Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lenoc
13. led 2010

Vavenka, nuda nehrozí. Ale keď som bola poobede kočíkovať, vychutnávala som si to Božské ticho.

Betty, oki, tak sa budeme teškať, kedy prezradíš. A ak môžem, tipujem babu. 😉
Shandy? Netuším, koho máš na mysli - buĎ si si pomýlila meno alebo to bola kočka z nejakej inej témy....

Fialinka, to znie super!!! Takže o nejakých cca 16 dní by z teba mohla byť budúca maminka. 😵

fiallinka
13. led 2010

lenoc: no kéž bych byla...ale ta šance moc velká není, hlavně musíte všichni držet palce, aby se mražáčci dobře rozmrazili...

vavenka
13. led 2010

Fialinka drzime palce 🙂 🙂

Lenoc no kamoska moja ma dvoch takych ako je tvoj, tiez uz riadne skriekaju 😀 chodim k nej dost casto - pomoct a zaucit sa a tak (aj dnes som bola), no ma to perne kocka 😅 😅

lila61
14. led 2010

Cukruska,
skutocne treba vyskusat druheho hematologa. Neboj nic, ja mam tiez taku "hviezdu" hematologicku. Ked mi pred rokom a pol z nicoho nic opuchla ruka a ja som asi za 2 dni isla do nemocnice, moja obvodna lekarka hned spoznala ze sa jedna o trombozu, ale kedze to bolo treba potvrdit, poslala ma do ineho mesta na tzv. vyssie pracovisko ako urgentny pripad. Tam po sone ciev a internom vysetreni mi povedali ze som uuuuplne zdrava, mam si kupit octanovu mast a ak by som si silou mocou chcela riedit krv, mam si kupit acylpirin. Samozrejme sa mi ruka nezlepsila a tak som cestovala na vysetrenie znovu - nastastie inde a tam lekarku skoro porazilo - na pravej ruke som mala v hornej casti upchanu zilu na 90% a na predlakti na 50%.
V mojom pripade bolo teda jasne, ze injekcie dostanem, ak sa mi podari zostat tehotna, ale ked som sa hematologicky spytala, ci netreba preventivne nieco brat pred otehotnenim - vela z vas pisalo o anopyrine, tak sa ma spytala ze " ci chcem zostat tehotna uz na druhy den".
Ono sa to dobre hovori niekomu kto nemusi riesit takto problem a bat sa celych 9 mesiacov ze sa mimi nieco stane. Hovori sa, ze si treba tehotenstvo uzit, ono citim sa dobre, a vsetko je relativne OK, ale stale v podvedomi sa clovek boji, ci nahodou ...
Zajtra idem na 3D, ani nie kvoli fotkam a zisteniu pohlavia, skor ma zaujima ci je male v poriadku, dak dufam,....
Vsetkym Vam strasne drzim palce, a ak nie ste spokojne s lekarmi, zbalte si saky paky a prec - k nejakemu inemu.

velvet26
14. led 2010

ahoj lila...
super, ze si sem napisala...je to aj pre nas velke povzbudenie..
drzim ti moooooc palceky zajtra, urcite to bude vsetko v poriadku...babatko je stopercentne zdravucke...neboj.. 😵
chcem sa ta spytat, aku mutaciu mas? uzivala si teda aj pred otehotnenim ten anopyrin, alebo si si pichala pred otehu injekcie?
a este otazka, co konkretne si pichas, fraxiparin, alebo clexane?
ďakujem za info..
vsetko dobre ti zelam 😉

bettynka222
14. led 2010

lenocik shandy alebo shnaby sa volala. ona prisla o babatko v 8 mesiaci a nasli jej tie antifosfolipidve protilatky. este nas obcas prisl apozriet, ale uz tu dlho nebola....naposledy sa chystala od piestan na liecenie.

cukor
14. led 2010

AHIJTE TROMBOSKY
a lenoc nas prišla kuknut....no pekne od teba......som rada,ze sa mate dobre...tak si to mamičkovanie užívaj
lila.....daj vediet ako to dopadlo na 3D.....ale určite dobre
fialinka.......nech sa mrazáčikovia dobre uchytia......tfuj,tfuj,tfuj
cukruska.......preco si potratila ti nikto nepovie......skus sa nestresovat a ber anopyrin a tie Bečka
betty....ty si ale tajnostkárka.......lenoc tipuje dievča.....ja tipujem...CHLAPEC 😉

lila61
14. led 2010

Velvet,
nepichala som si, a ani som nebrala anopyrin pred tehu. Brala som iba listovku a B komplex. A toto som brala iba preto, lebo to vraj znizuje hladinu homocysteinu.
Ja som mala to stastie, ze som hned zistila ze som tehotna, takze som hned utekala k hematologicke a pekne krasne si vypytala injekcie. Ono tym, ze som prekonala trombozu, mi tie injekcie dala, takze som sa s nou nemusela dohadovat.
Teraz si picham Fragmin a budem az do konca sestonedelia. Ale na injekcie som si zvykla, picham si ich sama a zatial pekne do bruska.
Inak som MTHFR homozygot. Ostatne mutacie nastatie nemam, alebo teda mi ich nezistili 😖
Cukruska, ono je urcita moznost, ze si prisla o mimi preto, lebo neboli v poriadku a nie kvoli trombofilii. Pravdupovediac poznam malicko bab, ktorym by sa podarilo otehotniet na "prvu supu". Vies, mame v rodine taky pripad, ze holka v pohode otehotnela, velmi mile inteligentne dievca to je, aj jej manzel, tehotenstvo krasne bez problemov a v 8 mesiaci jej povedali, ze male ma nejaku poruchu centralneho nervoveho systemu a asi nebude vidiet, pocut, rozpravat a ani chodit.... Co k tomu dodat. A povedal jej to iny gynekolog, nie ten ku ktoremu cely cas chodila, lebo sa jej nieco nezdalo, tak to isla odkonzultovat inde. Ten lekar, ktory jej tuto spravu oznamil, len krutil hlavou, ze ako je mozne ze sa to nezistilo skor, ved na toto vsetko sa robia testy uz v zaciatku tehotenstva.
Cukruska ber listovku, B komplex a myslim ked si supnes denne 1 anopyrin, nic nepokazis. Pripadne, ak by sa stale nedarilo, mozno by si mohla trebars zbehnut na nejaky tyzden do kupelov Lucky - specializuju sa na zenske zalezitosti a poznam zopar dievcat co tam boli na takom pobyte, troska ich dali dokopy a dajako sa im podarilo dopracovat sa k mimi.

korytnacvocka
14. led 2010

Ahoj holky, berete některá na tu srážlivost Apotic (ticlopidin)? Díky za odpověď.

velvet26
14. led 2010

dakujem lili za odpoved..este raz zajtra ti drzim palce..napis nam potom... 🙂

bettynka222
14. led 2010

Cukrik ty si normálne vestkyna teodora 😀 ano je to chlap 😵

cukruska1920
14. led 2010

Ahojte...teraz ma napadlo...vcera ked som bola u gynekologa tam mi povedal ze ma posle este na vysetrenie stitnej zlazy...myslite ze by mohol byt problem aj tam??? 😕

bettynka222
14. led 2010

cukrusik stitka môže sposobovat problémy, ale verím že jediný problém bola trombo. ak máš tiež mthfr, tak nedostatok listovky je doooost veľký problém,pretože bábätko v prvých týždňoch je na listovke doslova závislé. a potom nemusí ísť až tak o problém s krvou, vieš? 😉 mojko nehladaj už toľko príčin, papaj bcka, po otehu k hematologovi, oki? ale na to vyšetrenie stitky samozrejme chod veď istota je istota 🙂

fiallinka
14. led 2010

cukručko, štítka může způsobovat i tohle, ale kdybys měla hodnoty moc blbé, to bych se divila,kdybys neměla žádné příznaky...

cukor
15. led 2010

cukruška......aj štitna žlaza môže byt na príčine...treba to vysetrit ale ako píše betty nestresuj sa hladaním príčin,davaj si tie Bečka a klud..
betty.......mne ten chlapček k tebe tak pasuje...vôbec som nepochybovala,ked som napísala,ze to bude chlapec......ale nie som vestica....ved to bolo 50 na 50.. 😉 .....a meno ste vybrali velmi pekné.

bettynka222
15. led 2010

cukricek ďakujem, aj mne sa meno paci 🙂 ja som ho mala vybrané od začiatku lebo som vedela že to bude chlapcek 😵 ale raz budem chcieť aj dievcatko 😀 ozaj a čo tá hysteroskopia, bude vo februári? to už je o chvilku 😉

dana10
15. led 2010

Dievčatá čaute.potrebujem radu mám za sebou jeden MA.Na genetike mi zistili mutáciu génu MTHFRC677T-heterozygot.Momentálne som čakateľka na transfer embrya, OPU som mala 11.1.Do odberu som užívala calibrum baby plan,vit.E200-2x denne a acidum folikum 2tab.denne a pokračujem stále v užívaní aj teraz.Štítnu žľazu mám v poriadku.Čo mi odporúčate po potvrdení tehotnosti nej.injekcie alebo tab., príp. vitamíny brať aby sa to znova neopakovalo?

fiallinka
15. led 2010

dana: měla by ti stačit ta kyselina listová...možná anopyrin...

Holky, hlásím návrat od nového hematologa, vyfasovala jsem teda nakonec fraxiparin - ale ten ještě před těhu už proto, že stimuluju hormonama a ty můžou ovlivňovat srážlivost. Jinak mi říkal, že v tom mém případě ta doktorka ve Zlíně až tak nepochybila, že pokud jsem neměla blbou anamnézu, tak opravdu stačil ten anopyrin a listovka a prý až pak před porodem a po něm jsem měla píchat fr. - takže v tomhle samozřejmě chyba byla, ale asi by se to mohlo stát i tak...

Jinak říkal, že kdybych nešla na ket - ivf, tak by stačil zatím anopyrin a cca v 8. týdnu (někdo říká prý i o dost později) začít s fraxiparinem, preventivně...

aknomis
15. led 2010

cukruska: a kam ideš na vyšetrenie na štítnu? Do NR nemocnice?

vavenka
15. led 2010

Hojte 🙂

Dana my ti tu asi nic neodporucime, hned po potvrdeni tehotnosti treba skocit na hematoĺogiu, kde ti vezmu krv a podla aktualnych vysledkov ti nasadia liecbu - ak vobec bude potrebna....
Samozrejme vitaminmi nic nepokazis 🙂

Drzim palec......

cukruska1920
15. led 2010

Ahojte....som mala rozlietany cely den tak som prisla az teraz....

aknomis...hej do nitry len este neviem kedy

baby nasla som na tom vysetreni toto:

pritomna standardna a mutantna alela HB FXlll - pozitivny nalez
pritomne len standarnde alely HB MTHC - pozitivny nalez
Pritomne standardne alely HB PAT-1, 4G/5G HB EPCR Haplotyp A2/A2

viete niektora co to znamena??? kedze moja hematologicka mi nepovedala absolutne nic 😠

vavenka
15. led 2010

Cukrus podla mna - ale to si len myslim - standardne = normalne ...
Standardna a mutantna alela asi bude znamenat heterozygotnu mutaciu FXIII - teda len jedna alela daneho genomu je zmutovana....

cukruska1920
15. led 2010

vavi...hej..tak to vyslo aj na gynekologii ked mi robil moj doktor....hlavna vec ze podla hematologicky som zato nepotratila...vrrr 😠

vavenka
15. led 2010

Curkus ale hematologicka moze mat pravdu 😖 naozaj to nemusela byt pricina... Neviem co ma na starost FVIII - a mas to "len" heterozygotne ....
Skus si pogooglit.....

Ja si paradoxne tiez myslim, ze trombofilia s mojimi potratmi nemala nic, neviem preco, je to len moj vnutorny pocit.. Pri tomto tehotenstve som si nejak uz bola ista, ze to dopadne dobre, take nieco zvlastne, co som predtym necitila 😉 ako viem, dristy, ale aj tak 🙂

cukruska1920
15. led 2010

vaven....ale aj napriek tomu mas injekcie nie? tak to jasne ze si spokojna...lenze mne keby nedaju nic tak by som bola dost nervozna...takto sa budem aspon ,,klamat" ze uz nieco aspon mam.. a ja mam homozygotny mutantny genotyp je tam napisane ze postihnuty, a heterozygotny ze prenasac

vavenka
15. led 2010

cukrus ja som vychadzala len z toho co si napisala tu - nepisalo si nic o homozygotnej mutacii....
podla mna to cele beries zo zleho konca.... ty si ani len nepripustis ze tie 2 potraty mohli byt fakt len nahoda, alebo proste fyziologicky zly zaciatok delenia buniek....
sama dobre viez ze az 50% oplodnenych vajicok konci v prvych 12tich tyzdnoch.....
Ako mozno si povies ze hej, vava je hrdinka, lebo si picha... Ale ja som to vobec neriesila, ci si picham alebo nie - dali mi to tak som pichala.... keby mi povedali ze daj si 3x do tyzdna anopyrin, tak si dam.... A aj tak si myslim ze tie 0,2ky, ktore si picham, maju asi taky ucinok ako ked vypijes denne poctivo 2,5 litra vody 😉

cukruska1920
15. led 2010

vavi...cosi...to som si ani len nepomyslela.... ako mne je srdecne jedno ci si budem pichat alebo nebudem..len chcem mat pocit ze doktor robi vsetko preto aby mi pomohol..lebo ked sa to zopakuje tretikrat tak uz som odhodlana dieta nemat...pretoze pre mna je to uz teraz dost na psychiku...ale tak uvidime ako to priroda zase vyriesi

fiallinka
15. led 2010

cukruško, já taky dodneška nevím, čím to bylo a ukazuje se, že to prostě u nás opravdu mohla být ta "náhoda", která se může v těhotenství stát každému, i nemutantovi...protože ta krev se prostě zhušťuje každému... nevím, jestli by tě to mohlo uklidnit, ale zrovna teĎ jsem potkala po delší době známou - dvakrát potratila a příčinu nijak moc nezjišťovali, a teď má rok po sobě tři děti 🙂 a už si na ty potraty fakt ani nevzpomene, protože nemá kdy...navíc, i když je to blbé říkat, ale s každým potratem se malinko posiluje tím krátkým těhotenstvím děloha a je pravděpodobné, že potom "víc" udrží...prostě dočkáš se!

ale zas je pravda, že starat se musíme sami, původně mi doktor řekl fraxík až v těhu a když jsem se ptala, jak to ale je, když už teď beru hormony na přípravu ne KET, a že jsem v příbalovém letáku četla, že je zvýšené riziko TEN, tak mi ho radši dal už teĎ....

bettynka222
15. led 2010

ahojte 🙂

cukrusik tebe teda zistovali podivne mutacie 😀 a tie typicke co sa tu bezne vyskytuju nemas? mam doma dobru knizku, mozem ti pozriet ten faktor XIII. o tom sice moja prva hemato hovorila, ze to nic nie je....ale ona je zas truba. a je normalne ze hladas pricinu, robila to kazda z nas ked zazila potrat, ale trosicku sa pokus upokojit, aby si bola na tvoje tretie - uz uspesne tehulkovanie v pohodicke 😉 ja viem ze to je "skvela" rada a navod na jej dodrzanienepoznam, ale vidis, mne nedali injekcie a mnohym s rovnakou mutaciou ano, a napriektomu nestresujem, takze ukludnit sa dokazem 😀

fiallinka
15. led 2010

bettynka: mně taky říkal, že by mi je normálně nedal, kdyby se nestalo, co se stalo, tak normálně se při těch mých výsledcích nepíchá, jen stačí anopyrin...až pak ke konci těhu