Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

beruska2327
8. led 2014

@helik79 dakujem 🙂 ja som prednison zacala uzivat az v 5tt, lebo som otehotnela skor ako sme to s doktorom stihli doriesit - ci ano alebo nie. A ked som mu zavolala, ze som tehotna, tak potom mi ho predpisal. Ale vacsinou ho baby zacali brat uz pred tehotenstvom.
Zazivacie problemy z neho nemam, beriem ho vecer po jedle, ale cca prvy mesiac az mi strasne dvihal tlak. Nateraz sa to upravilo.

beruska2327
8. led 2014

@helik79 doplnam, som si zle precitala tvoju otazku. Do konca prveho trimestra ho mam uzivat, ale budem asi o kusok dlhsie. To som aj na doktora trocha nahnevana, ze mi to nepovedal poriadne, ale citala som na forach, ze baby to mali postupne vysadzovat - najprv znizit davku, potom ob-den a az potom prestat uzivat. Tak som si pocitala tu davku, co mam a vychadza to s postupnym vysadzovanim do cca 16tt.

helik79
8. led 2014

@beruska2327
Díky, no já mám v lékařské zprávě uvedeno, že ta délka užívání Prednisonu bude dle rozborů příp. až do 22 tt, takže neměj žádný strach, že ho budeš užívat až do 16 tt. Dnes jsem se ale na letáku Prednisonu dočetla, že snižuje účinnost léků na srážení krve 😕 Zeptám se na to pak ještě doktorky. Byla jsi i na hematologii a bylo to v pohodě?
Já ho beru ráno po jídle, mívám z něho občas průjem, ale nic hroznýho. Tlak mívám normálně extrémně nízký, teď ho nevím, ale cítím, že asi větší bude, protože nejsem tak unavená 😉

margarita
8. led 2014

ja som jedno tehu uzivala Anopyrin, vsetky ostatne Fraxiparine...obe deti su zatial zdrave zivotaschopne, porodna vaha medzi 4,25 - 4,5kg 😀 momentalne cakame tretie babo, tiez si picham Fraxi.
takze zleho vplyvu lieku na plod sa nebojim 🙂

a Prednison som ja brala len raz v zivote, asi 3 mesiace, ale na mna mal skoro zhubny vplyv, nic s tlakom ani priberanim ani nic take, len mi zablokoval ovulaciu a vdaka nemu som nedokazala pol roka spontanne otehotniet. plus mykozy a kvasinky a nalady ako v prechode 😀
ale asi som exot, lebo tieto neziaduce ucinky okrem mna co poznam ine baby nemali.
no moj gyn mi ho kazal okamzite po otehotneni vysadit, ze predsa len kortikoid v tehotenstve....neviem, lebo som ho sama vysadila este skor, kedze som aj vdaka nemu otehu nedokazala.

vsetkym drzim moc palce, ci uz s takym liekom ci inakym, hlavne zdrave babetka do brusiek 😵

beruska2327
9. led 2014

@helik79 bola som na hematologii pred rokom, ale nic sa nepotvrdilo, tak doktorka napisala do spravy, ze minihepariny nenariaduje, ale ani nevylucuje ako prevenciu. tak mi doktor nasadil Fraxik, nema tym co pokazit. neuskodi, moze len pomoct.
inak, mne sa ten tlak po niekolych tyzdnoch upravil, a tiez mi je uz lepsie. mavala som nizky tlak, teraz nebyvam taka unavena a na kavu vacsinou ani nepomyslim. predtym, kym som nedala kavu, tak som nebola schopna sa nastartovat.

helik79
9. led 2014

@beruska2327 Díky za informace a přeji, aby vše bylo v pořádku i nadále - dala jsi mi naději, když jsi už ve 12 tt, tak věřím, že to bude už dobré, držím moc pěsti 🙂

beruska2327
9. led 2014

@helik79 dakujem 🙂 aj ja prajem, nech vsetky kombinacie liekov zaberu a mozes sa tesit z babatka.

adkap
9. led 2014

ahojte. v novembri som mala potrat preventivne mi brali krv ci nemam problem este som sa smiala ze to vylucujem mam dve deti a som darca krvi. dnes volam po vysledky a vraj vysli zle mam pozitivny tehu test tak doktor ze si mam prist pre fraxiparin. Som z toho uplne v soku nikdy som s tym problem nemala... ☹

margarita
9. led 2014

@adkap
to kludne moze byt, su zeny, co v pohode maju jedno aj dve deti, ale tie tehotenske hormonalne zmeny, porody, dojcenie atd. im tu spiacu geneticku potvoru prebudia...teraz pisem jak hotentot, ale nie som doktor hematolog, len takto nejak mi to laicky vysvetlil kedysi moj doktor.
bola som v soku, preco ja som tromboska a este aj homozygot, ked obaja rodicia ziaden problem s krvou, emboliu nic tak nikdy nemali...ale babka mala, tak asi to ich generaciu preskocilo a ja som to schytala.... 😀

genetika je zakerna vec, mas sklony k niecomu, co sa moze ale aj nemusi do smrti prejavit 😝

adkap
10. led 2014

@margarita tak prvy fraxik mam za sebou pichal moj manzel... hovorim mu "konecne si poriadne a hlavne pravidelne spolu zapichame" 😀 a teda stipalo to neviem ci to on zle pichol alebo som to moc citila?

margarita
10. led 2014

@adkap
aj mne picha manzel, sama by som radsej zjedla zivu zabu ako si pichnut 😀 😝

niekedy stipe viac, inokedy menej, zalezi hlavne od uhla vpichu a niekedy, ked urobi malu tu koznu riasu, tak to viac citim...to nie je zle pichnute, nemusis sa bat. 😉

adkap
10. led 2014

@margarita ja som si myslela ze zle pichnute lebo on mi urobil tu riasu a bodol to tam jak sipku si myslel jaky macher ale v tom momente vpichu to pustil ja mam pocit ze sa ta riasa ma drzat az do konca.... neviem mozno sa raz nastvem a pichnem si sama ale asi do brucha tam mam riasu jak udelanu 😅

margarita
10. led 2014

@adkap
neeee, to musoi drzat az do konca, vytiahnut ihlu a az potom pustit...aj vtedy moze trochu stipat, ale urcite nie ze pich a pusti...to je blbe

adkap
10. led 2014

@margarita ja som to necakala ze to pusti truhlik ja som to pichavala mame ale sebe som nechcela takze postu viem zlyhalo to na druhej strane... prva injekcia a ruka ma boliiii 🙄

adkap
11. led 2014

@margarita ahoj pisala si ze si spinila z fraxiparinu? Ja som mala vcera prvu davku a vecer som trocha zakrvacala tak som z toho nemilo prekvapena ze co teraz? Snad to bude OK

margarita
11. led 2014

@adkap
spinila som cele 3 tyzdne ale urcite nie z Fraxiparinu...a kedy Ti to picha?
lebo najlepsie vraj je vecer pred spanim, aby si potom uz bola v klude a moc nebehala....tak mne vravel moj doki aspon.

adkap
11. led 2014

@margarita no taka si to tak budem robit lebo vcera sme pichali podvecer ale ja chodim spat az ovela neskor takze som behala jak s nasolenou ritou... a ked som bola na wcku tak som trocha zakrvacala potom uz nic dnes som si to pichla naobed a hned potom zase trocha a potom zase nic... tak neviem...budem vecer pichat pred spanim ako si vravela. Dakujem!

igiana
14. led 2014

Ahojte, ostali mi 3 krabicky fraxiparinu 0.3, aj prednison a duphaston, ak by ste niektora potrebovala 🙂

adkap
14. led 2014

Baby vecer pred spanim som si zabudla pichnut spomenula som si az o pol piatej rano a pichla si. Teraz dalsiu davku mam pichnut opat vecer pred spanim ako zvycajne?

margarita
14. led 2014

podla mna mozes, ono sa to ma pichat priblizne v rovnakom case a 24hod., ale ja napr. idem niekedy spat uz o 22, inokedy az hlboko po polnoci a par hodin hore dolu...

adkap
18. led 2014

@margarita prosim ta este otazka co ti davali na to spinenie. Lebo som volala a Dr ze musime vydrzat a ze mi nic neda ale ja by som aspon ten ascorutin brala len teraz neviem ci sa to nebije z fraxikom?

margarita
19. led 2014

@adkap
ja som kvoli spineniu mala Utrogestan, ale to skor na psychicku podporu 😉

adkap
19. led 2014

@margarita a kedy ti to prestalo? Lebo ja som jeden den kludna lebo nic a dalsi den dost spinim a tak sa mi to strieda doktor ze to moze byt fraxik a mam cakat. Aspon som si kupila ascorutin lebo toto ma uplne ubija ani tesit sa neviem...

margarita
19. led 2014

@adkap
podobne, jeden den viac, druhy menej, ked som sa tesila, ze uz 2 dni skoro nic, tak na 3. den zase viac / trvalo mi to od 6-9 tt.
ale dr maju pravdu, v tak skorom stadiu je to vzdy hop alebo trop - ja som takto 3x potratila, ale dalsie 3x nie.
drzim palce.

sarafortuna
20. led 2014

@adkap , skús si pichať sama, je to menej bolestivé - niekedy treba pomalšie pichnúť, niekedy trošku "potočiť" a manžel to cítiť nemôže... prvú som si pichala asi 30 minút, trpela som pri tom samomluvou, som nevedela či sa rehotať či plakať... nachodila som v kupelke asi 100m ale PICHLA som 😀 . Potom sa tie "predohry" skracovali a teraz by som sa bála dať si ju pichnúť... držím palce.

adkap
20. led 2014

@sarafortuna do brucha si picham sama ale teraz som zacala do ramena a to mi mangel ale v spolupraci somnou ja mu drzim tu riasu a on picha 😉 len ja mam na bruchu hrozne strie a zistila som ze ked trafim zrovna take zosuverene miesto tak to neviem prepichnut a teda zial ale ja mam na bruchu uz len strie moc neviem najst ciste miesto 🙄

sarafortuna
21. led 2014

@adkap , tak ti požičam moju kožičku 😉 ja mám také fajné sadielko a koža našťastie bez strii 😉 ale dúfam, že aj mne pribudnúúúúú (aspon dúfam, že ich máš z tehu 😉 )

petula_lm
22. led 2014

Ahoj baby chcem sa spýtať keď si picham flexiparine 0,6 mám problém zo zdržanlivosťou krvi...mohla by som brať kyselinu listovu ?...neuškodí mi to Ďakujem 🙂

adkap
23. led 2014

@petula_lm nema ti co uskodit kyselina listova je potrebna hlavne pri planovani tehu ci uz ked si tehotna bezohladu na fraxik 😉

blue_eyes
23. led 2014

@petula_lm podla mna tu listovu neber...tromboza je jedna vec...a kyselina listova je druha vec...ako zdravym mamickam ok...ale pri tromboze ee, aspon ja by som nebrala