Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

angelika_2
28. únor 2012

Babuľky som tu nová, chcem sa opýtať ja užívam clostilbelgyt aj duphaston, mám zistenú vrodenú tromboliózu a keď budem tehotná budem užívať fraxiparín alebo kleksan ....ale moja otázka znie: môžem užívať tieto lieky? zdá sa mi to byť čudné, že mi to Dr. predpísala 😕 😨

angelika_2
28. únor 2012

@sarafortuna
ahojky ........chccem sa ťa opýtať či si brala fraxík aj predtým než si bola tehu??? 🙂

nana776
28. únor 2012

@angelika_2 ahoj ja si picham flaxiparin...ten by nemal babatku uskodit ... picha sa 9mesiacov...ale pokial viem lieky by sa nemali.no dozvie...ja som bola dnes u doktora a stazovala som sa na flaxiparin a povedal mi ze bohuzial nic one mi neostava.predtym som jedla warfarin anopyrin detralex...este pred tehotenstvom.

angelika_2
28. únor 2012

@nana776
ak ti robi cez fraxik, pytam si kleksan, je drahsi ale je urcite lepsi!!!! nemali by sa lieky však??? no pekne...budem musieť volať hematologičke.. 😔

alexis617
28. únor 2012

@katarinnak áno sama som si pichala aj do ramena najskôr som si našla miestečko a potom pichla nebolelo to pripadá mi to menej citlivé ako do bruška aj kamarátka si to pichala tam posledný trimester 😉

slavkav
28. únor 2012

@katarinnak ja som si pichala do ruky - ale to mi velmi neslo, potom som pichala do nohy 😉 stehna

cukor
28. únor 2012

@katarinnak ...ja som celé tehu pichala do brucha.a bolo to 264 injekcií.islo to aj ked som mala dost velké bruško.asi od 25 tt som pichala uplne na bok.do ruky a aj do stehna mna osobne to velmi bolelo.

katarinnak
28. únor 2012

@cukor
@slavkav
@alexis617 Dakujem vam dievcata, no vidim ze tehotenstvo budem mat spestrene 🙂 ja mam problem ze cim viac picham tym tahsie mi to ide. Dnes som sa presviedcala 30 minut....to som si myslela ze prva je najhorsia 🙂

margarita
28. únor 2012

@angelika_2
ja som brala tiez Duphaston kvoli spineniu cely prvy trimester, a zaroven som si od 4tt pichala Fraxiparine.
pokial viem, toto sa bit nemusi, ale pre istotu sa spytaj, nic za to nedas.
@nana776
ja som v minulom tehu mala Anopyrin namiesto injekcii az do 36tt - v pribalovych letakoch toho popisu 😀 rozhodujuce je, ci prinos lieku pre Teba nie je vyssi nez potencialne riziko vedlajsich ucinkov 1: 300 000 🙂

sarafortuna
29. únor 2012

@angelika_2
@angelika_2
ja nie som tehu... pichám prekoncepčne

macinno
29. únor 2012

Ahoj holky, tak se ozývám po delší odmlce, končím zdárně první trimestr a píchám hned po zjištění gravidity Fraxiparine, na poslední kontrole mi hematoložka řekla, že za měsíc se uvidí a mohla by mi ten Fraxiparine vysadit. Mám prý méně závažný trombofilní stav...na jednu stranu bych byla moc ráda a už si nehrála na narkomana, ale na druhou stranu chci, aby tohle třetí těhotenství už vyšlo. Máte někdo zkušenost s vysazením injekcí během těhotenství? Díky moc.

gilleskaa2055
29. únor 2012

aahojki holki, já jsem trombofilíí onemocněla po prvním dítěti které jsem rodila císařským řezem... Jenže u mě byl ten problém že se mi to skompplikovalo plicní embolií, takže jsem hned po porudu skončila v nemocnici na tři týdny bez miminka.. Nyníse snažíme o druhé miminko, už bohužel tři roku a nejde to ☹ Doktor mi říkal, že tahle nemoc může ženě přivést i nižší plodnost než u ženy zdravé... Takže my s manželem už přemyšlíme nad klinikou.. Nic méně, rok a půl jsem si píchala Fraxiparin a jezdila každý měsíc do nemocnice na kontrolu.. Můj hematolog který mě má v péči a ke kterému už do konce svého života budu muset jezdit ednou ročně na kontrolu tvrdí, že pokud otěhotním, musím okamžitě k němu a celé těhotenství si píchat injekce Fraxiparinu.. Říkal že těhotenství bude velmi rizikové ale dítě by to nemělo ohrozit, je potřeba ale užívat různé vitamíny a železo, neboť tyhle injekce způsobují chudokravnost a řídnutí kostí, takže maximální pozor na sebe !!!

erinka123
29. únor 2012

@gilleskaa2055 ahoj okrem zeleza ake vitaminy treba brat??? Ja beriem len femibion mam este nieco???dakujem

margarita
29. únor 2012

@erinka123
co vsetko mas brat, to zalezi najma na Tvojich vysledkoch, ale vseobecne sa odporuca Acidum folicum (kyselina listova) na predpis - ta volne predajna obsahuje malo na nase mutacie 😉
niekedy k nej este injekcie B12 (kedze nadbytocny prijem kys.listovej moze maskovat nedostatok B12 v organizme).
ale pri minulom tehu mi napr.predpisali 600mikrogr. B12 raz tyzdenne, teraz chodim len raz za dva tyzdne - je to velmi individualne 🙂

erinka123
29. únor 2012

@margarita zatial vysledky mam v poriadku a hematologicka mi nic nehovorila o vitaminoch,tak zatial uzivam len femibion 800. Pri buducej kontrole sa opytam.

chirabell
29. únor 2012

@macinno Ahoj, mna celkom prekvapuje, ze rozmysla nad vysadenim,lebo postupujucim tehu sa krv prirodzene zahustuje aj zdravej zene...ja napr nemam potvrdenu vrodenu tromb.mutaciu, ale som po MA a na zaklade dalsich udajov o mne a krvnych vysledkov mi nasadila fraxiparin preventivne...no a teraz som v 5.mesiaci a na kontrole som bola v 16tt a mi davku prave zvysila, lebo mi vyskocili koagulacne faktory viac ako by bolo vhodne na moj tehu tyzden (v zdravom stave) takze mi povedala, ze je mozne, ze hoci vrodene nemam nic, tak pod vplyvom hormonov moja krv hustne viac ako by mala a fraxik je istota...laicky povedane.
V kazdom pripade, ja by som sa toho asi bala trochu keby mi dr chcela vysadit, na druhu stranu, musime im doverovat

chirabell
29. únor 2012

@erinka123 pozri, ak chodis pravidelne na kontrolu na hematologiu, ak by si mala nejaky vykyv, napr zeleza a pod, tak ti to dr povie..ja picham od 5tt, teraz zacinam 19tt a okrem femibionu neuzivam ziadne dalsie vitaminy...krvny obraz mam raz mesacne kontrolovany spolu s dalsimi markermi ktore su potrebne a dr nemala ziadne pripomienky, ze bysom mala brat nieco viac...ved okrem femibionu mas v tehu aj pestru a zdravu stravu (Alebo by si mala mat) tak sa neboj zbytocne 🙂 ak by nieco bolo treba pridat umelo do stravy, tak ti povedia

erinka123
29. únor 2012

@chirabell chodim raz za 3 tyzdne, jedine co mam zvysene su leukocyty ale to mam uz od uplneho zaciatku tehu a vraj to tehulky maju zvysene ze sa nemam obavat, inak ostatne mam v poriadku, ja som len citala jeden prispevok a jedna kocka pisala ze treba uzivat aj ine vitaminy tak ma zaujalo ze ake? Ved asi staci aj femibion, no dik za radu uz som v klude ze femibion staci.

chirabell
29. únor 2012

@erinka123 ja som v tvojom tt nemala zvysene ani leukocyty, to az o dalsie 4t a potom o dalsie 4 mi uz vyskocili aj tie koagulacne faktory...tak uvidis ako bude, hlavne ze je to pod kontrolou a urcite, ak by nieco bolo zle tak ti dr odporuci nejake vitaminy ci mineraly pridat do stravy 🙂 Femibion obsahuje zakladne vitaminy v tehu co si najviac babo odobera tak myslim, ze to staci 🙂

alexaba
29. únor 2012

Ahojte, som v tejto téme nová a chcem sa informovať keďže vidím, že tu máte bohaté skúsenosti s trombózou. Mne boli nedávno zistené mutácie, ani nerozumiem čo to aké sú a čo spôsobujú, sú to MTHFR A1398C heterozygot, F XIII heterozygot, PAI-1 4G/5G heterozygot a BETA Fbg heterozygot. Bože, ak niektoré prosím o nich niečo viete, napíšte mi, budem veľmi rada ak sa niečo dozviem. Ďakujem

nana776
29. únor 2012

@margarita ja si picham od prvych tyzdnoch...mne doktor povedal ze lieky sa nemaju.tak neviem no...ale tak vidis kazdy si hovori co chce.

margarita
1. bře 2012

@nana776
vsetko je strasne individualne, kazda sme ina, aj ked mame rovnake mutacie, kazda ma iny vek, hmotnost, vysku, anamnezu...atd atd 😉 preto sa neda zovseobecnit, tak tu len kazda napiseme, co berieme, ale jedina platna instancia je doktor 😎

@chirabell
mne napr. moja endokrino Femibion vyslovene zakazala 😀 ale to preto, ze mam autoimunne ochorenie stitnej zlazy a nemala by som prijimat ani miligram nadbytocneho jodu, ako mam prirodzene v strave, aj solit mam teraz v tehu menej, cize vidis - vsetkym tromboskam ho vrelo odporucaju a mne ho zakazali.
a aj preto mam brat solo acidum folicum a zelezo, kedze neberiem ine komplexne tehu vitaminy.

najviac ma v tomto smere "utesila" byvala kolegyna, ze citala v knihe o Osviencime, ze tam zeny pocali, donosili a rodili, aj ked boli podvyzivene a jedli max. tak zihlavu 😖 a deti sa rodili, takze klud a nohy v teple - co sa potreby vitaminov v tehu tyka 🙂

margarita
1. bře 2012

@alexaba
ja ani jednu z Tvojich nemam 😒 takze osobne moc neporadim, ale v zasade mas sice peknu zbierku no z tych tzv.menej zavaznych a este ich mas aj v heterozygotnej forme (t.zn. zdedene iba od jedneho rodica, polovica genetickej info je narusena, nie cela) takze ak Ta budu v tehu sledovat na hematologii, malo by byt vsetko ok.
Sposobuju vacsiu nachylnost k spontannym potratom, riziko trombozy, ale ked sa o nich vie, da sa proti nim nasadit ucinna liecba, aby sa pripadnym problemom predislo. nemaj strach, dobre ze o tom vies.
vacsine z nas na to prisli az po opakovanych potratoch...

gilleskaa2055
2. bře 2012

holkii a podařilo se vám po tromboze otěhotnět přirozenou cestou nebo s pomoci odborniku, nam to už tři roky nejde tak se chci poptat...

chirabell
2. bře 2012

@margarita Femibion sa odporuca najma kvoli metafolinu, ktory ako jediny na trhu obsahuje (to je uz premenena kys listova, ktoru telo dalej spracuje pre dietatko, ked bezne prijimas kyselinu listovu, telo ju najskor musi spracovat na danu latku a az tak je vyuzitelna pre dietatko), pretoze vela trombosiek ma problem aj s premienanim tejto kyseliny, robia sa na to testy, ale co vie, nerobia ich vsade, takze tam kde ich nerobia si myslim, ze sa to dava preventivne. Viem, ze pri urcitych specifickych problemoch stitnej zlazy je s tym problem, ale vacsina dr s tymproblem nema, ja som za tehu (minule aj terajsie) vymenila endokr. dr a obe s tym problem nemali, nakolko nemam az tak vazny problem a teda liecbu mi vedia nastavit aj s tymto pripravkom...ono je to vsetko vzdy velmi individualne a preto by mal pacient doverovat svojmu lekarovi, tak ma pochybnosti, treba lekara zmenit 🙂

Jasne, ze co sa vitaminov v tehu tyka klud...na margo prikladu z osviencinu...ale...neviem ci sa tam pisalo aj to, ze v pripade nedostatku vitaminov a mineralov si dieta berie od matky, tak potom je na zvazenie, ci zena chce podstupit to riziko, ze jej telu bude nieco chybat (nie dietatu) a odzrkadli sa to neskor na jej zdravi...ale zas nic netreba prehanat 🙂

lenka5731
2. bře 2012

@margarita
@chirabell femibion není jediný na trhu, který má kys. listovou naštěpenou, to je jen jejich reklama 🙂 vstřebatelnou listovku má i tenhle preparát http://www.lekarna.cz/bioaktivni-folic-tbl-60/, ale tihle na tom nemají založenou reklamu

za posledního čtvrt roku ho zdražili o 40 Kč !! ale oproti femibionu cena pořád zlomková, hlavně proti dvojce

chirabell
2. bře 2012

@lenka5731 A kde mas tu info k tomu napisanu? pozerala som na nete, hladala zlozenie tohto produktu, ale vsade je napsiane len ze obsahuje folacin, ktory sa lahko vstrebava...ale ked si pozries co je folacin, tak je to len iny nazov pre kys. listovu, mozno nastiepenu (neviem, nie som chemik) ale stale to je nieco, co musi telo spracovat a premenit...metafolin je uz vysledny "produkt" tejto premeny, takze telo to uz nespracovava dalej ale dietatko to moze priamo vyuzit...v tom je podla mna rozdiel, najma ak ma zena danu mutaciu a problem...len ako som pisala, bohuzial nie vsade sa tiet testy na tuto mutaciu robia...

lenka5731
2. bře 2012

@chirabell já taky nejsem chemik, já mám LM a MTHFR a poradila mi to hematoložka. Ve dny kdy si neberu femibion si beru tohle, pravda femibion beru trochu častěji. Jinak od ní mám ještě acidum folicum, prý to neublíží, i když to pravděpodobně nevstřebám.

já to zas až tak nehrotím, když jsem byla těhotná s dcerou, tak jsem o žádných trombofilních mutacích nevěděla, měla jsem klid a narodila se přes 4 kg. takže si říkám, že když to šlo jednou, podruhé to půjde taky... 🙂

chirabell
2. bře 2012

@lenka5731 🙂 ja som to tu uz pisala, dolezite je verit svojmu dr...a brat to co nam odporuci, lebo oni by mali najlepsie vediet co potrebujeme...len vela bab to riesi skor cez net a potom spochybnuju svojich dr a topodla mna prave pri tomto probleme s trombofiliami nie je moc vyhra 🙂 a ty mam pocit, ze jej veris...rovnako ako ja svojej a to je dobre 🙂 presne ako pisala niektora z nas tu, mozeme mat navonok rovnaky problem ale v podstate kazda sme specificka

lenka5731
2. bře 2012

@chirabell souihlas. jakou mutaci máš ty a jak často chodíš na odběry na hematologii? já mám TP o 2-3 týdny před tebou... momentálně nic nepíchám, měla jsem clexane 0,2 od 6 do 14 tt.