Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

sarafortuna
17. únor 2012

@chirabell , ja som si na sebe všimla, že po ovulke sa mi robia svrbivé fľaky a pred ovu nie... takže telo je citlivejšie... možno to nesuvisí ani s frax. ani s dezinfek. len je telo precitlivenejšie... 😅 😅

chirabell
17. únor 2012

@sarafortuna nie nemala 🙂 zverejnila som to vcera na velkuuuuu ziadost jednej kamosky, ktora ma uhanala uz asi mesiac a ktora tiez caka babatko ale skor a stale nevedela ktory tt som a nechcelo sa jej pozerat do mojho profilu, kde sa to ukazuje iba priatelom...tak som to teda zverejnila...s malou dusickou 🙂 a dakujem, myslim, ze si tu musime vsetky drzat navzajom...viem ze kym sa babo nenarodi, tehu vyhrate nie je...ale myslim pozitivne a verim ze to bude teraz dobre 🙂

chirabell
17. únor 2012

@sarafortuna je to mozne, ze v case ked by som akoze mala mat nejaku zmenu cyklu tak telo tak zaraguje...vcera som si dala len lieh a nesvrbi, sice sa mi posledny tyzden zacali robit hrcky, ako som zmenila davku, dovtedy sa nerobili, ale tak to vraj nemam riesit...no ale ta noha svrbi stale od utorka a navyse sa mi tak aj modrina robi, tak som asi aj cievku daku trafila...neviem..jednoducho, do nohy som pichla par krat a vzdy zle...brusko pohoda...

sarafortuna
17. únor 2012

@chirabell , neboj, bude dobre. Najhoršie už máte (verím) za sebou 😉 😵 😵
Ozaj držím palce. 😉

ja uvažujem či nevysadím fraxík - sa mi pokazili cykly... 😒 som mala a možno ešte mám cystu, tak už si s takou nechuťou pichám... 😒

a picháš až od tehotenstva, či už skôr 😕

sarafortuna
17. únor 2012

@chirabell , uf, do nohy by som asi nezvládla... 😒

milada2
17. únor 2012

@lubica69 Ahoj, po porodu jsem měla původně píchat jen do konce šestinedělí, ale vzhledem k mým dalším zdr. problémům a vysokým d dimerům jsem píchala ještě tři měsíce po porodu. Kojila jsem pouze měsíc, fraxiparine kojení nijak nevadil.

chirabell
17. únor 2012

@sarafortuna picham presne od prveho dna 5tt...ja som si dost neskoro davala robit testy, takze vlastne ked som si po mesiaci isla na hematku po vysledky, tak som si len tak skusmo spravila 2 dni predtym test , ze keby sa pytala, aby som vedela na isto povedat ze nie som...lebo som to v tom mesiaci fakt necakala, riesila som ine zdrav problemy a skoro mi oci vypadli, to som bola 3 dni pred mrchou,, takze na jej odorucanie ak mi gyn potvrdi tehu mam zacat, co bolo o 2 dni teda den pred mrchou...ona mi aj povedala, ze v mojom pripade (picham preventivne, lebo gen mutacie nemam ale daco sa jej nepacilo vo vysledkoch a rodinna anamneza a MA a vek... a vraj stale je tam 30 percent co nevedia zistit tak mi nasadila) tak vraj v mojom pripade tie prve 2-3t zivota plodu nie su take rizikove ako potom neskor...

delideli
17. únor 2012

mate prosim niekto skusenosti s prevenciou v tehotenstve pri pozitivite protilatok proti annexinu V?

sarafortuna
17. únor 2012

@chirabell 😵 😵 , tak pekne sa vám to podarilo...
neboj, bude dobre.
Hoci určite AK sa nám podarí, tak budem nesvoja až do pôrodu - človek občas číta, čo všetko sa môže stať a čo sa občas aj stane.. 😔 No je to malá pravdepodobnosť a keďže o probléme dr. vedia, tak dajú na vás pozor..

no napr. moja hemoška pri prvom tehu tvrdila, že moje mutácie komplikuju tehu až od 12tt - keď už ide placentárny obeh, a gyndoška zase že už prvé dni sú rizikove, lebo sú tam mikrovlásočnice, ktoré vyživujú embryjko a že už TAM sa to zvykne upchať a odumierať.. Tak si akože mám vybrať? 😅

ja sa trochu bojím, lebo hemoška vravela, že mi injekcie môže dať na 6 mesiacov.. tak ak nebudem v apríli, tak asi vysadíme, ale budem si určite pýtať - aby som ich v prípade // mala doma - pre pokoj duše 😉 .

Tak sa majte a nech drobček pekne rastie. pa

lubica69
17. únor 2012

@milada2 ďakujem krásne za odpoveď Potešila si ma,že pichanie nijak negatívne neovplyvňuje dojčenie

chirabell
17. únor 2012

@sarafortuna no ja som pichala do brucha len, aj sestricka u gyn mi tak povedala aj v pribalovom letaku tak je uvedene, ale na KO na hematke mi primarka povedala, ze oni v nemocke do brucha nepichaju ani to neodporucaju svojim pacientkam lebo vraj primar gynekologie (ja mam v susednom mestecku nie u nas) to nerad vidi, lebo ak je nejaky gyn problem, tak potom sa tazko vraj vylucuje ci za to moze injekcia ci nie...nepovedala mi co konkretne, ona si mysli, ze nehrozi nic, ale ze maju taku dohodu s primarom gynekologie ze pichaju noha alebo rameno...tak som to skusila...no ale skusila som to asi 4x a vzdy problem...nemam si to tam kde pichnut, bud neviem spravit koznu riasu, alebo trafim zilku ci sval alebo reakcia, ci kombinacia...moj gyn sa vyjadril, ze mozem kludne do brucha, tak uz len tam...

chirabell
17. únor 2012

@sarafortuna Dakujem pekne za povzbudenie, clovek si preskace vselicim za vytuzenym dietatkom a potom je ten strach prirodzeny, ale verim, ze nie ze AK ale isto sa vam podari...len obcas to trva dlhsie ako by sme si zelali a ta cesta za stastim nie je jednoducha...mam zname, co mali niekolko potratov za sebou alebo sa im podarilo tehu po 9r na sklonku plodneho obdobia zeny atd...ale nakoniec sa vytuzeneho dietatka dockali...a v poslednej dobe mam pocit, ze vacsine sa zadarilo prave vtedy, ked to naozaj pustili z hlavy, lebo riesili ine, ci to uplne vzdali...je to zvlastne ako ta nasa hlava vsetko ovplyvnuje aj nepriamo...tak drzim vam palceky, aby sa zadarilo cim skor a uspesne 🙂

macinno
17. únor 2012

Ahoj ženy, tak se přidávám do diskuze 🙂 mám taky trombofilní riziko, prý ne tak závažné, ale těhotenství je rizikové. Již dvakrát jsem přišla o možnost být mámou v prvním týdnech těhotenství, pak mi zjistili na genetice jistou mutaci a na hematologii to upřesnili. V lednu 2011 jsem přišla na to, že jsem potřetí těhotná a zmobilizovala dané zdravotní instituce 😎 V podstatě ihned po potrvzení těhotenství si hraju na malého "narkomana" a píchám si každý den ve stejnou hodinu injekci Fraxiparine asi tu nejnižší dávku 0,4ml. Prozatím píchám stehna, břicho a paže mi ošťastňuje muž. Některé vpichy jsou ideální, jiné horší s kapkou krve a pak pěknou modřinou a tvrdou boulí...injekce mě čekají po celou dobu těhotenství a pak ještě nevím asi taky šestinedělí než se s krví dostanu do normálu...snad tentokrát vše vyjde a nás bude čekat nová životní etapa 😕

magg
17. únor 2012

Ahojte, som tu po straaasne dlhej dobe. Zapajam sa do diskusie pretoze po prvom porode, ked mala dcerka 14 mesiacov som skolabovala a zistili mi komplikovanu vrodenu trombofiliu. Asi po dvojrocnej liecbe
(vessel due +anopyrin) som sa stabilizovala a zostala mi len preventivna davka anopyrinu, preto sme sa rozhodli pre dalsie dietatko. Chvalabohu podarilo sa a momentalne som v nejakom 35.tt, samozrejme, ze tehu moj zdravotny stav trocha zhorsila, zacala som 0,3ml fraxiparinu, momentalne uzivam rano 0,4ml a vecer 0,6ml.
Dalsia vec, ktora komplikuje moju situaciu je, ze mala sa nam otocila dolu zadockom, takze prirodzeny porod v nasom pripade neprichadza do uvahy. Chcem sa opytat, ake mate skusenosti s cisarskym rezom a ci je mozne dat si spinal, pretoze do poradne idem az na buduci tyzden a pri poslednej navsteve ma tak rozhodila info o cisarskom, ze som sa uz zabudla opytat na cokolvek. Rada by som poznala vase skusenosti.( niektore "odborne" stranky uvadzaju spinal ako kontraindikaciu pri trombofilii)

lume
17. únor 2012

@macinno Drzim palce. S tymito liekmi Ti to urcite vyjde.

milada2
17. únor 2012

@magg Ano, při užívání faxiparinu spinál je možný, já v době CŘ užívala fraxiparine 0,6. Samozřejmě ale nevím, jak je to přesně u Tvé diagnózy

fiallinka
17. únor 2012

@magg taky jsem rodila ve spinálu, vše ok 🙂, jako kontraindikaci to neviděli, jen jsem si musela píchnout asi přesně 12 h před operací...

fiallinka
17. únor 2012

@lubica69 taky potvrzuju, kojila jsem do půl roku plně 🙂

erinka123
17. únor 2012

@chirabell prosim ta ked si si pichala do nohy ako si zistila ze si pichla do svalu???

chirabell
17. únor 2012

@erinka123 sval doslova boli...aspon mna...zilka len zastipe...tuk nerobi nic 🙂

erinka123
18. únor 2012

@chirabell aha lebo tu cievku si obcas trafim ale ten sval nie,neboli ma to. Zatial si picham do nohy ale vratim sa spät na brucho ked mi trochu zmekne,lebo od toho fraxiku ho mam ztvrdnute.dakujem .

lubica69
18. únor 2012

@fiallinka ďakujem krásne

lubica69
18. únor 2012

Inak čo sa týka pichania ja som skúšala aj rameno aj stehno a bolo to o dosť horšie ako do bruška

macinno
18. únor 2012

do břicha to u mě jde v pohodě, ale posledně se mi tak udělali tvrdé hrbolky a je to nepříjemné... 😒

delideli
19. únor 2012

ahojte,zachytila som tu kdesi aj nieco o tom,ze niektore baby s trombofiliou uzivali aj wobenzym..nemate s tym nahodou niektora skusenost?kedy presne sa dava a kedy sa nesmie,resp. v akej davke, ako dlho..a na co konktretne ma pri trombofiliach vplyv?dakujem..

hhranolka
19. únor 2012

@delideli na trombofilii vliv podle me nema - ja ho budu brat kvuli porodu, pro lepsi hojeni

marcela91
19. únor 2012

Nadvazuje ma predosly link, na vysvetlenie.....

Posledná najčastejšie sa vyskytujúca mutácia avšak s najnižšou závažnosťou je mutácia v géne MTHFR. V európskej populácii nosí aspoň jednu túto mutáciu približne každý 3. človek. Početnosť heterozygotov tzn. majú aspoň jednu mutáciu) je 40% a početnosť homozygotov je okolo 10%.

Tehotenstvo

* U každej tehotnej ženy je zvýšené riziko vzniku trombóz a následných závažných komplikácií ako sú viacpočetné potraty, preeklampsia, abrupcia placenty, predčasné pôrody, spomalený vnútromaternicový rast. Napr. u ženy nositeľky jednej Leidenské mutácie sa toto riziko ďalej zvyšuje 7 - 16 krát. U ženy nesúcej dve mutácie je riziko vyššie dokonca 40 krát.

Čo znamená pojem “vrodené sklony”
Pojem “sklony k zvýšenej zrážanlivosti krvi” alebo tiež “sklony k zvýšenej tvorbe trombóz” označuje prítomnosť niekoľkých charakteristických druhov mutácií v génoch ovplizvňujúcich zrážanlivosť krvi. Tieto gény nepracujú správne, pretože sú poškodené mutáciami. Výsledkom poškodenia je vysoké riziko rozvoja tromboembolickej choroby a súvisiace hlbokožilové trombózy.

Čo sú trombofilné mutácie
Mutácia sa môže u človeka vyskytovať buď v jednej alebo v dvoch kópiách, pretože každý človek nesie vo svojej genetickej informácii od každého géna dve kópie – jedna z nich bola získaná od matky, druhá od otca. Pokiaľ je človek nositeľom jednej mutácie tzn. má poškodenú len jednu kópiu géna, zatiaľ čo druhá kópia je v poriadku hovoríme o ňom ako o heterozygotovi pre danú mutáciu a riziko rozvoja trombofílie je nižšie. Pokiaľ má poškodený obe kópie géna, je označovaný ako homozygot pre príslušnú mutáciu a riziko rozvoja trombofílie je omnoho vyššie. Najčastejšie sa vyskytujúce mutácie zodpovedné za rozvoj hlbokožilovej trombózy – tzv. trombofilná mutácia sú tri.

marcela91
19. únor 2012

Este chcem poradit, ak mate tuto vrodenu mutaciu ci uz ziskanu len z jedneho rodica, alebo co je horsie z oboch, zabudnite radsej na hormonalnu antikoncepciu a uzivajte Femibion preventivne aj mimo tehu a dojcenia, zkratka celozivotne, alebo aspon B komplex, co je lacnejsia verzia...

fiallinka
19. únor 2012

@marcela91 Mně třeba před měsícem primář hematologie říkal, že od těch zákazů hormonální antikoncepce úplně se už ustupuje, že se většina doktorů klaní k tomu, že určitá forma HA (samozřejmě, pokud je krev ok) se už připouští - třeba Mirena by měla být v pohodě (záleží, jaké hormony v antiku jsou)... ale samozřejmě, i tak se rizika lehce zvyšují a je to každého risk 🙂.