Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

vojkina
10. srp 2013

@roxam23 aha, ale i tak moc děkuji!! 🙂 😉

roxam23
10. srp 2013

@vojkina v pohode 😉 , sama viem ze tych info je tak malo a aj niektori doktori zial nic nevysvetlia 😢

ljonas
13. srp 2013

ahoj holky, tahle diskuze je velmi rozsáhlá tak jsem se snažila dočíst něco o MTHFR 1298AC heterozygot. máte někdo zkušenosti? měli jste s touto mutací nějaké léky během těhotenství? pořád jen googluji a nic konkrétního jsem nenašla. díky

pesa29
13. srp 2013

@ljonas ahoj,ja mam presne to co Ty. Ake hodnoty si mala homocysteinu ? Ja som mala v norme tak gynekolog mi nasadil zvysene davky kyseliny listovej

ljonas
13. srp 2013

@pesa29 ahoj, ve zprávě je napsáno bez porkázané hyperhomocistémie - tak nemám hodnotu. - opravdu jen listovku? tak to mu řeknu aby mi předepsal tu z lékárny..

pesa29
13. srp 2013

@ljonas tak to je dobre,to je v norme...a faktor V - leiden ? Je bez mutacie ? Ja som isla aj k hematologicke pre istotu ale ta vysla nastatie uplne v poriadku...mne este dal prenatal vytaminy...

ljonas
13. srp 2013

ano leiden i ostatní jsou naštěstí bez nálezu, na tu hematologii ti dal doporučení gynekolog, nebo to není potřeba? A jak dlouho jsi čekala na výsledky?

pesa29
13. srp 2013

@ljonas moze dat odporucenie aj gynekolog aj obvodny a mozes ist aj bez,staci ,ze ukazes papier z genetiky...na genetiku vysledky som cakala 2,5 mesiaca a z hematologie boli vysledky za 2 tyzdne...inak prva dcera krasne donosena,az prenosena,rodila som 12 dni po porode...druhe tehotenstvo potrat v stvrtom tyzdni ...

ljonas
13. srp 2013

@pesa29 tak já doktorovi řeknu a snad mi to doporučí, já zatím děti nemám, mám za sebou 2 potraty... tak uvidíme co dál.
je super že máš holčičku určitě ti dělá radost..

pesa29
13. srp 2013

@ljonas to ano robi,ma 7 rokov...ale ta strata stale boli,nejako sa z toho neviem spamätat...a Tvoj gynekolog co povedal k tej genetike ?

ljonas
13. srp 2013

@pesa29 🙂 tak to už jevelká slečna, potrat je hrozná věc, člověk ani netuší kolik žen to denně potkává, musíme být prostě silné a doufat ve zdravá míminka
na gyndu půjdu asi zítra, výsledky mi přišli teprve dnes tak se snažím najít nějaké informace, abych se případně připravila doktor není moc proaktivní.... tak mu zkusím pomoci

pesa29
13. srp 2013

@ljonas hlavne sa na vsetko pytaj,nechaj si vsetko vysvetlit...drzim palce,nech to dobre dopadne...

ljonas
13. srp 2013

@pesa29 díky, přeji ti hodně štěstí při dalším snažení

pesa29
13. srp 2013

@ljonas dakujem...samozrejme aj Tebe a daj info ako si dopadla u doktora 🙂

ljonas
13. srp 2013

@pesa29 no určitě budu zase rozhozená... je to hrozné nerada tam chodím, už dlouho pro mne neměl žádné dobré zprávy... dám vědět jak to dopadlo.... papa

pesa29
13. srp 2013

@ljonas drz sa !!!! Viem co prezivas,tiez som sa triasla,ked som tam isla s vysledkami...doma som preplakala 2 dni,lebo som o tom kde co precitala,ale ukludnil ma,tak som v ramci moznosti ako tak kludna

ljonas
14. srp 2013

@pesa29 hojky, tak mi mudr žekl že stačí jenom kyselina listová, jinak je mutace bezvýznamná a nemá vliv na těhotenství.. . no tak mi nezbývá než jíst femibion a doufat že to bude stači.t...

pesa29
14. srp 2013

@ljonas ahoj,tak super...tesim sa...a nechces zajst aj na hematologiu pre pokoj v dusi ?

gintare
24. srp 2013

Ahoj, mám dědičnou trombofilii (mutace genu pro protrombin, FII), první těhotenství ukončeno císařem (malý nerostl, špatné průtoky i monitor v 37.tt).

Teď jsem už v 39. tt, vše se zdá v pořádku, ale už nějakou dobu mi říkají, že v těchto případech se těhotenství přes 38.tt neprotahuje - jenže pak prý zas: tak kontrola za týden. Při kontrole ani nedělají utz ani průtoky, jen monitor... Tak nevím, co si myslet... Jak to bylo u vás ostatních s poruchou srážlivosti? Nechali vás až do termínu?

margarita
24. srp 2013

@gintare
ja som take este nepocula, u nas to funguje tak, ze kym nie je problem - ako si Ty spominala pri Tvojom prvom - tak sa zvacsa caka, na spontanny vaginalny porod, moj gyn vravel, ze pri nom su predsa len nizsie a prirodzenejsie straty krvi ako nez ked Ta rezu.
ale urcite nenechavaju prenasat, kvoli moznemu prezretiu a riziku infarktov placenty, ak si cele tehu riedis krv miniheparinom.
Konkretne u mna - prve som rodila den po oficialnom termine, druhe uz tyzden pred nim - ale to kvoli tomu, ze uz dcerka bola cvalik takmer 4200g, a syncek bol podla uzv tiez "vacsi" a tak sa bali ma nechat do terminu, ze potom by moc narastol a uz by hrozil cisarsky...nakoniec mal iba 4250, ale podotykam, ze tyzden pred, cize ak by som prenasala, mozno by sa vypasol aj na 5kg 😀

ale mne zase posledne tyzdne robili prietoky kazdy tyzden, monitor nie.

kazdopadne drzim palce, nech to mas rychlo a uspesne za sebou 😉

addrianna00
27. srp 2013

ahojte dievcataa.My sme o babatko prisli v 23tt,malinka prestala rast v 17tt,ale srdiecko jej bilo este 5 tyzdnov.V 23tt sme boli na UZV a tam mi dr.povedal ze babatku nebije srdiecko :(Som z toho na dne.Dnes som sa dozvedela ze pravdepodobnou pricinou boli rozsiahle starsie infarkty placenty.Myslite ze to mozu byt tie trombofilne stavy??Som 5 tyzdnov po porode a chceli by sme sa opat pokusit o babatko buduci mesiac.To by bolo pre nas to najlepsie v tejto chvili.Ale mam obrovsky strach ze sa to stane znova.Je prosim vas nieco co mozem urobit pre to aby sa taketo nieco uz nezopakovalo???To by som uz asi neprezila.Bolo to moje prve tehotenstvo,mam uz 35 rok.
Dakujem za vasu odpoved
A.

evittah
27. srp 2013

gintare, podla mna by ta mali sledovat - hlavne tie prietoky. My sme o prve dietatko prisli v 29. tyzdni. Druhe sa narodilo takmer v termine (jeden den pred), ale to som asi mesiac lezala na rizikovom a dostaval infuzie (pustili ma domov asi 2 tyzdne pred terminom porodu :-/, lebo vraj malicka nerastla a primar na gynekol.-porod. oddeleni mi kontroloval pravidelne prietoky - posledny mi robil asi 4 dni pred terminom a povedal, ze ak sa porod do terminu nerozbehne spontanne, mam prist v den terminu uz do porodnice a budu vyvolavat porod, lebo prietoky boli na hranici. Dokonca aj z vysledkov na hematologii to uz bolo horsie, lebo mi zvysili davky fragminu (resp. dostala som silnejsi). Nastasie vsetko dobre dopadlo 🙂 Ale podla mojich skusenosti monitor nestaci, ozaj su dolezite prietoky.

evittah
27. srp 2013

addrianna00, je mi luto, ze ste prisli o dietatko. Z vlastnej skusenosti viem, ze ziadne slova nezmierna bolest... ale drzim palceky, aby ste to s manzelom spolu zvladli - pomaha len cas ☹ Ale zabudnut sa na to neda...
Vsetko to naozaj mohla sposobit trombofilia - podla toho, ze babetko nerastlo a na placente boli infarkty, sa to da usudzovat. Ja som zazila to iste pri prvom dietatku a tiez mi prisli na vrodenu trombofiliu az po porode po mnohych inych vysetreniach a tiez som sa strasne bala dalsieho tehotenstva - az tak, ze som sa psychicky zablokovala a vela rokov nevedela otehotniet.
Takze... odporucam ist na hematologicke vysetrenie a potom sa uvidi... Ak ti naozaj zistia trombofiliu, uz aspon budes vediet, co ti je a lekari ti pomozu, aby dalsie tehotenstvo dopadlo uspesne. Drzim palce...

addrianna00
27. srp 2013

@evittah dakujem za tvoje slovicka,v piatok pojdem za mojim gynekologom nech ma na tu hematologiu posle.Ako dlho trvaju vysledky?My by sme sa uz v sept.chceli zacat snazit o babatko.

evittah
27. srp 2013

addrianna00, na to si velmi nepamatam, ako dlho to trvalo... mne zistili vrodenu trmbofiliu este v r. 2004 - uz je to daaavno. Nikde nie je napisane, ze sa nemozete snazit uz od septembra. Mozno to u teba nebude az take zle - ja to mam rovnake - na zaciatku tehotenstva je to v poriadku, len beriem vysoke davky kyseliny listovej, az neskor je potrebne riedit krv injekciami. Usudzujem to z toho, ze problem u teba nastal neskor. Niektore baby to maju horsie, tie si musia pichat injekcie hned od zaciatku, lebo by hned na zaciatku potratili. Ale naozaj hovorim len zo skusenosti, z informacii, co som si doteraz zistila a tak nejako logicky mi to vychadza 🙂 Ak ale chces mat naozaj istotu, radsej pockaj na vysledky.

erika12345
30. srp 2013

@addrianna00 ja som cakala na vysetrenie cca 3 mesiace a na vysledky myslim, ze 2 mesiace. Takze dost dlho....Ale ak budes tehotna, mali by ta zobrat hned.

pink31
30. srp 2013

ahojte dievcata, chcem sa spytat, ci sa Fraxiparine v gravidite musi pichat len do brucha.. citala som, ze aj do stehien, ci ramena, ale hematologicka mi tvrdi, ze len do oblasti brucha.. poprosim Vas o skusenosti.. ja s tym mam obrovsky problem.. picham sa sama od zaciatku tehu a v poslednej dobe sa pichnem az na 6.-7.krat.. 😠 je to dost bolestive a hlavne neprijemne..

roxam23
30. srp 2013

@pink31 mozes striedat aj ruky a stehna, baby co piichaju vo vysokom stadiu tehu, zvacsa uz do brucha nepichaju...

kaciatkom
30. srp 2013

@pink31 ahoj... mne ho pichali v nemocnici cca od 32tt iba do ramena.

margarita
30. srp 2013

@pink31
mne pichal manzel az do konca do brucha pri prvom tehu, ale je pravda, ze cim je koza napnutejsia, tym horsie to potom slo...pri druhom tehu mi hemato poradil skusit tak akoby do boku, nad zadkom (v mieste kde mas ruky ked si ich das vbok 😉 ) tam je tuku dost, a nie je to tak napnute...
tusim je to nejak tak, ze v tej oblasti brucha sa to rychlejsie vstrebe ci take daco, ale poznam kamosky co furt pichali stehna alebo ramena, a tiez v poho. mna to do ramena bolievalo najviac, to brucho alebo boky som znasala lepsie...ale sama by som si tam pichnut nedociahla ani nedokazala 😝