Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

zaneta123
9. kvě 2011

@duplinka , ja som a bola som na tom podobne, tiež mám vrodenú zvýšenú zrážanlivosť krvi, s fraxiparinom sa "kamaratim " už tri roky. Zistilo sa to pri prvom tehotenstve a automaticky som si ho pichala aj počas celého druhého tehotenstva. teraz som mesiac po pôrode a budem si ho musieť pichať až po celé obdobie laktácie. Pichala som si ho do brucha a ke´d som ho už mala veľké tak do stehna a aj do ramena, ale tam som potrebovala niekoho, kto mi urobil kožnú riasu. Čo sa týka pôrodu, rodila som prvého aj druhého syna sekciou, keďže išlo o plánovanú sekciu, tak nebol problém so spinálnou analgézou a fraxiparinom, nakoľko sa dalo naplánovať podanie fraxiparinu tak, aby to nebolo dve hodiny pred zákrokom a dve hodiny po ňom. Čo sa týka hojenia jazvy a jej elasticity tak to je asi individuálne, ale aj ja mám kilá navyše a to dosť (rodila som a mala som nad metrák), ale aj pri prvom a tak aj pri druhom som nemala žiaden proiblém a to som rodila riadne v termíne, pri oboch ukončený 39. týždeň. Ato som mala rozdiel medzi cisárskymi skoro presne dva roky. u teba je to dlhšie, každopádne asi budú lekári zisťovať stav jazvy a rozhodnú sa podľa toho. V mojom prípade však o vaginálnom pôrode ani neuvažovali ☹(

martina786
9. kvě 2011

@chomik ahoj, ja si tiež pichám fraxiparin od začiatku tehotnestva a teraz som v 34 týždni a pichám si ho do stehna, lepšie povedané asi 5 cm od kolena a na bok, tak ešte nie je sval a je tam dobre elastická koža, na ktorú sa dá urobiť dobrý záhyb a takto pokračujem až skoro do polovice stehna

fiallinka
9. kvě 2011

@duplinka neboj, ani císařský řez není při trombofilii nějak o moc víc rizikový (o trošinku asi jo, ale spíš ten akutní), ty budeš mít případně plánovaný o kus před termínem, injekce si píchneš v dostatečném intervalu před tím a vše bude v pořádku - mělo nás to tu víc a ok...

tonytony
9. kvě 2011

Ahoj bojovnice, hlásím, že nakonec posun OPU o den dál, takže ve čtvrtek 12., aby prý dorostly i ty menší folikuly- 😝 -v bříšku něco snad na sběr bude dle dnešního UZ, tak snad... Venku je tak hezky, že bych o to víc chtěla, aby to konečně dopadlo... Ale jsem realista a vím, že naděje nejsou veliké☹ Pokud bude co k zavedení, tak budu běhat pro rady, jak si píchat správně Clexane- už ho mám doma naychsstaný...🙂

velvet26
9. kvě 2011

@pancuska
@zulok dakujem baby, uz sa jej nevieme dockat..nech uz je vonku na svete... 😉

velvet26
9. kvě 2011

@tonytony drzim ti veeeelmi palceky, nech sa vam zadari tentokrat vytuzene miminko.. 😉

nektarine
9. kvě 2011

@tonytony držím pěsti 😉

duplinka
9. kvě 2011

@cukor ďakujem. Aspoň som sa dozvedela niečo nové 🙂 Áno, rada by som opäť išla do Šace. Myslím si, že to bude lepšie ako v Tv. Tie injekcie máš pekne zrátané 🙂 A ako pozerám, máš čerstvé informácie 😅 Rodila si v Šaci? Ja len, že som čítala, že práve po sekcii je vyššie riziko trombu. Ale samozrejme, že to nie je pravidlo.

duplinka
9. kvě 2011

@zaneta123 Si veľmi zlatá, že si mi napísala svoju skúsenosť, dosť si ma tim aj ukľudnila a poradila 🙂 Ja sa tiež blížim k 100. Zatiaľ som pribrala kilo, takže teraz mám 95. Myslím si, že by mi mohli urobiť cisársky. Ako pozerám, aj ty si čerstvá mamina 🙂 Teda, už druhý krát. Už keby som to aj ja mala za sebou. Veľmi ti ďakujem, že si mi napísala. Naozaj ma to ukľudnilo. Máš viac takýchto super zážitkov? 😀 😀 😀

duplinka
9. kvě 2011

@fiallinka takže myslíš, že pôrod bude plánovaný? A ja že si užijem kontrakcie ako pri malej 😀 😀 😀 Nakoniec som mala akútnu sekciu. Len sabojím, aby stehy vydržali. Kamarátke museli malého vybraťuž v 8. mesiaci, kôly stehom. Ja som tiež silná. A taktiež sa smejem, že porodím na štátniciach v Prahe. Mám ich v 8. meiaci v septembri. 😅

pancuska
9. kvě 2011

@tonytony pridavam sa a tak isto drzim palce nech to vyjde!!!! 🙂 viera vytazi!!! 🙂

tonytony
9. kvě 2011

@pancuska
@nektarine
@velvet26 Holky, moc moc děkuju🙂 Moc ráda bych se k Vám už taky přidala a užívala bych si i ty injekce! Fakt! Každá by mě přibližovala o den blíž kmiminku🙂

chomik
9. kvě 2011

@martina786 Vďaka za tip, určite vyskúšam...dnes som si na bruchu urobila nepeknú modrinu 😒

nektarine
9. kvě 2011

@duplinka 🙂 já budu taky státnicovat. V 35tt. A injekce píchám pořád jen do břicha už jich mám za sebou přez 180. A porod budu mít více - méně taky plánovanej, termín mám 20.7., ale moje gyn. říkala, že pokud do poloviny července neporodím sama, tak nastoupím na vyvolání. Hlídají to u všech s trombofilií. Myslím, ž eje zbytečné, aby jsi se už teď trápila kvůli porodu, přecejenom, ještě máš času dost. A nakonec je to fuk, hlaně, aby jste byli oba v pořádku...

zulok
9. kvě 2011

@erika12345 velka gratulaaciaaaaaa, nech ste stale stastnucki a zdravucki 😀 juuuuuch

@cukor Petka je tak nadhernaaa..tie deti by som taaak ununkala, az by som sa bala, ze ich spucim.. 😅 nadherna je a krasne rastie

cukor
10. kvě 2011

@zulok ....vsak tie detičky su na spapanie...ja tu svoju tiez stále mojkám,pusinkujem....urcite si myslí svoje ale neviem sa jej nabažit 😉

pancuska
10. kvě 2011

@tonytony neboj sa aj ja som na tom podobne ako ty!!! caka ma druhy pokus o tehu tak budem za chvilku bojovat s tebou a pichat tiez!!! 🙂

fiallinka
10. kvě 2011

@duplinka u mně byl plánovaný (taky to byl už 2. císař), ale měla jsem těch důvodů víc, tak mne nechtěli nechat přenášet vůbec. Dost záleží i na doktori i na tvém přání - pokud budeš chtít císaře, tak ti ho pravděpodobně bez problémů udělají, předchozí císař je k tomu indikací, a v tom případě to určitě bude plánované trochu před termínem... no a kdybys trvala na přirozeném porodu, tak se asi bude čekat, kdy se to rozběhne a pokud se to nerozjede do termínu, tak tě stejně možná říznou... při vyvolávání po předchozím císaři je právě riziko, že by stehy mohly rupnout, takže pokud už se vyvolává, tak velmi pomalu...

ale jinak obecně komplikace s rupnutím jizvy jsou prý vážně minimální 🙂

dusika11
10. kvě 2011

trocha vas obcas citam ja som pichala cele tehu do stehna lebo som cakal dvojky a brucho bolo velkeeeeeee nedalo sa nariasit na vpich...teraz si nepicham ale citim sa slaba asi by som mala ist na kontrolu......

zaneta123
10. kvě 2011

@duplinka No problém s krvou je len ten jeden🙂), riešili sme ešte všeličo, ale našťastie sme všetci v poriadku.

chomik
10. kvě 2011

Ahojte, tak dnes mi lekár potvrdil, že si fraxiparín budem pichať celé tehu a ešte aj v 6nedelí...neviete, prečo sa to pichá aj v 6nedelí? Menili vám počas tehu dávku fraxiparinu? Ja si pichám 0,3 a hematológ nič nespomínal, že by sa dávka mala zvyšovať...aké sú vaše skúsenosti? Kázal mi totiž prísť až po skončení tehu, takže fraxiparine mi bude predpisovať môj gynekológ...

chomik
10. kvě 2011

@dusika11 Ja som si dnes prvý krát pichla do stehna ale bolí to ako po očkovaní - aj niekoľko hodín po vpichu, čo sa mi na bruchu nestávalo, mala som celkom problém si urobiť riasu, takže nakoniec som len chytila kus stehna medzi prsty a pichla to tam...skúsila by som aj rameno, len mi nemá kto urobiť riasu☹

cukor
11. kvě 2011

@chomik ....no je to čudné,ze ta počas celého tehotenstva nebude sledovat hematolog.s pribudajúcimi tyzdnami tehotenstva sa väčšinou parametre krvi zhorsujú...ja som od 23.tt prešla na vyssiu davku.ten prístup lekárov sa mi zdá dost lahostajný.ja by som veru trvala na mesačnej kontrole u hematologa.no a pichat sa musí aj v šestonedelí....hormonálne zmeny sú v tomto období najväčšie tak preto.

chomik
11. kvě 2011

@cukor s lekárom som rozprávala len telefonicky a veľa vecí ma napadlo až neskôr☹ v priebehu týždňa by mi mali prísť výsledky aj poštou, možno odtiaľ sa dozviem niečo viac, ale určite mu budem volať...možno si myslí, že budem chodiť k niekomu v okrese...ale výslovne som sa ho spýtala, či netreba chodiť k nemu do ambulancie a povedal, že mám prísť až 3-4 mesiace po pôrode...

chomik
11. kvě 2011

@zaneta123 Ahoj, môžem sa spýtať, ako Ti zistili problém so zrážanlivosťou? Ja som prvý krát teho a začali ma vyšetrovať kvôli sestre - jej to zistili najskôr a ja som medzitým zostala tehu, tak mi hneď nasadili fraxiparine, pretože bola veľká pravdepodobnosť, že mám rovnakú mutáciu (čo sa aj potvrdilo), aj keď pred tým som žiadne problémy nemala...zvyšovali Ti dávku počas tehu?

zaneta123
11. kvě 2011

@chomik Mne to zistili počas prvého tehotenstva, keď mi kontrolovali fibrinogén, bol zvýšený (čo je v tehotenstve vraj normálne, len to má byť sledované hematológom),. na hematológii mi robili aj D diméry (rozpadové látky) a tie boli niekoľkokrát nad normu. d diméry vznikajú pri rozpade krvných zrazenín, ktoré môžu spôsobiť neplechu. Najskôr ma len pozorovali - chodila som na krv,v polovici prvého tehotenstva nasadený preventívne 0,3 fraxiparinu, Po tehotenstve a skončení laktácie som prešla na anopyrin. Pri druhom tehotenstve sme hneď prešli na fraxiparin a to 0,6 (kvôli mojej hmotnosti). A na 0,6 som i teraz a znova až po celé obdobie laktácie. ☹

pancuska
11. kvě 2011

@cukor ani som nevedela ako lahko pridem k tym kvapkam gynex.....moj sused sa takymito vacemi zaobera a tak som k nemu zbehla ci mi nepozrie ruku lebo mi trnula ,v nemocnici mi sestricka trafila nerv a tak som mu vsetko spomenula a na druhy den mal pre mna aj kvapky aj namiesane 2saciky cajikov!! a tak dneska som zacala!! ale VERIM!!! 😉

cukor
11. kvě 2011

@pancuska 😉 ...ver... 😉

nektarine
11. kvě 2011

@chomik to je zvláštní, určitě by jsi měla chodit na kontrolu, aby věděli, jak se ti hodnoty krve mění. Zvyšovat se může a taky nemusí, to ale právě záleží na kontrolních výsledcích během těhu. Určitě se na to zeptej, většinou se chodí po měsíci!

tonytony
11. kvě 2011

@pancuska Kdy se chystáš na 2.IVF? Už brzy? A u 1. jsi nepíchala? Já zítra razím na OPU, tak už nervíky pěkně pracují- nebojím se narkózy, ani bolesti, ale výsledku a hl. těch dní, co nás teď zase čekají, to je nápor na nervy jak prase☹