Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

akwee
15. lis 2011

@zuzago @fiallinka @cukor @lubica69 dakujem baby... urcite v tomto smere nieco poriesim. Kedze sme s manzelom v zahranici a poistenie mame na SK, je to trochu komplikovane. Strata stale boli, ale snazim sa dat dokopy a mysliet na buducnost. Napriklad som predvcerom poupratovala cely byt, navarila, oprala... super zaciatok, nie? 🙂 Dnes som bola tu (v Nemecku) na kontrole. Gynda bola velmi mila a vravela, ze som fyzicky v poriadku a o tri mesiace sa mozeme snazit. Vraj sa hlavne nemam bat. Na SK cestujeme az v polovici Decembra, ale objednala som sa na komplexnu preventivnu prehliadku, kde na svojho gyndu vybalim, aby ma poslal na hematologiu. Mozno to predsa len bol "bad luck", ale ako zuzago spominala, netreba nic nechat na nahodu. Nechapem, preco sa nieco taketo neriesi hned po prvom neuspechu? Ako mozu nechat maminu trpiet tri krat a az potom ju poslat na potrebne vysetrenia? Ja viem, ze je to nakladne pre zdravotnictvo, ale urcite su ovela nakladnejsie vsetky tie potrebne hospitalizacie a starostlivost ci uz pri samovolnom potrate, alebo nasledne porod mrtveho dietatka... ach. A pre nas je aj tak najlepsi ten lekar, ktory urobi to, co chceme pre seba my same, nie? 😉 Ved kto iny sa o nas postara, ak nie my. Ale inak som rada, lebo mi tu lekarka tiez povedala, ze ak nepochodim na SK, tak ma na to vysetrenie posle tu. Stale nemame vysledky pitvy, ale clovek nikdy nevie. Inak teraz mi uz asi sibe, ale ste az take dobre psychologicky, ze by som sa normalne potesila, keby mi nasli nejaku trombofilnu mutaciu 😉 To by potom znamenalo, ze injekcie pich-pich (ako hovori moja mala dcerka) a babatku je v brusku naozaj dobre a nic mu tam nehrozi. Este raz dakujem a zelam pekny dnik .

cukor
15. lis 2011

...
@akwee sme tu hlavne preto aby sme si navzájom pomohli.myslím,ze to je zmyslom tohto modrého koníka.a keby nie internet a tento portál množstvo vecí by som ani nevedela.proste lekári tiež nemajú čas vysvetlovat každej pacientke vsetko podrobne.tu si pomožeme a keby som čo len tušila niečo o trombofílii nemusela som zažiť 2x potrat.ale zase by som nemala teraz úžasnú dcérku.neboj,jedno dietatko uz máš čo je pre teba velká psychická výhoda.a dalsie bude.držím palce.

akwee
15. lis 2011

@cukor jej, az teraz som si vsimla v tvojom profile super fotky malej zabky. Je krasna 😉 Ta moja je o rok starsia. Planujete este dalsieho drobca?

cukor
15. lis 2011

@akwee ...neplanujeme.už toto je zázrak,že máme peťku. neviem spontánne otehotnieť a už nechcem absolvovať umelé oplodnenie.bolo toho vela a už nemám na to síl a ani vek.keby som bola trošku mladšia možno ale teraz už nie......už mám 40 rokov.

fiallinka
15. lis 2011

@akwee ono se to většinou neřeší po ranným potratech, tam to asi jde ještě pochopit, ale u pozdějších událostí už to většinou, naštěstí řeší, ale hrozně taky záleží na tom, jak moc o tom víš ty a jak moc si to ohlídáš...

úplně tě chápu, mít tu mutaci znamená, že víš proti komu a jak bojovat 🙂

akwee
16. lis 2011

@cukor tak to chapem... urcite ste si toho vela prezili uz len s pociatocnou procedurou. Sama nemam skusenosti s umelym oplodnenim, ale moja svagrina to riesila dlhe roky a nepodarilo sa :( Zial, v tomto smere nie je nic zarucene ani na nasej strane. Moj manzel tvrdi, ze ja mam mozno este cas, ale on nie a chce sa v buducnosti dozit aspon dospelosti svojich deti. Je o 10 rokov odomna starsi. Ale teraz velmi tuzime po dalsom dietatku, tak uvidime, ci sa postasti...

akwee
16. lis 2011

@fiallinka ano, tiez ma to napadlo. Statisticky 50% vsetkych tehotenstiev skonci potratom. Ale drviva vacsina skonci v prvom trimestri a berie sa to ako nieco prirodzene, samovolne. Samozrejme, ak sa to stane iba raz, max. 2 krat. Zial, naivne som si myslela, ze som za vodou, ked mi skoncil prvy trimester. A vtedy ako sama hovoris, by sa to automaticky malo riesit v kazdom pripade.
Inak ja by som tie injekcie pichala aj tak, aby som v pripade, ze aj tak netrpim ziadnou trombofilnou mutaciou mohla bojovat sama so sebou 🙂

sarafortuna
16. lis 2011

ahojte dievčatá,
vy ste tu už skúsené "pichačky" 😀 😀 tak prosím poradte ako sa to má správne pichať.
Pichám si preventívne, zatiaľ mám za sebou 2 injekcie - jedna išla bezbolestne ale mám z nej modrinku asi v prieme 3 cm a druhá injekcia je bez modriny ale nejako som mala problém to vpichnúť - koža pružila a dosť to bolelo.. ... tak už sa bojím, že aký prípad ma čaká zajtra...
Dnes som si nedopichla celú - vytlačila som koniec nad umývadlom a už len akoby striekol vzduch.... čiže správne to mám pichnúť aj s tým vzduchom? 😅 😅
a ešte otázka, ja mám dosť veľké resp. také pevné sadlo na bruchu - nie je lepšie pichnúť skôr na kraj, tam kde je sadla menej ?

eviq
16. lis 2011

@sarafortuna ahoj, ano, ipchas to aj s tym vzdochom, to nie je na skodu, len tak si zabezpecis, ze si pichnes celu davku, takze nic nevytlacaj. Moja skusenost bola taka, ze ked mi to islo lahko tak nebola modrinka aked to neslo dnu a som to tam nasilu narvala, tak sa urobila modrina. Tak potom som to robila tak, ze ak to neslo, skusila som ine miesto. Pichala som si to cca 7 cm od pupka bud v jeho rovine alebo trosku smerom dole. Ohladom sadla neviem...mne sa zdalo, ze do sadla to menej bolelo aj ked teda ho az take nemam... 😀
A preco si pichas preventivne? Mne to dali az po potvrdeni tehu....

sarafortuna
16. lis 2011

@eviq , ahoj, ďakujem...
keďže sa nedarí otehotnieť, tak to skúšame s injekciami... 😅 😅 😅

drakvak
16. lis 2011

@sarafortuna Ahoj, len tak som klikla na túto tému, lebo ma zaujala... Ja mám za sebou tehotenstvo, počas ktorého som si pichala Clexane, celý čas len do brucha, to sadlo ako píšeš je práve na začiatku výhoda, menej to bolí, ja som si robila srandu, že konečne je ten môj tuk na bruchu na niečo dobrý 😉 viem, že baby si to vo vyššom štádiu tehotenstva pichajú radšej do stehna alebo im niekto pichá do ramena, ale na tých miestach mám svaly, tuku málo, takže som vydržala až do konca do brucha, lekárka ma ubezpečila, že bábätku to nijako nemôže ublížiť, Ja som vždy pichla všetko aj s tým vzduchom na konci, no a modriny, tých bolo dosť a všelijakých farieb podľa štádia hojenia, to je podľa toho aké miesto trafíš. Mňa sestrička učila pichnúť rýchlo, normálne to tam prudko vraziť do záhybu kože (a sadla 🙂 )lebo pomaly to viac bolí a niekedy neprerazíš kožu na prvý vpich. Bola som 3-krát pichnúť si to pod dohľadom sestričky, potom som už sama doma pichala, prvé dni boli ťažké, dlhšie som predýchavala, kým som to pichla, ale zvykla som si, no príjemné to nebolo, ale čo človek neurobí pre bábo. To moje má už takmer 14 mesiacov a od ukončenia šestonedelia už nepichám, len Anopyrin beriem. Ja mám diagnózu antifosfolipidový syndróm, nikdy som nepotratila ani nemala problém otehotnieť, prvé tehotenstvo v pohode, na začiatku druhého mi to hematologička náhodou zistila, tak to už nemohla nechať bez liečby, ale predpokladám, že som ten syndróm mala aj v prvom tehu, len sa to nijako neprejavilo. Akurát ma nenechali prenášať dlhšie ako týždeň, presne týždeň po termíne mi vyvolávali pôrod. Tak držím palce, nech sa darí na ceste k vytúženému bábätku, ja som si to svoje pichanie na začiatku odrevala, bála som sa o malého, riadne ma to zaskočilo, ale potom som tuto na koníku našla veľa podobných "prípadov" a hneď mi bolo lepšie. Super, že máte túto tému a môžete si vymieňať skúsenosti. Držte sa všetky!

eviq
16. lis 2011

@sarafortuna juj, tak nech ti pomozu...mne sa sice dari, ale potracam, tak preto tie injekcie ale az v tehu...mas Fraxiparin alebo Clexane alebo Fragmin? 🙂

sarafortuna
16. lis 2011

@drakvak , ďakujem... tiež zmätkujem s tou ihlou raz už je pri bruchu a odtiahnem a zase a zase a nadýchnem sa a pichnem... a ďakujem za radu, že NIE POMALY... preto mi to pruží 😀 😀
uf, takže zajtra silnejšie pichnem...
tie modrinky som myslela, že to sa iba občas podarí... ale asi menej bude tých pokusov, že kedy to bude bez modriny a bolesti 😒

@eviq , fraxiparin 0,3 mi dala - do pol cyklu každý druhý deň a od polovice-po ovu každý deň ... som zvedavá, musím veriť, že to nebude zbytočné.
držím palce.

ahojte

lucianak
18. lis 2011

@zuzago Ahoj, aj ja mám deficit proteínu S,aj nejaké mutácie a trombošku. Beriem teraz prednison, anopyrin 6 týždňov a potom mám prejsť na polovičnú dávku prednisonu a pichať fraxik. Len neviem, či hneď po 6 týždňoch alebo až keď otehotniem. Nevieš poradiť?

lucianak
18. lis 2011

@eviq Ahoj Eviiii, tak som nejako našla túto tému a pozerám, že ty tu vo veľkom píšeš 🙂 Ja práve neviem, kedy mám začať pichať ten fraxik. Či ešte počas toho ako beriem lieky alebo až ke´d otehotniem. Lebo v papieroch mám napísané, že následne znížiť dávku prednisonu na polovicu a fraxiparín 0,3.

zuzago
18. lis 2011

@lucianak Nevím, jestli ti dost poradím. Ale já budu píchat až v těhu.A možná taky ne hned - podle aktulních výsledků. Ale jak píšeš, ta toho máš víc, tak nevím, jestli to zároveň znamená i větší riziko.

atreyu
18. lis 2011

@lucianak neviem ti poradiť v tvojom konkrétnom prípade, ale ja som si fraxík pichala preventívne už 3 mesiace pred otehotnením...

eviq
18. lis 2011

@lucianak ahoj, ani nie az tak vo velkom, vlastne len teraz som prispela 🙂 neviem ti poradit, lebo vacsinou si to pichaju po potvrdeni tehu testom...ale uz som pocula aj zopar pripadov, ked si to pichali skor. Skus zavolat tvojej dr. co ti povie, asi to zalezi od diagnozy. Ale ked dobre viem, po 6 tyzdnoch mas otehotniet vsakze? (Tak koukej posluchnut dokinu a sup na to! 😀 ) Ale vazne...asi by som na tvojom mieste tam zavolala alebo sa zastavila opytat, ze ako...radsej...Ked zacnes pichat fraxik mas vysadit anopyrin? mas syndrom lepivych trombocytov?

sarafortuna
19. lis 2011

ahojte,
kočky zase mám otázky:
1. musím si tu "riasu" držať až do konca vpichnutia - zistila som, že to menej boli, keď si po vpichnutí a vstrekovaní pomaly tu riasu pustím - predpokladám, že to nevadí - (viem, že v nemocke mi sestrička pichla jednou rukou, žiadnu riasu nedržala)
2. ak nemám žiadnu modrinku na minulom mieste vpichnutia, môžem v pohode aj druhý deň k tomu vedľa, nie? nezareaguje to nijako... ? či?
3. čo robíte s prázdnymi injekciami - na letáku píše že odniesť do lekárne... robíte to tak? či do koša? to mi príde nedobré

pýtam sa jak malá, čo?
ale keď už vás tu mám - skúsené "pichačky" 😀

eviq
19. lis 2011

@sarafortuna Ahoj,🙂
1.mne povedali drzat riasu az do konca az potom pustit
2. Mozes.
3. Davala som do kosa.

sarafortuna
19. lis 2011

@eviq , ďakujem... idem v pondelok na kontrolu, tak sa spýtam sestričky, že či môžem riasu pomaly pustiť, uvoľniť keď ma to takto menej bolí... 😉
a tie injekcie do koša sa mi to FAKT nepáči... veď ich budem mať asi veeeeeľa... taký odpad nechcem vytvoriť... (ja totiž separujem ako ŠALENA) 😉

e.vik
19. lis 2011

@sarafortuna
1.Udělám řasu a po vpíchnutí vždy pouštím, tak mi to ukazovala i sestra, ale myslím, že je jedno, jak to uděláš. Zjistíš sama, co ti vyhovuje.
2. Střídám levou a pravou stranu, myslím, že se občas trefím i do stejného místa a v pohodě.
3. Do koše určitě ne, nejlepší je skladovat injekce do pet lahve a pak odnést do lékárny. Je to vlastně brané, jako infekční materiál.

gombicka
20. lis 2011

dievcata ktore ste sli na IVF, zacali ste s injekciami uz pred liecbou (hormonnmi) alebo az pocas?

poka
20. lis 2011

@gombicka az po ET

gombicka
20. lis 2011

@poka az po? a netreba uz predtym? ja som som niekde citala, ze 2 tyzdne pred IVF, no neviem, ci mysleli uz aj hormony, alebo az ET.

lubica69
20. lis 2011

Ahojte
Tak sa idem s vami podeliť o svoju skúsenosť Od začiatku tehu pichám Clexane 0,4 ale len prebentívne po 3ťom potrate Pichala som len do bruška no po poslednej brutálnej modrine,že vyskúšam rameno a stehno Rameno si doteraz necítim ako ma to bolí o modrine a hrčy ani nehovorím Asistoval mi mužík ktorý však nebýva denne doma No a aj pich do stehna dopadol podobne Takže môj záver je,že ostanem u bruška kým sa bude dať
A chcela som sa opýtať ešte jednu otázočku @drakvak ale aj ostatné žienky užívali ste popri injekciách aj anophyrin???

margarita
20. lis 2011

@lubica69
co ja viem, tak sa nekombinuje Anopyrin aj injekcie- staci len jedno z toho 😉
ja som napr. pri dcere mala len Anopyrin az do 36tt, posledny mesiac som presla na Fraxiparin, kvoli porodu.
Aj to mi este hematolog prizvukoval, ze ak ste si dnes dali uz ten Anopyrin, tak injekciu az zajtra! 😀

drakvak
20. lis 2011

@lubica69 Ahoj, áno, ja som mala aj Anopyrin, ale až od 2.trimestra a potom som ho vysadila cca 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu. Potom cez šestonedelie som ho znovu začala brať spolu s injekciami a po šestonedelí už len Anopyrin, beriem ho stále, tento liek pôsobí dlhodobejšie, čo sa týka riedenia krvi, heparín v injekciách len 24 hodín, aspoň tak mi to vysvetľovala hematologička, a inak vraj pôsobí na krvné doštičky, preto sa to kombinuje, len pred pôrodom treba Anopyrin vynechať, mohol by skomplikovať krvácanie po pôrode. Ale ako čítam, tak čo lekár to iný názor... @margarita má iné informácie od lekára ako ja. Asi záleží od konkrétnej diagnózy, ja mám antifosfolipidový syndróm, ktorý môže spôsobiť trombózu nielen v tehotenstve, nebrala som to len preventívne. A do brucha sa dá pichať až do konca tehotenstva, mám to odskúšané, netráp sa s ramenom či stehnom, ak to nejde, do brucha v pohode, len je ku koncu ťažšie chytiť záhyb kože pred pichnutím, ale dá sa to...

lucianak
21. lis 2011

@eviq No jasné, že budem musieť zavolať dokine, pre istotu. Lebo ja som akosi prestala počúvať ak mi povedala, že budem pik pik do pupča. Anopyrin vyzerá, že nebudem brať ďalej, lebo vo výsledkoch z hematky je napísané..... následne prechod na fraxiparin a prednison znížiť na 2,5mg. O anopyrine ani slovo. Ale pre istotu zavolám a nech ma uvedie do obrazu 🙂
A sľubujem, že sa budem držať tvojej rady, že šup na to. Už len 2 týždne a idemeeeeeeeeeeee sa snažiť o bábenko 😉 Možno by som otehotnela aj počas brania liekov, ale dokina povedala, že máme počkať, asi nech tá liečba zaberie a povedala, že takýchto žien, čo odrodili na fraxiparíne mala už hojoj.... a zdravé detičky z toho boli.... 🙂

lucianak
21. lis 2011

@atreyu No ja by som asi začala až ak zistím,m že som tehotná. No radšej zavolám doktorke, predsa bude vedieť lepšie ako ja, kedy s tým začať 🙂