Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

evickav
19. únor 2012

ahojte dievčatá,,, mám zistenú MTHFR A 1298C heterozygot,,, viete mi prosím vysvetliť,čo to pre mňa znamená? niečo som už vyčítala z netu,ale vy tu máte svoje skúsenosti s tým a určite mi viac a praktickejšie poradíte,,, mala by som asi budúci mesiac podstúpiť IVF v Brne,,, mám za sebou už 3 neúspešné pokusy dávnejšie,,, doteraz som o tom nevedela,tak by som chcela byť max. informovaná, aby nám to tentokrát vyšlo

marcela91
19. únor 2012

@fiallinka ja som kedysi bola velky zastanca HA, brala som 7 rokov cilest...som uz 8 rokov bez HA a doteraz znasam nasledky, pocas HA mi nic nebolo, akurat sklony k priberaniu, po vysadeni casom same problemy, ktore predtym neboli, hlavne hormonalne, verim , ze ma ta HA pekne "dohasila", uz by som to nebrala ani za nic 😖

fiallinka
19. únor 2012

@marcela91 no, já taky ne, už mám strach, navíc u nás vzhledem k mizernému manž. spermiogramu není šance přirozeně otěhotnět, ale jak říkám - každý si to musí rozmyslet sám, ty rizika nejsou tak velká, pokud je to kombinace té správné mutace a těch správných hormonů 🙂

fiallinka
19. únor 2012

@evickav to je jedna z těch nejlehčích mutací, má ji 40% populace a naprosté většině nic nezpůsobuje... takže asi není čeho se bát, na druhou stranu, pokud vám to už 3x nevyšlo, tak možná by stálo za to prořešit to s doktorama a aspoň preventivně něco píchat.... těžko říct...

evickav
19. únor 2012

@fiallinka aj môj mm má zlý spermiogram,,, navyše ja budem mať za pár dní 38,,, AMH mám 0,19 a FSH 15,29,,, deti zatiaľ nemáme a to sa snažíme už poriadne dlho,,, už by sme mali dospelé deti...
ešte by som chcela podstúpiť natív,,, no uvidím,čo mi povie dr. v Brne

tatiana1923
20. únor 2012

Ahojte dievčatá, mám zistenú trombofíliu ale homozygot...ako s tym pokracovat? viem otehotniet a vynosit dietatko? prosim poradte

hhranolka
20. únor 2012

@tatiana1923 ahoj, mamina je taky homoz... A nemela za cely zivot v nicem problem ( zadny potrat, zadne komplikace) Ja jsem hetero a zatim taky bez problemu, jen kazdy den picham injekce. Najdi si sveho hematologa a ihned po otehotneni s nim hned vse konzultuj. Kdyz budes pod dohledem, tak to urcite dobre dopadne 🙂

margarita
20. únor 2012

@tatiana1923
zalezi aj na tom, aku presne mutaciu mas, niektore su lahsie/tazsie formy. Ja som MTHFR homozygot (co je z tych najmenej zavaznych) a mam za sebou uz 3 potraty a aktualne cakam na svoj druhy porod 🙂
takze urcite to za ten pokus a boj stoji, ak budes pod kontrolou dobrych lekarov, je velka sanca dozit sa zdraveho babetka. drzim palce 😵

fiallinka
20. únor 2012

@tatiana1923 ještě musíš vědět, jaký jsi homozygot (jestli MTHFR, Leiden, Protrombin...) - já jsem homozygot MTHFR, ještě mám jednu mutaci k tomu, a mám dvě krásné děti 🙂, pokud máš jen tuhle míň závažnou mutaci, tak to nemusí být problém.

vvrka
21. únor 2012

Prosim o radu - som skoro dva tyzdne po porode, uzivam Fraxiparine 0,6 (od 7.tt) a dnes ma od rana pobolieva prava noha (lytko - ako keby po krci). Ako sa prejavi tromboza a ako rychlo? Mozem ju vlastne dostat, ked som pod Fraxiparinom? Sice som si ho dnes pichla o dve hodky neskor, ale snad nie... Poradte, prosim.

sorka77
21. únor 2012

Trombózu jsem měla minulý týden v malé pánvi a projevovala se jako bolest kříže a zadku + otok levé nohy - celé, stehno + lýtko a změna barvy nohy. Trombóza v noze se projevuje bolestí nohy, prý hlavně při došlapu, otokem nohy a změně barvy nohy. Noha vypadá jinak, pozná i laik. Pokud Ti noha začne natékat, tak bych šla pro jistotu k doktorovi. Fraxiparine ředí krev, tak by tomu asi zabránit měl, ale jistota je jistota.

darazv
21. únor 2012

Ahoj holky som po 4 neuspešnych transferov po IVF ,7.3 idem na imunologii do Podolí neviete mi poradit či tam automaticky robia aj hematologicke vyšetrenia?neviem či mam zavolat do caru ,,poprípade kde toto vyšetrenie robia a či to ide cez CAR,dakujem

margarita
21. únor 2012

@darazv
urcite ziadne vysetrenie Ti tam nespravia "automaticky", kedze si samoplatca, my sme tam boli presne pred rokom, lenze to som ja uz vedela, ze mam trombofiliu, tak som to nepotrebovala.
Oni sa specializuju naozaj na imuno problemy a mozne diagnozy, takze myslim, ze skor nie...prip. si tam napis.
No pokial viem, hematologiu Ti spravia bud na hematologii priamo, alebo na genetike.
A CAR by Ti mal poradit a poslat Ta tam v prvom rade, moj nazor 😉

darazv
21. únor 2012

@margarita dík a ja nie som samoplatca ja tu v prahe normalne mam zdravotku a žijem tu 😉

monivo
21. únor 2012

@darazv ahojky 🙂 mě tuto "vadu" zjistili při genetickém vyšetření, které se v CARu dělá. Bylo to před prvním IVF: Tak to zkus normálně přes Podolí.

darazv
21. únor 2012

@monivo dakujem ja som mala tiež genetiku pred ivf aj krv nam brali ale my sme tolko krat tam behali že už mam z toho kapustu načo všetko to bolo ,,možno to robili aj mne len niesom si istá 😒 každopadne zajtra tam zavolam a spytam sa ale ak to robia automaticky pri genetike tak laidenská mutace alebo trombozu nemam.

margarita
21. únor 2012

@darazv
ok, ale mna sa ako cudzinca 😀 pytali, ci chcem aj toto aj tamto, a sami mi navrhli podla anamnezy, ktore vysetrenia mi asi skor treba a ktore nie...tak som to myslela, neviem ako v CR ale u nas Ti rozhodne nikto nic nespravi z vlastnej iniciativy 😎

darazv
21. únor 2012

@margarita no je to des musime prekonat dlhú trať kym sa staneme maminy ☹ ale ako vidím ty si tehulka gratulujem možem sa spytat aky si mala problem a ake lieky ti dali.

monivo
21. únor 2012

@darazv v Gennetu to automaticky dělají, jak vidíš. My si o nich neříkali. Tenkrát jsem ani netušila, že nějaká taková porucha existuje.

margarita
21. únor 2012

@darazv
dakujem 😵
mam za sebou 3 potraty, jeden porod a dalsi hadam uz tiez bude.
po 2.potrate mi zistili MTHFR homozygot, donosila som len s Anopyrinom zdravu dcerku, dokonca som ju este prenasala, a to mi stale hrozili predcasnym porodom.
po nej som potratila 3.x, napriek liecbe uz 3 mesiace pred planovanym otehu...po tomto potrate ma poslali este aj na genetiku a imuno do Prahy, genetika bola ok, imuno zistili alergiu na trofoblast (moje potraty boli vzdy 6-9tt).
Brala som kvoli tomu 3 mesiace Prednison, mala som ho brat dalej, aj teraz este cely prvy trimester, ale strasne mi vadil a tak som ho po dohode s gyn po tych 3 mes. sama vysadila.
a 3 mesiace po jeho vysadeni som otehotnela .

okrem trombofilie mam este autoimunne ochorenie stitnej zlazy, na co beriem L-Thyroxin.

ak chces vediet este cosi, kludne sa spytaj.
musime si pomahat 😵

grace90701
21. únor 2012

@margarita ahoj, chcela by som sa ta spytat, aku davku toho prednisonu si brala?

darazv
21. únor 2012

@margarita fuuu si si prešla tiež ☹ alergiu na trofoblast ked zistia tak musím najprv tri mesiace brat prednison a až potom sa snažit o mimčo? a kolko si ho brala denne ja som ho sice mala ale kratko pred KET a to jednu tabletu denne.

hhranolka
22. únor 2012

@vvrka 2 hodky urcitenehraji zadny rozdil.... Myslim, ze trombozu bys dostat nemela, kdyz jsi na injekcich. Ja take picham a do nohy me berou porad krece, tak se jeste dopuju horcikem. Trombozu v noze jsem mela, navenek nic videt nebylo, ale byla to silena bolest(kvuli ktere se nedalo ani spat-chodit se dalo, byla to takova tupa bolest nekde uvnitr) zkus s nohu stahnout, to mi dost pomaha i ted... Je taky mozne, ze jsi mela treba v noci krec a noha te ted boli po ni. Pokud by bolest neprestavala, tak bych tak po tydnu vyrazila k lekari...

vvrka
22. únor 2012

@hhranolka dakujem ti moc! Mam pocit, ze uz ma to neboli, alebo na to pri malom nestiham mysliet 🙂
Inak som myslela, ze tromboza je rychlovka - to sa fakt moze az tyzden cakat?

hhranolka
22. únor 2012

@vvrka me tenkrat bolela noha tak 14dni....

margarita
22. únor 2012

@grace90701
prvych 6 tyzdnov 5mg denne, potom zvysne tyzdne 2,5mg.
viem, ze to nie je velka davka, ale ja som mala z neho uplne psychicke bludy 😝 kvasinky, oslabene klby az tak, ze som mala zapal sedacieho nervu a Prednison mne este aj blokoval ovulaciu. viac ako 3 mesiace to brat, asi sa zblaznim alebo rozvediem, bola som ako furia na mm aj dcerku, fakt...to sa mi v zivote pri brani inych liekov nestalo...nechapem.

@darazv
no mne to z Prahy odporucali brat az do 12-13tt tehu povodne...ale niekde som citala ze tie 3 mesiace su zakladna liecba, a okrem toho, kebyze ho nevysadim, nikdy s nim neotehu, kedze na mna mal prave tento negat.vedlajsi ucinok, ze mi zmizla ovulka. Tak uznaj, naco mi je brat ho cely prvy trimester, ked sa vdaka chybajucej ovu nikdy k tehu nedopracujem, nie? 😀
a ked som zistila, ze som tehu, tak som sa pytala gyndaka, ci si ho mam teda nasadit, a on sa vyjadril velmi jasne asi ze : ja som vam ho nenaordinoval, a ani vam ho neodporucam, je to na vasom osobnom rozhodnuti...takze som ho nebrala ako tehu uz vobec....stacia mi vsetky tie lieky z hemato 😔

nana776
22. únor 2012

ahojte.aj ja mam po jednom potrate.teraz cakame druhe.4roky som brala HA,doktor mi nerobil ziadne testy nic.Az raz mi spuchla noha a uz to islo,tromboza dolnych koncatin.Teraz si picham flaxiparin 0,4ml od zaciatku tehotenstva.Mam brusko same hrce ☹ ide ma porazit ...ale co uz clovek narobi.

erinka123
23. únor 2012

Baby vcera vecer som si zabudla dat fraxik,pichla som si ho hned rano,teraz mam si dalsie davky pokracovat rano,ze??kedze som si ju pichla hned ako som si spomenula o 8h,tak teraz kazdy den o8h???

milada2
23. únor 2012

@erinka123 Mě se to stalo taky a píchala jsem si dál večer (volala jsem doktora pro radu)... ale poprvé jsem píchla dýl než obvykle, prostě co nejpozději, těsně před spaním (třeba aspoň o půlnoci nebo později - já chodím spát pozdě 🙂 ) a pak jsem se zase postupně vracela k původní době

erinka123
23. únor 2012

@milada2 dakujem,k lekarke sa neviem dovolat,tak som sa zlakla ahned som si pichla.mne tiez vyhovuje vecer pichat,ked to budem kazdy den o hodinku posuvat aby som sa dopracovala k mojim vecernym davkam nebude to vadit ze???