Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

kapp
8. říj 2007

Lili - trombózu som chvalabohu nemala - v rodine máme z ockovej strany - z Telča na Morave tetu, ktorej zistili problémy so zrážanlivosťou krvi až v neskoršom veku (50.) a je neustále na Heparíne, pritom má 3 zdravé deti bez akýchkoľvek komplikácií. Ja som problémy nemala žiadne - mňa poslal na genetiku môj nový gynekológ, ktorému nezdal priebeh môjho posledného tehotenstva - pravdepodobne sa ucpali cievy MA v 6./7.tt. No a až na genetike - vlastne až na druhý pokus mi zistili kombináciu mutácií. V mojom prípade museli zopakovať genetické testy (najprv mi našli iba "neškodnú" MTHFR-homozygot), no a keď hematologičke stále vychádzala v testoch pozitívna APC rezistencia, a tá býva iba pri V.Leiden, zopakovala test ale na inom pracovisku. Takže až na druhý pokus zistili aj V.Leiden - heterozygot, takže teraz mám kombináciu týchto dvoch pliag. Ale - hovorím, nemám takmer žiadne potiaže, len sa musím viac hýbať.
Dúfam, že teraz sa to už podarí, nakoľko mám hneď od začiatku prislúbený od hematologičky (cca od 2tt)nízkomolekulárny Heparín - injekčne, takže k šťastiu mi chýba už len pravdivo pozitívny tehotenský testík.
V stredu si mám ísť po výsledky, takže čakám, že naženie k testom aj moju pokrvnú rodinu. Dcérku čakajú testy, až začne menštruovať. Takže toľko ...

Som strašne rada, že si mi odpovedala na tie zvedavé otázky - ešte raz prepáč a ďakujem, Lili.

kapp
8. říj 2007

Lenoč - jasné že nezabudnem - vyhľadám si tvoju mutáciu na predchádzajúcich stranách a popýtam sa, ale až v stredu - vtedy budem s doktorkou. Zajtra sa na mne vyzúri sestrička! 😀

lili01
8. říj 2007

lenoc díky za pochvalu 😀 😀 .mám fotky v albumu mimíska i Honzíka(3roky)

kapp,nemáš se za co omlouvat.od toho tu je diskuze,kdybych nechtěla odpovídat,tak sem nebudu přeci chodit 😵 tak držím moooc palečky a přeju brzy // na testíku,do třetice to určitě všechno dobře dopadne 😵

jinak zulok je z diskuze kam taky chodím,taky je to dubňačka 2008
tak zulocku moooc zdravím a opatruj sebe i mimíska...cmuk 😀 😀

lenoc
8. říj 2007

Kapp, máš ty ale sadistických lekárov! 😉 Najprv zubár a teraz ešte aj sestrička.... Je to MTHFR A1298C homozygot, aby si nemusela hľadať. 😀 Som to ja ale otrava. 😖

zulok
8. říj 2007

Ahoojte

Lili, super, že ideš na prešetrenie ešte, ale verím, že bude všetko vporiadku 😉

Grej, držíím palce na vyšetreniach.

Kapp, čo to čítam ☹ mrcha dorazila, jeejda, tak držíím palce Ďalej, verím, že sa čoskoro zadarí. 😉 už sa neviem dočkať. a držím palce u hematologičky.Ja idem na krv v stredu , ale v piatok do ambulanciie.
Lenocka, tak v piatok sa spýtam, dobre? 😉

Lenocka aj Tebe držííím palceeee 😀

Ja už sa tolko nepovalujem, ale i tak dosť. už sme boli aj na prechádzkach s manžou. bolo to supeeeer. Juuuj, veríím, že to pekne úspešne zvládneme. 🙂 A vy tiež. JA sa už taak neviem dočkať jari, keď bude drobčiatko pri náás. Ale to tu asi nemusím písať.
Držííím palce. cmuuuk

kapp
9. říj 2007

Čaute babuľky, som už po odberoch, som tu len na chvíľočku...

Lenočka - prezistím - vôbec nie si otrava - si zlatá žienka, ktorá mi veľmi pomohla!!! Ale môžem dať vedieť až vo štvrtok, dobre? Lebo zajtra idem z Bratislavy priamo domov - som objednaná až na 11,00, tak by sa mi neoplatilo vracať sa do práce. Ale určite ti dám vedieť 🙂

lenoc
9. říj 2007

Kapp, to mi vôbec nevadí. Aj vy mi veľmi pomáhate. A môžem povedať, že hoci vás osobne nepoznám, mám vás rada. Držím teda zajta palčeky a potom si teda uži zvyšok dňa, keď ho budeš mať voĺný, bez práce. Sestrička bola veľmi brutálna? 😎

Zulok, tak vďaka aj tebe moja. Posielam aspoň bošteky, keďže sa vám zatiaľ neviem inak zavďačiť. cmuk. Ale ja hádam niečo vymyslím!
Krásne si uži tieto chvíľky aj keď máš asi veľký strach, určite je to krásne a neopakovateľné.

Tak teraz sa budem tešiť na štvrtok a potom na nedeľu večer, keďže od piatka rána až do nedele večera nebudem mať prístup na net (na 90%).

zulok
9. říj 2007

Lenočka, ty si veľké zlatíčko, ako aj ostatné tu, spýtať sa je to najmenej.

Strach už mám menší, hlavne sa teším, ale dakedy mám strach riadny, minule ma prehnalo, tak som hneď plašila, či som dačo nedostala... 😕 veď poznáte. No, ale vo štvrtok ideme na kontrolu, tak sa neviem dočkať 😀

Ako sa inak mááte, čo porábate, za chvílu sú tu Vianoce, už sa tešííím, veríím, že s abudeme pekne všetky radovať. cmuuk

zulok
11. říj 2007

A kde steee babulky, vela prááce, no veru 😒
Dnes sme boli na kontrole a všetko vporiadku, juchuuuuuuuu. A včera sme boli na hematologii na krvi a že Clexane sa môže vpohode pichať do bruška 😉 a zajtra idem do ambulancie, tak sa Lenocka spýtam 😉

Kapp, ty si bola dnes, dúfam že si pekne vporiadku.

lenoc
11. říj 2007

Ahojky.
Zuločka, tak tie vianoce mi ani zatial na um neprisli. Jedine ak v suvislosti s tym, ze sme v tej dobe uz mohli mat asi šesťtýždňové bábo. Ale nevadí. Ak budem dovtedy tehuˇka, bdú to aj tak krásne vianoce. Ale viem si predstaviť, ako sa ty na ne tešíš. 🙂

No super, že kontrola bola ako vždy v poriadku.

No nič, som už zbalená do Prahy, tak sa vytešujem (ale aj z toho, ako budeme po vikende s drahym "pracovat" na babatku). Ozvem sa v nedeľu alebo v pondelok. papa

janula319
12. říj 2007

Ahoj všem.
Včera jsem byla na koltrole, Dr.tam měla moje výsledky z genetiky a řekla mi že je vše OK, no a mně včera přišly domů, tak jsem na to koukala a mam tam prokázanou mutaci heterozygot s doporučením na hematologii, je tam riziko tromboembolický 😒 ☹ Vůbec nechápu jak to že si toho Dr.nevšimla, budu jí dneska volat, aby mi řekla co a jak. Ach jo ☹

kapp
12. říj 2007

Ahojte babuľky - nemala som prístup na net, takže sa ozývam až teraz, sorry.

Výsledky sú dobré - ďalší termín mi hematologička ani nedala, vraj ma chce vidieť až ako tehulku. Len jednej veci nerozumiem - monocyty mi zo 7,6% padli na 0,5% - všimla som si toho až doma - nerozumiete niektorá tomu? Asi to bude v poriadku, to by ma hemoška upozornila, nie?

Zuločka - som rada, že si s mimískom v porádečku, juchúúúúúúúú, len tak ďalej 😀

Lenočka - pýtala som sa mojej hematologičky, podrobne ti napíšem v pondelok, keď prídeš z Prahy, lebo švagor už tu prestupuje = musím končiť ☹

Pekný víkend!

zulok
12. říj 2007

Lenočka, chápem, že vnímaš Vianoce smutno. Ja som sa tak na Nový rok úplne rozplakala, a to na námestí a ani som vtedy nemala termín, nič, len mi prišlo veľmi smutno, že nikoho nemáme. Ono tie sviatky bývajú ťažké, ale verím, že už v brušku budete mať malého nezbedníčka a Vianoce budú pre vás kráásne. cmuuk

No, pýtala som sa hematologičky, a ona ak si mala potrat, ktorý s tým súvisel, rozhodne by si mala chodiť na hematologiu. Ak nesúvisel, tak super, ale načo riskovať, že sa stane smutná udalosť znovu z iného dôvodu. Vitamíny ako listovka a B6 ti ur4ite neublížia a ani preventívne vyšetrenia počas tehu. Pýtala sa kam presne chodíš, že by jej mohla zavolať a dohodnúť ti špec. starostlivosť, ale nevedela som. Že keby ta nechcela lekarka počas tehu vidieť, kludne môžeš zájsť aj do iného mesta. Aj sem.
Ale že tehotenstvo môže prebiehať bez všetkého úplne vporiadku, ale že dakedy je dobre predísť problém obklukou.
Nechcem plašiť, ale že pri konci tehu treba trombofilky bez liekov strážiť, dakedy sa upchá pupočníková šnúra, alebo sa odlúči placenta, okolo 32 - 34 tt, tak vtedy treba podať preventívne vitamíny prípadne injekcie.
Lenočka, skús ju potom ukecať na preventívne vyšetrenia.

A moja hematologička odchádza k 1.12. ☹ ale 6e sa nemáme báť, budem dobrých rukách. a tak mám tú moju rada ☹

Kapp, supeeer, že sú výsledky supeeer, určite by ti povedala na tú klesajúcu hodnotu, keby nebola vporiadku. 😉 ale ty k nej pôjdeš čoskoro, lebo čoskoro budeš tehulka 😀

Janulka, juchuu, že je genetika vporiadku, ale je mi luto, že máš trombofilku, ale zvláádneš to a aj drobčiatko 😉 🙂

My máme krvičku vporiadku, tešííím sa, kontrola o mesiac. 🙂 dakujem, že na nás tak myslíte, ste naše zlatíííčka

janula319
13. říj 2007

zulok: máš s tim nějaký zkušenosti? Zatím chodím do práce a ráda bych chodila dál, bojím se, že když budu mít vyšší hladinu homocysteinu, tak že mi nechají doma, prý je to rizikový.. Díky moc za podporu a gratuluju k úspěšným výsledkům 😉

zulok
13. říj 2007

Janulka, neviem, ako je rizikova vyssia hladina homocysteinu a co to sposobuje, ja len viem, ze ak sa neberu ziadne lieky, tak lekari vo vyssom stadiu tehu davaju na buducu maminku viac pozor...
Neviem, co sa robi, ked je vyssi homocystein 😒
Janulka a nechcela by si byt doma, aj keby si nemala zvyseny homocystein?

Pekny viikend 😀

janula319
13. říj 2007

zulok: no já právě nevim, teď nad tím pořád víc přemýšlím, jsem v práci moc spokojená, baví mě to a nijak se fyzicky nenamáhám, pořád si myslím, že když zůstanu doma, tak budu jako kulička a nudou se ukoušu, ale zdraví je přednější, to je jasný... Ach jo, já fakt nevim... 😒

kapp
16. říj 2007

Ahojte bambuľky - včera som bola s malou doma - chúďa malé, z ničoho nič začala ráno vracať, tak som si ju radšej nechala doma, aby bola pod dohľadom. Dnes už išla na varovku svokre, takže ja môžem ísť na chvíľočku k vám 😀 ...

Zuločka - ďakujem za perspektívne povzbudenie, ale asi tento mesiac z toho nebude nič ... Manžel je maród - už 2. týždeň ho bolí hrdlo a lekárovi "ani za pána", takže ako ho poznám, nebude sa o nič pokúšať, pokiaľ nebude úplne zdravý. ☹ Ozaj, baby, vadí to, keby mal manžel trebárs angínu, neužíval antibiotiká ale iba NEOANGIN, a my by sme sa pokúšali o mimíska?

Lenočka - no konečne ti môžem odpísať aj ja ohľadom tej tvojej mutácie. Mne hematologička povedala, že mutácie MTHFR vo všeobecnosti bývajú dosť podceňované, lebo ich má cca každý 3. človek - ale napriek tomu, ona si tehulky s akoukoľvek trombofilkou vždy sleduje a v prípade potreby (ak to výsledky preukážu) ich nasadzuje na nízkomolekulárny Heparín, alebo inú pliagu. 😝 Ale tiež povedala (ako Zuločkina hematologička), že netreba riskovať a určite to treba počas gravidity sledovať ... , takže toľko moja zlatá ... 😀

Janulka - neboj moja, budeš v porádečku - zvýšený homocysteín je tuším až okolo 10 mikromol - ale nie som si istá, radšej choď na net, tam je to popísané presnejšie.

lenoc
16. říj 2007

Ahojky!!! 🙂 🙂 🙂
Tak sa hlásim po víkende. Praha je fakt krásna, víkend bol super, užili sme si aj kopec zábavy. A teraz po víkende sme začali hneď tvrdo makať (a nemyslím tým len v práci 😉 ).

Babuľky, moc m teší, že máte obe super výsledky!!! 😅

A moc vám ďakujem za infošky. Určite počas tehotenstva navštívim párkrát hematologičku. Ak nie túto, tak nejakú inú. Chodím do Galanty. Určite sa k nejakej "nanominujem", buď k nej, alebo k inej v GA, prípadne v Nitre. Nenechám to tak.

Kapp, nech to rátam ako chcem, stále mi vychádza, že v blízkej dobe navštíviš tvoju hematologičku. 😀 Mrzí ma, že je rodinka chorá. 😒
Nemyslím si, že by tie lieky mali nejaký vplyv na "chvostíkaté". Ale ak si to myslela tak, že či na ne nemá vplyv neliečená choroba, tak podľa mňa tiež skôr nie. 😵 To sa drahý nebude chcieť pokúšať kvôli tomu, že je chorý alebo preto, že je tou chorobou vyčerpaný?

Zuločka, veď ty už čoskoro pocítiš prvé pohyby mimíska! To je krása!!! 😅 Ako sa inak máš, ležkáš?

kapp
17. říj 2007

Ahojte babuľky!

Lenočka - vitaj opäť medzi nami, tešíííííme sa 😀 😀 😀 Si rozumnučká, že uvažuješ s tými návštevami hematologičky v prípadne gravidity, určite sú na mieste, netreba to podceňovať. Inak, Lenoč, cítim to v kostiach, že budeš musieť uvažovať už čoskoro nad tými návštevami!!! Držím palčeky v snažilkovaní a díky za radu pre "chvostíkaté", tiež si myslím, že ten môj manželík to v tomto smere preháňa...

Dnes sa chcem vybrať gyndovi - odniesť výsledky z hemošky a pre istotu pozrieť, či si dobre sledujem ovulku. Okrem toho mám trošku problémy s MS (dosť silná, stratím veľa krvi s takými kusmi krvných zrazenín a bolesťami), tak nech sa radšej pozrie, či je všetko OK.

Pekný dníček a Zuločka - oddychuj!!! 😉

zulok
17. říj 2007

Ahooojte 😀

Lenočka, tešíím sa, že si sa rozhodla chodiť k hematologičke 🙂 všetko bude pekne vporiadku. Super, že bolo v Prahe dobre, bude sa vám veselšie tvrdo pracovať 😉

Kapp, je mi ľúto, že je rodinka choručká. NA tých chvostíkových nezbedníkov, ak sa berú antibiotiká, môžu byť trochu pomalší..., ale nič závažné by sa nemalo diať, ale viem, že sa ani spermiogram hneď po dobraní antibiotík nerobí.

Jeeejda, pamätám si, že aj zo mňa pri ms vypadávali dakedy celé také kusy zrazenín, brrr, potom ako som začala brať duphaston, bolo všetko fajn, ale bol to des. 😖 Držíím palce.

No, my oddychujeme, dúfam a verím, že sa má drobčiatko dobre. A už sa neviem dočkať kopančekov.

JAnulka, chápem, že by si s amožno doma nudila. Ja som sa toho tiež kedysi bála, ale po učení v škole sa veľmi teším, že som doma a nejako sa nenudím. No, ono si to musíš zvážiť ty. Ale u m§a bolo hneď jasné, že budem hneď doma a lekár mi dal jedného času na výber, že buď nemocnica alebo ležať doma. Ale ono si to treba zvážiť a aj s lekárom. 🙂

renettka1
18. říj 2007

AHOJTE.........DOSTALA SOM SA NA TUTO STRANKU KED SOM HLADALA NIECO OHLADOM TROMBOZY,,,,CHCEM SA SPYTAT CI MI VIE NIEKTO NIECO BLIZSIE POVEDAT O MUTACII GENU PRE MTHFR/C677T/DNES MI TOTIZ PRISLI VYSLEDKY Z GENETIKY A RADA BY SOM VEDELA AKO TOTO ZNEPRIJEMNUJE ZIVOT,,,INAK SOM PREKONALA UZ DVE HŽT A MAM 32 ROKOV....DUFAM ZE SA MI COSKORO NIEKTO OZVE ...VOPRED VAM DAKUJEM A PRAJEM KRASNY DEN

kapp
18. říj 2007

Ahojte bambuľky!

Zuločka - aký je už mimísek veliiiiký! No teda - maminka, rastie jedna radosť! 😀 Aj si rozmýšľala už nad tým, či si dáte zistiť pohlavie bábätka?

Renettka1 - 32 rokov a 2 hlbokožilové trombózy s MTHFR C677T? ☹ To je sila, chúďatko. No divím sa tomu, lebo táto mutácia je najmenej závažná spomedzi mutácií trombofílie. Mne hematologička spomínala, že ju má cca každý 3. človek. Nie je tam ešte iná mutácia - robili ti testy aj na V.Leiden mutáciu?
Pýtala si sa, ako trombofilka znepríjemňuje život - no - pokiaľ si pod dozorom hematologičky a chodíš poctivo na odbery, na základe ktorých je ti nasadená adekvátna liečba (lieky na riedenie krvi), tak sa máš v podstate v pohode. Ale inak, ak to liečené nie je, tak hrozí pri určitých situáciách - dlhá imobilita, cestovanie lietadlom, dlhá cesta autom, genetické dispozície, atď ... - práve HŽT, čo je aj tvoj prípad. Nie som lekárka, iba troška zabŕdam do medicíny, ale azda by bolo dobré, odobrať ti krvičku na zistenie hladiny homocysteínu, to je aminokyselina v krvi každého z nás, ktorej hladina výrazne prispieva k vzniku problémikov s cievami a kardiovaskulárnych ochorení. Takže toľko ... Ale každopádne musíš byť pod dohľadom odborníkov - t.zn. odbor HEMATOLÓGIA. Nechcela som ťa vydesiť, len pomôcť, fakt je dôležité, aby si navštívila hematológiu. 😉

zulok
18. říj 2007

Renettka, vitaj aj nevitaj tu, no škoda, že si skončila práve v tejto diskusiii. Je mi luto, že čo to máš už za sebou, fakt to býva ojedinelé pri takej diagnóze. Ja mám tiež to isté homozygot. Ono to bežne nejak extra neznepríjemňuje život, no, to som si myslela, kým si sem neprišla. Problém býva, ak che žena dieťatko, teda treba to podchytiť,ale je tu kooope maminiek a majú kráásne detičky.
Ako povedala Kapp, ty si asi prípad, čo musí byť aj mimo tehu pod dozorom hematologičky a papť asi nejaké tie vitamíniky. Držíím ti palce, aby sa ti už nič také neopakovalo.

zulok
18. říj 2007

Kapp, no akosi už priberám, dosť, ale tešíím sa 🙂 a už sa neviem dočkať, ako tu budete ochkať, že sa do ničohonezmestíte, a verím, že to bude čoskoro 😀

lenoc
18. říj 2007

Ahojček!!!
Baby, aj ja mávam ms so zrazeninami a s bolesťou prvé dva dni. Po MA som to mávala aj dosť silné, teraz posledá ms však už bola konečne taká celkom normálnejšia. 🙂 tak som potom zvedavá, kapp, čo ti lekár povie na to, že prečo to je. A drahý furt štrajkuje s rozhovormi?

Renettka, baby ti už napísali hádam všetko také najdôležitejšie, ja ťa tu už len dodatočne vítam 🙂 aj ☹ . Máš už aj nejaké detičky?

Zuločka, krásne bruško! 😅 😅 😅 Na koľko kíl si to, maminka naša, zatiaľ dotiahla? Zle ti ešte býva?

Ja sa do niektorých vecí nezmestím už teraz, ale keď mám pravdu povedať, momentálne mi to je akosi jedno. 😵

kapp
19. říj 2007

Ahojte bambuľky!

Zuločka - nerob si starosti s preberaním, moja zlatá, čo som pozerala na tvojom albumíku - ty si útle žieňa - ty náš pokusný králiček, z voľačo mimísek žiť musí, keď ty si chudunká, tak si teraz robí zásoby "na horšie časy" 😀 .
Ja si pamätám, že pri dcérke som pribrala krásnych 10,5 kg a keď som išla na interné vyšetrenie (pred cisarákom) k takému starému brblavému dedovi = akože internistovi, tak na mňa zvrieskol, že tu chcem, čo mi je, a keď som mu povedala, že som tehotná, tak sa spýtal KDE TO MÁŠ SCHOVANÉ? Také malinkaté bruško som mala. 😝 Tiež som skôr chudšia, takže aj v 9. mesiaci bolo trocha väčšie bruško = neporovnateľné s ostatnými tehulkami, ale malá bola v pohode - 2.860g a 51 cm, takže dalo sa 🙂 Ale bola to sranda, manžel si doteraz zo mňa robí špásy: "Slečna, vy ste aj tehotná? A v kolkém mesáci - v devátém? A kde to máte schované?" - toho internistu bolo totiž počuť až do čakárne, kde bol aj môj manžel.

Lenočka - môj lekár tému "krvavých kusov pri MS" nejak takticky obišiel - spomínal, že mám hrubšiu sliznicu maternice (takže možno preto, ale to si myslím iba ja), ale čo je podľa neho iba dobre, aspoň sa bude mať do čoho mimísek "zakusnúť", takže my sme sa bavili skôr o trombofilke, o ovulke, robil mi aj ultrazvuk, práve nám dozrievalo krásne vajíčko, takže dnes/zajtra budeme mať ovulku. No a môj ctený manžel, keď počul o blížiacej sa ovulke, záááázračne sa uzdravil 😀 😀 😀 , a už "pracuje" 😝 spoľahlivo, ako sme uňho zvyknutí. Takže rozhovory už bežia 😀 😀 😀 na plné obrátky.
Lenoč - asi u vás je podobná "situácia", že? 😀 Dúfam, že nám to obidvom tento mesiačik výjde! A keby nie - skúsime ďalší mesiac - aspoň nech tí naši manželíkovia majú na čo spomínať 😀

zulok
19. říj 2007

Kapp, juchuuu, tešíím sa v rýchle uzdravenie manžela 😀
Ten internista ma teda pobavil chichi, to musela byť sranda. 🙂
A s tou sliznicou, je to dosť možnéé, ale to je len dobré, že je hrubá, mimískovi bude ako v bavlnke, ale teda je to riadne nepríjemné, keď z človeka vypadáva kadečo.

Lenočka, to je dobre, že ti je jedno, že sa do daktoých vecí nezmestíš, hlavne, že je človek spokojný, k spokojnej maminke sa mimísek určite s radosťou zabýva. 🙂

No, a ja mám hore už 7kg 😅 , ale ja sa taak tešíím z drobčeka, že to fakt neriešim. no čo, treba zásobu na chladné mesiace 😉 a okrem toho, stále som hladoš. 😅 a zle mi nejak nebýva už, iba sem tam, ale keď vypijem citronádu, prejde to.

Holčinky, ja sa už tak tešíím, keď tu oznámite // Držííím palčeky a ďakujeme , že na nás myslíte. posielame veľkú pusu ako dvere autobusu
🤐

zulok
19. říj 2007

Ozaj, no, ako je červená repa = cvikla zdravá na krvičku, tak včera som spravila šalátik, kde ju nebolo moc cítiť. To tuším Tebe Lenočka nechutí, teda aspoň šťavička tuším. Ak si dobre pamätám 😅

nastrúhate mrkvičku, jabĺčko, cviklu a dáte cukor a citrónovú šťavičku. Ak je jabĺčko dosť kyslosladké, netreba ten citrón so šťavou.
A ešte sa dá do toho nasekať pomaranč , kiwinky, banánik a mňamaaaa a cviklu nejak necítiť, ale je tam 😉
ale nikdy toho nie je dosť 😖

zulok
19. říj 2007

ozaj, surovú cviklu, nie zaváranú!!!!

kapp
19. říj 2007

Zuločka - ďakujeme za recept, ale čo sa týka mňa, tak ja cviklu nemusím - asi odvtedy, čo som jej nazavárala ako šalená asi 100 pohárov - teraz ju postupne zobkáme už asi 3. rok. 😀 😀 😀

Babuľky - dúfam, že sa nenahneváte, nasmerovala som na túto tému aj kočky vyskytujúce sa v "Clexane a tromby v krvi" - dúfam, že som si to dobre zapamätala - Zuločka - sú tam tehulky, možno si budete vedieť navzájom poradiť 😉, veď v podstate tromby sa týkajú aj nás ...

Pekný víkend, už sa asi sem dnes nedostanem ... ☹