Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

julova
29. zář 2007

berunka - u mna praveze nic...doteraz som mala vsetky krvne vysledky OK a aj vsetko...az teraz mi prisli na to, ze mam vysoky fibrinogen...takze co sa mna tyka, ja som mala doteraz ukazkove tehu a vlastne aj mam, nebit Fraxiparinu 😉...hlavne pozitivne mysli, nech si neprivolas nic zle 😉

lenoc
30. zář 2007

Ahoj kočky, písala som vám sem dneska už dvakrát tak dlhšie a zakaždým sa mi to podarilo zmazať, tak už na to nemám vôbec nervy. Zajtra sa hádam ozvem, ak bude čas a napíšem, čo som chcela písať. 😉 Tento týždeň budem mať asi rovnako chaotický ako ten minulý.
Kapp, len narýchlo, držím palčeky, aby testík klamal. Ja som si robila tiež testík a meriam si aj bazálnu teplotu, tak už viem, že tehu nie som.
Zuločka, ako dopadla návšteva u lekára?

zulok
1. říj 2007

Ahooojte 😀
ďakujeme zA držanie palcov, v piatok na kontrole sme dopadli výborne, drobčiatku sa darí . juchuu 😀 tu je fotka nášho miláčika http://www.emimino.cz/modules/coppermine/albums...

uff, akurát ma zaskočilo, čo sa tu popísalo s tými injkeciami, mne hematologička odporúčila do bruška a že si to tam pichá väčšina ich tehuliek. 😒 Tak teda neviem, aj kamoška si pichá do bruška. Hm.

Kapp, Lenocka, držííííím palce, aby sa čoksoro zadarilo. cmuuuuuuuuk

lenoc
1. říj 2007

To je krááááááááááááááása!!!! 🙂 Aká kostnatá riťuška. 😅
Zas nemám moc času 😖 , tak hádam v stredu.... ☹

kapp
2. říj 2007

Ahojte babuľky - sorry, že sa ozývam až dnes, ale dcérku mám choručkú, nič vážne, ale pre istotu som včera bola s ňou doma. Zmluva o zriadení internetu mi konečne včera prišla 😀 , tak ju dnes podpíšem a pošlem späť a dúfam, že čoskoro budem môcť písať častejšie 🙂

Zuločka - krásna fotečka - moja zlatá, som rada, že ste v porádečku - len oddychuj 😀 - stojí to za to!!!

Lenočka - máš toho veľa v práci - zrejme písomky sú už v plnom prúde - dcérka mala minulý týždeň vstupné previerky zo SLOV.J. a MAT, obidve najlepšie z triedy - 0 chýb - no ja som nechápala z tej mojej devy. Vyboštekovala som ju od hlavy až po päty!!! Prepáčte baby, že som taký ješita, ale robí mi radosť, no musím sa pochváliť 😝

Aj ja som zvedavá na ten výsledok testíku, ale beriem to v pohode, fakt, začnem sa trošku tešiť, keď by som náhodou zbadala //, potom o trošku viac, keď by som v 6tt zbadala akciu srdiečka a naplno keď budeme za vodou = 12tt.Tak som si povedala a tak aj urobím. Príznaky by boli, ale môže to byť kľudne psychosomatické, čiže falošný poplach. Len v brušku ma picháva - dosť silno, preto si myslím, že to bude falošný signál. Uvidíme - ale napriek tomu - skúste držať palčeky, babuľky!!! 😀

zulok
2. říj 2007

Ahoooj Kapp, ty máš doma teda šikulku 😀 juchuuu
no a mňa tiež pichalo v podbrušku, kým ešte neprišla ms a bola som tehu 😉 držíím palce.
Ďakujem za pochvalu drobátka 🙂
A keď budete tehulky, tak s aporiadne vytešujte, bábätko bude spokojnejšie 😉 a je sa čomu tešiť.

kapp
2. říj 2007

Ďakujem, Zuločka - uvidíme, čo z toho bude, neviem, neviem, ani ten Anopyrin som zatiaľ nebrala - nejak sa toho bojím... Ja si myslím, že ten týždnik ten "imaginárny nájomník" - ak by tam bol, vydrží - veď 9.10. už idem na hematológiu na odbery a tam by mi dali Heparín. Keď by som ešte nebola tehu, tak sa určite na ten Anopyrinček popýtam ... A oddychuj, moja zlatá a ďakujem za podporu!

lenoc
2. říj 2007

Ahojky, podarilo sa aj dnes. 😅
Kapp, máš šikovné zlato. Že prajem skoré uzdravenie. A teším sa z toho netu, že čoskoro bude. Nemám toľko času písať aj kvôli testom vstupným, ale okrem toho mám dvakrát do týždňa AJ a ešte som vybavovala poistku na výlet pre deti. Brali sme ich dnes do Tropicaria (Je to také veľké akvárium s rybami a rybičkami v Budapešti). Krása. Hlavne prvýkrát keď som tam bola, ten pohľad na ryby bol pre mňa strašný relax.

Zase musím s tebou súhlasiť, s tým tešením sa z bábatka. presne tak aj u mňa bude postupovať to "tešeie sa". Aj minule som ti také písala (to, čo sa mi podarilo zmazať), že tiež rovnako ako tebe mi to nedá, nemyslieť na bábatko. Furt sa pozorujem a tak. Teda, už nie, ale hneď po ovulke to so mou bolo strašné. bol by určite zázrak, keby sa mi podarilo otehotnieť hneď na prvý šup, ale aj tak som dúfala, že predsa. Rozum a rzumné dôvody prečo to nevyšlo sú jedna vec ale srdiečko (a túžba po fazuľke) to je už celkom niečo iné. tam logika nepomáha.
A tak sa snažím nájsť dôvody, prečo je dobre, že to teraz asi nevyšlo - výlet do Prahy b som si tak neužila, furt by som sa strachovala (ale keby som si mala vybrať Praha - bábo, isto by vyhralo to druhé). no a druhý dôvod je ten, že mám zapálený močový mechúr (pálilo ma pri cikaní a cikala som krv) a na pohotovosti mi pichli injekciu a mám aj antibiotiká. Tak kvôli tým by bolo dobre, keby som tehu nebola.

Zuločka, dokedy musíš toľko ležkať, až do konca, alebo len dočasne? Len pekne oddychuj, maličkému to určite prospieva.

zulok
3. říj 2007

Joooj, Lenočka, auuu, zápal močáku ☹ pomáha pitie prasličkového alebo urologického čaju a brusinky, predávajú to v lekárni, je to dosť drahé, ale sú aj lacnejšie.

Nevie, dokedy musím ležať, už viac posedávam, ale aj sa povalujem, neviem 😒

Taak vám držíím palce, aby sa zadarilo. To čakanie na ms bývalo hrozné, jeejda, ešte teraz si to pamätám, ako som vedela oplakať, keď ms dorazila. A také dačo, že nemysli na to, tak to u mňa nefungovalo, no , na dovolenke sme na to nemysleli a zadarilo sa. Hm, ale poznám veľa tehuliek, čo na to mysleli a zadarilo sa, hlavne pozitívne myslenie 😉 Myslím na vááás. cmuuuk

kapp
3. říj 2007

Ďakujem Zuločka a Lenočka - jeeej - ako sa mi podarilo "zdrobniť" vás.

Lenoč - to musia byť teda bolesti - zápal močového mechúrika - joj ☹ , "užila" si si určite svoje, moja zlatá - ono všetko zlé je na niečo dobré = radšej nech sa to vylieči teraz, keď ešte nemáš potenciálneho nájomníčka v sebe a potom nech je už maminka fazuliatka zdravučká!!! Neboj, moja... dočkáme sa aj my! S tým pozorovaním som skončila - aspoň sa snažím presvedčiť samu seba - bolesti ako pre MS = vyráža to do krížov, takže asi "počkám" na teba, Lenoč ..., manžel sa mi vytešuje, že sa mi prsia zväčšili, aj bruško mám také tvrdkavé, nervózna som ako pes, pobolieva v brušku a sem-tam v podbrušku - a ja = racionálne rozmýšľajúci tvor - sa ho snažím presvedčiť, nech sa neteší márne - že to by bol zázrak, aby to vyšlo hneď na prvý šup! No - nedá si povedať - vraj vie, čo robil! No čo na to povedať? 😝

Zuločka - vieš, ono v momente tých "debát a rozhovorov" s manželom som ani ja nemyslela na bábenko, ale potom - ako Lenočka spomínala - tesne po ovulke - a odvtedy stále ... A to máš svätú pravdu, to čakanie na MS ... Mala by doraziť okolo nedele alebo pondelka. Zrovna som si robila taký "prieskum" v mojich cykloch - od decembra 2006 a zistila som, že som odvtedy využila všetky čísla od 23 do 30 😀 s výnimkou 27 - inak všetky som mala 🙂 . Posledné 2 cykly som mala 26 a 28-dňový - tak teraz si vyber! Inak - ovulku som mala vždy... Takže ako mám teraz rátať? Inak - ten test som si robila skoro, ešte nemohol nič zaznamenať - vyhľadala som si to na nete...
Držím palčeky aspoň tebe - Zuločka 😀 - nech svojho mimíska v pohode donosíš a nech ti len radosť robí - a už žiadne krvácanie!!!

terri84
3. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Zjistili mi před dvěma měsíci leidenskou mutaci. Na trombocentru jsem byla prozatím jednou a říkali mi, že bych neměla radši brát žádnou antikoncepci. Gynekolog i genetik mi však říkají, že bych ji brát mohla, ale jen jednofázovou. Na trombocentru mi řekli, ať se poradím s gynekologem. Co vy si o tom myslíte?

kapp
3. říj 2007

Terri84 - jednofázová antikoncepcia? Skús vysvetliť to bližšie ...
Čo sa týka antikoncepcie - ja mám tiež Leidenskú mutáciu - heterozygot=čiže ľahšiu formu, ale mne výslovne hematologička povedala, že na ANTIKONCEPCIU, ako takú, môžem zabudnúť. No neviem, terri - mne povedali takto... Antikoncepcia totiž má tendenciu vytvárať krvné zrazeniny = tromby, asi preto ti to v trombocentre povedali a určite vedia, o čom hovoria... Ale nechcem ťa samozrejme strašiť - hovorím len z vlastných skúseností ...

terri84
3. říj 2007

kapp - já právě se v tom také moc nevyznám, takže mě pak mate, jak každý říká něco jiného :o) A ještě k tomu já celkem dost cestuju a za dva týdny letím do Guineji, tak si říkám, že by mi ta antikoncepce to mohlo ještě stížit.. Jenže se trochu bojím toho, že kdybych ji teď vysadila a třeba za několik měsíců zas znovu začala brát, tak by mi to zas trochu rozházelo organismus. Já už jsem totiž minulý rok v září ji jednou vysazovala a znovu začala brát v únoru tohoto roku a teď bych ji vysazovala po krátké době znova.. Jsem z toho nějak zmatená :o)

lenoc
3. říj 2007

ahoj babulky.
Zuločka, ďakujem za rady, urologický čajík som veru aj pila. Ono ma to v podstate bolelo len v sobotu doobeda, potom to prešlo. ale antiiotiká doberiem všetky (dnes končím).
Máte pravdu (ako vždy 😉 ), že radšej teraz nech sa to vylieči, akoby sa to kvôli nedoliečeniu malo vracať neskôr.

Kapp, keby tak mal tvoj manželíček pravdu.... 😅 A ak nie tak na druhý pokus by nebolo zle dočkať sa //. Ja som mávala cykly väčšinou 27, teraz skôr 25 - 26, čo nie je bohviečo. MS som teraz očakávala v piatok, ale myslím, že to bude už dnes. Zápal a atibiotiká urobili svoje. A tiež odkedy si meriam BT (asi rok to je s trojmesačnou prestávkou), mala som ovulku vždy. A od potratu to viem už aj podľa bolesti, kedy ju mám.

terri, ja som aj s mojou mutáciou antikoncepciu brala, keď som o MTHFR ešte nevedela. Ale je tam fakt väčšie riziko ako u "zdravého" človeka, že sa vyskytne trombóza a najhoršia je kombinácia HAK+trombofília+fajčenie. O tom, že jednofázová HAK sa môže som aj ja niekde čítala.
Kapp, sorry, že sa miešam, ale myslím, že jednofázová je taká, kde máš všetky tabletky rovnakej farby a s rovnakou dávkou hormónov. V trojfázovej máš tri farby a v každej je iná dávka niektorých hormónov.

Prajme krásny zvyšok dňa, Zuločke príjemné oddychovanie tehuľkovanie a nám ostatným v podstate to ist v blízkej dobe. 😉

kapp
4. říj 2007

Díky, Lenočka - fakt som nevedela, čo je to jednofázová HAK, teraz už hlúpa neumriem 😀 Neboj, moja, antibiotiká doberieš šup-šup, a potom hurá na to... Budeš čakať nejakú dobu po doužívaní antibiotík?

No - babuľky - tento mesiac asi dorazí mrcha s poriadnymi "ováciami", tak ma bolí v podbrušku - normálne predmenzesové kŕče ... Takže asi si počkáme na druhý pokus, neva ... Alebo žeby sa ohlasovalo niečo iné - šanca ešte je, dám vedieť v pondelok, pre istotu držte palčeky!

Prajem krásny víkend, bambuľky!

grej
4. říj 2007

Ahoj holky, měla bych na vás dotaz.
TeĎ se mi dostaly do ruky výsledky na trombofilii.
V závěru se píše, že trombofilie nenalezena, jen změny v MTHFR, mutace C677T prokázána na jedné alele a mutace A1298C.
Doktor k tomu připsal, že tyto mutace jsou v české populaci běžné, takže je to docela čisté. Prý by bylo vhodné brát Acidum Folicum 1 tabletu 2x týdně.
Netušíte na co ten lék je?

Samozřejmě ještě zavolám lékaři, ale zajímalo by mě, jestli s tím máte některé zkušenost...

grej
4. říj 2007

Tak jsem si na internetu našla, že Acidum Folicum je kyselina listová 😅 Takže doktorovi ani volat nemusím 😉

terri84
4. říj 2007

Ahoj, tak teď ráno jsem si přečetla jeden článek, že je k dispozici nová anikoncepce: "Kroužek: Unikátní antikoncepce už také u nás" (http://www.blesk.cz/Clanek86177.htm). Asi nevíte náhodou někdo, jestli by tohle bylo pro nás, my co máme leidenskou mutaci, vhodné?
Potřebovala bych mít nějakýho experta 24 hodin denně k ruce, abych se ho mohla ptát na mé nekonečné otázky.:o)

lenoc
4. říj 2007

ahojky.
Kapp, aj u mňa to začalo už včera poobede "s ováciami" a dnes ráno dorazil "zvyšok sprievodu". No nevadí, veď som si ani nemyslela, že by sa to hneď podarilo, ale aj tak ☹ z iného dôvodu - mám taký pocit, že nám to bude zase dlho trvať, kým sa zadarí. Je to len taký hnusný poci, ktorý neviem vypudiť z mysle. Ae doteraz sa mi veľakrát stalo, že keď som mala pocit, e niečo nevýjde, práve vtedy sa to podarilo. Tak hádam aj teraz to bude tak. 😅
budeme snažilkovať hneď aj tento mesiac, veď antibiotiká som už dobrala a už istotne nebudú mať už potom žiadny účinok. to by som skôr stresovala, keby som bola tehotná teraz.
Aj tebe prajem krásny (bezmrchový) víkend.

terri, neviem. Skôr nie, lebo veď to je tiež na hormonálnej báze. Ale fakt neviem naisto, nechcem ťa plašiť.

Grej, tvoj lekár má pravdu, naozaj je to dosť bežné. Listovka je potrebná hlavne v prvom trimestri - znižuje riziko rázštepu chrbtice u bábätiek. No a je dôležitá hlavne u nás - žienok s MTHFR, lebo tam je to riziko väčšie ako u bežných ľudí. Tak jej aj musíme papať viacej ako iní.

zulok
4. říj 2007

Kapp, jasnéé, že držííím palce 😀

Lenočka yak po antibiotikách šup na rozhovory 😉

Grej si vlkastne heterozygot - to, že to máš na jednej alele, to je tá lepšia forma. kyselina listová má nejaký priaznivý vplyv, uuurčite neuškodíí 😉

Terri, o tom krúžku minule dávali v telke, je to klasika len v krúžku, tiež to obsahuje tie hormóny a pomaly sa uvol&&ńujú, to isté, ako náplasť... tak to nevidím extra priaznivo. skús sa spýtať dr. ale existuje bilingsová metóda, prirodzená fornma, len sa treba zdržiavať v časeovu...

grej
5. říj 2007

Lenoc, Zulok, - to mi tam taky psali, že jsem heterozygot (to je hrozný slovo😀)
Kyselinu listovou už beru rok a opravdu každý den, takže v tomhle mám už náskok 😉 Doktor mi pak ještě napsal, že je to docela časté, že to má cca 9% obyvatel ČR (no nevim, 9% mi nepřijde zrovna moc...) a že by to mohlo dělat problémy v kombinaci s partnerem. Tak teď nevím, jestli ještě nenechat otestovat manžela...

Holky a když to mám na té jedné alele, platí pro mne nějaká omezení? Nevíte? Doktor mi k tomu vůbec nic neřekl, takže počítám, že nemusím nic speciálního dodržovat...

zulok
5. říj 2007

Grej, no šak otestuj manžela 😉 ale nejak extra netreba testovať, ono ak by aj mal, tak čo, i tak sa budete pokúšať o mimi. A ja som homozygot a ešte sme manžu neotestovali. Tak verím, že je všetko vpohode 🙂

Grej, no klasika, možno budeš mať nábeh na kŕčové žily, pri dlhom cestovaní sa mrv... nestoj moc dlho, ale to platí pre každého človeka, čo nechce mať krčové žily. Ale zas, ak je to dedičné,človek sa tým žiliam nevyhne, skôr či neskôr. Ale na čo existujú pančušky 😉 🙂

anty
5. říj 2007

Ahoj Grey, dostala jsem výsledky z Hematologie a mám tam podobné názvy jako ty: Heterozygot atd. Dr. mi ale říkala, že to není nic hrozného prý se to vyskytuje u mnoha lidí. Pro jistotu mi dala kyselinu listovou, brát preventivně a vitamín b12, kterého mám míň. Takže jsem se opět nedozvěděla proč nemůžu otěhotnět. Manža zcela v pořádku.

anty
5. říj 2007

Grey abych nezapomněla, ještě mi řekla ať si koupím BU-MET, je to směska vitamínů, právě pro nás co máme malinko zvednutou hladinu homocysteinu.

kapp
8. říj 2007

Ahojte babuľky!
Zuločka, Lenočka - tak tento mesiac z nášho snažilkovania nič nebolo ☹ , mrcha prišla v nedeľu s poriadnym orchestrom ☹ . No čo už - musíme skúšať ďalej - po doznení červeného kódu...

Zuloč - ako sa máte s mimískom? Ešte poležkávate?

Lenoč - bola som naštvaná na tú moju mrchu, tiež mám ten pocit (ako ty), že tentoraz bude dlho trvať, kým sa zadarí ... Dúfam, že sa mýlime obe, a čoskoro budeme mať už fazuľky v brušku 😀

Zajtra idem na odbery = hematológia, v stredu výsledky - držte palčeky, nech je to v pohode...

grej
8. říj 2007

Díky Zulok, Anty...
No vitamínky koupím, děkuji za tip🙂
U nás trpí na křečový žíly jen babička. Máma ani táta ne, tak nevím, po kom to teda mám... ALe to je fuk, snad to nebude nic hroznýho 😉
Já teĎ čekám už jen na výsledky z imunologie a když budou OK, tak jdu na laparku na průchodnost. A pak už budeme mít všechno za sebou, takže jsem zvědavá, jestli nám něco zjistí...

lili01
8. říj 2007

ahoj holky
tak jsem objednaná na došetření trombofilního stavu.sestra-dvojče-prodělala trombózu a mě zjistily kombinovanou trombofilii-FV Leiden a MTHFR.jdu do Bohunic příští týden tak potom napíšu jak jsem dopadla.dr. mi po telefonu řekla,že mimi to neškodí,ale je dobře to dovyšetřit,protože ve III.trimestru a po porodu budu asi brát nějaké léky na ředění krve.jinak by to mělo být ok.
tak snad mějte zatím pěkně papáá

kapp
8. říj 2007

Lili01 - to je super, že konečne ťa objednali na došetrenie trombofilky - veď čakáš bábenko ... a potrebuješ vedieť, čo a ako ďalej pri trombofilke - aj ja mám kombináciu V.Leiden a MTHFR, takže ma zaujala jedna vec - ty si už v 15tt! Lili - nekrvácala si v 1.trimestri, žiadne problémiky? A pred druhým otehotnením si nebrala nič? Prepáč, že vyzvedám, ale s manželíkom sme vo fáze snažilkovania - tento mesiac bohužiaľ neúspešne, ale stále dúfam, že to výjde! Vždy som mala problémy v 1. trimestri (1 dcérka zdravá, potom 3 x potrat - z toho 2 mikroaborty a 1 v 6/7tt) - preto vyzvedám ...

Grej - držím palce na výsledky z imunológie, aby boli v porádečku!!! A z tými kŕčovými žilami - nuž u nás v rodine to máme hádam všetci - ja mám 29,5 a už náznaky sú tam, sem-tam to zaťahá - hlavne v noci, ale dá sa s tým. Veľmi mi pomáha, keď cvičím a bicyklujem na stacionárnom bicykli, takže skús tiež ...

lili01
8. říj 2007

kapp žádné léky neberu.jen nás celou rodinu nahnali na krev kvůli sestře,tak mě to zjistili,jinak bych to nevěděla.dozvěděla jsem se to asi před měsícem.první těhu bylo v pořádku,akorát malý se narodil ve 34+3tt zdravý a v pořádku.ted mě doporučili to dovyšetření trombofilního stavu kvůli tomu,aby věděli dopředu veškeré potřebné vyšetření a testy,kdyby se náhodou vyskytl nějaký problém.gynekolog mě řekl,že počkáme na testy genetické a pokud by se objevilo něco špatně,ta by mě poslal na další testy do Brna.prý budu brát něco na ředění krve ve III.trimestru a po porodu.musím si hlídat,aby mě neotékaly nohy nebo ruce a celkově na sebe dávat pozor.nekrvácela jsem ani zatím žádný problém.dneska jsem byla na kontrole a dr. říkal,že jsem 14tt.
a tys trombózu měla??nebo máš jen tu mutaci na základě testů někoho z rodiny??a bereš nějaké léky??
držím palečky aby bylo brzy bábo na cestě 😝

lenoc
8. říj 2007

Kappuška, to je škoda ☹ Ale už sa teším na tento mesiac 😅 Tak rada by som sa aspoň raz mýlila... (niežeby som mala inokedy stále pravdu 😀 )
výsledky isto budú v najlepšom poriadku. 😉 Už som na ne aj ja zvedavá. Dlho som nebola pozrieť svojho pána doktora, tak hádam začiatkom novembra budem mať taký malilinkatý dôvod ho navštíviť. a rovnako ty toho tvojho. 😉

Lili, máš super fotečku, taká veselá mamina. Drobček v tvojom brušku sa má isto dobre.

Grej, tak veľmi držím palčeky na laparke. Aj mne hrozila laparka v marci, ale sa mi podarilo otehotnieť vo februári.

U nás v rodine majú problémy s kŕčovými žilami tety z otcovej strany (jeho sestry). U mamy nikto. Myslím, že mňa to skôr nečaká. Dúfam. 😀

Kapp, Zuločka, dúfam, že na mňa nezabudnete na hematolke (teda, či mám s tou mojou mutáciou navštevovať počas tehu hematologičku). vopred veľká vďaka. papa.