Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

akwee
12. lis 2011

ahojte baby. Este neviem, ci medzi vas patrim... ale prave preto by som sa vas chcela opytat na vas nazor na moju situaciu. Mam zdravu 20mesacnu dcerku. Aj tehotenstvo a porod prebehli fajn. Pred pol rokom sme zatuzili po druhom dietatku a rychlo sa nam podarilo otehotniet. Tehotenstvo prebiehalo fajn, az na nejake tie prvotrimestrove nevolnosti. Kedze s manzelom zijeme striedavo v zahranici, prve krvne testy mi robili na slovensku a dalsie sa uz nestihli, kedze mi na utrazvuku doktorka v 18tt zistila, ze nasmu dietatku nebije srdiecko:(((( Podla merani nas syncek umrel tyzden dozadu, v 17tt... presne pred dvoma tyzdnami som bola hospitalizovana na vyvolanie porodu... stale sa z toho spamatavame, velmi to boli. Este nemame vysledky pitvy, ale podla doterajsich vysetreni bolo nase babo zdrave... aj vyzeral byt zdravy, ked sme sa s nim v nemocnici lucili. Mojmu doktorovi na sk sa nepacili hodnoty ddymerov, ale doktorka tu vravela, ze celkovo je zrazanlivost krvi v tehotenstve vyssia. Zial, nemam pri sebe tie vysledky, ale viem, ze hodnota bola dost vysoko nad hornou hranicou. Viem, ze z mojej informacie asi nebudete velmi mudre... len hladam niekoho, kto uz zazil nieco podobne a dokaze mi poradit ako dalej. Chceme mat v buducnosti deticky, ale uz by som asi nezvladla prejst si dalsou statou. Dakujem za kazdu radu a skusenost...

vavrenka
12. lis 2011

@akwee uprimnu sustrast 😔 ................ urcite si daj urobit testy na trombofiliu, ono niekedy sa moze prejavit niekedy nie. ja som to zdedila po mame, ani nevedela, ze to ma, az teraz jej to zistili a mala dve tehu v pohode. ja som po dvoch potratoch a az pri tretom tehu mi v 29tt zistili trombofiliu a rychlo nasadili injekcie. neboj, aakwee dalsie mimi bude v poriadku a vas chlapcek je na velmi dobrom mieste a vie, ako velmi ho lubite. pa

akwee
12. lis 2011

@vavrenka dakujem za odpoved. O pat tyzdnov ideme na sk a na nic ine nemyslim, len sa co najskor dostat k hematologovi. Ozaj, ako dlho trvalo v tvojom pripade cakanie na vysledky? Pocula som, ze to dost dlho trva... ja by som chcela otehotniet co najskor, len sa bojim...

vavrenka
12. lis 2011

@akwee mne to trvalo hrozne dlho. ono to preto tak dlho trva, lebo to vysetrenie je financne narocne, takze lekari cakaju, az sa naplni urcity pocet vzoriek krvi a az potom celu sadu idu vysetrit. ja som zrejme bola prva v novej sade, lebo som cakala na vysledok 10 tyzdnov. a ani nedivim, ze sa bojis otehotniet, kym nevies, co a ako. je to mudre a dobre 😉 , ale citim v kostiach, ze to u teba dobre dopadne. syncek sa v nebi za to urcite uz teraz prihovara 😵 . ja len co otehotniem, utekam na hematku pre injekcie. z akeho mesta si?

vavrenka
12. lis 2011

@akwee este k tej zrazanlivosti - v tehu je prirodzene vyssai zrazanlivost krvi, je to prirpava na porod, aby zena pri porode a po nevykrvacala, s postupujucim tehotenstvom sa zvysuje, ale aj to ma svoju hranicu. a u trombofiliciek sa zvysuje casto omnoho rychlejsie a viac. takze ak si mala dimery extremen vysoko - ja som mala najviac neviem presne, ale bolo to jednociferne cislo - 6, 7? no, neviem, a to mi doki vravela, ze to uz je viac, ale ze este to ujde, ale uz mi to strazila. to som uz brala dlho tie injekcie- tak asi naozaj nieco nebolo v poriadku..

akwee
12. lis 2011

@vavrenka 10 tyzdnov??? Uff... to je fakt dost. Ja som si naivne myslela, ze by sme sa v januari uz mohli snazit... normalne by som si to vysetrenie radsej sama zaplatila, aby som mala dusu na mieste. Ja som z BA a ty? Ano, o tej zrazanlivosti som si citala. Vraj sa zvysuje hlavne pred porodom. Ach, skoda, ze nemam tie vysledky pri sebe. Mala som ich totiz v materskej knizke, ktoru mi v porodnici uz nevratili. Mne brali krv na uplnom zaciatku tehu, tusim v 5tt. No a potom sme odcestovali. V utorok mam ist na kontrolu, tak uvidim, ci mi vratia moju knizku. Inak este sa ta chcem opytat, kedy si dostala prvy menzes po zakroku? Ja som z toho vsetkeho dost nesvoja... po porode a kyrete som krvacala asi tri dni. Krvacanie je silne slovo, bolo to len take spinenie a potom uz nic. No a dnes som zacala opat (po dvoch tyzdnoch) krvacat. Ani netusim, ci je to cistenie, alebo menzes...

vavrenka
12. lis 2011

@akwee myslim si, ze je tu urcite cistenie. si v sestonedeli.. ms mozes dostat najskor po 4_6 tyzdnoch po porode..
tite testy sa daju aj zaplatit, ked chce ist sukromne, len neviem, ci tam je kratsia cakacia doba. ja som od potratu dostala normalne po 4 tt. ale vela kociek dostalo po 6 az 8 tyzdnoch. ja som z ba tiez, mam vynikajucu hematologicku. inak tie testy ti moze dat urobit aj tvoj gynekolog.

akwee
12. lis 2011

@vavrenka hmmmm... ja som trochu mimo z toho, ako to na sk funguje. Chodievame sice do BA niekolko krat rocne, ale lekarov som uz dlho neriesila. Vlastne som ani nemusela. Ja som sa tento tyzden objednala na 20teho Dec na komplexnu preventivnu prehliadku a aj som volala svojmu gynekologovi. On uz sice nebol v ordinacii, ale sestricka mi povedala, ze ma moze hned toho 20teho objednat na hematologiu. Ale to, kolko to bude trvat tam uz nespominala.
Asi mas pravdu, ze sa este cistim. Samej sa mi nechce verit, ze by to mal byt uz menzes. Len ma to zaskocilo, lebo tyzden a pol nic. Kam chodis na hematologiu?

vavrenka
13. lis 2011

@akwee a preco az 20teho dec?mne tie testy dal spravit moj gynekolog a s vysledkami ma poslal na hematku. ja chodim do ruzinova k dr. juranovej. je super

paja83
13. lis 2011

Ahojky, chtěla bych se vás zeptat, kam jste si píchaly injekce vev vyšším stádium těhu? Mně teď začaly hrozně bolet (píchám si do břicha) a tak vymýšlím, co můžu dělat. Díky

vavrenka
13. lis 2011

@paja83 mna to tiez riaden ku koncu bolelo, tak som hladala miesto na bruchu, kde to boli najmenej, skusala som tak viac do bokov, alebo mi mm pichal do ramena, ale to bolo ku koncu inak drasticke. skus sa spytat doki, ci by ti nemohla dat nieco insie, ze to zacinas zle znasat. ,mna sa moja doki stale pytala, ci nie je nejaky problem, ci to neboli, nemam hrcky, modriny.

slavkav
13. lis 2011

@paja83 ja som si pichala do ruk alebo do noh. sama, kedze mm bol prec. gynekologicke sa nepacilo pichat do bruska. aj ked viem, ze mnohi si tak pichaju

akwee
13. lis 2011

@vavrenka no to je ten problem... momentalne nie sme na sk a prideme az v decembri. Ked mam pravdu povedat, uz som niekedy z toho zufala. Dohodli sme sa s manzelom, ze dalsie tehu nebudeme riskovat za ziadnych okolnosti. Bud zostanem sama s dcerkou na sk (zial, tato moznost bude tazka pre nas vsetkych troch, nechceme byt odluceni), alebo sa nam uspesne podari urobi transfer do clenskeho statu eu cez slovenske zdravotne poistenie. Doteraz sme tu u lekara platili cash. Neide o peniaze, ale skor o byrokraciu. Ked tu lekarka nevedela kolko co stoji a ako sa k informaciam dostat, tak sa jej do toho velmi nechcelo a to je ten najvacsi problem. Takze asi tak. Som zvedava, ako nakoniec dopadnem a kam sa na tu hematku dostanem.

paja83
13. lis 2011

@vavrenka @slavkav Moc vám děkuji, tak to zkusím píchat dál do boku a vydržet to, než půjdu k dr. 😒

lubica69
13. lis 2011

@akwee moja to mi je veľmi ľúto Ja som takto prišla o bábo v 19tt presne ako ty A naposledy až v 39tt ale to bola na vine pupočníková šnúra Ale v tom 19tt nik nič nezistil Takže odporúčam jedine všetky vyšetrenia : hematológia,endokrinológia,genetika Ja som bola aj na pľúcnom Aj keď nikde nič nezistili aspoň viem,že to bola len príroda a nebola som na vine ja
Dokonca nemám ani nič s krvou Pichám si na doporučenie gynekológa a hematológa kedže mám za sebou 3 neúspešné tehu
Držím palčeky

lubica69
13. lis 2011

@slavkav a ako si si robila tú riasu keď si si pichala do ruky sama? 😕 Dá sa to?Skúsila by som

slavkav
13. lis 2011

@lubica69 do ruky dost tazko - gynekologicka mi to ukazala - rukou si chytis hore rameno a druhou pichnes. lahsie sa mi ale pichalo do nohy samozrejme. a tusim ma to tam aj menej bolelo

lubica69
13. lis 2011

@slavkav aha Tak do ruky nejdem skúšať Inak ja neviem prečo mne len do bruška kázali 😕

slavkav
13. lis 2011

@lubica69 hej, kazdy dr inak 😉

lubica69
13. lis 2011

@slavkav áno to je pravda 😉

milada2
13. lis 2011

@paja83 Já si celé těhotenství píchám do stehen...

lume
13. lis 2011

@paja83 Ja som nasla vyborne miesto na stehnach, hned na zaciatku stehna ako koncia nohavicky. Da sa mi tam urobit dobra riasa a koza je celkom jemna, tak to ide lahsie prepichnut.

dida38
13. lis 2011

@slavkav
@lubica69
@lume
@paja83 ahoj zienky....tak ja to picham najcastejsie do stehien hore, tam ma to najmenej boli....a sem-tam to pichnem este do brucha aspon trochu na striedacku, ale tam to boliiiii 😢 😢 do ruk potrebujem asistenciu mm,ale kedze ten sa nato moc pozerat nemoze 😀 tak si musim poradit sama.....co uz nam ostava, len to vydrzat.....a mozno jedno povzbudenie...po porode sa to do bruska picha najlepsie 😀 😀 😀

akwee
13. lis 2011

@lubica69 dakujem za podporu. Uz som si pomaly myslela, ze som jedina, komu sa nieco take stalo. Nemyslim si, ze sa z pitvy nieco dozviem... ale aj tak este stale cakam. A tie vysetrenia tiez urcite podstupim. Ale ty si to mala teda velmi tazke... hlavne tvoja druha strata (este k tomu po tej prvej) ku koncu tehotenstva. Je mi to fakt luto a obdivujem ta, ako si sa s tym dokazala vyrovnat. Aj ja drzim palceky, aby bolo tento krat vsetko v poriadku 😉

paja83
14. lis 2011

@dida38 @lume Moc děkuji za Vaše informace. Mně ndr. neřekl jinou variantu, než břicho, ale když to tady čtu, tak stehna vedou. Moc díky

fidac
14. lis 2011

@paja83 ahoj, mě doktorka řekla taky jenom aplikaci do břicha a nic jiného....zatím mě to nebolí, samozřejmě záleží kdo mě to píchá..když manžel tak to vůbec necítím, ale když sestra, tak to bolí jako prase.....jinak přímo do břicha už ne, ale kousek nad.

lubica69
14. lis 2011

@dida38 tak do stehna hore?No idem zajtra na kontrolu na hemato tak sa opýtam či môžem Ďakujeme za radu
A jasné vydržíme pre drobcov našich
Ja naštastie po pôrode nemusím kedže pichám len preventívne
@akwee no áno moja stáve sa žiaľ bohu Ale musíme to prekonať a ísť ďalej 😉 Držkaj sa
@paja83 @fidac aj mne len do brucha Tak sa zajtra opýtam primára na iné varianty

zuzago
14. lis 2011

@akwee Ahojky, především je mi moc líto vaší bolesti. Určitě ti holky tady mohou pomoct. Já jsem taky maminka andílka - náš Ondrášek zemřel ve 33.tt. Teď už víme, že byla ucpaná žíla v pupečníku a na to mi i prokázali jeden z typů trombofilie. Ale měla bys o ně usilovat sama. Nevím jak u vás na Slovensku, ale u nás musí být rodinná anamnéza nebo min 3 ztráty, aby to doktoři řešili. Takže i v této těžké situaci tě navíc možná čeká boj za vyšetření! Ale určitě se vyšetřit nech! Pokud by ses chtěla potěšit s více maminkama, které přišly o mimíska nebo dokonce o dvojčátka, můžeš mezi nás na soukromou diskuzi - Maminky andílků, stačí jen požádat naší zakladatelku o přidání.

fiallinka
14. lis 2011

@akwee ahoj, my přišli o dítko v 36. týdnu ☹...trombóza pupečníku... našli mi poté i tr. mutace, možná to bylo tím... a je nás takových víc tady, bohužel - jen tě chci povzbudit, že s injekcemi dopadly další těhotenství dobře...

cukor
15. lis 2011

@akwee ...tak ako ti píšu aj ostatné dievčatá ak ti zistia nejaký trombofilný stav tak s injekciami to zvládneš.vlastne všetky baby v tejto téme prišli o svoje ešte nenarodené detičky.niektoré skôr,niektoré vo vyššom týždni tehotenstva ako ty a určite je to velmi bolestivé.neboj,dáš sa do poriadku a bábo príde.