Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

milada2
18. led 2012

@vvrka Já picham fraxik od 18 tt. Rodila jsem císařem, ale ne kvuli trombofilii, důvodem byly jine zdravotní potíže. O tom, že by trombofilie nebo fraxik byly duvod k cisarskemu řezu nikdy nikdo nemluvil. Měla jsem mít spinal, ale ten mi neucinkoval, takze mi nakonec dali celkovou narkozu. Fraxik picham stále (celkem 8 měsíců, vysazení není jasné kdy bude), ale kvůli tem mým jiným zdravotnim problemum, ktere mi zvyšují srazlivost.

vvrka
18. led 2012

@milada2 mne to tiez znie divne, ze pri trombofilii uvazuju o cisarskom, ved operacia mi pripada byt ohladne krvacania vacsie riziko nez prirodzeny porod. nuz co, uvidim v piatok, budem dufam, ze sa tomu vyhnem.
vdaka za odpoved a dobru noc, idem si pichnut fraxika. 🙂

milada2
18. led 2012

@vvrka Souhlas, myslím, že při ČS je i vyšší riziko trombozy... tak uvidíš. Mě uz přijel manzel, tak jdem taky na to 😀 Sama zvládnu píchnout jen v nouzi 🙂 Držím pěsti!

fiallinka
18. led 2012

@vvrka trombofilie sama o sobě není indikací k císaři, jedině bys neměla moc přenášet - ale samozřejmě, pokud se něco k tomu přidá, tak se to zvažuje ( u mne konkrétně předchozí císař, redukce, blbé minulé těhu + trombofilie, tedy spíš z důvodu toho nepřenášení).

Měla jsem spinál, u nás v nemocnici nedělají císaře epidurálem, tvrdí, že spinál je lepší. Nicméně ani jedno z toho by nemělo vadit, pokud je to plánované, tak důležité je píchnout si injekci v nějakém rozumném časovém intervalu předtím. Jako jo, operace jsou z hlediska trombofilie rizikové, ale s těma injekcema už se ta riziko opravdu hodně snižují, a někdy je plánovaná operace asi míň riziková jak neplánovaný 🙂 porod, když sis třeba píchla injekci těsně předtím.

fiallinka
18. led 2012

@madaimod já jsem nebyla, doktor mi řekl, že mám dopíchat všechno, co mám (asi do 5. týdne po porodu), a pokud nebudu mít žádné potíže, tak chodit nemusím 🙂

fiallinka
18. led 2012

@yasmin0001 no, radši mu moc nevěř 🙂

fiallinka
18. led 2012

@lola22 poprvé jsem šla na ivf a o mutaci jsem nevěděla, brala jsem jen anopyrin, který dávali všem, a vyšlo to. Podruhé jsem šla na ivf a o mutacích jsem věděla, píchala jsem fraxík a vyšlo to taky 🙂. úplně ze začátku je to asi celkem jedno, nejde ani tak o to těhotenství samo, ale o to, že ivf je velká hormonální zátěž, a to znamená riziko trombózy, názory se liší...

madaimod
20. led 2012

@fiallinka děkuji za odpověď. Já jsem jim tam volala a mám se objednat později, až budu moct. Ale asi na to už kašlu. Taky nemám žádné potíže a snad to tak už zůstane 🙂

monca303
20. led 2012

Ahojte, po druhom neuspesnom ivf mi zistili trombofiliu, mutacia nejakeho genu, beriem Proveru, ale tam je napisane, ze by sa v takychto pripadoch nemala brat, mate s nou skusenosti? Dakujem, som z toho trochu na nervy ☹

lajcikova
20. led 2012

ahojte,mam dotaz mate někdo kombinaci trombofolie a těhu cukrovka???,myslite že bude taky nutnej císař?ještě si mam volat v ponděli na kontrolni vysledky,měla sem malo jakych si proteinu

fiallinka
20. led 2012

@lajcikova vůbec to nemusí znamenat císaře, ale spíš vyvolávání před termínem 🙂

lubicamima
24. led 2012

Ahojte dievcata.Som studentka prirodovedeckej fakulty UK a chcela by som Vas poprosit o laskavost. Pisem pracu o trombofiliach a ich suvislost s fetalnymi stratami a poprebovala by som urobit statistiku na Slovensku. Je to velmi chulostiva tema,viem a preto pochopim ak sa Vam o tom nechce velmi zdoverovat,ale velmi by mi to pomohlo. Sama som nositelkou MTHFR 667 heterozygot,ale s priatelom sme sa o babo este nezacili snazit,tak pekne verim, ze s tym nebude problem.
Ak mi napriek tomu niektora napisete na mail,potrebujem vediet :
- aku trombofiliu mate + homozygot/heterozygot
- kolko tehotenstiev bolo neuspesnych a v ktorych tyzdnom boli ukoncene
Dakujem velmi pekne a vela vela stastia 🙂
moj mail lubica.valach@gmail.com

lindusik
24. led 2012

@milada2 ahoj, zaujala ma tato tema,lebo aj ja som si pichala v tehu fraxiparin...ale som sokovana z toho co pises - ze ti neucinkoval spinal 😕 ja som bola na sekciu a tiez mi davali spinal. Dost som tam na sale stresovala a sestricky ma museli presviedcat ze to urcite zabralo a ze urcite nebudem nic citit....a ty teraz napises ze sa moze stat ze to nezabere 😕 ciiiipanky... a prisli nato ako, prepanajana?

milada2
24. led 2012

@lindusik Přišli na to tak, že začli řezat a já to citila 🙂

lindusik
24. led 2012

@milada2 neeeeeeeeeeeeeeee 😨 strasneeee
v dnesej dobe sa toto moze stat? strasne, to musel byt hrozny zazitok....

milada2
24. led 2012

@lindusik 🙂 Ani ne, po porodu jsem zazivala vetsi trapeni a tohle uplne vypustila. Ani bolesti po císaři jsem skoro nevnimala.

Lékaři za to nemohli, dlouho cekali až to zabere, ale pak uz malej musel ven, tak zacli. Skoro hned jak jsem zacala křičet, tak me uspali, byla to chvilka 😉

lindusik
24. led 2012

a co bolo po porode, myslis zotavovanie? NO lebo ja som sa strasne zle zotavovala,este mesiac potom ma vsetko bolelo...
vies ako sa hovori - pri spontannom porode trpis pred porodom a pri sekcii trpis po porode 😀

milada2
24. led 2012

Já neměla problémy po sekci, na ty už jsem nemela kapacitu 🙂 Musela jsem rovnou z porodnice do nemocnice s malym, do toho moje zdravotní problémy, které se táhnou az do ted atd.

lindusik
24. led 2012

@milada2 🙂 aha, tak to ma mrzi, tak drzi palce a hlavne vela zdravicka 😉

milada2
24. led 2012

@lindusik Dekuju moc! Vam taky! Já uz vím, že zdravi je opravdu to nejdůležitější 🙂

lubicamima
25. led 2012

Ahojte dievcata.Som studentka prirodovedeckej fakulty UK a chcela by som Vas poprosit o laskavost. Pisem pracu o trombofiliach a ich suvislost s fetalnymi stratami a potrebovala by som urobit statistiku na Slovensku. Je to velmi chulostiva tema,viem a preto pochopim ak sa Vam o tom nechce velmi zdoverovat,ale velmi by mi to pomohlo. Sama som nositelkou MTHFR 667 heterozygot,ale s priatelom sme sa o babo este nezacili snazit,tak pevne verim, ze s tym nebude problem.
Ak mi napriek tomu niektora napisete na mail,potrebujem vediet :
- aku trombofiliu mate + homozygot/heterozygot
- kolko tehotenstiev bolo neuspesnych a v ktorych tyzdnom boli ukoncene
Dakujem velmi pekne a vela vela stastia
moj mail lubica.valach@gmail.com

sofia17
25. led 2012

Ahoj babenky, robili mi genetiku pred IVF. Viete mi niekto vysvetlit co toto znamena?
V géne pre MTHFR zisteny polymorfizmu 129A-C v heterozygotnom stave.
Ak s tym mate niekto skusenosti, prosim poradte.

fiallinka
25. led 2012

@sofia17 je to v pohodě, nejlehčí trombofilní mutace, zděděná po jednom rodiči, má ji až 40% populace. Nemělo by to dělat problémy a většina doktorů k tomu ani nepřihlíží 🙂

sofia17
26. led 2012

@fiallinka
Dakujem krasne, moc si mi pomohla.

alzbetak
26. led 2012

Ahojte.
Mate prosim niekto skusenosti s takouto kombinaciou? Trombofilní mutaci MTHFR a deficit alfa 1 antitrypsinu (deficit AAT). Ja to asi nemam, resp neviem o tom, ale moj partner. Neviem presne co znamena ten deficit AAT alfa 1 antitrypsinu . Pred necelymi troma tyzdnami sme mali zamlkle tehotenstvo ukoncence v 12 tt.
Diky moc za informacie

sarafortuna
26. led 2012

@alzbetak , to, či to mám tvoj partner nemá vplyv na MA 😒 - to s tým vôbec nesúvisí. Daj sa prešetriť na trombofílne mutácie. Ten MA mohla byť iba náhoda, ale nech to radšej preveria,..

alzbetak
27. led 2012

@sarafortuna bola som v tom ze sa odovzdava geneticka informacia ako zo strany matky tak aj od otca... ze v tom mohol byt problem... resp pokial mam aj ja nejaku mutaciu a tym padom sa to "pobilo".... Chcela by som sa dat otestovat ale Dr po prvom nezdare to nechcu moc riesit... tak pozerame po sukromnych moznostiach kde dat spravit testy... Dakujem kazdopadne za odpoved

mima9
27. led 2012

@sofia17 ahoj, ja mam tuto mutaciu a 5 MA za sebou, nic ine mi nezistili, momentalne beriem fraxiparin 0,3 a takto sme pokrocili 🙂

janaaa3
27. led 2012

ahoj holky, take mam po matce zdedenou FV Leiden mutaci, takze tu lehci, jeden potrat jsem uz bohuzel prodelala a ted jsem v 5tt a muj gynekolog rekl ze mu to staci abych prisla za 3 tydny na kontrolu na ultrazvuk a vystavi mi teh.prukaz a pak az posle do Prahy do centra ohledne srazlivosti. Mam jen strach abych o miminko neprisla jako predtim, prvni potrat byl zpusoben Leidskou mutaci...co si myslite o tech injekcich? mam z nich docela strach..jak jsou velke? 😒

sarafortuna
27. led 2012

@alzbetak , ja som si to overovala... áno, dieťa dostane gén po otcovi, ale čo sa týka tehotenstva, to ovplyvňujú iba prípadne trombofílne mutácie ženy - lebo plod je napojený na náš obeh 😒
včasné potraty, ak sú spôsobené trombofíliou tak sú preto, že sa plodíku nedostane výživy, pretože maličké cievočky, ktorými sa cez sliznicu maternice plodík vyživuje sa upchajú... nie je to zlyhanie plodu, ale "prenosu" výživy medzi matkou a plodom.

jeden potrat nie je ešte indikáciou na hematologické vyšetrenie, no niektorí lekári ho dajú spraviť