Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

cukor
2. čer 2010

@19jana ......no nechápem reakciu dr.trombofília sa aj tak prejaví az ked budeš tehotná.ja sama som podstupila umele oplodnenie a brala som mnozstvo vseliakých liekov.vlastne az ked otehotnies je na rade prípadne pichanie heparínu.snad na tvojom mieste by som asi riešila najprv tu cystu. 😉

l.u.c.i.e
2. čer 2010

Ahojky,

mám na vás jeden dotaz. Dneska mi můj gynekolog v poradně řekl, že mi našli mutaci C677T v genu MTHFR v homozygotním stavu. Hned jsem dostala žádanku na hematologii, kde mi vzali 5 ampulí krve a mám přijít za týden pro výsledky. Vše urychlují, aby věděli co a jak při porodu... To je to tak vážné? Co mě teď čeká? Neohrozí to nějak dítě? Jsem po IVF-ISCI.
Děkuju za odpovědi

l.u.c.i.e
2. čer 2010

Taky mi doktor řekl, že už nesmím brát hormony. Leda, že by mi je povolili na hematologii. Ale s manželem bysme rádi chtěli ještě jedno dítě. Je nějaká účiná léčba?

fiallinka
2. čer 2010

@l.u.c.i.e neboj, to je jedna z lehčích mutací, hlavně musíš jíst v těhotenství dost kyseliny listové a vit. B, nejlépe brát Femibion... když jsi hlídaná, mělo by to být ok...

Co se týká hormonů, tak jde o to, abys třeba při stimulaci na ivf byla víc hlídaná, možná bude stačit anopyrin, někdy ani to ne, pokud máš srážlivost krve fakticky dobrou - je to běžná mutace, mám ji taky a dvě ivf mám za sebou bez problémů a takových je nás tu víc 🙂.

Léčba jako taková neexistuje, máš prostě v krvi "gen" , který je trošku pozměněný, má to poměrně hodně lidí, do budoucnu by ses měla hlídat na hematologii, ale v těhotenství by to měla řešit ta listovka..

denisocka
2. čer 2010

Jani,otehotniet som nemala problem ani raz

lukr
2. čer 2010

19 jana mám stejné mutace jak Ty.Nevím proč Ti lékař odmítl dát hormony.Je fakt,že při Leidnovi jsou hormony rizikové,ale jak píšou holky je pak rizikové i zvýšení hormonů v těhotenství,musí se pořádně hlídat srážlivost a většinou i preventivně ředit krev. 🙂
Já sama mám už třetí hormonální stimulaci a zatím bez problémů,jen preventivně ředím krev Clexanem.Je fakt,že na něm hematoložka trvala i při Clostíku. 😉

fiallinka
2. čer 2010

@gejbule1 jsi fakt ještě hodně na začátku, to ti vůbec být blbě nemusí, a ostatně někdo ani nevím, co to nevolnosti jsou...
@19jana no nevím, většina holek s tvým problémem hormony bere, jak píše Lukr, akorát je potřeba to hlídat a kontrolovat a případně si k tomu něco píchat... být tebou, proberu to s hematologem, případně změním doktora. 🙂

denisocka
2. čer 2010

asi som kus mimo,ale hormony myslí jana?

jamrilka
3. čer 2010

Ahojte tehulky,

viete mi niekto poskytnut radu, mozno z vlastnej skusenosti - som v 24.tyzdni tehotenstva, doteraz som si pichala Fraxiparine (samozrejme kvoli vrodenej trombofilii) ale po 4 mesiacoch sa mi zacala vyksytovat alergicka reakcia - opuch a svrbenie v mieste vpichu. Lekarka mi vymenila injekcie za Clexane, tiez picham kazdy den. Ale po 2 dnoch mam pocit, ze Clexane ma o dost viac bolia ... neviem, ci to mam vobec riesit s lekarkou. Fraxiparine bol ako kedy - niekedy bolelo, niekedy nie.
Dakujem moc. J.

l.u.c.i.e
3. čer 2010

fiallinka, děkuju za odpověď. Uklidnila jsi mě. Včera to na mě vše vychrstli, že jsem z toho měla v hlavě guláš. Na hematologii jsme byla prvně taky včera. Brali mi jen krev a výsledky za týden. Pak se uvidí co dál.
Ohledně hormonů jsem ráda, že je i jiné řešení. Už jsem myslela, že druhé dítko mít nebudu.

denisocka
3. čer 2010

@l.u.c.i.e ja som nepochopila ake hormony maš na mysli

l.u.c.i.e
3. čer 2010

Měla jsem po šestinedělí hned začít brát antikoncepci, jelikož po nich se mi netvoří cysty. Velmi na ně trpím. Během jednoho měsíce mě cysta naroste třeba do 5cm. Aspoň tak jsem byla domluvená se svým gynekologem. To včera hned zamítnul a řekl mi, že musíme z hematologií najít jiné řešení... No a tak rok po narození mimča jsme chtěli jít na druhé IVF, jelikož mě hrozí, že mi chtějí vyndat celý spodek.

denisocka
3. čer 2010

Aha uz chapem

cukor
3. čer 2010

@jamrilka ...aj mne sa to obcas stalo.pichám si fraxiparin.ale odkedy manzel z injekcie vypustí vzduch nemám také problémy. 😉

kokos3
3. čer 2010

Ahoj holky,
mohla bych poprosit o radu? Vidím, že tu jsou samé zkušené ohledně mutací.
Já jsem po jedno spontánním potratu 6tt a jednom zamlklém v 11tt. Našli mi MTHFR C6775 a A1298C heterozygot.
Problém je ten, že do tromb. centra na karlák mně objednali až na srpen a já bych měla od července zkoušet opět otěhotnět. Myslíte, že je riskantní otěhotnět před schůzkou s hematologem?
Máte na karláku taky tak dlouhé objednací lhůty nebo když budu těhotná tak mne vezmou dřív? (ten termín na srpen mi dali v dubnu, takže 5 měsíců objednací lhůta 😠 )
Je tu někdo se stejnou mutací jako já a nasadili mu miniheparin nebo jen femibion?
Femibion jsem brala i v předchozích těhotenstvích a nedopadlo to dobře. Koucký mi na porodnici napsal, že ta moje mutace je na miniheparin, ale nevím, kdo mi ho napíše ☹
Díky moc za rady

modra
3. čer 2010

kokos3 urcite chod najprv za hematologom urcite sa vyhnes dalsiemu sklamaniu.. hovorim z vlastnej skusenosti..
drzim palce a skus zavolat este raz ze chces byt znova tehotna a ze nemozes tolko cakat 🙂

vveru
3. čer 2010

Kokos, ahoj, mám tu samou mutaci a také jsem na konci třetího měsíce musela na potrat-přestalo bít srdíčko ☹ Po konzulatci s genetičkou mi napsala jen originál kyselinu listovou a řekla mi, že se nemám bát, že ta no to minulé těhotenství nemohlo mít vliv 😖 My se chystáme na IVF, teď čekám na MS

shandy
3. čer 2010

kokos3 ono u niekoho ta kombinacia nemusi byt problem, ale u niekoho hej, cize asi by bolo naozaj po tvojich skusenostiach 😔 dat miniheparin. pripadne ak by si mala moznost dostat sa k anopyrinu, tak kym sa dostanes na tu hemato, mal by postacit aj ten, kym ti nedaju heparin. ale vraj v CR je na predpis, u nas na SK je volnopredajny. a este taka otazka a sice, ci mas urobene krvne testy na stitnu zlazu....

vavenka
3. čer 2010

Ahojte, co nove?

Cukrik ako? Vsetko ok? 😉

My viacmenej dobre, mala je zlata /ked nereve - co je ale dost casto 😀 /, zvykame si na seba, je to skvele, byt mamou 🙂

Bola som na kontrola a krv mam ukazkovu - a ´to som si sama vysadila injekcie, lebo som asi 2x zabudla pichnut a potom som sa na to vykaslala uplne, takze pichali mi v podstate len v nemocnici 4 dni po porode 😉 juuj je to super takto po roku a pol bez injekcii 😉

Jamrilka ja som pichala clexane a malokedy bolelo - pichala som do brucha (cele tehotenstvo, neskor viac na bok, ked bolo brucho velke).... aj modrinu som mala mozno 5x za cely cas 😅

shandy
3. čer 2010

jeeeej a este cukor, gratulujem k tehu 😵 😵 😵 , drzim palceky

shandy
3. čer 2010

vavi vanduska je uplne nadherna 😅 😅 😅

jamrilka
3. čer 2010

Dakujem za odpovede. Mne picha injekcie od zaciatku manzel, najprv do ruk, teraz viac do noh. Ruky mam uz dost bolave. Do brucha mi to lekarka nikdy neodporucala, aj ked som sa s nou o tom niekolkokrat bavila. Ten Fraxiparine sa dal vydrzat, ale pri clexane to o dost bolestivejsie ....

cukor
3. čer 2010

@vavenka ahoj vavča-mamča 😉 .....ja som zatial o.k.u mna je kritický 10tt. tak snád mi tie injekcie pomozu a zvládnem to.pichanie zvládame tiež,v stredu idem k hulíkovej na kontrolu tak uvidíme aká je krvička.
velmi sa vsetkého bojím ale strach mi nepomôze......hlavne mi pomáha podpora manžela aj kočiek na fore.....tak dík

kokos3
3. čer 2010

Děkuju moc za rady. Štítná žláza by měla být ok. Dneska jsem tam ještě jednou volala a prý, když otěhotním, tak mám zavolat a objednají mne do týdne, tak jsem klidnější.
A ještě se zeptám, jím jen femibion ale čtu tady, že jíte acidum folicum, kde je vyšší dávka listovky. Myslíte, že femibion je málo? To acidum folicum vám poradil hematolog?
Jestli si mám recept shánět už teď anebo čekat až co mi řekne hematolog po otěhotnění.

lenaz
3. čer 2010

Zdravím vás,

kokos3, myslíl, že acidum folicum je lepší. mě ho doporučil hematolog, je to vlastně čistá látka kyseliny listové, nic navíc.

19jana
4. čer 2010

Dakujem za reakcie cukor, denisocka, lukr, fiallinka
tak to ste ma riadne prekvapili... tak sa u mojho gynekologa zastavim a este raz to s nim riadne preberiem.. pockam do dalsej menstruacie,ved co ak by sa zadarilo... to je uz len par dni..

vy ste podla vsetkeho sledovane na hematologii.. ja tam nechodim vobec,lebo nemam ziadne problemy... v podstate by sa na to ze mam trombofiliu ani nedoslo,ale sestra mala neake zdravotne problemy a vtedy jej zistili vrodenu trombofiliu a odporucili aby som ako jej sestra si dala urobit testy.. samozrejme pozitivne..
no tak najprv doriesim tu cystu.. a podla vas mala by som zajst aj na hematologiu a ci je este cas?

a mam este otazku skusali ste tu niekto cinsku medicinu?

asi sa vam zdam ako strelena ale asi by som skusila vsetko len nech sa mi podari cim skor otehotniet..

lukr
4. čer 2010

@19jana mě na hematologii odeslala gynekoložka,na sledování právě proto,že chci otěhotnět.Asi mám výhodu,že je i genetik a dělá v centru kde mi dělali genetiku a zjistili to,tak se v tom asi i víc vyzná.Problémy jsem nikdy neměla ani nikdo z rodiny.A na hematologii doporučily udělat testy i bratrovi,aby věděl na čem je(kdyby operace,nebo něco)Jinak mě tam poučili co vše je rizikové a při jakých situacích mám přijít.Teď to mám takové otevřené,mám vždy přijít,když podnikám něco kolem asistované reprodukce,nemusím se ani objednávat.

19jana
4. čer 2010

vybavujem si stretnutie este s inym gynekologom nech mam na to aj druhy nazor odbornika... dufam ze to vyjde..

19jana
4. čer 2010

no moj dr. mi zatial nenavrhol, aby som tam isla.. no dam mu este sancu.. mozno naozaj o tom vela nevedel.. uvidim ked k nemu zajdem co povie..

cukor
4. čer 2010

@19jana ......no pokial nie si tehotná nie je prečo chodit na hematologiu.diagnozu vieš a az ked pôjdeš na stimuláciu alebo otehotnieš treba tam zájst.niekto preventívne uz pri stimulácii dáva injekcie ale viem,ze tiž dávajú aj anopyrin.hlavne klud 😉