Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

gombicka
6. říj 2013

@gombicka ja som po druhom IVF tiez pribrala, a nijako to nechce ist dole...ostalo to nalepene. pri prvom som to nemala.

gombicka
6. říj 2013
zibi
6. říj 2013

@gombicka no pribala som aj pri prvom aj druhom aj tertom a pribera sa z prednisonu a tazko sa fakt chudne 😖

cuculik1
7. říj 2013

@zibi ja som pichala aj intralipid a to az do 18 tt a aj brala prednison do 24 tt. Ucinok pribersnia ma asi na koho...ja som nemala vobec ziadne vedlajsie ucinky...ziadne priberanie, vysoky tlak ci cukor. Ja si prednison v kombinacii s intralipidmi len chvalim. Inak u nas sa na to dopredu pred podanim intralipidov nerobi test, ale v usa je bezny. Ide o to, ze intralipidy nefunguju u kazdeho...imunita niektorych zien na to absolutne nereaguje a vtedy sa nasadzuju imunoglobuliny. No a prednison je taka poistka. U nas sa intralipid teda podava naslepo a vopred sa nezistuje, ci bude v tele zeny reagovat potlacenim imunity. A co sa tyka mimomaternicovaho a ivf, pravdepodobnost mimom. Je pri ivf dokonca vyssi ako pri prirodzenom pocati. Embryjko po vklade este cestuje a neprichytava sa hned. Dokonca poznam babu, ktorej vlozili dve a kazde sa jej chytilo vo vajcovode, ns stastie jej oba vajcovody zachranili....

evkasto
10. říj 2013

baby, dávali mi robiť genetické testy na trombofíliu 2 a 5, ešte neviem výsledok ale ani neviem nájsť na nete o čo by sa malo jednať. Neviete niektorá, čo to znamená tieto typy trombofílie? ďakuejm.

brsh
14. říj 2013

Ahoj děvčátka, mám na vás prosbu - čekám první miminko a píchám si Clexan (mthfr a leiden). Slyšela jsem, že se vyvolává porod, aby se předešlo ředění krve v den porodu. Vy, které už máte děti, víte o tom něco? Upřímně, dost mě to teda vyděsilo. Děkuju moc 🙂

petah82
15. říj 2013

@brsh nie, nerobi sa to standartne. Najlepsie ak je od injekcie do porodu 12 h. Vacsinou porod trva nejaku dobu, nebudes si uz pichat ked sa rozbieha, alebo uz tusis, ze sa nieco deje. Tiez clexane som pichala, narodil sa v den terminu, vecer som pichla, rano praskla voda, poobede sa narodil, ziaden problem. Krv sa riedi na normalnu uroven zdravych zien, neriedi sa az na tolko, aby to bol nejaky problem. Neboj sa a stoj si za prirodzenym priebehom. 🙂 hemato mi napisala odporucania, aby v porodnici nevymyslali ine metody, sli sme podla jej navodu 🙂

brsh
15. říj 2013

@petah82 děkuju za odpověď 🙂 Bohužel tak 90% případů, co jsem našla na netu, šlo nakonec na vyvolání, když se blížil termín. Já se poptám v pondělí u svého gyn, který mě bude rodit. Ráda bych se vyvolání vyhnula. Ale chci cvičit s epino balonkem a kdybych měla rodit o dva týdny dřív, začala bych i o dva týdny dřív cvičit 🙂 Dám pak vědět, co mi řekl dr - děkuju 😉

petah82
15. říj 2013

@brsh hmmm :-\ ja som tuto diskusiu brazdila pred 3 rokmi, ked som bola tehu, vacsina sme rodili normalne, vtedy bola 1 z 10, ze jej chceli vyvolavat, aj ja som to vtedy zistovala bo som nechcela cisar ani vyvolavacku...

margarita
15. říj 2013

@brsh
ja som "len" homozygot MTHFR, pichala som si injekcie tiez cele tehu aj sestonedelie.
Obe deti som rodila po vyvolavacke, ale urcite nie kvoli trombofilii 😉
tiez mi lekar povedal, ze ked to na mna pride, napr. vecer, uz si nemam pichnut radsej, lenze na mna nic neprislo 😀 preto som den po termine mala nastupit do nemocky, a ze mi teda asi vyvolaju porod, lebo to vyzeralo, ze budem dalej tehu ako nosorozec. bali sa prezretia a moznych infarktov placenty.
Takze dceru som rodila po vyvolavacke, trvalo to cele presne 4,5 hod. od podania cipkov po vytlacenie.
kedze dcera mala skoro 4200g, doki bol rad, lebo ze nechat ju tam napr. dalsi tyzden, podrastie a uz by som ju tazsie rodila prirodzene, sekcia je len pre najnevyhnutnejsie pripady.
Vzhladom na tuto moju anamnezu, kedze synator bol cele tehu velkostne asi 2tt popredu 😀 napriek tomu, ze som vedela presny termin pociatia, nielen ms, tak moj doki sa vyjadroval, ze to uz bude urcite skor, ze uz ako druhorodicka porodim spontanne a tak chodila som posledny mesiac na 2 prsty otvorena, a nic...zase uzv hadzal miery maleho slonicata, tak sa po mojom suhlase rozhodlo, ze mi ho vyvolaju presne tyzden pred terminom, zase preto, nech ho vladzem este vytlacit 🙂
mal nakoniec len o maloco viac nez sestra, 4250g, ale aj tak som sa vytrapila....
hoci tentoraz mi to zabralo este rychlejsie, do 2 hodin som mala odrodene.
Takze u mna bol dovod vyvolavacky "hypertrofia plodu".

brsh
15. říj 2013

@margarita děkuju za popis 😀 no uvidíme, já jdu k dr v pondělí a bude mě i rodit, takže se ho rovnou zeptám. Ale co jsem našla příběhy na netu, tak v 90% případů vyvolávali.. já mám doktora normálního, tak si myslím, že mě nechá být a nějak to zmákneme i bez toho. Ale uvidíme. Chtěla bych to vědět hlavně kvůli tomu, že chci cvičit s epino balonkem, tak abych stihla ten měsíc před TP natrénovat 😉

berule
16. říj 2013

@brsh Ahoj, mám MTHFR a taky jsem si celé těhu píchala Fragmin. Hematolog mi řekl, tak jak píšou holky, že pokud se něco bude dít, tak nemám už píchat injekci. A v nemocnici kam jsem chtěla jít rodit jsem měla dát instrukce. Tam mi řekli, že je nějaký mladý doktor nebude poučovat, že oni mají praxi. Takže jsem se s nimi rozloučila a našla si nemocnici, kde mi vyšli vstříc. Taky jsem se jich ptala, jestli mi budou kvůli injekcím vyvolávat porod a slušně mi odpověděli, že není potřeba. Takže já jsem si ráno píchla injekci a o půlnoci mi pomalu začala odtékat plodovka, ráno jsem si už nepíchala a jeli jsme, přijeli jsme v 6.30 a v 9.10 byla malá na světě 😀 .Takže držím pěsti, ať ti to jde taky tak dobře 😉 .

brsh
16. říj 2013

@berule ahoj, jéé, děkuju, to by bylo krásný 🙂 No zatím je to pro mě neznámá, což je asi lepší 😀 Ještě mám před sebou tři měsíce, spíš jsem psala ze zvědavosti 🙂 děkuju moc a ať se dětičkám daří!

petrusape
16. říj 2013

ahojte, ja si picham uz tri dni fraxiparine do ruky a nemam tusenie ci spravne, chytim kozu do dvoch prstov a supnem tam injekciu po koniec kolmo, v letaku sa pise, ze sa nema do svalu, ale ja neviem, kam mi to ide. Chcela som sa iba poradit, ci si pichate tiez tak, alebo mam na to ist inak a ak si nahodou picham do svalu, tak sa tym zmeni ucinok latky, alebo je hlavne, ze to prejde pod do tela?

senselinka
16. říj 2013

@petrusape ja si pichám do brucha a tam ja svaly určite nemám 😀

petrusape
16. říj 2013

@senselinka heh, tak to ani ja, ale uz mi napucalo brucho a tak si nemam ako chytit zahyb. A pichas si kolmo, alebo 45stupnovy uhol? a asi sa podarilo vsak? tak gratulujem!

senselinka
16. říj 2013

@petrusape úplne kolmo nie, trochu šikmo, ani poriadne neviem, či to robím dobre...
A podarilo, je to úplne čerstvučké, 5tt, tak verím, že teraz už všetko dobre dopadne 🙂 Vy sa máte dobre? A len si picháš, ale berieš aj niečo iné?

petrusape
16. říj 2013

@senselinka vymenila som anopyrin za fraxiparine pred par dnami a inak si uz davam iba listovku (na doporucenie hemato) a magnezium, lebo mavam v noci krce v nohach, ale z predpisanych iba fraxi.
velmi drzim palce!

evittah
17. říj 2013

Ahojte dievcata, chcela by som sa opytat na taku vec. Aj ja mam zistenu vrodenu trombofiliu, nastastie to nie je take hrozne, ako som tu na fore citala v niektorych prispevkoch, ked som spatne listovala. U mna az ku koncu tehotenstva sa to rapidne zhorsuje a musim si pichat fragmin, zatial som len na kyseline listovej. Skor ma ale trapi to, ze pri kazdom odbere mi kontroluju aj KO a lekarke sa nepaci hladina hemoglobinu, tak sa snazi do mna pchat zelezo, co ja momentalne odmietam (aj v predchadzajucom tehotenstve som brala zelezo poctivo, pichali mi B12 a aj tak hladina Hb bola vzdy pod normou). Aj u vas je to tak? Tiez Vam kontroluju stale KO? Tiez mate znizenu hladinu Hb? A riesia to na hematologii?

margarita
17. říj 2013

@evittah
ja som anemicka aj mimo tehu, a kazde doterajsie som brala zelezo prakticky od zaciatku do konca, aj pocas kojenia...tiez z toho nie som nadsena, ale pamatam si, ako mi hemato vravel, ze kym Hg neklesne pod hodnotu 100, tak nejde o zivot, aj ked hranica normy je myslim 125 alebo tak nejako...ja som mala minimum 92, a to som pri tom brala tie tabletky. A neustale mi prizvukoval, ze najma stravu, maso kazdy den, cervene, hovadzie a telacie, mam jest. a v trescej peceni je vraj tiez vela zeleza, alebo vajecny zltok...a take tie bezne rady o racionalnej strave.
kamoske pomohlo na KO aj trstinova melasa, alebo vraj nejaky cucoriedkovy sirup Narosan - to som este neskusala naco vyhadzovat dalsie prachy, ked do mna uz pchali zelezo 😢

evittah
18. říj 2013

@margarita Ved prave, tiez som sa docitala, ze v tehotenstve je trosku ina norma a Hb od 100 do 110 je este v norme. Ja mam 101 uz dlhodobo (od augusta), takze to neklesa dalej, ale aj napriek tomu to hemotalogicka chce stale radikalne riesit. To sa mi na tom nepaci 😠

vlasatica
2. lis 2013

ahojte dievcata. potrebovala by som poradit.zistili mi mutaciu MHTR v homozygot stave.som v piatom tyzdny picham si clexan 0.2. ale od 4+4tt spinim dokonca som hospitalizovana v nemocnici a citim sa tu ako ich pikusny kralik.lebo mlady personal nevie co robit. zacali mi pichat kanavit aj to iba z mierov kedze ten krvacanie zastavuje. mali ste s tym nektora skusenost.Este uzivam prednison a utrogestan.

kaciatko81
3. lis 2013

@brsh ja som mthfr, protrombin a nevyvolavalo sa, neodporucala to ani hemato, ani gyn, maly sa vyputal 10 dni pred terminom
@petrusape vraj sa to moze zo svalu a z tuku trosku inak vstrebavat. Nenajdes riasu ani na boku bruska?
@senselinka drzim palce, nech to dotiahnete do uspesneho konca
@vlasatica bohuzial netusim ☹ ale drzim palce

vojkina
4. lis 2013

Holky, jak probíhá vyšetření kvůli Leidenské mutaci apod.? Prodělala jsem trombózu, tak mě v prosinci čeká vyšetření na hematologii. To jen odeberou krev? Nebo ještě něco? A výsledky se dozvím za jak dlouho? Díky moc 😉

cabalkova
4. lis 2013

@vojkina Vysetreni se dela jen z krve a výsledky zalezi na konkretni laboratori, jak je rychla, vzhledem k nutne kultivaci je to obvykle do tri tydnu.

zlate_deticky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
cabalkova
4. lis 2013

@petrusape Pichat se ma do bricha, ale ne dopředu kolem pupiku, kde je kuze napnuta, ale az na bok, a tam tu kozni rau chytnes v pohode i později, taky tak picham. 🙂

vojkina
4. lis 2013

@cabalkova moc děkuji 🙂

jaruska12345
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kaciatko81
5. lis 2013

@cabalkova presne 🙂 ja som tak pichala az do konca. Drzim palce

@vojkina nie je sa coho bat a vysledky aai naozaj len od labaku, ja som cakala dlho, nieco im nevyslo, vraj...