Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lume
22. srp 2011

@vavenka A beries aj zelezo? Ja som mala naposledy hemoglobin 104, tak som zacala so Sorbiferom.

lume
22. srp 2011

@mima9 Mysli pozitivne. Mne od 8.tt tiez postupne prestali nevolnosti.

zuzanka2905
22. srp 2011

Ahojte všetci chcem sa opýtať mám vrodený trombofilný stav FV Leiden a som v 5tt tehotenstva beriem duphaston píchám Clexane a beriem tiež kys listovu -Acidum folikum chcem sa opýtať ten Clexane pichám zatial každý druhý den zaberie to ako má ked nepíchám každý den lebo doktorka mi kázala zatial každý druhý den to je taký postup či niekto z vás pichal od sameho začiatku každý druhž den už mám 2potraty za sebou tak mám strach dakujem za odpovede 😖

fiallinka
22. srp 2011

@cukor mně říkal doktor jednou za rok, takže půjdu až na podzim...

vavenka
22. srp 2011

@zuzanka2905 ja som doteraz pichala kazdy druhy den 😉 Po 20tt sme presli na pichanie kazdy den....
@lume hej beriem, ale nenormalne ma zapeka, tak len tak, kazdy druhy den si davam... Uz aj bez toho mam s tymto hodne velky problem 😅
@zulok vdaka 😉 vy sa ako mate?

ema263
23. srp 2011

@lume A aku mas nasadenu liecbu na tu MTHFR? Nieco specialne, lebo ja iba Bckove vitaminy- kys. listovu, pyridoxin a raz mesacne B12. Ja som uz raz tehotna bola, rok a pol dozadu... Vtedy som nemala ani paru o tejto mutacii a dokonca ani sajnu o tom, kedy som otehotnela 🙂 No v 9tt MA 😢 a odvtedy sa nedari 😔 A ty si uz mamkou? 🙂 Dufam, ze ano!

sarafortuna
23. srp 2011

@lume , a kde bol u vás problém s otehotnením...? bola si na IUI alebo IVF? sorry, že sa vypytujem 😨
lebo ja som tiež MTHFR homo, Leiden hetero + nejaké PAI hetero + F12 hetero (ani nepamätám všetko ☹ )

a od potratu (už je tomu 1,5 roka) sa nám vôbec nedarí - mám problém s ovuláciou.
Hematologička spomínala, že ked sa "dlhšie" nebude dariť, tak budem pichať od ovulky, lenže ju mám veľmi "sporadickú" (foliky rastú a neprasknú, a moja gyndoška tomu dáva ešte čas a skúša "liečbu" dufastonom ) ☹ ☹

Ale na jeseń už chcem určite clostil a rozmýšľam či nevypýtam hned aj injekcie... nech sa to poistí 😉

lume
23. srp 2011

@ema263
@sarafortuna Ja mam okrem tych 2 mutacii este nejake dalsie 2, ale o tych sa hematologicka vyjadrila, ze ani ona nevie, co sposobuju a tiez som sa o tom nic nedocitala. Niekde su moje starsie prispevky, ake presne mam mutacie. Skusim to potom najst. Liecba u mna asi nic specialne, dokonca mi hematologicka ani nepredpisala zvysene davky listovky ani B-ciek. Brala som Prenatal (firma Jamieson) tam bolo 1 mg listovky a ostatne vitaminy dokonca vo vacsom mnozstve ako Femibion 800. A samozrejme picham Clexan, kedze mam toho Leidena. Na najblizsej hemato prehliadke chcem, aby mi pozreli aj hladinu folatov, lebo to mi sledovali pred otehotnenim, ale pocas tehotenstva nie. Ema neviem kolko mas rokov, ale kedze mne uz poriadne biju biologicke hodiny, my uz sme sa nespoliehali na prirodzene otehotnenie. Naozaj uz som nemala cas snazit sa 5 rokov a nakoniec aj tak skoncit v CAR. Takze my sme po roku snazenia hned naklusali do centra. Nenasli nam ziadne priciny neplodnosti.Obaja sme zdravi, aj ovulacia bola u mna pravidelna. 3x nam nevyslo IUI, Po prvom IVF som otehotnela a vo 8.tt potrat a tak zistovali zrazanlivost a prisli na tie mutacie. Po 2.IVF som zacala pichat heparin od embryotransferu a momentalne som uz v 19.tt. Tak si myslime, ze mi pomohli tie injekcie aj k otehotneniu, aj k udrzaniu babatka. Uz mam aj vysledky z amniocentezy a su dobre, tak sa vytesujeme a mozem sa poobzerat po dalsich tehu veciach.

lume
23. srp 2011

@sarafortuna
@ema263 Tu su este raz moje mutacie:
FaktorV/Leiden G1691A heterozygot
MTHFR C677T homozygot
Koagulačný faktor XIII Val34Leu heterozygot
G/A polymorfizmus -455 heterozygot

lucinocka
23. srp 2011

Baby , co ste po MA s mutaciou..v dalsom tehu ste zacali brat injekcie uz pocas snazenia, ci az ked ste zistili, ze ste tehu?

markytt774
23. srp 2011

@lucinocka já až po potvrzení těhu

micicka
23. srp 2011

@lucinocka ja som začala pichať až po potvrdení tehu

zuzanka2905
23. srp 2011

@vavenka Ahoj potrebujem radu vieš dnes som bola na endokrinologii na krv a sestrička ma vilakala že mám nejkú hustu krv a pod ale písala som mojej hematologičke či by nebolo lepšie pichať každy den no ona vravý že mám pit hlavne vela vody a stačí každý druhý den ked si bola ty na začiatkoch tiež si pri odberoch mala hustú krv aj napriek tomu že si pichala každý druhý den možno len stresujem zajtra pichám len 5injekciu v poradí tak neviem mám už 2potraty za sebou a je normálne že sa bojím 😔

dida38
23. srp 2011

@lucinocka ahoj...po potvrdeni tehu....

bettynka222
23. srp 2011

@sarafortuna no ale ja som mala vsetky hormony v poriadku - teda jedine to fsh a lh som mala zvysene/znizene - ale to priamo suviselo s tou ovulaciou. jediny problem bol v tom, ze ja som mala ovu na 23-24 DC a ms prichadzala uz na 28, takze uz sa jednoducho embryo nestihlo uchytit. ale zas som mala asi aj malo progesteronu - ale to som si uz sama tak "vymyslela" pretoze som tyzden pred ms mavala spinenie a vraj to suvisi s tym progesteronom. tusim aj ty si to spominala...
pristupu tvojej gyn. ale fakt nerozumiem...aku to ma suvislost, ze ty si u nej kratko, ked mas tak dlho problem s ovulaciou? ved je to tak jednoduche - nasadit clostil. to dokedy chce cakat a nechat ta trapit sa????? 😖

bettynka222
23. srp 2011

@zuzanka2905 neboj sa, ja mam "hustu" krv vzdycky. vobec mi nechce tiect. ale to vraj s jej hustotou vobec nesuvisi, to sme skor nejake zlaknute 😉

bettynka222
23. srp 2011

@ema263 to mi je luto 😔 asi treba trochu pockat, kym sa z toho dostane. ale pozitivne je, ze sa to zlepsuje. praca a navrat spat do normalneho zivota mu urcite pomoze. len by sa nemal velmi dostavat do stresu. drzim palce, nech sa jeho organizmus co najskor spamata a mozete sa pustit do snazilkovania 😵

zuzanka2905
23. srp 2011

@bettynka222 no dúfam práve som sa dočítala že cibuľa znižuje zrážanie krvi cesnak petržlen ananás aj pivo takže sem tam si pivo dám samozrejme nealko 🙂 a budem jesť všetko čo treba a dúfam že sa mi do 3tice pošťastí a dočkám sa malého drobčeka

bettynka222
23. srp 2011

@zuzanka2905 no ale pozri si aj potraviny, ktore mozu jest tehotne - uz si to dobre nepamatam, ale tusim niektore zeleniny neboli vhodne. pi tekutiny a ak mozes, prechadzaj sa - ajked asi tento tyzden velmi nie, az ked sa trosku ochladi. a jedz vela ovocia 😉

bettynka222
23. srp 2011

@vavenka ahooooooooooooooooooj, no co tu strasis s druhym kolom, ved ty si ma topla ze este nie 😀
jaaaaaj, ked ja by som aj chcela, ale starsne sa bojiiiim. vies, ked mne nikto nechcel dat injekcie a ja som mala cely cas hrozne stresy. no a teda strasne som krvacala 😝 a nic mi nechutilo, vlmi sa bojim, ze ma zas zavru v nemocke a to by mi bolo velmi luto, ze by som nebola s malinkym ☹
a chapem, ze kazde tehu moze byt ine, ale ja som bola tehotna trikrat a zakazdym to bolo rovnake 😕
no ale ty sa pochval, ako sa citis? pojdes sekciou urcite, ze? ach ja by som isla rodit znova - kludne aj kazdy rok, ale kto by sa postaral o vsetky tie deti? 😀

bettynka222
23. srp 2011

@lia liusiiiik jeeej ty si zase tehulka? 😵 tesim saaaaaa 😵 a gratulujem 😵 to ste planovali, ci sa zadarilo? napis mi ip-cko ako sa mas, oki?

zuzanka2905
23. srp 2011

@bettynka222 no hej budem snažím sa jesť veľa ovocia aj zeleniny snád to pomôže

zulok
23. srp 2011

@vavenka dakujem, mame sa dobre, drobci divosia uz aj spolu, tak je to zlate, sem tam mi ide sibnut, ale tesim sa, ze su zdravucki.. Matulko ide uz do skolky od septembra, tak mam aj trochu strach z toho 🙄

zuzago
23. srp 2011

Ahoj holky, snad nevadí, že jsem k vám zavítala. Po dvou ztrátách, obzvlášť jedné velmi bolestné, mi ověřují heterozygotní MTHFR a1298c. Teprve se začínám orientovat, co to vlasně je. Zjistila jsem zatím, že exisují dva tábory lékařů - jedni se podle nějakého nového výzkumu domnívají, že ty trombofilní stavy nejsou nijak ohrožující v těhotentví, jiní hned nasazují fraxiparin. Jaké máte vy zkušenosti s lékaři? Považovali tyto stavy za možnou příčinu vašich ztrát?

ema263
23. srp 2011

@lume no fuuuu, tak ty mas toho bohuzial pozehnane... 😔 Ja mam, teda aspon viem iba o tejto: MTHFR (A1298C) homozygot bez hyperhomoc a menej zeleza trosku, inac v poho. Mam 26 rokov , tak hodiny este netikaju, dufam 😉 , no tuzba je obrovska... Neviem, no asi este budeme skusat a skusat.

ema263
23. srp 2011

@lume ešte som zabudla, že blahoželam k babatku a verim, ze coskoro ho stiskas v naruci 😵 😵 😵

ema263
23. srp 2011

@sarafortuna @bettynka222 dakujeme, my sa uz snazime a snazime a snazime 😉 😉 😉
A este otazocka.. Od kyretu mavam spinenie 3-4 dni pred ms. Snaha bola upravt to duphastonom, no krvacala som skor nez som ho dobrala, cize nezaberal. HP v norme, gynekologicka vravi, ze jednoducho sa cosi pri zakroku narusilo a zrejme uz spinenie bude trvale u mna. Myslite si, ze je to ok??? Uz som zmenila gynekologa, ktory to predtym nevedel dat do poriadku a teraz aj ona. Jedine hormonami zvysenou davkou ze by sa to mozno upravilo, no tvrdi ze to nie je nevyhnutne. Postupne od kremovej farby az po cokoladovu spinim 3-4 dni a potom sa rozkrvacam, pravidelne kazdy mesiac, ine problemy s cyklom nemam... Ja sa ani k testu nedostanem, lebo vzdy tak 23 DC cca uz viem, ze to nevyslo ani tento mesiac... ☹

sarafortuna
23. srp 2011

@bettynka222 , bety, no to potom sedí , mala si krátku LF a teda málo progesterónu...
JA keď mám (ak mám 😠 ) ovulku, tak mám LF pekne dlhú a bez jedinkého špinenia ... proste moje telo je "blbec na en-tú"...
A tá dr. má veru poslednú šancu, presvedčiť ma o tom, že mi chce pomôcť pri najbližšej návšteve - ostala som pri nej len preto, že verím, že ked budem tehu tak trombofíliu nebude brať na ľahkú váhu (nie jak predošlý idiot 😠 😠 )
Proste treba mať aj šťastie na doktorov a na všetko okolo toho zázraku menom dieťa 😉 .

@lume , aha... jasné.. čas nepustí, dobre ste spravili,, že ste išli do CAR... ja im dávam ešte čas.. ja mám 30rokov a naivne ale pevne a plná optimizmu verím že v roku 2012 porodím 😉 (klop-klop)

@zuzago , ja mám Leidena a MTHFR a injekcie som mala prislúbene od 20tt, ale skončilo to MA v 9tt. ČO bol dôvod potratu to samozrejme s istotou nevie nikto, no TERAZ už hematologička spomínala injekcie HNEĎ po zistení tehu, a ked sa dlhšie nebude dariť tak už od ovulku...
čiže tu vidno ten prístup: "skúsme a uvidíme" = medicína 21.storočia 😀 😀 - je to hop-alebo-trop, proste športka...., ale ja nevidím dôvod, prečo to NEPOISTIŤ ak injekcie žene ani bábu neublížia tak radšej spraviť niečo navyše...
Ale ako si napísala... sami lekári v tom nemajú jasno... asi ukážu až štatistiky a tým uveria
😒

margarita
23. srp 2011

@zuzago
mas pravdu, su presne tie dva tabory. ja som napr. svoje zatial jedine narodene dietatko donosila "len" s Anopyrinom az od 8tt 😲 ,bez injekcii, a to som MTHFR homozygot, teda akoze vraj vacsie riziko nez hetero (teoreticky) 😉
a pri poslednom tehu som mala Fraxik od 5tt a napriek tomu to skoncilo MA v 9tt.
tak si z toho vyber, co chces 😔

a teraz sa snazime uz zopar mesiacov a nedari sa, mozno sa aj mne dokaslala ovulka, mam taky dojem, lebo aj sa zda ze bola, vsetko vyzera nadejne ale menzes potvora zase dorazi....

@bettynka222
@zulok
caute stare paky 🙂

dusika11
23. srp 2011

prepacte ze vam tu pisem.....tato tema mi je blizka ja som dvojky vynosila ako trombofilicka na injekciach a v pohode...a tehulky dajte si pozor na umele sladidlo ascorutin...sposobuje potrat je v kazdej zuvacjke a light cola atd.. dalej latka strasne dlha dako dexyhydro...neviem co... v samoopalovacich pripravkoch je veelmi skodliva sposobuje potrat a narodenie babetka bez ruciciek je to hruza co je v kozmetike a potravinach ...to len moje poznatky..