Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lume
28. lis 2011

@fiallinka Malo by to tam byt uvedene ako anti-xa? Ak to tam nenajdem, tak sa najblizsie opytam hematologicky.

zuzanka2905
28. lis 2011

Ahojte chcem sa opýtať mám vrodený trombofilný stav FV Leiden heterozygot momentálne si pychám Clexane 0.4 a0.2 striedavo každý den chcem sa opýtať moje D Dymeri sú zatial 0.38 ale bojím sa že to bude stúpať som v 19tt je tu niekto kto donosil zdravé bábo tie dymeri iež stúpali a Hematologička len zvyšovala dávku a bolo všetko ok

petulaho
28. lis 2011

@lume holky mě ted přišli výsledky z hematologie a mám taky mutaci MTHFR v homozygotní formě (C677T), mohli byste mi někdo vysvětlit o co jde?

zuzanka2905
28. lis 2011

@petulaho to znamená že máš zvýšenú zrážanlivosť krvy a ked budeš tehotná mala by si pychať injekcie na riedenie krvy

petulaho
28. lis 2011

@zuzanka2905 děkuju, jsem z toho nějak mimo☹

zuzanka2905
28. lis 2011

@petulaho ja si tiež pychám každý den do brucha nieje to nič hrozné 😉

katusap
28. lis 2011

@petulaho Je to mutacia, kt. ma 60% populacie a myslim, ze ak nemas k tomu pridruzenu este nejaku inu mutaciu, tak sa to pichanim v tehu urcite riesit nebude. Jedine ako prevencia. Ale nie je to trombofilia v tom pravom zmysle slova. Ale hematolog ti to urcite vysvetli.

petulaho
28. lis 2011

@katusap @zuzanka2905 děkuju holky, žádné jiné mutace nemám, ted ještě uvidím, jak dopadne genetika a imunologie a musím se objednat na odběr homocysteinu. a na té genetice by se teda měla taky potvrdit MTHFR NEBO NE?

katusap
28. lis 2011

@petulaho ano, ak tu mutaciu naozaj mas, tak na genetike to bude tiez, ale urcite ti aj dr. povie,ze to ziadna tragedia nie je....a ten homocystein je dolezity veru aby bol v poriadku

petulaho
28. lis 2011

@katusap no na tne homocystein se budu muset ještě objednat....a uvidíme---děkuji za reakci...

fiallinka
28. lis 2011

@zuzanka2905 přečti si pár stránek dozadu, včera jsem to tu psala, nebo dnes? D-dimery nejsou rozhodující, ty máš navíc hodnotu hodně nízkou, hodně z nás mělo přes 1000 (nebo 1, podle toho, které máš jednotky). D-dimery stoupají přirozeně v těhotenství, to je normální.

zuzanka2905
28. lis 2011

@fiallinka a jedna kamoška mi napisala že Dimery su rozhodujuce že môže sa v pupočníku upchať cieva proste ma vystrašila jak nenormálna no v tabulke je norma 0.00mg/l -0.50mg/l ja mám teraz v piatom mesiaci 0.38 a stale pomalyyy stúpa

achina
28. lis 2011

@fiallinka - to jsi me moc nepotesila s tou statistikou 🙂 Ale neda se nic delat, stejne to nezmenim. Jdu tam jeste pred Vanoci, tak zkusim nejak zatlacit. Tim spis, ze se mi ted stala dobra vec. Normalne bych to uplne presla, ale ted kdyz o te mutaci vim, tak jsem uplne na nervy. V sobotu jsme byli s partou ve sklipku a ja si neuvedomila, ze jsme tam skoro 9h sedeli, navic jsem mela dost uzke boty. A mne pak v noci chytla strasna krec do lytka, od te doby me to poboliva, ani ne jako zanet (ten jsem uz prodelala po operaci kolena), ale spis jako namozeny sval, po 2 dnech to neni nijak horsi, lytko nenapucha, je mekke. Jsem z toho silene nervozni. Ale behat po doktorech se mi hrozne nechce, protoze nemam hlidani. Tak cekam, co bude jeste zitra ☹

lume
28. lis 2011

@petulaho Uz som o tom pisala skor, MTHFR vraj naozaj nie je az taka zavazna mutacia ako Leiden alebo protrombin. Ja mam teda Leiden a aj MTHFR mutaciu. Moja hematologicka mi povedala, ze MTHFR mutacie na hematologii nebudu ani riesit, lebo o tom nie je vela zname a ani vraj priamy suvis s potratmi.

lume
28. lis 2011

@zuzanka2905 Mne sa zvysuju D-dimery pri kazdej kontrole. Naposledy som mala cez 900 a to picham najnizsiu davku Clexane (0,2) a termin mam v januari.

achina
28. lis 2011

Jeste jsem se chtela zeptat, jestli neexistuji alepson nejake "babske rady" pro snizeni rizika. Jakoze napr. budu pit hodne tekutin a tim to bude lepsi. 🙂 Ja vim, asi blby dotaz, ale furt se s tim nejak nemuzu srovnat. Pokud bych tuto diagnozu vedela uz pri prvnim tehotentsvi, tak uz jen kvuli psychice bych dite nedonosila,mam jeste vyvojovou vadu delohy a uz z toho jsem byla dost hotova.... ☹

fiallinka
28. lis 2011

@achina a vidíš, jaké máš hezké dítko 🙂. Jo, to pití trošku pomoct může, krev se logicky trošku víc nařeďuje... ale ten fraxiparin asi pomůže nejvíc 🙂. Chápu, že jsi vystrašená, ale fakt je to jen DISPOZICE k problémům, v prvním těhu jsi byla ok, teď tě hlídají, takže to vypadá pozitivně 🙂

@zuzanka2905 to je norma pro netěhotné, v těhotenství se i ta norma zvyšuje 🙂, d-dimery opravdu stoupají, toho samotného se bát nemusíš...

ono je fakt nejdůležitější, že vás někdo hlídá...

chomik
28. lis 2011

@achina Ahoj, vôbec to nie je hlúpy dotaz, ja som to tu už niekde písala, že som na nete čítala aj o viacerých potravinách, ktoré by mali mať pozitívny vplyv na hustotu krvi - napr. broskyne a tak, ak vieš po anglicky, tak si pozri napr. http://www.ctds.info/natthinners.htmôl alebo napr. aj ľanový olej slúži na riedenie krvi resp. Pozri si aj toto: http://healthytalks.org/sk/zdravie/3877/potravi...... to mi našlo už preložené (myslím, že z FR), takže je to trošku kostrbaté, ale dá sa to pochopiť...ja som si pichala clexane 😠

petulaho
29. lis 2011

@lume no jo, MTHFR mi zatím vyšlo pouze z hematolopgie, ještě čekámna výsledek imunologie, kde mě dr.upozornovala, že můžu mít antifosfolipidový syndrom,a na genetiku, tak uvidíme...něco přece za těmi 2spontánními potraty přesně na den stejně 6+2 musí být..☹

zuzanka2905
29. lis 2011

@lume jaj no tak to potom som hned kludnejšia ale to máš dosť nízku dávku ale tak držím palce nech ti všetko dobre dopadne a nech si ty aj malé v poriadku

zuzanka2905
29. lis 2011

@fiallinka Dakujem za povzbudenie dúfam že to dobre dopadne 😵

medulienka45
29. lis 2011

Ahojte, ja som sa tiez prave dozvedela ze mam mutaciu MTHFR 677C T heterozygot. S priatelom planujeme o rok a pol svadbu a potom dietatko a som teraz velmi vyplasena, ze to nemusi vsetko prebiehat hladko. Chcem sa teda spytat, ze ked teda viem o tejto mutacii, staci ak budem brat kyselinu listovu, B6, B12 a prip. inekcie Heparinu a bude vsetko ok? Viem, ze vysledny sposob liecby/prevencie stanovi lekar, ale chcela by som sa predbezne opytat, ci mate skusenosti, ze ked beriete tieto lieky/doplnky vyzivy, ci je vsetko ok.

mirka200
29. lis 2011

no a ja začínam vysadzať anopyrin bojím sa,ale musím už nech to mám za sebou a drobca pri sebe.

lume
29. lis 2011

@petulaho Neviem, ci som Ti to pisala, ale mam aj antofosfolipidovy syndrom k tomu vsetkemu. Tehotna som vdaka IVF, prirodzene sa nam to nepodarilo. Po prvom IVF som potratila v skorom stadiu a teraz sa s injekciami zatial drzime 😀 . Zacali sme 33. tyzden. Drzim Ti palce.

lume
29. lis 2011

@zuzanka2905 No ale Ty si ma teraz trochu vystrasila. Zajtra sa opytam hematologicky, ci nie je treba zvysit davku heparinu 😕

lume
29. lis 2011

@medulienka45 Na MTHFR heterozygot Ti pravdepodobne nepredpisu injekcie a samozrejme, najprv treba skusat otehotniet a potom nieco riesit. Ty mozno ani nepotrebujes vyssie davky vitaminov a pojde to bez problemov.

zuzanka2905
29. lis 2011

@lume no ved sa opytaj pre istotu mne moja vždy zvyšuje ked sa mi zhoršuju výsledky

lume
29. lis 2011

@zuzanka2905 A kam chodis na hematologiu? Tu som sa viac krat pytala na fore dievcat, ci im zvysuju davky heprinu, ale nikto mi na to neodpovedal poriadne. Tak neviem aka je vlastne prax a ci je normalne zvysovat alebo nezvysovat davky. Hovorim si, ze snad moja hematologicka vie co robi, ked je aj primarka hematologie...

zuzanka2905
29. lis 2011

@lume no ja chodím do Po ku doktorke Kazimírovej ja pichám Clexane a je to normálne zvyšovať dávku lebo ked sa mi zhoršili výsledky zvýšila mi dávku na 0.4 ale tak ked vravíš že ty chodíš ku primárke tak asi vie čo robý a aké máš posledné výsledky v norme či jak

atreyu
29. lis 2011

@lume no súhlasím s @zuzanka2905 ja som pri takýchto d-diméroch pichala 0,7...

@lume @medulienka45 @katusap @petulaho nesúhlasím...ja mám "len" MTHFR heterozygot a prežila som pľúcnu embóliu...takže pichám celé tehu