde a v čom treba pomôcť tomu telu 😖

príčiny MA sú stále LEN dohady...

Držím palce! 😉

janulka1989
14. led 2012

Dobry vecer.Chcela by som sa opytat z akeho dovodu neviem otehtniet s partnerom sa pokusame o babo asi 3mesiace a stale nic.Aj pred tym som s byvalym priatelom mala sex naplno asi rok a tiez nic ale lekar mi zistil 2/12 endometrium moze to ovplyvnit alebo nie???? Alebo v partneroch by bola chyba?

silvia371
14. led 2012

@sarafortuna no to hej.....tentokrat uz chceme absolvovat vsetky dostupne vysetrenia, akosi sa mi nechce verit, ze to je nahoda, aj hematologicka mi povedala, ze si nemysli, ze to je krvou....ale pevne verim, ze do tretice sa to uz podari a samozrejme v pripade dalsieho pozitivneho testu mam ist hned na hemato a budem pichat znova injekcie a dakujem aj tebe samozrejme prajem coskoro to po com tak vsetky velmi tuzime 🙂