Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

delideli
2. bře 2012

ahojte babulky, tiez sa chcem opytat na tie vitaminy..mam homozygot. MTHFR a heterozygot. LM a predosla hematologicka mi odporucila nech dlhodobo beriem Bcka a listovku (vtedy mi vravela, ze mam po tyzdni striedat acidum folicum od zentivy a B-komplex ale forte,ze ten obycajny ma nizke davky)..pozerala som na zlozenie Femibionu,ten ma tiez Bcka oproti B-komplexu forte v nizsich davkach,navyse ich nema vsetky,neviete ako to potom robit v tehotenstve?Brat Femibion a k tomu este nieco?

chirabell
2. bře 2012

@lenka5731 ja praveze nemam zistenu ziadnu "zistitelnu" mutaciu (okrem tej s kys.listovou, tu mi sice dr zadala do zaidanky, ale akosi labak neurobil a doteraz nevieme preco, takze mi dala femibion preventivne) ...ja som taky mozno zvlastny pripad tu medzi vami, som po MA v 12tt v uplne bezproblemovom tehu, len srdiecko prestalo. No a kedze mam vyssi vek a nechcela som cakat na dalsiu "nahodu nehodu" tak ma dr poslal na testy. Dostala som sa k primarke hematolog. odd u nas, ta ma vyspovedala az po starych rodicov co sa chorob tyka...takze vzala do uvahy rodinnu anamnezu, moj vek, MA, hormony ktore som brala a beriem (euthyrox a duphaston) ktore zahustuju same o sebe krv, plus fakt ze tehu zahustuje krv, plus moj vysledky krvy....toto vsetko dala na vahu s faktom, ktory ma dost prekvapil a to, ze na genetike stale nevedia objasnit cca 30 % mutacii ktore mozu sposobovat problem v tehu...no a zdalo sa jej to privelke riziko...takze mi dala preventivne fraxiparin 0.3, pichala som ho od 5tt, vlastne od pozit. testu...no a chodim na KO raz do mesiaca...prve kontroly boli ok, posledna na prelome 16-17tt uz bola horsia, vyskocili mi koagulacne faktory vraj a napriek riedeniu mam vysledky ako zdrava tehu zena v 3.trimestri, cize nie dobre...takze mi kusok zvysila na 0.4 a picham dalej...jej zaver po poslednej KO je asi taky, laicky povedane, ze v beznom stave nemam ziadne problemy, nehrozia ani pri operaciach a tak...ale v tehu pod vplyvom hormonov mi krv hustne viac ako by mala...takze tak 🙂 uvidim ako bude dalej...idem teraz 9.3. tak som zvedava na vysledky, ci tato davka bude stacit alebo mi zas zvysi.

A tebe vysadila z akeho dovodu, resp zrejme mas dobre vysledky, ale nejak to aj inak okomentovala? ale aspon si usetrena 🙂 do toho 15-16tt to bolo ok, teraz uz to zacina byt trochu problem, zle sa mi prepichuje koza na bruchu a do nohy ked si picham, tak sa mi robi reakcia, take ako po kliestovi, ruzovy 5cm flak okolo vpichu a svrbi...no ale rameno sama nevyskusam a mm v case pichania doma nie je...

chirabell
2. bře 2012

@delideli ja by som nebrala aj femibion aj dalsie becka, pretoze sa predavkujes, resp dieta a to nie je dobre, privela bcok v tehu skodi, treba tak akurat...ale ako postupovat v tehu, ti tu asi ziadna neporadi uplne presne, toto by si mala v momente otehu prekonzultovat so svojou dr, lebo ona najlepsie pozna tvoj zdravotny stav...jedna vec su totiz mutacie a druha krv ako taka a jej vysledky, cize ak ti nieco chyba alebo vyskocili aj ine markery tak zrejme ti nakazala toto ale v tehu moze byt vysledok zas iny...

lenka5731
2. bře 2012

@chirabell mně ty mutace zjistili po potratu v 13 tt. souviset to s nimi mohlo, ale nemuselo. obě mám ve formě heterozygot.

píchala jsem spíš preventivně od toho 6+3 (dřív jsem neměla výsledky z hematologie, otěhotněla jsem rychleji než jsem sama čekala) a krev jsem právě až do toho 19 tt měla dobrou, prý jako bych vůbec těhotná nebyla. Od začátku mi říkala, že pokud nebudu mít špatnou krev, tak budu mít injekce jen do 12 tt, nakonec jsem je měla do 13+6, protože mi jich omylem předepsala hodně, tak abych je dobrala 🙂 Krev ve 14 tt byla velmi dobrá, v 19 tt už trochu horší, malinko začaly stoupat tuším d-dimery, ale prý nic tragického.. Jen mi doporučila přijít na další odběr za 2 týdny, takže tam jdu v úterý, to budu 21+1.

lenka5731
2. bře 2012

@chirabell u mně 31.8. zjistili při NT screeningu, že se miminko vyvíjí špatně, detaily už nechci rozepisovat, už jsem to tu kdysi několikrát psala, 1.9. jsem byla na revizi, 19.10. jsem se dozvěděla výsledky genetiky (MTHFR a LM), 1.11. jsem byla na prvním odběru na hematologii, 7.11. jsem zjistila, že jsem těhotná a cca 22.11. jsem si začala píchat. Všechno to byla docela rychlost 🙂

chirabell
2. bře 2012

@lenka5731 tak to hej, to bolo rychlejsie...u nas to bolo dlhsie, // som si nasla takmer na den po polroku od kyretu...ale zas pekne symbolicky, v case ked som sa mala chystat na porod a myslela som ze to bude najhorsie obdobie...no a anjelik poslal radost do srdiecka 🙂 tak uz to len dotiahnut do uspesneho konca.

Cize ak to chapem dobre...ak by si mala zle vysledky, tak ti nasadi liecbu opat. Zaujimavy postup, ale zas celkom fajn pre zenu, aspon nemusi pichat stale...tak drzim palce aby si mala vysledky v poriadku 🙂

lenka5731
2. bře 2012

@chirabell díky, já tobě taky přeju co nejlepší výsledky.
ano, kdyby byly výsledky krve špatné, tak mi injekce zase nasadí a od cca 36 tt je nasadí i kdyby byly výsledky dobré. o tomhle postupu jsem mluvila s genetičkou z Gennetu a několika gynekology a všichni se na to tvářili souhlasně.

já budu mít TP za 10 dní. 🙂 😒

michelle.x
2. bře 2012

Ahojte,
jsem momentálně v 6tt a včera jsem si začala píchat Clexane 0,4. První injekce odpoledne a večer jsem začala špinit. Myslíte, že to může mít s tím clexanem souvisloust? Stalo se vám to někomu, že jste po miniheparinu špinila?

lenka5731
2. bře 2012

@michelle.x je to hodně obvyklé, špinění a krvácení. Já jsem hodně krvácela kvůli hematomu (i jsem byla hospitalizovaná), ale ty injekce tomu taky napomohly. Hematoložka mě na to upozorňovala. Doslova říkala, "no když už teď před pícháním máte hematom a krvácíte, tak to bude ještě zajímavé"

michelle.x
2. bře 2012

@lenka5731 a snižovala ti třeba kvůli tomu dávku? Nevím jestli mám hned volat doktorovi a ptát se na to nebo jestli to nechat do kontroly za 10 dní pokud se to vyloženě nezhorší a zůstane jak je.

lenka5731
2. bře 2012

@michelle.x ne, nesnižovali, já jsem měla 0,2 i tak ...
čekala bych do kontroly, pokud je to jen špinění

o tom že píchám clexane a krvácím věděli na hematologii i na gyndě v nemocnici a o snížení dávky nikdo neřekl ani slovo, vlastně to od tebe slyším poprvé 🙂

michelle.x
2. bře 2012

@lenka5731 tak mě to právě jen tak napadlo, jestli by třeba nepomohlo tu dávku snížit. U tebe je jasné, že když jsi měla 0,2 tak tam by to stejně už nešlo.
Ještě uvidím co udělá dnešní druhá injekce, bojím , bojím.

lenka5731
2. bře 2012

@michelle.x já jsem krvácela už asi 2-3 dny před první injekcí, ale to bylo jen pár kapek, ale asi 18 hodin po píchnutí injekce jsem začala krvácet jako při silné MS, tak mě hospitalizovali v nemocnici se začínajícím potratem, ale miminko se zatím drží doteď 🙂.. Měla jsem hematom 5,5 cm x 3,5 cm x 2,5 cm. Jak moc souvisí jedno s druhým, to mi nikdo neřekl/neřekne. Nejčastější komentář doktorů byl "to se stává". Uvidíš, že to bude dobré 🙂

michelle.x
2. bře 2012

@lenka5731 hmm, to je právě to. Tobě se třeba mohl ještě víc rozkrvácet ten hematom, kvůli injekci. Ale z čeho je to moje špinění? Jen tak ze sliznice? No strach mám. Mám za sebou už 2 potraty, jeden v 11tt a druhý ve 14tt a vždycky to bylo zamlklé. Při tom druhém tam našli pak nějakou krevní sraženinu. Špinila jsem ze začátku i v tom druhém těhotenství ale nasadili mi Duphaston a pak to přešlo. Teď ho beru už od začátku tak jsem si to špinění dala do souvislosti právě s tím clexanem, když do včerejšího odpoledne nic a pár hodin po injekci večer se to objevilo.

franzziska
2. bře 2012

@michelle.x a neskusis zavolat ku tvojmu gynekologovi mozno ti povie ci treba dojst sa ukazat

lenka5731
2. bře 2012

@michelle.x tak zavolej na gyndu, uvidíš, co ti řekne ...
o špinění jako vedlejším účinku injekcí jsem četla tady v diskusi, i mě na to upozorňovala doktorka, takže to opravdu nemusí nic znamenat, a držím ti palce, ať to opravdu nic neznamená 😉 😉

michelle.x
2. bře 2012

tady je tolik příspěvků, že se mi právě nechtělo to celé pročítat a hledat, proto se rovnou ptám jestli se to už někomu stalo ale je fakt, že já osobně si to myslím taky, když to začlo zrovna po injekci

lenka1311
2. bře 2012

Ahojte Ja som si pichala Fraxiparin celé tehotenstvo - aj prvé aj druhé. Mala som problém otehotnieť, keďže mám mutáciu krvi. Ale injekciami som dotiahla obidve tehotenstvá do úspešného konca. Síce zadok som mala dopichaný riadne, nehovorím o stehnách a rukách. Ale stálo to zato. Špinenie nesúvisí s injekciami, ja by som vyhľadala radšej lekára. Tiež som pri druhom začala v 15 týždni krvácať, v nemocnici mi dali 1x infúziu, poležala som si dva dni tam a všetko bolo potom super. Našli tam hematom, ktorý potom sledovali aby sa mne aj bábätku nič nestalo.Ja osobne by som nič také nepodceňovala

cukor
2. bře 2012

@michelle.x ...ja som tiež potratila 2x v 11tt.a pri tretom tehu som si uz od začiatku pichala,brala duphaston a utrogestan a v 6tt som tiež špinila až by som povedala,ze krvácala.a dotiahli sme to du uspešného konca práve vdaka clexanu.neboj sa,držím palce.

michelle.x
2. bře 2012

teď jsem byla na wc a špinění zdá se přestalo. Ráno tam ještě trošinku bylo ale to nejspíš po tom včerejším večeru, bylo to nahnědlé, čili staré. Teď byl papír sněhobílý. Budu to sledovat celý den, večer si píchnu a pokud se pak špinění znovu objeví tak to bude myslím jasné.

makovicka53
2. bře 2012

ahojte chcela by som sa opytat ...mala som 2 MA a coskoro by som mala ist na KET...bola som na gentike a ta bola v poriadku....doktor mi ale povedal ze mi da preventivne pichat fraxiparin stretli ste sa niektora s tym? mam totiz problemy s rastom sliznice a teda mi hrozia potraty...fakt netusim ci sa moze pichat tento liek aj ked nemam problem so zrazanlivostou

chirabell
2. bře 2012

@michelle.x mas hematom alebo nie? Ak ano, tak si pre istotu skoc k dr aby pozrel, ci to spineie az krvacanie je z neho, ak ano, vyplavuje sa lebo riedis krv a je to ok...ak je pricina ina, poriesi to.
Ak hematom nemas, tak potm by som sla este rychlejsie k dr, pretoze to spinenie musi byt z niecoho...mozno privelka davka a slabe cievky, ze praskla daka a nie je to nic vazne...v kazdom pripade by som to aspon telefonicky prekonzultovala s dr ...oboma aj gyn aj hemat.

lucinocka
2. bře 2012

@michelle.x mne hematologicka vravela, pichat fragmin kym nedojde do gynekologickych kontraindikacii, cize keby som zacala krvacat , spinit- nepichat a utekat na gyndu..radsej chod cim skor 🙂

chirabell
2. bře 2012

@makovicka53 moze, ja picham tiez preventivne...precitaj stranu dozadu som to pisala ako je to u mna...nemusis sa toho bat, snad len si davat potom vacsi pozor na zranenia a urazy, lebo je problem so zrazanlivostou krvy. No a ono vo vyssom stadiu tehu sa ti moze ukazat skryty problem so zrazanlivostou presne ako u mna, az do 16tt som mala vysledky super a vrodene nemam nic a tu sa to objavilo...jednoducho tie hormony robia svoje a hoci bezne problem nemusis mat v tehu sa objavi...takze prevencia je dobra volba 🙂

lucinocka
2. bře 2012

@makovicka53 no vzhladom na to ze mas za sebou 2x MA, nebola by som si taka ista ze nemas problem so zrazanlivostou krvi..ta sa ti moze objavit az ked otehotnies.. doktor asi vie, preco to robi, ale ked si si nie ista radsej si to over u ineho lekara..radsej 2x a raz rezat🙂

michelle.x
2. bře 2012

hematom nemám a ty injekce mi předepsal gynekolog. Na hematologii mi řekli, že oni mi pouze zjistili tu mutaci ale nemají s tím nic dalšího společného, takže tam chodit nemám.
A už nešpiním. Tak nevím. Teď jsem si píchla druhou tak uvidím zítra.

chirabell
2. bře 2012

@michelle.x hm, tak to je velmi zvlastny pristup, pokial viem, vacsina ak nie vsetky z nas tu chodia min raz do mesiaca (ak uz nastupili liecbu a su tehu) na kontrolu krvi, ci sa nejak nemeni a podla toho sa im pripadne upravuje davka...toto je parketa hematologie, nie gynekologa...gyn ti moze predpisat injekcie, ale len na zaklade hemat vysetrenia...co asi aj urobil, ale neviem si celkom predstavi, ako si chce odkontrolovat, ci ti to netreba zmenit...

michelle.x
2. bře 2012

@chirabell öna mi tam řekla, že z hematologického hlediska je to bezvýznamná mutace a má se tím tedy zabývat buď gynekolog nebo poradna pro rizikové těhotenství. Má mi psat preventivní dávku.

chirabell
2. bře 2012

@michelle.x hm...aj tak je to pre mna trochu zvlastne, lebo napr ja nemam zistenu ziadnu mutaciu a aj tak na zaklade inych indicii si ma nechali na hematke pod kontrolou a picham preventivne...keby to uzavrela dr s tym, ze nemam mutacie, tak je vsetko ok a nie som pre nich pacient, tak by som mozno prisla aj o toto babo, lebo problem s krvou sa mi objavil az v 16tt po opakovanych kontrolach, dovtedy som mala ukazkove hodnoty...
Nechcem ta tym strasit, ale skusila by som sa na to popytat, aspon gynekologa, co si o tom pristupe mysli...

margarita
2. bře 2012

@chirabell
mas pravdu, ja dobre rozumiem, preco odporucaju Femibion, ale zase fakt doverujem svojmu lekarovi, a ked ten mi predpisuje len Acidum folicum a endokrino neodporuca nic, co obsahuje jod, tak som v tomto v klidku 🙂
jasne, ze Osviencim je extremny priklad 😀 ale zabudla som napisat, ze mi v minulom tehu furt hrozili, ze mam malo bielkovin, ze mam viacej jest (hlavne, ze som do 5.mesiaca denn zvracala 😝 ), ze budem mat podvyzivene dieta, a dcera mala takmer 4200g 😀
potom sa ma v porodnici pytali, ci som sa predavkovavala tymi tehu vitaminmi ako Materna, Calibrum a pod. ze mam take velke dieta - nuz a ja som fakt skoro poriadne nic neudrzala do 5.mes. a okrem acidum folicum a zeleza, nejedla ziadne priemyselne vitaminy, len ovocie a zeleninu...tak si potom vyber ako to je 😉