Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

zulok
31. led 2008

Ahoj Monca, je mi velmi luto, co mas za sebou, ale uz to vyjde, urcite 😉 ja mam MTHFR C677T homozygot a picham si Clexane, nic to nie je, neboj.

A bola som na kontrole, neotvaram sa, juchuuu, ale zapal sa nenasiel, tak ja uz neviem. Bielych krviniek ako na rozdavanie. Tak som zas na zaciatku, na bud. tyzden idem na hematologiu, tak sa uvidi co ☹

Lenocka, Kappuska, drzkajte sa , pusinky zlate. A Lenocka, pekne papat za troch.

Ahoj Katka

kapp
31. led 2008

Ahojte babuľky - tehuľky! S odstupom času ma tu máte znovu 😀 ...

Zuločka - super, že sa neotváraš, ale hnevajú ma tie tvoje biele potvorky = krvinky, myslela som na teba a držala pästičky, nech ten škaredý zápalisko objavia a dajú liečky! Beťárky jedny nepodarené - držím palčeky na budúci týždeň = hemoška, nebojkaj - oni na to prídu! Ale, kočka moja zlatá, ja ťa normálne obdivujem, si silná babuľka ... len je to trošku nespravodlivé = jedna osôbka, a toľko na ňu naložili! Ale ty to zvládneš - nezabúdaj, si náš pokusný králiček 😀 , tak sa nám držte s Matúškom ešte nejaké tie týždniky (aspoň 7 😀 ) pohromade!

Lenočka - myslím aj na teba, dušička! A žiadne negatívne myšlienky, prosííííím ... Fazuliatka-babuliatka krásne sú určite v poriadku, uvidíš - a zajtra nám budeš natešená referovať, ako vyrástli! Držím palčeky na zajtra, daj určite vedieť ...

Monca - vitaj medzi nami - je mi ľúto, čo si si preskákala, a nebojkaj, vyjde to! Ja mám tiež MTHFR C677T homozygot, ale k tomu mám aj "bonus" = V.Leiden - heterozygot ...

Katuš - ahoj! Gragulujem k tehuľkovaniu ... Len píš pekne poctivo ďalej, my radi čítame ... 😀

Babuľky moje zlaté, ja budem mať asi tento cyklus anovulačný ... ☹ , dnes mám 16DC a ovulky podľa bazálnej teploty nikde 😔 ... Stále sa drží na 36,3C, čo je málo. Strieda sa to už od 8DC s teplotkou 36,4C ... No neviem, čo si mám o tom myslieť ... Asi sa mi vrátili cysty ..., pobolievalo ma naľavo, včera ma zase pichlo napravo = už som myslela na ovulku, ale podľa teploty nič ... a dnes ma už nebolí nič , už som cysty mala, viem, resp. pamätám si, že tlačia a bolia, až kým pri MS neprasknú, no neviem, babuľky ... netlačí a nebolí ma už nič ...

alinuska
1. únor 2008

Ahoj bambulky,
opäť sa ozývam po nejakom čase. Lenočka, často na Teba myslím a sledujem, či ste v poriadku a vééééľmi držím palčeky!!! Samozrejme aj Zuločke, len nedávno riešila fazuľku v brušku a už o chvíľu rodí!!! Ja neviem, mne to teda letí neskutočne 😖 Pohladkajte Vaše poklady za mňa a že prosím, aby sa za nás prihovorili tam hore 😉 ... Zdravím aj Kappušku a prajem jej to, čo neskromne aj sebe, aby sa nám už zadarilo zasadiť na jar semienko do bruška, ktoré bude pekne klíčiť a rásť a za 9 mesiacov sa narodí zdravá krásna bambulka, alebo bambulko, ach jaj, kiežby ☹ 🤐 😵 !!!

Monca.V, neviem, či gynekológ je kompetentný niečo riešiť v Tvojom prípade, ak máš zistenú MTHFR homozygot 🙄 Ja by som to riešila cez hematológa. Určite choď tam, možno budeš musieť tiež pichať injekcie v tehu, tak aby sa to podchytilo od začiatku a aby to potom malo ten najočakávanejší koniec 😅 . Podľa môjho laického názoru nestačí mať v norme iba homocysteín, zvlášť ak ide o homozygotnú formu. Zrážanlivosť krvi sa "meria" cez kopec iných hodnôt, si myslím, skúsenejšie baby ma možno opravia a doplnia 😨 Tá listovka je OK, aj ja beriem 2x1, ovšem v tehu budem musieť pichať od začiatku, to viem už teraz ☹ . Mne to ale neprekáža, pre môj poklad všetko na svete, len nech už príde 😅 !!!

Katka28, som myslela, že to len ja som taká chodiaca lekáreň a že mám skomplikované všetko, čo len môže byť, ale vidím, že nie som sama a že to nebude až tak zlé, keďže Ty si vlastne príkladom, že napriek týmto všetkým "neduhom" sa zadarilo, čo sa veľmi teším a držím palce, aby to tentokrát už dopadlo s tým najšťastnejším koncom tak za 8 mesiacov 😉 ? Mrzí ma, čím si si prešla, o to viac Ti to teraz prajem !!! Máš presne také mutácie ako ja, aj ja mám začať brať Euthyrox a najnovšie aj niečo na zvýšený prolaktín a mám k tomu PCO, proste des 🙄 ☹ ako to je komplikované, ale my to aj tak dokážeme, musíme, mám pravdu 😝 😀 ???!!! A momentálne beriem aj Prednison a Wobenzym na zvýšenú imunitu voči trofoblastu. Najvyšší čas s tým niečo robiť 😝 !

Zdravím všetky a prosím naše tehuľky o poprskanie tehubacilkami!!!

Papá

monca.v
1. únor 2008

ahoj holky,
děkuju vám, že jste mi napsaly.
Mám mutaci MTHFR C677T homozygotní formu.
Víš Alinusko, byla jsem na hematologii, přímo u primáře. Ten mi udělal vyšetření, zda mám dost v těle vitamínů B, zkontroloval hladinu homocysteinu a trombofilní markery. Vše je O.K. Řekl mi, že není důvod si píchat něco na ředění krve a odkázal mě na gyndu. Tam mi řekl doktor to, co jsem už psala - že pokud není v rodině trombóza, tak že mi nic na ředění krve nenapíše. Fakt už nevím. Každý doktor mi říká něco jinýho, připadám si jak blbec.
To co jsi mi psala, mě ubezpečilo o tom, co si už dávno myslím. Budu chodit na nějaké specializované pracoviště a uvdiíme. Jenže jsem se už začali snažit o mimi, tak nevím, zda to všechno stihnu dřív, než otěhotním. 🙂
Je taky fakt, že jsem si spoustu informací zjišťovala sama přes internet.

alinuska
1. únor 2008

Monči,
to som nevedela, že Ti to zistili na hematológii, ale ak priamo primár skonštatoval, že zatiaľ nič netreba robiť, tak mu ver. Pokiaľ nie si tehotná a všetky hodnoty zrážanlivosti sú OK, nie je dôvod na injekcie. Tá listovka by zatiaľ fakt mala stačiť. Avšak mala by si byť pod kontrolou na hematológii, to znamená, že by si mala chodiť na pravidelné kontroly podľa potreby 2 x do roka alebo aspoň raz ročne, to už ale zhodnotí hematológ. Hneď keď zistíš, že si tehotná, bež okamžite aj na hematológiu, aby Ti spravili kontrolné vyšetrenia a ďalej sa uvidí podľa výsledkov. Vravím to z vlastnej skúsenosti, teda to, čo bolo povedané mne. Jasné, že to môže byť iné prípad od prípadu, ale ak budeš pod kontrolou, nič nemôžeš pokaziť. Takže snažte sa kľudne o miminko ďalej, užívaj stále tú listovku a pi veľa tekutín. Fakt je, že aj ja som sa kopec informácií dozvedela z netu (v tomto ohľade je to super vec). Ako som už písala vyššie, ja momentálne užívam Wobenzym. Má nejaký vplyv na riedenie krvičky okrem iných pozitívnych účinkov, takže mne ho moja dr. pred otehotnením odporúčala. Stojí ale trošku viac peniažkov, ale tých nie je škoda, ak sa má zadariť 😉 !
Drž sa 🙂

lenoc
1. únor 2008

Ahoj cicusky.
Kappuska, to nieee. :((( Ale este stale tu je nadej, ze sa ti ovulka len poriadne posunula/posunie. Moja, moc ma to mrzi.

Alinuska, Moni, Vam rovnako drzim palceky, nech sa zadari coskoro. Zasluzite si to vsetky.

No a teraz sa idem chvalit trosku. 😉 Videla som svoje bubatka na uzv, v albume mam fotecku taku rozmazanu. Ani som nechcela najprv fotku, ale ked doky povedal, ze ich uz poslednykrat vidime takto spolu, ze nabuduce sa bude dat na ne pozriet uz len po jednom, tak som si to rozmyslela. Vsetko vyzera byt v poriadku. Meral a pozeral jedneho drobceka, ma nieco vyse 3cm ak som to nepoplietla. Drobec sa mrvil trosku, aj (mi) kyval rucickou. A ja som sa usmievala ako slniecko.
Tak o dva ty ideme na krvicku a na ten uzv, ked sa robi presvietenie sije. Pytala som sa ho na hematologiu, tak mi povedal asi toto: Aby som sa objednala k hemoske, nech mi spravi zas tie testy na zrazanlivost a krvny obraz. A aby som tam potom chodila tak ako som to aj chcela - asi 1x za tri mesiace. Ma totiz pacientku, ktora potratila 3x, teraz je tehu po 4.x a ma tu istu mutaciu ako ja. Ziadna ina mozna pricina potratov sa nenasla. Takze hoci hemoska tvrdi aj po porade s inymi odbornikmi z oblasti hematologie, ze tato MTHFR nie je nebezpecna a netreba pri nej ziadne speci lieky v tehu a doky ma tu infosku tiez z viacerych zdrojov potvrdenu, tato baba hematologicku navstevuje a ma nasadeny anopyrin 50 hned od zaciatku tehotenstva. Tak sa objednam a uvidi sa.
Jaaaj, aj knizku uz mam. 🙂

pa babulky, prajem aj vam krasny den.

Teraz sa idem pokusit odstranit z mojich plesovych siat vlanajsie stopy od sekundoveho lepidla. Nie je to nejak extra vidno, ale .....

kapp
1. únor 2008

Ahojte babuľky-tehuľky aj netehuľky!

Lenočka - gratulujem 😀 😀 😀 😀 😀 😀 , vidíš, hovorila som ti, že to bude v porádečku = ja mám na také vecičky čuch 😀 ! Bola som aj na albumíku, babuliatka zlaté, aké sú už velikéééé! Jéééj, už sa teším na ďalšie fotečky! A tá návšteva hemošky určite nič nepokazí ... Si rozumná kočka! Len sa opatrujte ... a mamina - nie že sa budeš veľmi natriasať na plese! 😀 A ešte mi povedz = urob chute 😀 : "Akej farby je teraz tehu knižka?" Ja som mala zelenú 😉 (samoška pri Nane).
Inak - mala si pravdu, moja zlatá - dnes ráno sme mali 36,8C - ovulka bola asi v priebehu včerajška hurááááá! A predstav si, že normálne sme sa aj trafili so snažilkovaním 😝 ... Takže hádam by aj tá motyka už mohla tento mesiac vystreliť! 😅 Ale priznám sa, že veru ešte takto neskoro som ovulku nemala - vždy bolo 12, 13 DC a pozri ho tento mesiac! Nevadí, hlavná vec že bola, no nie?

Alinuška - to som nevedela, že Wobenzym má také účinky - už pôjdem mrknúť do netovej lekárne! Díky za tipa! 😀 Inak - aj mne povedala hematologička, že okamžite po zistení tehotnosti - t.zn. 2.-3.tt - keby to bolo perspektívne - naklusať na hematológiu ...

Monca - to poznám - každý lekár zo začiatku hovoril niečo iné - sama som si musela zisťovať informácie - ale potom, keď zbadali, že viem O ČO KRÁČÍ, tak trocha zapracovali a porobili všetky možné testy - veď to poznáš - ale nebojkaj - my sa k tým voňavým bábätkám dopracujeme!

Zuločka - ako sa máme?
Lili - a ty ako?

lenoc
1. únor 2008

kappuška zlatá, to vyzerá super, moc si ma potešila tentoraz. Trsat o dusu spasenu sa nechystam, nebojkaj. Len tak jemne. 😉 Aj ty sa opatruj. Inac, z tej tvojej spravicky sa teraz tvarim asi takto: 😅
Tehu knizku mam bielu, niektore policka v nej su ruzovo-fialove. Minule som mala so zltymi políckami.

zulok
1. únor 2008

Kappuska, aj ja dufam, ze ovulka bola alebo . Moc drzim palceky, tak by som ti to zelala. A juch, ze ste sa trafili.

Alinuska, ahoj, moc ti drzim palce, aby sa ti v brusku zabyvala fazulocka.

Lenocka, gratulujeeeeeeeeem k uspesnej kontrole. juchuuu. Bubuliatka su krasnunkeeeeeee
😀 a navstevou u hematologicky urcite nic neskazis. tesiim sa z vas 😀

kapp
1. únor 2008

Lenočka, Zuločka - ďakuuuujem. Dúfam, že to výjde. Pozrite, keď nie - blíži sa nám Veľká noc - tak Kappuška bude upratovať o dušu, aby nemusela myslieť na potenciálneho mimi - poznáme to z týchto Vianoc, že áno 😀 😀 😀

Lenočka - tak hovoríš, políčka sú ružovo - fialové ... Hmm, vieš, čo mi teraz prebehlo hlavou - či ty babuľka nebudeš mať pod srdiečkom aspoň jedno dievčatko ... Dievčatká sú také mačiatka zlaté ... dlhšie sa túlia ... chlapčekovia sa nám skôr osamostatnia ...

Zdôverím sa vám, kočky moje zlaté - dnes som mala taký "DEŇ BLBEC" - poznáte to, nejak sa nedarí ... Okrem rána - tá teplotka a ovulka ma fakt potešili, ale to bolo asi jediné ... Manžel ma vytočil v práci do nepríčetnosti (bolela ho totiž chrbtica a ja som vtedy jeho hromozvod ... 😒 ) - až tak, že som predčasne treskla z dvermi a odišla z práce s tým, že neviem, kedy prídem domov ... Túlala som sa 2 hodiny po jednom nákupnom komplexe, kde som si potom našla prázdnu lavičku a rozmýšľala, študovala AVÍZO - trh práce ... Potom som sa vybrala do lekárne - spomenula som si, že lekáreň je otvorená len do 16,00 hod. a potrebovala som ešte kúpiť hlivu ustricovú - resp. výťažok z nej. A stretla som svojho manžela, ktorý ma zúfalo hľadal a potom prosíkal, aby som išla do auta a domov. Dcéra bola u svokry, takže ona ani nevie, že sme sa pohádali až tak, že sa mi domov nechcelo. Chcela som sa vrátiť až o 19,00, nech si chlapec uvedomí, ako sa má správať. Dala som sa ukecať = bolo mi smutno, aj som si poplakala ☹ ... ešte v aute, mrzelo ho to ... a mňa tiež, choval sa hrozne! Povedala som mu, že keby nebolo našej dcéry, tak by som sa dnes domov ani nevrátila ... bol z toho rozčarovaný, ale ako výchovná metóda to bolo účinné...
A tomuto blbému dňu ešte nebolo konca - dcérina triedna chcela požičať karnevalovú masku - šila som jej DOBRÚ VÍLU - tak sme si dneska trocha SMS-kovali. Potrebovala som si niečo totiž ujasniť = včera som si nechtiac vypočula "rozhovor" mojej dcérenky s jedným obéznym dievčaťom, ktoré za ňou poslednú dobu stále dolieza a prosíka o kamarátstvo a keď neuspeje, tak ju kope do brucha atď. Nana na ňu vrieskala, nech jej dá pokoj a že ju neznáša ... Kočky moje, bola som šokovaná. Dohovárala som Nane, že takto sa správať nemôže, že sa to nepatrí ... A pre istotu som sa v rámci SMS spýtala triednej, či o tom vie, ako sa tá moja slečna správa k dotyčnej dáme. A dostala som potvrdené, že odchytila lístoček od môjho dieťaťa, v ktorom píše, že dotyčnú obezitku nenávidí (dobre počujete NENÁVIDÍ) a že nech za ňou nedolieza, že ju to obťažuje. Triedna ma ďalej oboznámila, že obe dievčatá poučila o tom, že sa musia rešpektovať ako spolužiačky a povedala, aby som nič neriešila, že obe dievčatá majú svoje chyby ... Nuž slušne som sa poďakovala a zapriala pekný víkend. Ale bola som sklamaná - bože, veď takto som ju nevychovala, veď vždy som ju učila byť milá a slušná ... Troška som si s Nanou pohovorila, a rozplakala sa, že jej je to ľúto ... že to vlastne tak nemyslela ... Nechápem, vždy bola zlatá k deťom - čo ju to pochytilo?

Sorry za dlhý príspevok - ale vy dve - Zuločka a Lenočka - ste učiteľky - chápete, čo som tým chcela povedať ... To sú teraz skutočne tie deti k sebe také zlé ... Čo za generáciu nám to rastie pred očami? Učiteľke som sa ospravedlňovala za správanie mojej dcéry - ten pocit, jáááj ...

kapp
1. únor 2008

Katuš - prepáč, aj ty si učiteľka ... zabudla som ...

zulok
1. únor 2008

Kappuska zlata, den blbec byval u mna casto. dakedy sa treba pohadat aj s miluckym a ono to vztah posilni. jednoducho to bolo na teba moc a clovek ked ma dakedy aj smutne srdiecko, ked sa nie vsetko dari, tak je v dusicke hotova pohroma. a prijemne a pekne je na tom to, ze ste sa uzmierili, niekedy totiz clovek nema sil rozpravat a problem si vyjasnit. A treba zo seba aj smutok dostat a vykricat sa... teraz je to uz ako ma byt a mozete vedla spinkat spokojne ako dve husenicky, no, dufam, ze uz tri.

Pokial ide o Nanusku, deti boli vzdy k sebe niekedy tvrdsie, pamatam si to aj z mojich cias. nie je to len novota tejto doby. Nebolo to od nej pekne, ale co je dolezite, prislo jej to luto. Naozaj to tak nemusela mysliet, len v nej vykypela zlost a clovek hned povie aj to, co nechce. vid klasicke hadky medzi manzelmi. Ak ste si pohovorili, nevidela by som to tragicky, mozno to bude klukata cesta nakoniec k dobremu priatelstvu. A deti casto hovoria, ze nemaju dakoho radi, priam nenavidia, a ono to tak nie je, len im to vklzne do ust. urcite si ju v ychovala vyborne,ale aj vyborne dievcatko povie nieco, co by inak nepovedala.
Kappuska, dufam, ze ten den blbec odisiel a uz ziaden nepride a mozno ten den blbec aj k dacomu pomohol, urcite ste si s milym blizsie. papaaa a cmuk

kapp
2. únor 2008

Ďakujem, Zuločka - fakt môj manželík momentálne "seká" dobrotu ... Zdá sa, že si uvedomil, že chybil, dokonca aj zle spal = kontroloval, či som vedľa neho 😀 , či som mu neušla (ako keby som to už niekedy urobila! 😀 , jáááj tí chlapi niekedy preháňajú 😅 ), ale pochopil jednu vec - že po hlave si skákať nedám! Normálne ma včera "dožral". Jednoducho - roky som mu tolerovala, že svojim spôsobom je autoritatívny, že väčšinou musí byť po jeho vôli a prípadného oponenta "zrovná so zemou" ... ale včera - čo je veľa, to je veľa ... A zabralo to, pokupoval mi somarinky, ktoré ľúbim (napr. tresčiu pečeň ...), len aby som sa nehnevala! Takže tak ... ženská taktika ...
A čo sa týka malej slečny ... Zamrzelo ma to, ale moju lásku k nej to nezmenilo ... Sme len ľudia, často chybujeme ... Jej predošlé správanie toto moje konštatovanie síce nezmení, ale nevadí = budem sa jej musieť asi viac venovať aj ohľadom správania sa k blízkym, spolužiakom ... Len niekedy je to dosť drsné - mala obdobie, kedy chodila zo školy modrinová, lebo ju jednoducho otĺkali. Potom ju manžel naučil nejaké triky z karate = vlastne len brániť sa = odrážať útoky, nie útočiť! A už sa obráni ... Ale po kom má to ziapanie, tak to by som rada vedela ☹ ...

Ďakujem za podporu - pekný dníček ...

zulok
2. únor 2008

Kappuska, esteze je to s manzelom uz vporiadku a pekne si ta udobril.
Verim, ze ta Nanuska sklamala, ale zvladnete to, Ono nie je sranda, ked ju otlkali, a asi sa to v nej teraz rozpamatalo a zlakla sa, ze by to mohlo byt znovu, tak nazliapala. ono ak clovek nevidel to, co sa stalo, tazko. Ale rozhovory urcite nezaskodia, aspon budete este viac spolu.

Ja zas plasim , ze mam hustu krv, na gynde, ze mam vo vysledkoch vela fibrinogenu aj dimnerov , ach jaj, a to mi hematologiucka nezvgysila davku, dufaM, ze mi ju zvysi, alebo neviem co, hodnoty fibrinogenu mam raz take ako na zac. tehu. ☹ esteze tam idem v stredu, popytam sa, ale zas aby to nebrala tak, ze jej nedoverujem , uff 😖

kapp
2. únor 2008

Zuločka - vôbec neplašíš, je úplne normálne, že sa bojíš o Matúška ... Hovoríš fibrinogén je raz toľký ... Hmmm, a D-diméry majú akú hodnotu?
Ja si myslím, že sa hemoška neurazí, keď sa popýtaš na vyššiu dávku - je predsa normálne, že keď si tehu, tak sa o bábenko bojíš. A hematologička by si predsa mala byť vedomá, čo sa stane, keď je príliš hustá krvička v tehotenstve ... Nebojkaj, dušička, povedz si tak - nemám až takú hrozitánsky blbú mutáciu trombofilky - ale aj tak, nechápem, čo to (prečo ti tak hustne krvička) robí takú paseku - veď si ešte mladučká a chudučká ... Neboj - streda je tu čobydub, a pokiaľ sa Matúško mrvká v brušku, je to v poriadku - až keby sa začal mykať a prudko trhať, vtedy treba utekať do nemocnice ... Ale to sa určite nestane - ja tomu verím! 🙂 Neboj ...

Inak - ďakujem za pochopenie ohľadom Nanuši - ona nie je zlá, ale jednoducho jej asi rupli nervy ...

zulok
2. únor 2008

Dakujem Kappuska, byt tehu je tak kraasne, ale ten strach. ☹
fibrinoge mam 7,55 d dimerov 186,9 ☹ stale pijem, aby sa mi riedila krv. inak ja uz nie som chuducka, z 48kg mam 66 a mam ajtehu cukrovku, tak asi aj preto. Ale musim verit, ze bude vsetko vporiadku, teda Matusko, normalne by som chcela, keby sa aj teraz narodil, kym sa mi dalsia vec v tele nepoondi 😠
A ak9o rozoznam mykanie v brusku od kopancov, dakedy robi v brusku riadnu rosadu. 😒
jaaaj, pomoooc, to som cela ja, len plasim 😔
dakujem Kappuska , cmuuk

zulok
2. únor 2008

A pokial ideo o Nanusku, ked zratam, kolkokrat mne rupli nervy a povedala som, co som tak nemyslela 😔 hlavne mojmu miluckemu. Nanuska je anjelicek, ale dakedy je toho na cloveka moc a urobi veci inak, ako normalne 😉

sofik
2. únor 2008

Ako vznika tato choroba, ak sa mozem spytat. Dakujem.

jabluncanka
2. únor 2008

Ahoj monca.v!!

mám to samé co Ty=tedy homozygotní formu C677T.Já osobně mám taky spoustu věcí načtených z netu a musím konstatovat,že se mě týká ta hypertenze asi týden po uhnízdění embrya.Tento měsíc se mi tostalo taky.V noci mě vzbudilo šílené buení srdce a špatně se mi dýchalo...Ráno jsem začala krvácet a bylo to...Migrénu a bolesti ledvin mám ještě teď...Papkám vysoké dávky vit.B,listovku a chci si nechat napsat B12 injekce.Jsem zdravotník,takže si to nechám píchat v práci...
😉

zulok
2. únor 2008

Sofik, ja mam tu chorobu zdedenu. Vzniknut pocas zivota , to len tak lahko nejde, no jasne, ze su take veci, co to podporuju, obezita, fajcenie, malo pohybu, ale to sa prejavi az v neskorsom veku. Ak to clovek nema zdedene, nemusi sa toho v tehu bat.

Jablucanka, je mi to velmi luto, dufam, ze uz nic take nezazijes. Ja mam tiez to iste a na tu bolest, ked som zacala tiez kevacat len tak lahko nezabudnem, drz sa a vela sil.

jabluncanka
2. únor 2008

zulok:

díky...je to možná o to horší,že už jedno velké zdravé dítě mám a na jaře mi bude 37 let 😒 Proto si troufám tvrdit,že své tělo znám...Myslím,že to mám po úraze...A doufám,že s tím půjde něco udělat.Začala jsem v životě druhé kolo s novým partnerem a miminko bychom moc chtěli... 😉

zulok
3. únor 2008

Uf, Jablucanka, je mi luto, ze si mala tak vazny uraz. Vitaminmi, pripadne injekciami sa to bude dat spravit urcite.
Drzim palce do noveho zivota, nech je plny lasky a aj nech sa mimisek zadari 😵

kapp
3. únor 2008

Zuločka - ďakujem, si zlatučká 🙂 , nech ti to ten tam hore vynahradí na deťoch ... 😀 Veľmi mi pomáha, keď sa môžem vyžalovať ... Inak si až tak moc nepribrala, babuľka - 66 kg to je ešte stále super. Ja mám takú východziu momentálnu hmotnosť už od 18-tky, niekedy o trošku viac (+- 3 kg = záleži od sviatkov) - vlastne sa mi zmenila pri tehuľkovaní s Nanou o 10 kg a potom po pôrode znovu padla. Ja mám výšku 183 cm, takže som skôr chudá - aspoň mi to každý vraví ... Ale snažím sa troška spevňovať, len sa mi niekedy straaaašne nechce 😅 ... Zuločka - tie D-diméry - ich hodnota je tuším do 0,5mg/l - tých 186,9 je potom v akých jednotkách, moja zlatá? Fibrinogén - do 4,50g/l - neboj tých 7,55 nie je až takých hrozných ... Vlastne to, čo si picháš teraz, bráni vzniku trombínu = úsilie predísť premene fibrinogénu na fibrín a tým ďalšiemu rozvoju trombu - tak myslím, že teraz je na ťahu hematologička, aby zvýšila dávku ... 😀 - nebojko - dobre to dopadne.
A čo sa týka tých rozdielov medzi klasickými bruškovskými kopančekmi a mikavými pohybmi ohrozujúcim život plodu - nuž, babuľka, dá sa to rozlíšiť - že vraj ... Manželova krstná - už nebohá - s tým mala bohužiaľ neblahé skúsenosti - malinká sa jej odusila pupočnou šnúrou - ona tvrdila, že tie pohyby boli vtedy iné = také šklbavé ... že hneď vedela, že je zle - aj utekala na pohotovosť - to bolo 35 rokov dozadu, ale bohužiaľ tí "barani" jej nepomohli, a vyvolali pôrod až na druhý deň, keď bolo neskoro ☹ , ona o tom rozprávala, chcela nás všetky varovať ... Ale ty sa tým nezabývaj ... to sa nestane!!! Spomeň si na mňa - ja mám V-Leidena + tvoju mutáciu a v 21. rokoch (ty máš o pár viac) som porodila v 38tt zdravú dcérku a žiadnych mutáciách som nemala ani šajnu - iba manželovu krstnú, ktorá ma prišla sem-tam postrašiť, či sa mi malá hýbe tak, ako má ... 😝 Ona sa bála aj za mňa, chuďato ...

Lenočka - ako sa máte - ty a fazuliatka-babuliatka?

Jablucanka - aj ja sa pripájam k Zuločke - je mi ľúto toho úrazu a rovnako držím palčeky, bude dobre, uvidíš. Ja si tiež jasne spomínam na tú bolesť pri poslednom MA - začala som s veľkými bolesťami krvácať v ambulancii u lekára, kedy som bola presvedčená, že si "na betón" idem pre tehu knižku ... Hrozný pocit, ale už je to za nami, treba začať znovu - presne ako si povedala!

Sofik - aj ja mám trombofíliu zdedenú - z ockovej strany máme trombofilné stavy ... moja teta je už na heparíne ☹ ...

kapp
3. únor 2008

Zuločka - fakt - nechcela som ťa vystrašiť, moja zlatá - krstnučká preháňala, čo sa týkalo môjho tehuľkovania ... Len si konštatovala, že sa to dá ťažko rozpoznať, tak som zareagovala - prepáč babuľka, ja som zabudla, že tehuľka myslí inak = viac sa bojká o babuľko = som somárik ☹ ... Sľúb mi, že nebudeš na také somarinky myslieť, ono existuje strašne veľa komplikácií = je lepšie o tom nevedieť = ja troška rýpem do medicíny, takže zhruba sem-tam viem, o čom točím 😀 - ale ozaj len sem-tam 😝 - dobre to dopadne, uvidíš, spomeň si na mňa a na Naňu = som na tom horšie, a predsa som to rozchodila! A nehnevaj sa, radšej som to nemala písať, prepáč ... 😕

zulok
3. únor 2008

Kappuska, velmi som ti vdacna za to co pises, dakujem ti. A ty si riadna stihlotinka vysoka, ja mam len 165 cm 😕
a tie dimery neviem, v akych jednotkach to je, ale ten fibrinogen ma kakaa 😠 musim si vydobit silnejsiu davku, len co ak mi ju neda 😒
Matusko spravi sem tam taky rychly zbrkly pohyb, ale hadam je vsetko vporiadku, stvrtok idem na uzv, tak sa neviem dockat. Ale psychika robi vela, tak musim verit.
dqakujem ti este raz. cmuuk 😵

alinuska
5. únor 2008

Ďakujem krásne babenky za vaše priania, až ma pri tom stislo pri srdiečku. Ja na ten náš zázrak čakám pre nás už nekonečný čas... ☹ Tak mi po včerajšku pribudol ďalší liek do výbavy. Trošku začína zlostiť prolaktín, tak som dostala norprolac, ale našťastie tá hodnota bola iba čosi nad normou, tak mi stačí brať iba 1/2 tbl. večer. O 3 týždne idem na kontrolu, ako to zaberá. Ja neviem, nejako sa to všetko zasa komplikuje. Mám z tých všetkých liečikov čo beriem nie veľmi dobrý pocit. Viem, že mi majú pomôcť, ale zdá sa mi, že je toho trošku veľa. Len sa ukľudňujem tým, že to slúži pre tú najlepšiu vec a keď sa zadarí, už žiadny liek nechcem dosť dlho vidieť 🙄 !!! Len kedy to bude 😝 ?!
Ozaj, Lenočka, žubrienky sú krásne, určite si veľmi šťastná mamina, tak sa opatrujte a dávajte na seba pozor 🙂 !!!
Zuločka, Ty máš pred sebou už len "pár dní" a budeš držať v náručí svojho Matúška, tiež buď opatrná a nejako to už šťasne dotiahni 😉 !!! Verím, že malý problémik sa čoskoro odhalí a nebude to nič, nad čím by si sa mala strachovať. Pani dr. je predsa študovaná a vie, čo má robiť, však je za to platená, nie 😅 ?
Kappuška, si skvelá mamina, súdim podľa toho, čo píšeš...keby každá mamina viedla takto svoje ratolesti, to by bol potom iný svet... 😎 Ale deti sú už raz také, aj ja si pamätám, ako sa mi smiali a dobiedzali, keď som ukázala svoju slabosť a to je nejakých pár rôčkov dozadu 😕 😀 Avšak správny prístup a láskaví rodičia sú najlepším vzorom, ako sa chovať jeden k druhému.
Baby, poviem vám, aj ja som od malička chcela byť pani učiteľkou a vlastne istým spôsobom ma to tým smerom stále ťahá, len nejako chýba odhodlanie a niečo, čo by ma nakoplo...no a o platoch ani nehovorím, aj keď toto povolanie nie je o peniazoch, ale keď hypotéku treba splácať a z niečoho treba aj žiť, no nemám pravdu?!
Sa teším, že som si našla dobrú partiu, teda dúfam, že ma medzi seba rátate a verím, že medzi vás čoskoro zapadnem aj s fazuzliatkom v brušku, lebo ako to tak vnímam, tak vlastne som tu jediná snažilka 😢 , prepáč Kappuška, viem, že aj vy sa snažíte o súrodenca pre Nanušku, ale už máte aspoň jedného potomka "zariadeného" 😉, ale my sa furt snažíme aspoň o to jedno 🤐 ...
Tak držte palce, nech to vyjde a zasa píšte, rada to tu čítam, je to moja každodenná radosť momentálne.
Pá 😉

alinuska
5. únor 2008

Baby, mám ešte dotaz, tá trombofília sa dá aj získať 😨 ? Som myslela, že to je výlučne dedičná záležitosť. Tie D-dimery a fibrinogén mi nič nehovoria, ešte sa mám veľa čo učiť a študovať 😉 Aj homocysteín neviem, či mám v norme. Z hematológie síce dostanem správu, ale tam sa toho moc nedočítam, ale mám skvelú doktorku, tá mi všeličo povysvetľuje, tak sa vytešujem 😅 . Avšak na druhej strane, keď tomu nerozumiem, tak sa nemám čo pýtať, takže sa rada nechám poučiť od vás skúsenejších 😀 . Pozriem si domka tú poslednú správu a potom sa budem pýtať, čomu nerozumiem, ale naposledy som mala vraj výsledky úplne OK, tak som odchádzala od pani doktorky blažená 😵 ...
Majte sa bambulky moje zlaté krásne a čoskoro napíšte, lebo poslednú dobu každú chvíľu v práci len otváram a zatváram mk 😉 , keby to tak videl môj zamestnávateľ... 😀

kapp
5. únor 2008

Alinuška moja zlatá - jasnačka, že ťa medzi seba rátame 😉 ... Sme radi, že ťa máme 😀 !

K tej trombofílii - pokiaľ mi pamäť siaha, hovorí sa o nej len ako dedičnej dispozícií, aspoň tak som sa zatiaľ dočítala. Je to pomerne "nová" choroba - v tom slova zmysle, že až nedávno sa im podarilo sdokonaliť genetické testy natoľko, aby im zobrazili zdedené formy trombofílie tzv. jej mutácie. V mojom prípade, je to skutočne dedičná záležitosť - moja teta na Morave má laicky povedané "hustú krvičku" do takej miery, že pravidelne dochádza do nemocnice na riedenie krvi, kde si vždy poleží pekných pár dní (pritom pravidelne užíva Heparín, ale sem-tam jej to spraví šarapatu). Ale pritom jej dcéry - má ich 3 bez akýchkoľvek komplikácií pri tehuľkovaní - tento hematologický problém nemajú ... dokonca samé už majú potomkov takisto bez komplikácií. To ti je na tom sranda, že nie vždy to zmutuje do takej miery, že to postihne aj tvoje deti! Z našej rodiny som jediná ☹ - moja mamina má práveže opačný problém = má riedku krv, pri mojom pôrode skoro vykrvácala - pravidelne potom dochádzala na hematológiu a brala lieky, keď sa trebárs porezala, dlhšie jej tiekla krv, niekedy bol problém ju zastaviť - ale teraz je už v poriadku ... Moja hematologička nechápala, prečo moja mama má riedku krv a ja hustú ... že nechápe, malo by to byť z vedeckého hľadiska tak, že aj ja by som mala mať riedku ... Natulu mi budú testovať až keď začne menštruovať ... Ale začínam na nej badať prvé symptómy, že bude mať trombofilku po mne ... ☹

Máš pravdu, čo sa týka toho, že mám aspoň jedno dieťa - Nanu - po mnohých peripétiách, ako si sa iste na predošlých stránkách dočítala - ale babuľka zlatá - je to málo ... Ďakujem za kompliment, Alinuška, ale nepokladám za ideálnu maminu - aj ja robím chyby vo výchove, tiež bývam nervózna, ale keď náhodou vyhreším za nejakú blbosť Nanu - tak vždy sa jej ospravedlním a potom sa vystískame a vysvetlíme si, čo sa udialo. Snažím sa ju vychovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, ale niekedy je to ťažké, ako si si dočítala. Ale blška jedna - je šikovná - mala samé jednotky! Inak je také šidielko zlaté - bože tak rada by som mala ešte aspoň jedno dieťa! Je to asi ťažké pochopiť - že čo vlastne chcem? Prečo chcem riskovať plúcnu embóliu pri ďalšom tehuľkovaní - ako mi povedala jedna lekárka, že či mi nestačí jedno dieťa ... ale cítim, že by som ešte jedného mravčeka malinkého zvládla ...

Inak - aj ja som chcela byť učiteľka 😀 ... Vážne, a tiež mi chýbajú financie na štúdium zvlášť po tom penále, ktoré som dostala od poisťovne a teraz ho musím postupne splácať ... Ale nevadí - Alinuška - veď my si to vynahradíme pri našich detičkách, neboj - moju Nanu sem-tam šlahýňa, keď jej pripravím všelijaké "pomôcky" na skriňu, na chladničku atď. - ale ohromne jej to pomáha ... Snažím sa ju vzdelávať predovšetkým humorne - vždy sa napokon na tom nasmejeme - jej triedna normálne nechápe ...

lenoc
5. únor 2008

Ahoj babulky.
Vcera som bola kuknut, co ste popisali, ale nmala som casu odpisovat. 😖 Tak dnes pre istotu mama cas napisat, ale nepamatam si az tak podrobne, co ste pisali. ☹ a tiez nemama moc casu.
Na plese sme sa mali fajn, do piatej rano sme vydrzali. Ani zle mi vobec nebolo. Bola tam jedna tehula cca v 4.mes. a ta tancovala a skakala jak nic, som nechapala.... ale asi nemali ani v rodine ani podobne taky pripad, ze by niekto potratil, tak sa tak neboji. 😉
Ale vcera som uz grckala veceru - polievku. A to vam poviem, ze ja za normalnych okolnosti slizikovu (vyvar) jedavam len v nedelu na obed aj to len trosku. Ale vcera mi dosla na chut a celkovo, od kedy som tehotna, mi ta polievka viac chuti. 😅
Som na bud. utorok objednana na hemosku - takze mi budu aj v utorok u nejaj v piatok na gynde brat moooc krvi. Upiri. 😠 😀

Alinuska, ahoj. Ako dlho sa snazite o mimi?
Jaaj, skoro by som zabudla - kappuska, ta tehu knizka je ruzova a modra, nie ruzova a fialova. To by sedelo. 🙂
pa zatial.

jabluncanka
5. únor 2008

Alinuska,trombofilie se dědí,ALE konkrétně u mě = mám MTHFR jako homozygot s mutací C677T,by se nikdy tato trombofilie neprojevila,kdybych nebrala hormonální antikoncepci a neměla před 5ti lety ten úraz...Právě HA,úraz,nějaká operace může být spouštěcí moment...
Pokud jde o Tvůj dotaz na D-dimery a fibrinogen = D-dimery je zkouška na srážlivost krve.Stejně jako QUICK nebo APTT.Vlastně tyhle vyšetření patří k sobě.A fibrinogen je taky otázkou srážlivosti.Jde o to zda ho máš např.moc nebo málo.Ale jinak jinak běžnou součástí krevníhi řetězce při srážení krve... 😉