Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

sabrina06
29. říj 2012

@tatinka a jedine co mu mozem podakovat ze mam dnes krasne babatko je ze moj otec mal mozgovu prihodu a doktorka nariadila genet.vysetre.a doktorka povedala ze urcite to mame aj mi so sestrou ,toto mozno zachranilo moju malu lebo co tu citam kollkymi potratmi si zeny prejdu kym lek.urobia gent.testy ...

tatinka
29. říj 2012

@katusap som dens hovorila s jednou mojou znamou ona robi na hemato tak som ju poziadala nech sa mi na moju diagnozu popyta ze chem vediet nazor aj od inej hemato ,,,,taks a pytala jednoznacne povedala ze jasne ze che vydiet moje vysedky ale ze podla diagnozy aj ked ta horma mutacie je nerizikova ale ze jednoznacne nasatit heparin najnizsiu davku,,,takze som rozhdonuta pichat to ale asi este behnem za touto hemato a dam si dat pozret vysledkya co bude treba nech mi este zoberu krv a budem asi chodit k tejto lebo henta predosla sa mi nepozdava,,,,,

tatinka
29. říj 2012

@sabrina06 vies co vtedy ked mi nasadili pichat heparin sme este nevedeli ze mam mutaciu, na genetiku ma poslalai az potom ako nam mimi slo do nebicka, stalo sa to na jar,,,,heparin mi vtedy dali len ako prevenciu na par dni kedze som bola na umelom oplodneni...
takze teraz urcite v buducnosti ked to pride budem pichat malu davku a chodit zrejme na kontroly alebo ako to prebieha no,,,

katusap
29. říj 2012

@tatinka tak to je fajn....vravim, lepsie vypocut si nazor viacerych ...mne napr. jedna povedala, ze mi predpise fraxik az ked potratim minimalne 3x....z coho som bola v soku, to bolo v BA, potom moja hematologicka, ku kt. chodim na kontroli aj teraz pocas tehu bola jednoznacne za to, aby som pichala nizke davky preventivne ....a v Martine tiez povedala doktorka, ze jednoznacne pichat, aby som znova nepotratila. Takze potom bola uz volba jasna. Picham odkedy som nasla // na teste.

tatinka
29. říj 2012

@katusap no inak to aj mne povedala henta predosla ze preto mi pise len na 50% odporucanie pichania heparinu lebo ze som mala potrat jeden, ze keby mam viac ze da automaticky pichat, co mi tiez pride trochu chore takyto nazor mat ,, ved radsej to dam hned teda a nie ze az ked bude dalsie nestastie ...

katusap
29. říj 2012

@tatinka vies, taku kravinu ti moze povedat len zena, co nikdy nepotratila a nevie co to je prist o babo

tatinka
30. říj 2012

@katusap este sm sa ta chcela spytat ze ked si tehu ci chodis aj na kontrolu na hemato ,pripadne ako casto chodis a v kolkom tyzdni si bola na kontrolu prvykrat....

katusap
30. říj 2012

@tatinka Samozrejme, ze chodim na kontrolu na hematologiu, vsak ti musia kontrolovat krv, ze ci ucinkuje ta davka, kt. pichas. Prvykrat som bola na hematke tri dni po tom co som zistila, ze som tehu, cize uplne od zaciatku a chodim kazdy mesiac na kontrolu.

vavrenka
30. říj 2012

@tatinka tato mutacia je dost rozsirena v populacii, problemy robi "iba" v tehotenstve. hlavne papaj vela kyseliny listovej, lebo pri tejto mutacii organizmus nevie z prijatych zivin vytiahnut prave listovku a ta je nesmierne dolezita o.i. pri vyvine neurovegetativneho systemu babatka v brusku. aj ked si heterozygot, radsej pichaj, kamoska je tiez "iba" hetero, ale preventivne pichala nizke davky heparinu 😉

tatinka
30. říj 2012

@katusap dakujem za info moja 🙂

tatinka
30. říj 2012

@vavrenka budem v buducnosti urcite pichat, som rada ze som nasla tuto temu, sme mi tu kocky hodne poradili, dakujem vam kocky,...uzitocna je tato temicka veruze,,,niekedy sa tu clovek dozvie viac nez u lekara

peta79
2. lis 2012

@tatinka ahoj . Mám Faktor V Leiden heterozygot. Clexan se píchal dobře - ostré jehličky. Začínala jsem se Zyborem a měla jsem dost ošklivou alergickou reakci.
Měla jsem trochu problémy po porodu, protože jsem si ráno píchla injekci a večer se malý narodil ( o měsíc dřív). Byl to rychlý porod, museli mně hodně zašívat a tím, že jsem měla krev naředěnou, krvácela jsem dál. Tak mně po pár hodinách (sestra tvrdila, že to krvácení je normální čištění) Dr sešívala znova. Bez umrtvení, protože když do mně píchla injekci, začala jsem krvácet i z toho vpichu. A tohle sešívání bylo horší, než celý porod 😒
Ale nechci tě strašit 😉 bylo to tím, že porod nebyl plánovaný takhle brzy a byl rychlý.

tatinka
2. lis 2012

@peta79 ja len zhanam info , leiden mam v poriadku, mam heterozygot mthfr A1298C, tiez budem pichat v buducnosti,,,hlavne ze si v poriadku aj s babtkom, vytrpela si si ale ste ok a to je hlavne 🙂

ajaja11
4. lis 2012

Chcela by som sa vas spytat hlavne tehuliek ktore maju trombofiliu,či si pichali aj niečo ine ako fraxiparin alebo clexan?Môj problem je taky,že som trombofilička a od začiatku tehotenstva som si začala pichat fraxiparin asi po 2 mesiacoch sa mi spravili velke červené svrbiace flaky okolo miesta vpichu takže mi môj hematolog injekcie vysadil a dal clexane.Cele tehotenstvo prebehlo dobre porodila som zdravu dcerku.Po dvoch rokoch som znova otehotnela hned sme nasadili clexane ale po dvoch tyždnoch pichania som sa začala vysypat po chrbte a bruchu a neskutočne ma to svrbí.Viem že lieky sa brat nemôžu lebo spôsobuju krvacanie plodu.Zajtra to idem na hemat.riešit ale chcela by som vediet či ste si niekto nepichal aj niečo ine?Pred dvoma rokmi mi hematolog povedal že neexistuje nič okrem tychto dvoch typov injekcii.Dakujem

cukor
5. lis 2012

@ajaja11 ..ahoj...aj ja som mala v tehotenstve alergiu na fraxiparin a zmenili mi to na clexan a potom uz bolo dobre.mne dr. tvrdila,ze clexan neobsahuje látku ktorá spôsobuje alergiu.viem,ze existuje aj fragmin.musíš sa spýtat dr.

ajaja11
6. lis 2012

@cukor ahoj,tak včera mi to hemat.zmenila na fragmin len ešte doteraz mam vyražky po clexane .Hovorila že budem mat možno alergiu celkovo na heparin,čo by bol koniec s pichanim.Tak uvidim,dufam že nie.

tatinka
9. lis 2012

@reiva ahoj, ja mam tiez mutaciu mthfr A1298C, chcela som sa ta spytat ako dlho si pichala injekcie na riedenie, pichala si cele tehu? a pichala si hned od zaciatku?

tatinka
9. lis 2012

@reiva este som zabudla napisat ze mam heterozygot mthfr A1298C...lebo je tusim aj homo, tak ja mam hetero

tatinka
9. lis 2012

dievcata chcem sa vas spytat tie ktore ste mali mutaciu heterozygot mthfr A1298C , mali ste aj zvyseny homocystein?

anmaria
9. lis 2012

čítam túto diskusiu chcem vás poprosiť o názor.Som po 2 potratoch a dnes mi oznámili výsledky z hematológie - leidenská mutácia - heterozygot a MTHFR A 1298C - homozygot. Hematologička mi povedala, že liečbu nasadí až od 3.mesiaca tehotenstva, lenže ja potrácam skôr a to 12tt a 10 tt. Vedel by mi niekto poradiť hematológa v Košiciach, ktorý by bol ochotný niečo riešiť skôr, než zas potratím? Vdaka.

cuculik1
10. lis 2012

@anmaria bola si v centre hemostazy a trombozy u dr. hulíkovej? ona je velmi ochotná....skús
http://www.hemomedika.sk/hemomedika.php

anmaria
10. lis 2012

Dakujem za tip, vyskúšam. Žijem v malom meste a napr. ked som po druhom potrate v 10.tt došla do nemocnice, poslali ma domov bez akéhokoľvek vyšetrenia, s tým, že nie som akútny stav.To mi povedal na chodbe sám pán primár. Takže aj po tých potratoch mi lekári dookola hovoria, že je to náhoda a mám skúšať dalej. Zatiaľ som trvala len na tej hematológii a hned je tu problém. Skúsim tu dr. Hulíkovú, dakujem.

reiva
12. lis 2012

@tatinka Ahoj. Ja som si pri prvom tehu nemusela pichať injekcie... pri druhom som mala zdravotné ťažkosti, opuchla mi len jedna strana tela, hlavne na nohe to bolo vidieť... nevedelo sa, či bábo tlačí na cievy alebo je to náznak trombozy, tak som si pichala cca mesiac pred termínom... po pôrode si musím pichať až do ukončenie šesťnedelia, potom mám mať kontrolu na hematologii a ked budú dedimery v poriadku, tak už potom nemusím pichať clexane...

tatinka
12. lis 2012

@reiva a lahko sa ti to picha? teda do koze ide dobre pichnut clexane?,,,a dik za info🙂

grace90701
13. lis 2012

Ahoj dievcata, ktore si pichate fraxik alebo clexane, aku davku uzivate?

margarita
13. lis 2012

@grace90701
to je velmi individualne, zalezi len od Tvojich aktualnych krvnych vysledkov, napr. ja som si najprv pichala Fraxi O,3 a ked som uz dost pribrala, tak kvoli vahe a aj vacsiemu "zriedeniu" som mala ku koncu tehu zvysenu na 0,4. po porode zase len 0,3.

ufff, 4 potraty - to je uz fakt teda dost. doteraz to neriesili...? 😕
drzim palce, nech bol tento posledny.

grace90701
13. lis 2012

@margarita ja som si pichala od zistenia poslednej gravidity fraxik 0,4asi tyzden, no potom mi moj gyndos napisal clexane 0,2...co si myslim, ze je skoro ziadna davka, mam cca 62kg a podla mna davka 0,2 je v mojom pripade skor len placebo, nemoze byt preventivna...ale tazko povedat, ci v mojom pripade ide len o trombofiliu. Ale je mi jasne, ze pri uzivani nizkomol. heparinov treba kontrolovat krv...co sa v mojom pripade nestalo.

margarita
13. lis 2012

@grace90701
hmm, zvlastny postup. Asi Ta to neukludni, ale pre info - ja som potratila pred par rokmi v 9tt aj ked som si pichala Fraxi dobru davku od 4+2tt......pri poslednom tehu tak isto, ale nepotratila som....tazko niekto zisti, co je kedy na vine...kazdopadne hematolog to isti . drz sa 😵

grace90701
13. lis 2012

@margarita vdaka, no ja som sa informovala na tu davku u hematologa a pri mojej vahe preventivna davka je aspon ta 0,4, ale treba tam kontrolovat aj dosticky a antiXa...ale moj gyndos si trva na svojom, ze vyssiu davku mi nenapise, lebo s tym nema dobre skusenosti...ja som tiez zacala krvacat, ale nemyslim si, ze je to vinou neucinnej davky clexanu, ale to uz bol znak bliziaceho sa potratu, tiez som mala vyrazne krce v bruchu...takze mne bolo jasne, ze je to zaciatok konca..
Viem, ze trombofilia nemusi byt jedina pricina, ale uz ked ju mam zistenu, tak by som chcela urobit maximum...

margarita
13. lis 2012

@grace90701
to je jasne, dobre robis. ja mam za sebou celkovo 3x potrat, ale zase uz aj 2 vylezane vymodlene deti 😵 😵
tak zelam aby si to mala minimalne tak isto tiez 😉