Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

tonytony
19. lis 2010

@bettynka222
@pallacinka
@slavkav
Holky, děkuju a vy máte jaké mutace přesně? Ono asi taky na tom dost záleží- já jsem homozygot v MTHFR677 a heterozygot v 1298

tonytony
19. lis 2010

@pallacinka @cukor Jo, jo, zní to logicky- mutace= jen predispozice, takže sledovat, pokud bude krev ko, tak ev. zaléčit... Jen já se prostě bojím, když mi je už 35 a jdu riskovat už 2.IVF:-(

nektarine
19. lis 2010

@cell ale mě se na váhu nikdo neptal ☹ A to mám jít na kontrolu přesně za týden od nasazení injekcí a řekli mi, že si to mám píchnout 3hodiny před odběrem. děkuji za vysvětlení 🙂
@skippy7 Leiden. to mě ani nenapadlo, že bych začala krvácet, ale spíš mě napadlo, co mi dají pak silnějšího, až bude potřeba, když už na silnějším začínám.... (čekala jsem ze začátku tu 0,2, s tím, že jak bude potřeba mi to budou zvedat)

zulok
20. lis 2010

@fiallinka ja som mala D dimery na poslednej kontrole vyse 1900, vsetko pekne zvladnete. myslim na vas

cukor
20. lis 2010

@slavkav ...ja si picham clexan 0,4 a aj tak som mala pri poslednej kontrole 23,62 sek.

nonika
20. lis 2010

@cukor ahoj, davno som tu nebola 😀 ...chcela by som sa ta opytat ci si este pametas v ktorom tyzdni ti zacali stupat Ddimery, lebo mne zacali teraz a uz mi zvysili davku na 0,6....normalne hodnoty by mali byt od 0,18-0,55 a ja som vcera mala uz 0,99, tak zacinam mat velke obavy ☹ ☹ ☹ ...ake ich mas ty teraz?

slavkav
20. lis 2010

@cukor dakujem, som zvedava, co budem mat o mesiac ja

skippy7
20. lis 2010

@nektarine neboj, žiadne krvacanie nehrozi, ja som len zlakla, lebo to pišu v letaku, ale tyka sa to viacmenej chudych(hubenych) a staršich ludi....nas nie 🙂 .....a neboj, ešte stale existuju aj silnejšie injekcie 😉

slavkav
20. lis 2010

@tonytony ja mam mutacie tieto heterozygot MTHFR 1298AC, homozygot mutacie PAI, heterozygot mut. FXIII

madormi
20. lis 2010

holky poslední dobou mám furt brnění v prstech i v nohou, dost často denně, nevíte čím to může být? nemáte s tím některá problém?

bettynka222
20. lis 2010

@nektarine ale ved plodu nic nehrozi, neboj, tie vedlajsie ucinky hrozia skor tebe...ale co pre babatko neurobis? ved tehotenstvo a kojenie samo o sebe su obrovska zataz a pre organizmus matky maju kopec "vedlajsich" ucinkov 😀
@fiallinka ok, tak este tyzden vydrzime kym sa budeme tesit 🙂
@skippy7 aj ja som mala infarkty placenty - stupen 4 -ten njahorsi, ale nejako sme to vydrzali az do konca 🙂
@tonytony ja mam tu druhu mutaciu presne ako ty. no a co povedali na hematku?
@nektarine neboj, hemato vie aku davku ti ma dat 😉 ked osm bola na rizikovom, bola tam jedna baba s tormbozou pred porodom a tej pichali najsilnejsi fraxik a den pred porodom jej ho pichli dokonca dvakrat 😕 😅

pallacinka
20. lis 2010

@tonytony Ja mam MTHFR C677T homozygot, a este PAI tiez homozygot. Uplne chapem tvoj strach, no tie mutacie este naozaj neznamenaju chorobu, napriklad moja mama vynosila tri deti uplne bez problemov a bez toho, aby o nejakych mutaciach co len tusila. Drzim moc palce, aby IVF vyslo a injekcie neboli treba 🙂

fiallinka
20. lis 2010

@nonika doufám, že tě to potěší, ale mně v cca 25. tu dávku taky zvýšili (a předtím jsem tam měsíc nebyla, tak to mohlo stoupnout kdykoliv), a držím to až do teď, už nezvyšují, a cukor to mělo podobně, moje kámoška taky... ono je to tam takové přelomové... lekla jsem se taky hrozně, ale co naděláme, že?

fiallinka
20. lis 2010

holky, ale řeknu vám, ten konec těhu je děs běs, pořád pozoruju kopání jak blázen, po půlhodině dokážu totálně vystresnout...ať už to máme v pořádku za sebou 🙂

tonytony
20. lis 2010

@pallacinka Díky, já o nich vím taky teprve teď a mám jednu dceru taky aniž bych to tušila... Ale strach mám, kdyby mi bylo 25 nebo nemusela na IVF, tak to beru jinak, ale takhkle jsem pos... až za ušima, že se zase něco stane a nepovede se☹

tonytony
20. lis 2010

@bettynka222 No, na hematu zatím jen s dr. pokec, ona, že díky tomu, že jsem v těhu krvácela a zároveň už mám 1 dceru, by měla strach dávat anopyrin nebo píchat injekce, že to prostě nebude třeba, že uvidíme dle laborky, ale tu budu mít až příští týden, ale že si myslí, že bude stačit jen listovka a B vitamíny, které už dlabu 2 týdny... Tak uvidíme, no...

tonytony
20. lis 2010

@madormi Nemáš málo hořčíku?

tonytony
20. lis 2010

@pallacinka Co je to, prosím Tě, PAI?

tonytony
20. lis 2010

Holky, ještě, můžu se zeptat, jak často chodíte na kontroly na tu hematologii? Hlavně teda ty, které nic nepíchají, jen jsou sledovaný??? Moc díky.

fiallinka
20. lis 2010

@tonytony já mám pocit, že skoro všichni co měsíc...

slavkav
21. lis 2010

@tonytony ja kym som si nepichala tak ma volala dr na kontrolu kazde 2m

antoa
21. lis 2010

@tonytony Ahoj mám kamošku, která je v 30tt, má LM hetero, když šla na IVF ještě neměla výsledky genetiky, takže na hematologii šla v cca 7tt, od té doby chodí jednou za měsíc, nic nebere ani nepíchá.
Já mám LM hetero+ jakýsi HT... a píchám Fragmin 5000 od 2DC při IVF, nyní jsem 2 den po ET. Takže u každého je to opravdu individuální. U předchozího IVF se nepodívali na výsledky genetiky, řekli, že je to ok a já mále exla( měla jsem OHSS a strašné hodnoty trombocytů, do nem, jsem dojela za 5 min 12).

slavkav
21. lis 2010

@tonytony este upresnim - teraz ma dokonca chcela vidiet az pred porodom - ale som jej spomenula, ze ma cez vikend boleli stehna na vnutornej strane - tak ma poslala na cievne a dala inj a KO o mesiac. gyndos jej odkazuje, ze mi ich ma nechat do porodu - lebo pri prvom porode som mala odlupovanie sa placenty.

madormi
21. lis 2010

@tonytony a v čem ho najdu? já nikdy dřív nic neřešila žádné vitamíny nic až ted z tohho lítání pomudrech jsem zblbá :D

alicka25
21. lis 2010

Ahojte
som tu nová a prosím Vás o rady ak mal niekto podobnú kombináciu génov. Už 2 krát som prisla o bábätko, raz v 14 tt a raz v 11tt. Po druhom potrate som sa dala vysetrit na imunologii, inghektologii a hematologii. Všetky vyšetrenia dopadli ok. Na hematto sa zistila kombinovana trombofilia FII protrombin hetero, GP III a GP I heter. Oba potraty sa sa zacali enormne zvýšenými hodnotami CRP - zápalového markeru. Som z Košíc a mojou hematologickou je Dr. Beňová, ktorá mi povedala že sa s tými zvýšenými hodnotami CRP pri trombofílii nestretla. Teraz som opät otehotnela, som v 4tt a Dr. Beňová mi nasadila fragmin 2500, aj napriek tomu že aktuálne koagulacné parametre sú v norme. Už teraz sa veľmi obávam, ako to celé dopadne, napriek tomu, že sa snažím myslieť pozitívne. Hlavne sa bojím o to, aby ten heparín bola správne dávkovaný, aby to zas neskoncilo napríklad kvoli nedostatočným dávkam. Snažím sa piť cca 3 litrov vody denne.
Ďakujem veľmi pekne za každú radu

nektarine
21. lis 2010

@skippy7 🙂 jasně, tak to u nás nehrozí.
@madormi mě to tak dělalo před prvním těhotenstvím, v práci jsem stála, 13hod., jen o přestávce jsem si odpočinula a strašně mě tenkrát brněli prsty na rukách, jakoby mrtvěli a bylo to čímdál horší. A masérka mi řekla, že to mám od krční páteře a taky že špatně stojím, že mám jakoby špatnej postoj. Ale pak jsem otěhotněla, přestala pracovat a brnění zmizelo...
@bettynka222 to máš pravdu, asi je to tak dobře, jen mě to překvapilo. a ty vedlejší účinky, to je taky pravda, to kolikrát co si člověk přečte ze vedlejší účinky na jakých koliv lécích, tak je to děs....
@fiallinka 🙂 to se ti nedivím. ale už jen chviličku, myslím na vás holky 😉
@tonytony já myslím, že každá těhotná, i když nepíchá od začátku by měla asi chodit každý měsíc.

Kočky ještě jsem se chtěla zeptat. Ptala se mě gynekoložka, jaký beru ty vitamíny, tak já že femibion, to mi řekla, že je nejlepší, že to dělám dobře a pak mi doporučila ještě PREGNIUM. Obsahuje totiž nějakou DHA, to je nějaká kyselina dokosahexaenová, co podporuje vývoj nervové soustavy plodu 200mg(pak tam je i listovka hořčík a jód) A že prej to můžu brát na střídačku, jeden den femibion a druhej den tohe pregnium. Co myslíte? Znáte to někdo? Dostala jsem k tomu i letáček, a tam to samozřejmě moc chválijou. Nevím, berou se 2 tablety a stojí to o něco málo víc jak ten femibion (na měsíc).

cukor
21. lis 2010

@alicka25 ....ahoj .....ono sa tie kolagulačné parametre krvi budú kazdým dnom tehotenstva zhoršovat.neboj,benová je skusená dr,vie čo robí,ty si len podstivo pichaj a urcite budeš sledovaná,väčšinou chodíme raz za mesiac.viem,ze sa obávas,aj ja som 2x potratila a vlastne skoro vsetky sme tu prisli o babätká.teraz to vyjde 😉

bettynka222
21. lis 2010

@tonytony hmm, ale ved ty mas uz 35 rokov, nie? a este k tomu tie hormony na IVF...ale ma pravdu, treba pockat na labak, moznoze budes mat nizke hodnoty, ktovie 😕 ale trvaj na tych kontrolach. ved jej povedz ze sa bojis vzhladom na vsetky okolnosti, ze to je tvoja posledna sanca mat este jedno dieta atd....drzim palce 😉
ja som chodila na kontroly kazde 4 tyzdne. ked som sa bala, tak som zavolala aj skor. dr vsetko pozorne sledovala a povedala,z e keby sa jej nieco nezdalo, boli by kontroly castejsie. ked osm mala velmi nizke zelezo, tak som chodila kazde 3 tt...
@nektarine vo femibione ktory sa berie od 4 mesiaca (ty beries asi teraz ten do tretieho mesiaca) je tiez kyselina DHA...ja som to brala tak, ze najprv ten femibion 800 a potom od 4 mesiaca tu 400vku s DHA...a maly vyzera vlemi inteligentne 😀 inak podl aman to je blbost takto na striedacku...

nonika
21. lis 2010

@fiallinka mas pravdu....ale aj napriek tomu ze ti zvysili davku sa ti Ddimery nadalej zvysovali?

fiallinka
21. lis 2010

@nonika jj, d-dimery se mi zvyšujou každou kontrolu, teď už jsou skoro 2000, ale už jsem to tu několikrát řešila, ptala jsem se i doktora, a prý d-dimery nejsou hodnota, které bych si měla všímat, pokud si píchám fraxík, tak se sleduje hodnota anti-xa, která ukazuje, jak lék v těle působí, a tu mám dobrou....