Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

sarafortuna
23. dub 2012

@lucianak ja pichám od novembra a mali sme 2 normálne ovulky, od vtedy nič... 😠 😠 😠
tak už hádam moje telo bude spolupracovať 😉

lucianak
23. dub 2012

@sarafortuna A to si robíš nejaké ovutesty, alebo sleduješ hlieny, meriaš bt? Ja som ovu hlien mala naposledy asi v októbri a odvtedy som ho ozaj nevidela, ale občas som si merala bt, ktorá v čase ovu stúpala a predsa to vyšlo, aj keď som to vôbec nečakala, no náramne potešil testík s // 🙂

sarafortuna
23. dub 2012

@lucianak , meriam bt... v decembri, možno od januára do februára som mala cystu... a teraz anovulák.. tak uvidíme teraz- dr. robí HP, tak som zvedavá, čo navrhne...
škoda, že sa mi to takto "pokazilo" a ja pichám... 😒 😒 😒
no vraj, keď som už začala tak je najlepšie pokračovať až do tehu...

chirabell
23. dub 2012

@sarafortuna ja verim ze uz to dlho nepotrva a tvoje z roztopase sa zmeni na z povinnosti,isto sa coskoro zadari 🙂

sarafortuna
23. dub 2012

@chirabell , no už vydržím, len 30.4. uvidím, čo mi povie hematologička (to, že je lepšie pokračovať mi vravela endoška)
verím, verím, verím..... 😵

lucianak
24. dub 2012

@sarafortuna Až do knca tehu prevdepodobne... Ja tchodím na hematku každý mesiac, zatiaľ som bola 2x a dokina bola nadšená. Tak verím, že to takto bude pokračovať ďalej, ale hlavne, že drobec sa má dobre.

@chirabell A myslíš, že ak výsledky z hematky mám ukážkové, tak aj drobec sa má dobre?

petrufa86
24. dub 2012

ahoj holky, můžu se přidal. Jsem po IVF - 1 transfer - negativní, 2 transfer - pozitivní. Čekali jsme dvojčátka, ael v 6tt následoval potrat. DR nás posla na genetiku a dneska jsem volala na výsledky. Přítel OK, já mám nález v trombofilních mutacích. Docela dost mě to vystrašilo. Můžu se zeptat, co to pro mě znamená, co se bude dít?? K dr na genetiku jdu až příští středu. Díky moc P.

chirabell
24. dub 2012

@petrufa86 v podstate to pre teba v beznom zivote nemusi znamenat nic, len to, ze v pripade operacie napr ti budu viac dbat na riedenie krvy, aby sa predislo tromboze, pripadne ak mas velmi zle aktualne vysledky (ale vela zien ma krv v poriadku mimo zatazovych situacii) tak sa nasadi liecba a to bude tabletkova alebo injekcna...v tehu to pre teba znamena pravdepodobne denne pichanie nizkomolek. heparinu na riedenie krvy, davka sa upravuje podla vahy cloveka a vysledkov krvy...nie je to prijemne, ale da sa na to zvyknut no a vsade to musis hlasit, ze riedis krv, pre pripad, ze by sa nieco niekde stalo aby si nevykrvacala, viac si davat pozor na zranenia (aj pocas aj mimo tehu, lebo napr zlomenina a tak moze zvysit pravdepodobnost trombozy) ...ale v podstate to len horsie znie ako to v skutocnosti je...no a v zavislosti od tvojich konkretnych vysledkov je mozne, ze ti nasadia liecbu aj pred planovanym otehotnenim, aby sa predislo dalsiemu potratu...ale tak isto aj nemusia, mozu az po potvrdeni tehu dr alebo testom...vsetko zalezi od toho ako to vyhodnoti hematolog s gynekologom. Len hlavne nemysli negativne, da sa s tym v pohode zit, aj dietatko donosit, aj ked samozrejme, je to narocnejsie ale ide to 🙂

petrufa86
24. dub 2012

@chirabell díky za info, uklidnila jsi mě. Injekcí se nebojím, přev IVF mi je přítel píchal 10 dní a někdy i 2 naráz. Uvidíme, co mi příští středu řekne dr na genetice.

chirabell
24. dub 2012

@petrufa86 este som si uvedomila, ze som nenapisala, ze pokial by ste nepracovali na dietatku, cize mimo tehu a tuto oblast, tak trombofilne mutacie vlastne hovoria o tom, ze patris do skupiny ludi, ktori su nachylnejsi na vznik tromboz, co znamena, ze obmedzit alebo vynechat fajcenie, HAK, dlhe sedenie a pod, vsetko zalezi od konkretneho stavu a od toho ci beries nejake lieky (lebo niektore, napr hormonalne zvysuju hustotu krvy) a tak...

petrufa86
24. dub 2012

@chirabell U nás je snažení zbytečný , protože jsme na IVF. Jinak já nekouřím, HAK neberu už skoro 3 roky.

chirabell
24. dub 2012

@petrufa86 myslela som to tak vseobecne, ze pred planovanim alebo teda v obdobi "chcenia" potomkov...a mimo toto obdobie 🙂 podstatne je ze sa na to prislo a ze sa s tym da nieco robit, nebyt toho, prezivali by sme ovela viac smutku, takto sa len trochu viav vytrapime, ale stoji to za to 🙂

ivoka
25. dub 2012

Ahojte,chcem sa spýtať,či nemáte skúsenosti,asi v nedeĺu som si pichla fraxiparín(0.3) a na druhý deň som našla hrčku bolestivú a potom sa mi na tom mieste vytvorila modrina,myslíte si,že sa tá látka dostala kam mala?keď bola asi zrazená v tej hrčke???
A ešte jedna vec,včera i dnes som mala pocit akoby v tej injekcii bolo toho roztoku menej,vo väčšine to cítim,keď si urobím riasu a vpichnem ako mi tekutina ide dnu,ale teraz dva dni po sebe som necítila,keď som vytiahla ihlu ešte raz som natiahla a vytlačila do vzduchu a bol tam zbytok fraxíku,tak dúfam,že som to len nezacítila,snaď nie sú kazové tie injekcie...
Vďaka za info...

erinka123
25. dub 2012

@ivoka ja si tiež picham 0,3 uz dlho to že sa spravila hrčka sa dlhšie vstrebe ,a modrinka trafila si si cievku nejaku malu,čim dlhšie budeš pichat budu sa robiť aj modrinky a menej budeš citiť tu latku lebo koža tvrdne ,treba menit miesta vpichu,raz na pravo-raz na lavo,dnes som sa pytala hematologičky lebo sa mi zas začali robiť červene flaky a tvrde okolo nich,vraj to alergia nieje len uz som prefraxikovana v dobrom a ťahšie sa vstrebava ako na začiatku lebo koža a tuk pod nou je tuhy a vytvaraju sa viac malinkate cievky ktore niesu vidiet su hned pod kožu,tak preto tie malinke modrinky.

ivoka
25. dub 2012

@erinka123 super ďakujem, ja jedu o dva týdny na hemato,tak uvidím,čo nové,či mi nezvýšia dávku..zatiaľ mám za sebou niečo cez 20 injekcií...

erinka123
25. dub 2012

@ivoka opytaj sa aj svojej lekarky na to,mozno ked to uvidi ti urcite pomoze viac ako ja. Ja si uz picham od decemra 2011🙂 a este krasne ma caka dlha cesta,niekedy mi to fakt lezie na nervy,ale zas pre mimi vsetko.

ivoka
25. dub 2012

@erinka123 jasné,ja som musela 2x potratiť aby so mnou začali vobec niečo robiť 1x im nestačilo,no a potom mi zistili Leidena a k tomu ešte i štítku....

erinka123
25. dub 2012

@ivoka ja som tiez mala 2x missed,ale toto tehu je fakt zasluzene,stale nieco ked nekrvacam,tak mi tvrdne brusko,cize fraxik,a lieky a lieky dufam ze to dobojujeme az do konca s mojim drobčiatkom.

lume
26. dub 2012

@ivoka Po fraxiku sa aj mne robili hrcky a mala som aj alergiu nan. Hematologicka mi to potom zmenila na Clexane a s tymito injekciami som nemala ziaden problem. A to som pichala uplne cele tehu a sestonedelie.

ivoka
26. dub 2012

@lume no mne odporúčala clexan,ale v CAR mi dali fraxík,no tak som nabehla na pokračovanie,skúsim to s ňou prebrať,už,som viac krát počula,že clexan sa ľahšie aplikuje a vraj sa aj lepšie znáša... 😉
Mne predpokladajú tiež pichať celé tehu,,.,

lume
26. dub 2012

@ivoka Odporucam Ti veru ten Clexane. Po nom som fakt nemala ani jednu hrcku, ani ziadnu alergicku reakciu.

sarafortuna
27. dub 2012

dievčatá, keď vás vpichy svrbia a sčervenajú - ako pichnutie od komára (tak nejako reagujem aj na nich), tak čo si na to dávate? môžem fenistil? uvažujem že si nasadím antihistaminiká - neexperimentoval nikto takto (anithistaminiká by som mala stále užívať... ale šetrím pečen na horšie časy a horšie stavy )

inač, manžel má zase zápal žíl, takže u nás to vyzerá jak u narkomanov - ja pichám zelené a on ma ružové 😒 😒 🙄 🙄 🙄 🙄

evelinaaa
27. dub 2012

ahoj holky, doufam, ze neva, ze se vam sem cpu, chci se jen optat na nazor. Mam leiden v heterozygotu a MTHFR taky v heterozygotu. Antiko jsem nikdy nebrala, hodne piju, BMI mam v norme. Ted jsem tehu v 15tt a na kontrolu chodim kazdy 4 tydny. Zatim se pichat nemusim d-dimery minule zvysene jen mirne a od minule klesly 0,59 (maji byt do 0,5. Jsem z toho ale stejne nervni, protoze jsem nekde cetla, ze riziko potratu je i ve 2.trimestru. Nejradsi bych si uz pichala, ale primarka mi rikala, ze je zase blby byt hodne naredena, ze bych mohal vykrvacet a u me mi chce inejkce naordinovat od 20tt. Je teda ten 20tt tak zlomovej, je to nejaky krizovy obdobi? Dalsi vec, ktera me rozciluje je, ze se pry tromboza muze rozvinout behem 1–2 dnu ikdyz jsou hodnoty v norme, tak k cemu pak jsou ty kontroly po tom mesici? Doufam, ze nemam moc dotazu a nektera mi pomuzete, dekuju moc

sarafortuna
27. dub 2012

@evelinaaa , ahoj, nechcem strašiť, no mne tiež sľúbili injekcie pri prvom tehu od 20tt - lenže plodík odumrel už asi v 4-6tt 😒 .
Teraz pichám už pred tehotenstvom a nikto nemá obavy, že či som alebo nie som "nariedená"... dokonca mám pocit, že to preháňajú - ja pichám 0,3 a jedine gyndoška sa ma pýtala, či nemám z toho problémy - myslela krvácanie z nosa a podobne... No ja som sa hemošky pýtala, či to má takýto vplyv a ona sa usmiala a povedala, že NIE - že to nemá takú "silu".
Tak som z toho tiež trochu jeleň, a občas mám pocit, že tie informácie sú nejaké "protichodné"... 😕 😕

Ale neboj, ak ste to zvládli do 15tt tak by to mali byť OK 😉 .
Berieš aspoň Femibion a iné béééčka? acidum folikum, B6? ak áno, tak to by malo zatiaľ "stačiť"

enima
27. dub 2012

@erinka123 Ahoj, ja som si tiež do pondelka pichala Fraxík, ale mala som v mieste vpichu hrčku, bolo to červené a svrbelo to. Volala som hematologičke a povedala, že je to alergia. Ta mi to zamenila za Clexane.

enima
27. dub 2012

@ivoka Ahoj ja som pichala fraxík a teraz mam clexane. Aplikuje sa to skoro rovnako. Rozdiel je len v tom , že clexane má taku pružinku- poistku, že keď dotlačíš celkom injekciu tak ta pružinka ti vtiahne ihlu dovnútra a vysunie taky kryt, takže sa neporaníš ihlou. A zdá sa mi , že má tenšiu ihlu ako fraxík. Inak ja si to budem tiež pichať do konca tehotenstva. Nepríjemné, ale treba vydržať.

erinka123
27. dub 2012

@enima može byť najlepšie ak to vidi,mne to pozrela a tiež červene a tvrdkave ale len na stehnach sa mi to robi a povedala že sa to neskoršie vstrebava lebo tam nemam tuk,že som moc chuda,na buduci tyžden sa na to pozrie ešte raz a možno aj mne vymeni.

jessie222
2. kvě 2012

ahojte, neviete mi poradit, mam gen mutaciu PAI homozygot, ale som este len objednana na hematologiu na krv na dovysetenie trombofilneho stavu. Moja otazka znie, ze co ak nahodou otehotniem skor, ako mi zistia vysledky, ktore trvaju tak cca 6 tyzdnov? Vedia mi tie odobrate vzorky krvi na hematologii urychlene spracovat a nasadit liecbu, aby som nepotratila? dakujem

henrietad
2. kvě 2012

@lucianak @sarafortuna ahojte baby, chcela by som sa opýtať čím si dezinfikujete miesto ked si picháte frax? ja som to dnes dostala od doktorky a som zvedava ako si to pichnem 😖 na nete som nasla betadine ale v navode pisu ze to ma obsahovat alkohol co betadine neviem ci obsahuje...hladam problemy tam kde nie su alebo každa mala na zaciatku take otázky? :D

@jessie222 ahoj, to iste som riesila ja, a aj sa tak stalo...liečbu mi nasadili teraz ked už viem že som tehotná...ja som sa ich aj predtým opýtala, čo ak to zistím skôr ako budú výsledky tak mi pani doktorka povedala, že mám zavolať keď to zistím a ona mi povie čo zatiaľ bude vedieť a objavila som sa tam dnes(tj o dva týždne skôr) a už mala všetky výsledky

jessie222
2. kvě 2012

@henrietad a kolko im teda trvalo od kedy ti brali krv az po dnes? lebo ked to tu tak citam, niekomu to trvalo aj vyse 2 mesiacov, tolko uz cakat nechcem, cize my sa budeme paralelne uz snazit o babatko...tak sa bojim, aby som na pripadnu liecbu nemusela dlho cakat, ked zistim, ze uz som tehotna...