Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

vavenka
3. bře 2011

@nektarine nic sa neboj, 4tyzdne je ok, vsetko bude v poriadku 😵 😵

berule
3. bře 2011

@nektarine ahoj, já byla včera taky na utz a na kontrole průtoků. Poprvé mi to dělali v 21.tt, pak včera a objednali mě na 28.tt. Takže ty 4 týdny jsou optimal.

nektarine
3. bře 2011

@vavenka snad jo, dík 🙂

nektarine
3. bře 2011

@berule tak dobře, trochu jste mě uklidnili...

madaimod
3. bře 2011

Ahoj holky, trošku jsem si vás tady pročítala a pokud by vám to nevadilo, tak bych se ráda přidala.
Popíši vám, co mám za sebou. Mám skoro tříletého syna, těhotenství naprosto v pohodě. Loni v srpnu jsem byla na revizi v 9.týdnu - zamlklé těhu, pak jsem otěhotněla ihned po šestinedělí, jenže v prosinci opět v 9. týdnu zamlklé těhu. Můj gyndař mě poslal na hematologii. Dneska jsem si donesla z hematologie výsledky. Našli mi MTHFR /A1298C/ - homozygot s normální hladinou homocysteinu. Nevíte některá prosím vás co to znamená. Jsem totálně znechucená přístupem doktorky. Vůbec nic mi nevysvětlila, jen, že mi v těhotenství nasadí anopyrin. Byla nepříjemná a jen mi řekla, že vyšetření stálo 5000 Kč. Nic víc. Ještě teda půjdu za gynekologem, snad mi řekne víc. Jenže do pondělka nevydržím. Nemáte některá zkušenosti s tímto typem trombofolie. Ještě mi tedy řekla, že je to vrozená vada.
Moc vám děkuji

nektarine
3. bře 2011

@madaimod Ahoj, já mám jinou mutaci, takže ti moc neporadím, ale ostatní holky určtě pomůžou. Jinak všechny trombofilní mutace jsou vrozene, dědí se. Tak pevné nervy a držím pěsti, ať to co nejdřív výjde a už do úspěšného konce 😉

fiallinka
3. bře 2011

@nektarine s těma průtokama - mně hematolog řekl, že je stačí zkontrolovat okolo 28. týdne (no přiznejme si - asi nemá moc cenu kontrolovat je dřív, kdyby bylo něco špatně, tak stejně děcku ven nepomůžeš ☹.. a když jsem se ptala, jak často, tak řekl - to stačí jen tak jednou, pro kontrolu, hmm.... no ale na kontroly jsem chodila co dva týdny (kvůli té redukci) a vždycky mi je můj doktor změřil... nicméně - myslím, že tak do toho 32. týdne to nemá cenu vůbec hrotit, do té doby to bývá skoro vždy ok a pak si je vyřvi častěji, ať máš klid 🙂. Přesto - vždycky mne uklidnilo, že byly dobré, ale (a to tě asi nepotěší, ale je to realita) - já jsem s dvojčaty byla v nemocnici, měřili mi je co týden, vždycky byly dobré, děti byly velké, a stejně se to stalo.

A s tím poslechem ozev - uvažovala jsem o tom, ale pak jsem si říkala, že pokud ty ozvy neuslyším, tak už je prostě pozdě. A pokud je budu poslouchat, tak spíš pro svoji potěchu, ale nepoznám, jaká je frekvence, nepoznám, jestli neposlouchám svoje srdce, pokud se v tom teda nevytrénuju...

A s těma pohybama - taky jsem je sledovala už hodně brzo, ale přesto zatím je děcko tak maličké, že stačí, aby změnilo polohu a kopalo tě jinam, a už to nebudeš cítit. No a navíc opět do cca toho 25 týdne - i pokud bys nic necítila, co se s tím dá dělat... ach jo, zní to depresivně, ale prostě chci říct, ať se tím nenervuješ předčasně, ve 3. trimestru se totiž strachy budeš přímo třepat, takže naber síly... a zatím nevím o nikom, komu by se s fraxiparinem tohle opakovalo...

zulok
4. bře 2011

@nektarine , @bettynka222 , ako ak vam to pomoze menej sa stresovat, tak jasne, ze to treba mat doma..ale ja som taka hysterka, ze mne by to skor uskodilo...

@nektarine @fiallinka zas k tym prietokom, neviem, ci si pamatate Emicku, co ma malu Beatku (v bruslu ju volali Rozarku ), tak jej robili prietoky tusim v 26tt a zistili jej horsie, potom zas jej robili prietoky, to boli uz dost mizerne, tak sla hned von a je z nej sikovna babulka.. tak ale EMicka mala tych mutacii viac.. ale teda chvala PAnu Bohu, ze jej robili tie prietoky... ale ak zistia prietoky vporiadku, tak ta dalsia kontrola kludne staci tak o mesiac..

@madaimod ja mam MTHFR homozygot C677T,
trombofilia, ze sa ti viac zraza krv a vznikaju zrazeninky, ktore mozu upchat cievky ktore vedu k babatku, preto ta liecba..
dolezite su vitaminy B skupiny a listovka, ktoru telicko s tymto typom mutacie zle spracovava, tak femibion byva na to urceny.. a bud ti daju anopyrin, alebo injekcie, tie su na to lepsie..ale su tu maminy, co zo zaciatku mali tiez anopyrin..
dakde sa hovori, ze MTHFR nesposobuje potraty, ale je nas tu viac takych, co nam narobila riadnu sarapatu a deticiek sme sa dockali az s liecbou..tak drzim palce, nech sa tesite z babatka ;)

madaimod
4. bře 2011

@nektarine děkuji za reakci. Snad se to tentokrát už všechno dotáhne do zdárného konce.
@zulok jsi hodná, že jsi mi to trošku popsala. Doktorka byla fakt neochotná. Mám sice trošku jiný tip, ale asi to nebude zase tak odlišné. Hodně jsem si včera načetla a jsem už o trošku chytřejší. Hned po druhém potratu jsem si koupila Femibion a B- komplex, do toho jím ještě acidum folicum, tak snad dělám dobře. Můj gynekolg mi po druhém potratu říkal, že si myslí, že budu mít nějakou mutaci a měl pravdu. Taky říkal, že by mi dal i preventivně injekce, tak snad mi je dá, protože hematoložka s tím nepočítá. Pokud mi je nedá, tak tchán má známou, která se zná s primářkou z hematologie a snad by to šlo po známosti. Byla bych asi klidnější, když bych je měla. Fakt doufám, že už to mimko mít budeme. Je to hrozný pocit.

cukor
4. bře 2011

@vavenka ..ahoj....no ze si sa ukázala po dlhšom čase.uz ste sa prestahovali do domceka?a vanduska robí radost?

nektarine
4. bře 2011

@fiallinka to je děsný, ale máš pravdu. Ach jo.
@zulok jo, to myslím vím, nepamatuju si teda už jméno, ale vím, že jsem to asi tady četla, že díky tomu ji vlastně zachránili...

vavenka
4. bře 2011

@cukor este niee, tu sme stale na turgenke.... dufam ze v lete sa uz prestahujeme 🙂
Hej, mala je zlata, rastie ako z vody, az mi je to divne, ako rychlo to vsetko leti 🙂 a vy ako? vsetko ok? Ako Petka?

bettynka222
4. bře 2011

@nektarine pozri ked dostanes strach, tak jednoducho pojdes do nemocky na pohotovost s tym, e mala sa moc nehybe prines si ale so sebou tu spravu hematologie, lebo takto skoro sa prietoky robia len v urcitych pripadoch (ako napr. u teba). takto ked si raz za mesiac nieco vymyslis, tak budes mat kontrolu kazde dva tt 😀 toto keby cital niekto z poistovne, tak by ho asi slahlo 😀
@vavenka este stale? a preco vlastne, hmmmm?

vavenka
4. bře 2011

@bettynka222 co myslis? ze jedinacik? No lebo sme radi ze vobec je Vanda, a moj vek, neviem si predstavit ze by sa zas vsetko malo zopakovat, co som prezila, kym sme sa k malej dopracovali, a do prace bude treba ist, kedze mame velku hypoteku a tak.... V 40tke uz rodit nechcem 🙂

velvet26
4. bře 2011

@nektarine sa ti zda ze je to dlha doba na kontrolovanie prietokov, mne robil prietoky prvy krat az teraz v 31 tt..takze bud kludna, hlavne ze ta sleduju a malnka sa ma dobre...tak dievcatko je teda potvrdene...pojdete aj na 3D? 😉

nektarine
4. bře 2011

@bettynka222 😀 😀 super, díky za tip!
@velvet26 na 3D jsme byli už v 13tt, a zatím to nevypadá, že by jsme šli znova. Loni jsme šli jen tak na natáčení, aby jsme měli DVD, ale to už dělat nebudem. To bylo někdy v 32tt. Už mě to tak neláká. Sice u malýho jsme měli moc pěknou fotku obličeje z 22tt z 3D a ta se fakt povedla, a hned z ní bylo poznat, že je celej já 🙂 Ale to jen kvůli tomu se objednávat nebudu, ve Znojmě to stojí myslím 500,- DVD a 100,- každá fotka a to je trošku risk, se nám zrovna nebude chtít ukázat a platit budem stejně...

U holek to asi bývá tak, že jsou podobný spíš na tatínky, že? Já jsem teda celej otec, aji ségra. To bych teda byla ale raději, kdyby malá byla víc po mě, než po mm 😀 Raději bych modrookou blondýnku 🙂 , než zelenookou brunetku.

vavenka
4. bře 2011

@velvet26 jeej ty mas taky isty datum porodu, ako som mala ja s Vandou pred rokom 🙂 nakoniec sla von 7.5. 😉

cukor
4. bře 2011

@vavenka ...my sa mame dobre,len nas trápi kolika.my tiez ostávame pri jedináčikovi....tento mesiac mam 40 rokov,takze ja uz na rodenie som fakt stará. 😀 .....možno sa do leta este stretneme niekde na prechádzke.byvam na zeleznikoch a chodíme sa prechádzat aj na turgenku.no a ja si chcem petku uzit,takze sa najblizsie tri roky do roboty vôbec nechystam.

velvet26
4. bře 2011

@nektarine chapem, ze nechcete nic zakriknut ako sa hovori s tym 3Dckom, po tom co ste si prezili...no uvidite na koho malinka bude...ta nasa bude celyyyyyy tato.🙂)) ked sme boli na 3D tak normalne sme nechapali, ze ako vsetky crty po nom podedila, ako cez kopirak... 🙂

@vavenka aka nahodicka.. 🙂 uvidime kedy sa malinka vypyta...no prenasat by som veru nechcela, uz teraz je to narocne nosit so sebou ten zatial 107 cm batoh.. 😀

bettynka222
4. bře 2011

@vavenka mas pravdu...ja ma tiez strach..ale tak teraz, ked uz vieme na com sme to je lepsie, nie? ale aj ty si tuism musela lezat v nemocke ako ja, ze? to si fakt neviem predstavit co by bolo s malym - mm musi pracovat, rodicia tiez a svokra ma dalsie dve vnucata....ale na druhej strane strach ze sa to vsetko zopakuje ma zenie aj do surodenca 😅 keby bola aspon mamina na dochodku, ze by sa s malym tych prvych 5 mesiacov mojho tehu prehrala....ale je to strasne dlha doba 😝
@nektarine no, nemas za co 😀 a dievcatka su 50 na 50 po oboch rodicoch. ale chlapci su teda jednoznacne maminkiniiiiii 😵

zulok
4. bře 2011

@nektarine ja som to robila napr.tak, ze som sa na prietoky objednala na sukromny UZV v sukromnej gynekolog.klinike.. cize som bola na UZV v 20tt, merali prietoky, potom v 30tt, potom som sa objednala v 34tt v sukromnej, potom v 38tt ma posali z poradne, co som chodila uz do porodnice a na druhy den porodila 🙂
ale u mna nepovedali teda, ze voli trombofilii budu castejsie sledovat prietoky 😒 tak, ak tebe budu, supeeer a do toho sa mozes aj sem tam objednat 😀

carera
4. bře 2011

Ahojte, po dlhom studovani tejto diskusie som sa rozhodla pridat aj ja svoju skusenost. Po rocku sme sa tesili s manzelom z tehotenstva prislo to tak pod stromcek, len v 10 tt. sme pri beznej kontrole zistili ze babatko nas nechalo asi tak v 7 tt takze MA a nasledoval kyret. Bolo to moje 1. tehotenstvo a MA ale lekarka ma aj tak poslala na hematologiu, co som rada. (aj ked lekarka na hemoske na mna vybehla co tam robim po prvom potrate a ze jej to nepreplati poistovna ale to je vedlajsie) Zistili mi MTHFR C677T a A1298C obe heterozygot. ..uz som si citala ze zrejme staci listovka, Bkomplex a femibion ...no aj napriek tomu ze listovku a bkomplex som brala uz pol roka pred otehotnenim a od 5tt tehu som brala aj femibion je pre mna preto tazke pochopit ci tieto mutacie to maju na svedomi. Je tu niekto s takou kombinaciou mutacii a stastnym koncom?

madormi
4. bře 2011

@madaimod ahoj, já bych v tém případě na injekcích trvala, mě je na hematologii taky nejdřív nechtěli dát, že prý homocystein je ok, ale díky mému strýci jsem je dostala, tem mi je vydupal a můj gynekolog se k tomu taky přikláněl

carera
4. bře 2011

@madormi ja mam tiez ze vraj homocystein ok ale kedze uz dlhsie uzivam listovku a tie ostatne veci podla mna to moze byt aj skreslene. Ta lekarka na hemoske mi dala este tri cisla na lekarky v KE a ze je len na mne ci sa tam objednam ale ked sa rozhodnem pre dalsie vysetrenia mam jej doniest vysledky. Za svojou gynekologickou som este s vysledkami nebola lebo ma dovolenku. uvidim co povie ona ale viem jedno ze viackrat to zazit nechcem. takze chcem urobit vsetko aby sa to nezopakovalo a ak si mam pichat injekcie tak si budem a s radostou.

madormi
4. bře 2011

@carera ono to že ho máš ok ted neznamená, že bude ok na další kontrola na hemce, která bývá jednou měsíčně tak mi to řekl strýc a prý by mohlo být pak pozdě, takže říkal trvat na tom(je primář a má spousty takových pacientek, tak se s tím setkává)

carera
4. bře 2011

@madormi som pripravena si to nabuduce vybojovat ...inak ta doktorka na hemoske ma uistovala ze kvoli tomu som urcite nepotratila lebo ze tie dve mutacie nemaju nic s potratmi. uistovala ma ze trombofilne mutacie robia skodu az od 10-12 tt a kedze som potratila v 7tt tak to urcite nebolo preto. Len jej akosi neverim a som pripravena vyhladat dalsi odborny nazor

bettynka222
4. bře 2011

@carera a aku listovku si brala? ja osm brala 10 mg denne, plus injekcie B12 a magne B6. ale vysledky sa v tehu mozu aj menit....zavisi to hlavne do veku, zivotneho stylu, stravy, ale aj od pripadnej nadvahy.....

madormi
4. bře 2011

@carera ono je problém, že v tomto názoru se doktoři liší ale přečti si na na internetu na porodnici názory doktora Koutského z Prahy, který si tím zabývá a uvidíš, ten je jednoznačně přesvědčen, že tyto mutace potraty způsobují už i v ranném stádiu

nektarine
4. bře 2011

@zulok no jo, jenže moje gyn, má na to dobrej UTZ, takže se jinam objednávat nemusím. A i kdybych se objednala do nemocnice, tak tam ty průtoky měří stejně moje gynekoložka, takže to je zbytečný... Prostě jen k ní a ona si mě objednává za ty 4 týdny.

carera
4. bře 2011

@bettynka222 no ja som brala len tu klasiku tusim 4mg a bkomplex a odkedy som vedela ze cakame tak som na pokyn lekarky striedala femibion a tu listovku obden. zrejme to nestacilo ale nemala som dovod davku zvysovat lebo v rodine zatial nikto nemal take problemy. V dalsom tehu som ale pripravena od zaciatku urobit vsetko preto aby som vylucila tuto pricinu. a nadvahu no mozno trosku ale 70 kg pri vyske 175 nie je nic strasne.
@madormi dakujem za rady urcite si prejdem vsetko ohladom toho mne sa tiez nezda ze je to zanedbatelne. podla mna nic ine nemohlo byt pricinou.