Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

w_h
27. črc 2009

lenoc:
diky moci, v patek budu volat na definitivni vysledky, tak doufam, ze budou taky ok
fibrinogenu se neboj, zvysuje se vsem tehulim, navic v nasi nemocnici je norma do 4,5 😉
a jeste se te chci zeptat, jestli ti v prubehu tehu, jak jsi ev. ´tloustla´ zvysovali davku LMWH nebo si pichas porad tu samou?

vsechny vas zdravim a preju pekny vecer 🙂

lenoc
27. črc 2009

Betty, ale vidíš ako tu prednedávnom (hádam zrovna v tomto cykle) kell bola smutná, že sa všetko kašle a zrazu //. 😉 Určite sa všetko dobre vyrieši. 😉
Veď práve to ma napadá pri tom monitore - čo ak sa niečo stane a potom si to bdem vyčítať, že som mohla kúpiť ten blbý monitor.

W_h, ďakujem. Držím palčeky na piatok, verím, že to tiež bude v poriadku.
Minule hemoška skonštatovala - už ste v 8. mesiaci, mohli by sme aj zvýšiť dávku Fraxi... no a potom zas, že keď som len MTHFR A1298C, tak vraj netreba. Takže mám stále 0,3ml

Kell, a už ti aj mešká ms?

Potom prajem dobrú nocku a krásne sníčky.

darla27
27. črc 2009

Ahojte, neviem celkom presne či to patrí sem do tejto témy, ale podľa vašich posledných príspevkov zrejme áno.
Bolo mi robené vyšetrenie na zrážanlivosť krvi a vyši mi pozitívne tieto výsledky:
MTHFR C677T : Heterozygot
MTHFR A 1298C : Heterozygot
Ostatné mám negatívne. Lekár v CAR kde som si to nechala robiť mi povedal, že to nič moc nie je, napísal mi na to acidum folicum - kyselinu listovú, že vraj to stačí.
Nemáte s touto "diagnózou" skúsenosti? Chcem sa len uistiť že to naozaj nič nie je. ďakujem. 😉

bettynka222
27. črc 2009

ahoj darla, videli sme sa vo vveriacich snazilkach,ale este sme si nepisali 😕
ja mam tiezx MTHFR A, tiez ma presviedcaju ze to nic nie je, ale mnohe baby s rovnakou mutaciou problemy v tehu mali...vraj listovka staci. ved ked otehotnies, mozes poprosit gyn aby ta poslal na hemato a tam by mali sledovat ako sa ta zrazanlivost zvysuje. j asom napriklad PT Quick mala na hornej hranici a ajtak ma hemato odpisala...tak to skusam s inou 😀

lenoc no som zvedava. velmi to kell prajem...ale pochybujem ze take nieco sa prihodi aj mne. ale ved gyn to vyriesi, no nie? 🙂
dobru noc 😎

darla27
27. črc 2009

Ahoj Bettynka, ja ťa registrujem vo VS. 😉 Dúfam že svokra dostane rozum.
No ale ja otehotnieť po potrate nemôžem už takmer tri roky, takže čakať na tehotenstvo je pre mňa takmer už ako čierny humor. Asi pôjdem normálne na hematológiu, nech mi urobia riadne testy.
Môže táto diagnóza spôsobiť aj problém s otehotnením alebo len v tehotenstve?
Potrebujem zrejme výmenný lístok od obvoďáka, že?

bettynka222
27. črc 2009

darla ja som od hemato uz pocala aj taky nazor, ze ked lekari nevedia najst pricinu neplodnosti a najdu takuto diagnozu, tak to zvyknu povazovat za pricinu... ved nasa mutacia znamena, ze nedokazeme spravne metabolizovat kyselinu listovu. a ta je predsa veeelmi dolezita pre plod aj tehotenstvo. ved je mozne, ze aj tehotna byvas, len sa to prilis skoro skonci....
a ake testy si este chces dat urobit? ved trombo mutacie ti uz zistovali, nie?

darla27
27. črc 2009

Ja mam uz asi vsetko. 😀
LSK, HSK, HP, genetiku, imunológiu a teraz tieto vyšetrenia.
Ohľadne tej zrážanlivosti mi vyšetrovali: Anti-kardiolipidové protilátky ACLA, anti b2 glykoprotein, homocystein - všetko v medziach normy alebo negatívne.
Z DNA diagnostiky markerov na vrodenú trombofíliu mi robili Faktor V Leiden G169 1A - negatívne.
Protromín F II G20210A - negatívne. Potom vyššie uvedené MTHFR vyšli obe heterozygot.
Ale neviem o tom vôbec nič. 😅
Sú to kompletné testy čo sa majú robiť? Robili ti niečo iné? 😕

lenka_66
28. črc 2009

kell len tak tisko som si povedala jupiiiiiiiiiiiiiiiii.skoda e tu nie je smajlik co drzi pesticky.

darla, ver dr. su rozne mutacie . niekomu staci len to co tebe niekto musi viac.je to individualne. hlavne je ze vedia o tom a maju snahu riesit

betty, tak aspon ze dovolenky vysli 😉 .len nech to tak dalej vo vsetkom pokracuje.

zulok
28. črc 2009

Lenocka..my sme tiez nevedeli..ci monitor dychu..u nas sa da v BA aj pozicat..tak sme si pozicali na polroka...a potom aj vratili, lebo sa naucil spavat v nasej posteli..
ale je t super vec..kludnejsie som spala a aj ked mal nadchu je to uzasnee..mas ovela vacsi pokoj..fakt sa to oplati, i ked je to dost draha investicia..
to pozicanie..za rok das tolko, akoby si si to kupila..tak neviem..

vitam darlu...drzim palceee...

CLEXANE..ja som si ho pichala..ziadne problemy som s nim nemala..je tam napisane, ze sa nemoze v 1.triester..ale bez neho by som nezvladla ani tyzden , nieto este trimester..to pisu len kvoli tomu, ze nie je dostatocne testovany na tehulkach..ale tu a aj na inych forach uz sme ho otestovalai ajajaaj..fakt sa nemusis bat 🙂

lenka_66
28. črc 2009

lenoc, monitor som zvazovala .bolo vela proti a len jedno za aj ked velmi vyznamne.nakoniec som zvolila tutto alternativu http://www.babetkovo.sk/index.php?page=shop.pro...
ja som kupila v hypernove za 13e.este ti poradim niektore porodnice to zapoziciavaju na 6 mesiace do tych 30-50e. u nas zial nie.

kocik - no drahy pozeral tu technicku stranku.v max sa mu po tej stranke nepozdaval.ze je neaky labilny ci co.
q12- dali nam fusak,tasku a prsiplast.no asi na 3 den zbadal ze autosedacka je inej farby.tiez zelena a aj v celku pekna. v podstate je to fuk bo spolu to aj tak pouzivat nebudeme.tak tam zasiel ani nemali ponatia ze ako je to mozne. nakoniec sa nasiel aj vzorkovnik o ktorom ani nevedeli. tak bola zahada vyriesena.este sa spytal ako je mozne ze na ceskej stranke je v cene vsetko a u nich skoro nic. tak predavacka zas volala niekam .chceli www. co on nevedel no povedal ze snad vedia kto im dodava kocik. tak pocul ako sa ta baba v telefone zasmiala a povedala ze ako odskodne dostaneme sietku proti hmyzu.teraz cakame kym zavolaju ze uz maju sedacku v tej spravnej farbe. uvidim ci daju aj tu sietku.
este pri objednavani si mozes vybrat typ koliesok

lius , mne tiez tak poradila hemat. no v lekarni ze vraj len mabne b6 . ine vraj nie je a sumive dr.zakazala.tak neviem

kell
28. črc 2009

Lenocka ještě ne testovala jsem 27DC a MS by měla být tak nějak kolem 30DC. Doufám, že je to těhu a ne cysta.

Já potichu děkuju.

lenka_66
28. črc 2009

kell , ak mozem poradit. ja som sla ihned po // na gyndu. necakala som na mrchu. jasne ze usg nic neukazal no vzali krv na hcg a ta potvrdila 3tt.

lenoc
28. črc 2009

Cau kočky,
Darla, hej, si tu správne. 😉
Ja mám tú druhú MTHFR A... ale homozygot, nič iné. V niektorých hematol. centrách toho vyšetrujú viac, mne urobil gyndoš po 1. potrate tie základné odbery na vrodenú trombofíliu (na tie 4 mutácie), pootm ma s tým poslal hematologičke, tiež som brala acidum folicum 2x 10mg denne v druhom tehu, znova som potratila, ale na príčine pravdepod. nebolo MTHFR. Tak teraz okrem listovky mám od 17tt aj injekcie, ale vlastne preventívne.
Presne, šla by som asi ešte radšej aj na hematológiu, tam potebuješ výmenný lstok buď od obvoďáka alebo ja som mala aj od gyndoša. Myslím, že tieto mutácie nespôsobujú problémy s otehotnením (aspoň si nepamätám), no na druhej strane som takmer presvedčená, že som otehotnela aj vďaka tomu, že som brala už pred otehu kyselinu listovú.

Zuzi, Leni vďaka, privítam aj ďalšie názory. 🙂
Zuzi, veď práve, že požičanie stojí mesačne tuším okolo 6 eur, tak to sa dá rovno kúpiť.

Lenka, jejda, takže ste to poriešili aj s tou autosedačkou. To je sranda, že majú dve zelené a každá je iná.

dnes som čítala jednu peknú myšlienku v takom článku o pocitoch po potrate:
detičky neumierajú - len im rastú krídla.

lia
28. črc 2009

betty,vitaj z dovolenky,oddychnuta?? 🙂 ja som u nasich ,tak tiez mi tu je jak v raji,len keby somsed nevrzgal furt s niecim 🙄
tak mozem teda magne b6 s pyridoxinom?? a mam si dat iba jednu denne??sumive mi inak poradila gynekologicka na pohotovosti,ale aj z toho mi byvalo zle 😖 a nad ranom dnes som dostala fajnovy krc do lytka 😖 a vcera nieco take do brucha,strasne som sa predtym smiala a potom z kaslu taky pichanec do bruska 😖 .strasne som sa zlakla,ci som nieco neurobila malinkej 😖
lenocik,ja tiez rozmyslam nad tym monitorom a asi kupime,tiez si nechcem nic vycitat a tu podlozku co pridala link lenka 66 je tiez super
kell,ja som hned rano volala na hematologiu a prehovorila sestricku nech ma zobere na krv hned a zobrala,na druhy den su vysledky,este mi ani nemeskal menzes,takze kludne chod tam.ci ty nemas hematologicku??tak chod ku gyndoske a vypytaj si listok k nejakemu hemosovi.
na hematke sa tiez potvrdi z krvi ,ze si tehu,nemusi ti ani brat gyndoska.
ja mam MTHFR heterozygot a aj Leiden,tak preto si picham
Lenka 66 ako to vyzera s vami??nechavas si porod na 1.8.?? 😉

lenka_66
28. črc 2009

lia , to ani srnka v lese netusi kedy sa drobec rozhodne spoznat mamku aj zvonku 😀

baby skade ste , ja som pozerala tie monitory a pod 120e som nenasla nikde nic.tak som sa radila s drahym ci ano abo nie.verim ze neolutujem.

lenka_66
28. črc 2009

lenoc este k tym farbam .maju vzorkovnik a plno farieb nielen tych par co su na tom letaciku.

lenoc
28. črc 2009

aha, tak nam vzorkovnik neukazovala teta v obchode (namiesto neho mi poskytla stolicku, ked mi prislo zle)

Leni, tento link mi dala včera kamoška a zhodou okolností je tá pani, čo takto predáva tie monitory, tuším priamo od nás:
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=4161586

Ahoj liuška. 😉 Ale ti je dobre u vašich. Vidíš, vy máte ťuknutého suseda, my kohúta, ktorý má nenormálne prenikavý hlas. Za normálnych okolností by som mala problém zabiť aj sliepku (možno keby som už ozaj umierala od hladu), ale keď náš "Ferko" ráno o tretej kikiríka, mám ozaj vražedné chúťky. 😠

lenoc
28. črc 2009

A ešte aj v Union pisťovni dávali na pol roka zdarma monitor dychu, keďsi si tam dala poistiť dieťa, ale zrovna táto spomínaná kamoška tam volala, a vraj to platilo len do júna. ☹

lenka_66
28. črc 2009

lenoc , ani nam nedali to ze maju vzorkovnik sa dozvedela az ked volala na neaku ich internu linku az pri reklamacii

bettynka222
28. črc 2009

lius bolo super, ved si popiseme v nasej eliasovskej temicke 🙂

a kde je nasa tanitka, hmmmm? nikto o nej nema spravy?

kell
28. črc 2009

No, ja sice hematologa mam, ale ten mě vypoklonkoval po tom mimoděložním, že netřeba píchat a ani anopyrin - prostě nic, tak tam ani nejdu. No a gyndoška řekla anopyrin a od myslím 14tt píchat. Na gyndu nechci jít, kdyby to nevyšlo nechci na kyret.

bettynka222
28. črc 2009

ach ti hemaotlogovia...preco su s nimi take problemy? nejccem byt hnusna, ale niekomu kto sa vyzerie a ma vysoky tlak nemaju problem dat injekcie a s nami takto zametaju. napriklad sestra a aj kamoska mali zlomeny palec na nohe a druha nejaku inu malu kosticku. no a lekari im len kvoli tomu, ze sa budu menej hybat predpisali clexane. no a nam, co za nic nemozeme, ale mame vrodenu trombofiliu maju problem predpisat lieky pocas tehu. ved teraz vela chodim a cvicim a vela z toho pocas tehu nebudem moct. a navyse som naposledy mala v maternici zrazeninu a musela som lezat. ved to tiez vplyva nepriaznivo na zrazanlivost (ajked moja tupa hemato mi tvrdila ze nie?!?!?!?!) a k tomu hormonalne zmeny ktore tehotenstvo prinasa....no ja som z toho mimo. fakt ma dnes po dlhom case zase vytocili, stvrtok idem tej novej po vysledky, tak som zvedava, cim ma zase vytoci 😒

cukor
29. črc 2009

ahojte trombosky.....čitam tu,ze niektoré ako napr. betynka mate zle skúsenosti s hematologmi...ja pri tych vsetkych svojich problemoch mam aspon stastie na doktorov.chodím v košiciach ku hematologičke mudr.hulíkovej a je to velmi milá a príjemná osoba s citlivym prístupom.a jej sestrička je tiež jednotka 🙂 🙂 🙂 k nej by sa mali chodit učit sestry ako brat krv 🙂 fakt odporučam 😉 😉 😉

bettynka222
29. črc 2009

no ja som pocula ze v KE su dobre hematologicky. napriklad pani doktorka benova, vsak? ja uz som tam volala,a le zdvihol to nejaky chlap a prinajhorsom sadam na IC a prejdem k nej 🙂 povedal i, ze im mozem poslat vysledky a oni sa mi vyjadria....

a nikto stale infosky od tanitky? ja uz zacinam byt netrpezliva... 😕

lenka_66
29. črc 2009

bety, ano je suprova. ten chlap je jej asistent.treba si nanho zvyknut ale inac pohodka.chrani si pani dr. a nepusta len tak dnu.

taninitke uz som aj pisla ip a nic. tak verim ze vseko ok len nestiha

bettynka222
29. črc 2009

leni on bol praveze na mna celkom mily. no ale teraz mito tam nikto nezdviha ani na mail mi neodpovedaju...tak asi maju dovolenku aklebo co. no ale asi tam pojdem, alebo aspon poslem tie vyslekdy ako mi ten asistent radil....ved za pokus nic nedam, hmm?

cukor
29. črc 2009

bettynka.....sestra chodí k mudr.benovej a velmi si ju chváli.....a dá sa objednat cez mail .....ja chodím k mudr.hulíkovej 😉 tiež je velmi fajn a ju mi odporučila doktorka z CAR.....

lenka_66
29. črc 2009

betty , nemali by mat dovcu.bola som minuly tyzden a nic nespominal.inac misim tam zbehnut lebo vcielky dochadzaju.

cukor, dr. z rastislavovej?

petronelka77
29. črc 2009

Ahojte, neviete nahodou, kedy ma Dr. Benova z hematologie z KE dovolenku? Dakujem 😉

cukor
29. črc 2009

lenka 66.....ano z rastislavovej....poznáš ju?