Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

katrenka111
20. srp 2010

@erika12345 ahoj a aku mas mutaciu??? ja mam tiež brat Anopirin,kys.listovu,železo....

erika12345
20. srp 2010

@katrenka mam mthfr c677t + syndrom lepivych dosticiek. A ty mas aku?

katrenka111
20. srp 2010

mthfr FII protrombin este s niečim,no nadmerne sa mi niekedy tvoria z nicoho nic na stehnach a nohach modriny....a to nikto nevie prečo.... ☹

erika12345
20. srp 2010

no mne sa netvoria modriny, ale mam na nohach plno "pavuciniek" ziliek.

katrenka111
20. srp 2010

@erika12345 no to aj ja take malinke drobne co???

erika12345
20. srp 2010

presne, hlavne na nohach. a zistujem, akoby som mala i vnutorne krcove zily. ☹ take male hrudky, nenapadne, objavili sa mi asi tymi tehotenstvami...

nektarine
20. srp 2010

Ahoj holky, dneska jsem byla na hematologii, už mají výsledky z posledních testů, takže Leidena mi potvrdili. Jak se pozná, jestli jsem heterozygot, nebo homozygot? Poznají to při tom rozboru krve? Vté zprávě z hematologického vyetření je napsáno: F V Leiden heterozygot x protektivní mutace haplotyp A1 v genu pro EPCR.

Ptala jsem se doktora ještě na to, jestli může na to těhotenství mít vliv i to, pokud by manžel měl taky trombofilii. A on mi řekl, že jo a že ho doporučuje taky nechat vyšeřit. Ale když jsem se na to ptala gynekoložky, tak mi řekla, že manžel na to vyšetření nemusí, že tam se jedná pouze o matku a plod. Nevíte o tom něco?

erika12345
20. srp 2010

@nektarine ja som to mala napisane v papieroch z genetiky i z hematologie. Ty si heterozygot, ked to tam mas napisane, nie?
Uz davnejsie som niekde citala, ze ak ma trombofiliu len 1 rodic, je to mensie riziko pre dieta ako ked maju obaja. V takom pripade je vacsia pravdepodobnost, ze to zdedi dieta . Ale vobec neviem o tom, ze by sa na tromb. stavy kvoli potratom vysetrovali i muzi. Oni asi len, keby mali ine zdrav. problemy. Si sa mohla spytat, ci by ho tam rovno nezobrali na vysetrenie, ked ten doktor povedal, ze to ma vplyv na plod.

nektarine
20. srp 2010

jo, já jsem se ptala, a na hema mi doktor řekl, že se má klidně stavit i bez žádanky, a že mu to vyšetření udělají. Ale gynekoložka mi řekla, že to na dítě v těhotenství nemá vliv, jestli má trombofilii i otec. Takže mi to připadá dost protichůdné.

Takže jsem to zdědila od jednoho z rodičů. A teď ještě přijít na to, od kterého, že. A samožřejmě má na vyšetření přijít i sestra.

erika12345
20. srp 2010

@nektarine neviem ako je ta tvoja diagnoza zavazna i mimo tehu, ale napr. u mna vysetrovali i maminu a brata, kedze je to dedicne a u maminy to zapricinilo mozg. prihodu... Tak by bolo mozno fajn, keby pre istotu zasli i rodicia na vysetrenie. Teda podla zavaznosti, co presne ta tvoja diagnoza sposobuje.
Ak su ochotni ho vysetrit, tak nevahaj, za to nic nedate. Aspon budete i u dietatka vediet, ked sa narodi, ci je nejake riziko, keby mal nejaky uraz a pod.....

nektarine
20. srp 2010

@erika12345 Mimo těhu to pro mě nic neznamená, jak mi řekl doktor. Vůbec nikdy jsem neměla ani sebemenší problém, který by se mohl týkat této diagnózy. A s největší pravděpodobností se to nikdy nezmění. Mamka se segrou tam půjdou určitě, to je jasné. Jenže manželovi se do toho moc nechce, ale jsem přesvědčená, že mu to nedá a nakonec tam půjde. A jestli ne, tak ho donutím 😅

nektarine
20. srp 2010

@erika12345 samozřejmě, pokud bych šla na operaci, nebo měla nějaký úraz, tak to hraje roli, ale jinak v běžném životě nic.

cell
20. srp 2010

nektarinko, na Tvoje těhotenství nemá to, jestli má partner trombofilii ano či ne žádný vliv. Tvoje mutace znamená, že máš větší sklon ke srážení krve než běžná populace a protože v těhotenství se organismus připravuje na to, aby při porodu nevykrvácel, je riziko trombózy (nejčastěji v dolních končetinách, ale také v placentě a právě tyto trombózy mohou způsobit případný potrat) ještě vyšší. Proto musí být všechny pacientky během těhotenství sledovány, odebírána krev a zjišťovány parametry krevního srážení a pokud jsou známky toho, že se více sráží, nasazuje se miniheparin.
Trombofilie partnera pak znamená vyšší riziko pro přenos na plod - u matky heterozygotky a zdravého partnera je 50% šance přenosu, pokud i partner má trombofilie, pak je toto procento samozřejmě vyšší

nektarine
20. srp 2010

@cell Děkuji moc za vysvětlení. Tak už to chápu. 🙂

cukor
20. srp 2010

@nektarine ...cell na uplnú pravdu.podla mna je zbytočné posielat partnera na hematologiu a vlastne aj rodičov.v prípade dietata by som mu nechala urobit hem. rozbor hlavne keby to bolo dievča.aby v buducnosti nemala také problémy ako ja.vlastne v beznom zivote ti nič nehrozí iba v prípade hormonálnych zmien.

cell
20. srp 2010

no tak u rodičů bych to jako smysl viděla, protože od někoho z nich tu mutaci zcela jistě má a je dobré to vědět vzhledem k případným úrazů, operacím ... přece se jenom ta prevence trochu liší, ačkoli u straších lidí se automaticky dává všem. U dětí stačí až po 2. roce života a vyšetřit má smysl obě pohlaví také pro případné úrazy a operace, protože naopak u dětí se prevence tromboembolické nemoci běžně nedává. U děvčat zvlášť je to pak potřeba vědět kvůli antikoncepci a budoucím těhotenstvím

pindruzka
20. srp 2010

souhlasim s cell, rozhodne vysetrit i rodice. my jsme na vysetreni nastoupili take vsichni a i u muzu je treba v pripadě imobilizace, operace apod profylaktické zajištění nutné, takže at syn či dcera, tak určitě vyšetřit. a rodice take, vzdyt pokud rodice maji nejake dalsi sourozence, tak by bylo dobre je vyšetřit také

erika12345
21. srp 2010

ja si tiez myslim, ze je dobre vysetrit vsetkych, teda vsetky druhy trombofilii nepoznam a neviem, ako je to u inych, ale ja som mala v papieroch doporucenie vysetrit vsetkych pokrvnych pribuznych... Keby to vtedy moja mamina vedela o rok skor, nemusela mat mozgovu pihodu, lebo by jej na trombofiliu prisli a dali jej lieky... Je strasne vela chorob, kt. s trombofiliou suvisia. A nikdy clovek nevie, ci sa mu nestane nejaky uraz, ci nebude potrebovat operaciu...Toto som ja nepodcenovala, ide o zdravie nasich najblizsich.

fiallinka
21. srp 2010

@nektarine je dobře, že to aspoň víš... jinak mně taky říkali, že u otce dítěte to nemá cenu zjišťovat...

@cell nevíš náhodou, jestli testy na srážlivost dělají preventivně v těhu všem a případně kdy? Díky 🙂

Mimochodem jsem zjistila, že jsem ty d-dimery měla už ve 14. týdnu asi 1200 a to mi říkal, že mám krev krásně naředěnou, takže jsem z toho jelen a předpokládám, že tam hrají roli i jiné hodnoty, které neznám, asi se ho příště zeptám 🙂, ať tu neplácám voloviny...

cell
21. srp 2010

fi. Testuje se toho více, z nichž D dimery a fibrinogen jsou nejdůležitější. A hlavně se to musí vztahovat k souvislostem, D dimery 1200 (jednotky??? jsou všude jiné), případné zajištění nízkomol. heparinem, takhle se vyjádřit nejde

fiallinka
21. srp 2010

@cell jj, já vím 🙂, fraxiparin už píchám od začátku těh., jen jsem teď dodatečně čuměla na papíry a vidím, že jsem měla ty hodnoty ze začátku vyšší než jsem myslela... ale to je jedno, stejně to musí rozhodnout on...

cell
21. srp 2010

@fiallinka při aplikaci fraxiparinu (i jiných miniheparinů) se sleduje hlavně, jestli dávka je pro Tebe účinná, je to aktivita antiXa, to je ta hlavní hodnota a jeli tato ok (norma 0,2-0,4), pak je všechno v nejlepším pořádku 🙂

fiallinka
21. srp 2010

@cell díky 🙂, jde vidět, že jsi z oboru 🙂

fiallinka
22. srp 2010

@cell navíc my tu sice pochytíme každá nějaké informace z netu nebo vzájemně od sebe, ale základní znalosti nám chybí 🙂

cell
22. srp 2010

fi: pokusím se Vám být k užitku aspoň tou radou 😉

fiallinka
22. srp 2010

@cell 😀 super 🙂

hedva
23. srp 2010

zdravím všechny kolegyně trombofilky,
už jsem tu dlouho nebyla, protože je to pro mne stále ožehavé téma 😔 . Mám ale dobrou zprávu a doufám, že i dobrá zůstane 🙂 : Kvůli předchozím třem potratům do 8. týdne jsem kvůli leidenské mutaci uvažovala i o umělém oplodnění. No nakonec nebylo potřeba, povedlo se nám otěhotnět hned první měsíc, co nám doktoři dali zelenou. Hned od toho dne, kdy mi vyšel pozitivní těhotenský test, jsem si začala píchat Clexan. Po potvrzení mi doktoři přidali ještě Prednison a Duphaston - prý nejúčinnější kombinace. Kvůli špinění mi pak v 7. týdnu gynekolog předepsal ještě Ascorutin. Nejspíš to opravdu pomáhá, protože jsme s prckem přečkali kontrolní sono v 9. týdnu a prý narostl, tak jak má.
Mimo leidena a HTMFR mi ještě zjistili, že mám jen půlku štítné žlázy, tak beru navíc Jodid a Eutyrhox a připadám si jako legální feťák. No, jestli to znamená, že přečkáme celé těhotenství a narodí se nám zdravý prcek, tak jsem víc než ochotná to zvládnout.
Teď jsem trochu nastydla a zase mám důvod se bát... Jako by jich nebylo dost i tak.
Čeká mě další kontrola koncem srpna a doufám, že pro mě bude mít zase doktor dobrou zprávu a konečně budu regulérní těhulka s průkazkou.
Držte mi pěstičky, pokud si vzpomenete. Já vám všem samozřejmě držím taky 😉 🙂

erika12345
23. srp 2010

@hedva Blahozelam!!! Verim, ze mas strach, ale uvidis, ze tentoraz to dobre dopadne, moc ti to prajem. 😉

gejbule1
23. srp 2010

Ahoj holky,jsem po čtvrtém potratu s diagnozou zdvojená homozygotní mutace MTHFR.
Teď v posledním těhotenství jsem už brala Prednison a Anopyrin ale stejně to zase dopadlo revizí ☹.Ale nevzdávám to.čekám na druhou porevizní MS a pak se začneme zase snažit 🙂.

cukor
24. srp 2010

@hedva ......super správička.....viem,ze maš strach,ja ho mam ešte stále.
@gejbule1 ...tak aj tebe vela štastíčka do toho snaženia,skus sa spýtat či to neskúsite hned s injekciami 🙂