Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

ivet55
6. led 2013

@grace90701 čo mi robili sono tak vraveli že od stehna je to uzavreté. Mám to vlavo a tam sa mi aj krpec celé tehotenstvo tlačí, tak vraveli doktori že je možné že kvôli tomu sa mi to upchalo. Hej hej to som si ja zle pozrela klasický mi pichali v nemocnici 2 x denne a domov mi dali forte 1 x denne a od utorka mám začať namiesto fraxeparinu pichať clexane a ten mám 2 x denne.

peta268
6. led 2013

@ivet55 ak ti tu pancuchu predpisal lekar, tak ju mozes urcite nosit, jasne, ze je to pohodlnejsie, hlavne ked uz zacnes chodit, mne sata bandaz stale zosuchovala, no aj mne chcu dat tie 0.8 tak snad este priberiem. V nemocke som lezala 10 dni a potom este doma asi 5 dni, potom som uz pomaly zacinala chodit, ale trvalo kym som to rozchodila, hned som sa unavila a akoby ma to stheno tahalo, ako pri svalovke....teraz som doma mesiac z nemocnice a uz je to v pohode...vecer je lytko trochu tuhsie...

ivet55
6. led 2013

@peta268 práveže mi ju lekár nepredpísal, tak preto som si ju zatial radšej nedávala, nosil ju predtým manžel. No ja poležím ešte aspoň týždeň v posteli, chodím aj teraz len na záchod a potom rovno do postele a vykladám si tú nohu vyššie. Mňa to tiež dosť ťahá a to stačí ked prejdem na záchod... ja mám to lýtko stále také tvrdé a členok ešte dosť opuchnutý ale zas je to len týždeň odkedy som si to začala liečiť tak ešte musím vydržať. V utorok idem ku gynekologovi tak som zvedavá čo mi on nato povie.

dusana77
6. led 2013

@margarita dakujem pekne za radu, do stehien som si jednu dobu pichala, dalo sa to aj vydrzat lenze hematologicka mi tvrdi ze tam si to pichat nemam a ani v blizkosti zadku tak uz mam z toho mierny chaoz 🙂 no nic tak to bude asi musiet ist nasilu, len z toho som uz zufala ze kolko este injekcii si musim pichnut a idu tak tazko ...
a dakujem aj za tip porodnice...🙂

grace90701
6. led 2013

@ivet55 no myslela som si,ze to bude vlavo, zrejme mas jednu cievnu anomaliu, ked jedna tepna v panve tlaci na lavu zilu, a zaroven si teraz tehotna, takze ten utlak je dvojnasobny...a to mohlo vyprovokovat trombozu mavaju to dost casto holciny...uz si mala niekedy trombozu pred tehu? ale ak nozka odpucha, je to dobre znamenie, treba brat len tie injekcie, len nechapem, preco menia fraxik za clexane, nezvykne sa to robit...ak tolerujes fraxik, tak je lepsie uzivat ten, tusim je tam aj mensi dopatok. Ked je nozka viac opuchnuta, odporuca sa ponechat bandaz, ked viac menej odpuchne, vtedy su vhodne pancuchy....Drz sa 🙂

peta268
6. led 2013

@ivet55 tak si tu pancuchu nedavaj, to musi byt presne na tvoju nohu, ja som si v lekarni musela skusat az kym magistra nebola spokojna...aniolog ti urcite predpise pancuchu, spytaj sa na to...este urcite oddychuj.. tyzden je malo, ja som v tom case este v nemocnici lezala...mne gynekolog k tomu nepovedal vlastne nic, to riesi aniolog...a potom to asi budem riesite este aj s porodnikom...

grace90701
6. led 2013

@ivet55 co sa tyka tej pancusky, vies moze sa stat, ze nozka odpuchne, a ked ti ju napisu teraz, uz ti bude velka, nebude splnat ucel.

gooobi
6. led 2013

@ivet55 no ono rozpustit sa nerozpusti, na to nam nemozu dat liecbu. Ide o to nakolko sa rekanalizuje....to znamena ci sa tam vytvori dostatocny prietok. Aspon tak som pochopila moju angiologicku. Ale za 6 tyzdnov by sa ti to mohlo dat natolko do poriadku aby si mohla rodit normalne. Cisar je vlastne tiez riziko lebo potom si menej pohybliva. Asi to vzdy zalezi od konkretnych lekarov...

gooobi
6. led 2013

@grace90701 zalezi aj od vahy a krvneho nalezu, ja som mala forte 1,0 2x denne skoro dva tyzdne. potom forte 1,0 asi mesiac a pol raz denne, teraz picham obycajny fraxik 1,0 1x denne

livsa
7. led 2013

Ahojte, tiez mam diagnostikovanu trombofiliu (mthfr a 1298c homozygot). Pri prvom tehotenstve sa to nevedelo a prebehlo (az na zaciatocne spinenie) celkom bez problemov. Potom som mala dva potraty v prvom trimestri (pri druhom som si uz od zaciatku pichala heparin). Nastastie do tretice sa to podarilo🙂. Minuly rok som bola na konzultacii u inej hematologicky (rozmyslame nad tretim babatkom) a ta mi opat urobila vysetrenia. Jej zaver bol, ze moj typ trombofilie je pomerne casty a nie je to nic vazne a ze to nevnima ako dovod na pichanie si heparinu pocas tehotenstva. Mate niekto podobnu skusenost? Pripadne, neviete mi poradit nejakeho hematologa, pripadne gynekologa v BA, ktory sa specializuje na trombofilie? Rada by som to prekonzultovala este s niekym. Moja gynekologicka je super, ale nemala zatial vela pacientiek s tymto problemom... Vopred dik.

ivet55
7. led 2013

@grace90701 ešte sim nikdy nič takéto nemala, ja som brala skoo dva roky hormonálne lieky lebo som nemohla otehotnieť tak vraveli doktori že to môže byť spôsebené aj tou hormonálnou liečbou. Dnes som u nás v lekárnach ani clexane nedostala vraj sa zle zohána lebo že je lepší ako fraxeparine a vyváža sa do rakúska a nemecka...tak mám ešte počkať do 16:00 či ho zoženú a ked nie tak budem mať len fraxeparine forte raz denne. Môžem aj forte brať dlhodobo ked si ho budem pichať raz denne?

ivet55
7. led 2013

@gooobi Uvidím čo mi povie zajtra gynekológ na ten pôrod a podla toho budem vedieť. A potom po pôrode mi nasadia liečbu takú, aby sa mi rozpustil ten tromb? alebo ako sa potom toho zbaviť úplne?

gooobi
7. led 2013

@ivet55 no toho sa uz nikdy nezbavis ☹....stale budes mat zvysene riziko ze na tom istom mieste sa ti znova urobi. Ono vlastne ze cast tam niako ostava...no uvidim co mi povedia koncom mesiaca, ja idem na kontrolne sono pred porodom po 5 mesiacoch tak som zvedava....

gooobi
7. led 2013

@ivet55 clexane sa neda vobec zohnat 😢

ivet55
7. led 2013

@gooobi no myslela som tak, že za aký čas budem môcť normálne fungovať? Ty už normálne chodíš aj všetko môžeš v pohode robiť? A kedy máš ty termín? No som zvedavá či mi to ten lekárnik zoženie alebo nie...

gooobi
7. led 2013

no ja som fungovala normalne hned, ale ja som isla do nemocky az po tyzdni a pol aj s mikroemboliou, takze to uz nebolo akutne. Cca po mesiaci od vzniku som uz bola aj na horach slapat...nech sa tromba rekanalizuje poriadnym tlakom 😀samozrejme pohyb len s kompresnou pancuchou, tu mi predpisali hned, bez kompresie mi povedali ze akurat tak v noci na zachod. 🙂 Dufam ze ma tej pancuchy konecne zbavia tento mesiac...strasne ma to otravuje. Ta kompresia ale je potrebna prave kvoli rekanalizacii, totiz stlaci cievy system, tym padom je telo nutene tlacit krv tou hlbokou zilou. no a som v 35tom...
Ja mam miernu alergicku reakciu na fraxik, tak mi hematologicka chcela predpisat clexane...este tak 0,3 , 0,4 vedeli zohnat, ale 1,0 veru nie.

grace90701
7. led 2013

@ivet55 ja si nemyslim, ze je clexane lepsi, v studiach maju fraxik aj clexane podobne vysledky...mozno clexane ma viac krvacavych komplikacii, je to individulane, ja by som si vybrala radsej ten fraxik, hlavne ho mas odsledovany, dobre ho tolerujes.

grace90701
7. led 2013

@ivet55 no s tou liecbou na rozpustenie trombu trombolyzou to nie je az take jednoduche, v podstate tehotenstvo, porod, ale urcity cas po porode su kontraindikaciou (prekazkou) tohto vykonu, je spojena s vysokym rizikom krvacavych komplikacii, navyse trombolyza ma zmysel alebo je indikovana do 3 tyzdnov od zaciatku priznakov trombozy, mozno by pripadalo do uvahy riesenie katetrizacne - odsatie trombu, ale v tom case to uz takisto asi nebude indikovane,lebo cim je zrazenina starsia, tym je pevnejsie pripevnena k zilovej stene, a odstranit ju je dost tazke. A navyse este nevies ako sa to bude vyvijat, zrazenina sa moze bud uplne rozpustit, alebo ciastocne rozpustit, alebo zila ostane upchata, ale sa vytvoria spojky kolateraly. To je individualne, zavisi to od telu vlastneho systemu zrazania krvi, ty ho teraz podporujes tym, ze si pichas injekcie na riedenie krvi. Ja si myslim, vzhladom na to, ze je tam teraz utlak zil tehotnou maternicou, tak asi sa ta zrazenina do porodu nerozpusti, asi by som si v tomto pripade zvolila radsej moznost sekcie....predsa je tam riziko embolie pri prudkom tlaceni....drz sa.

grace90701
7. led 2013

@livsa a okrem toho ze mas mutaciu, mas aj zvysenu hladinu homocysteinu? Ak ano,to sa da ovplyvnit uzivanim kyseliny listovej. Otazne je, co vsetko mas vysetrene, takto je to tazko. Moj gynekolog trebars vysetroval len geneticke mutacie, ale este je x veci, ktore treba vysetrit. A vsetko sa posiela do rozdielnych labakov. No otazne je, ci tie potraty boli skutocne sposobene trombofiliou. To ale nikto nezisti, pretoze nie je rutinou geneticky vysetrovat pozostatky embrya po kyretazi.
Kazdopadne ja by som si tie injekcie asi pichala, ak to nepomoze, myslim si, ze preventivna davka heparinu by nemala velmi ublizit, resp. ak zacnes krvacat, nemyslim si, ze by to bolo nasledkom heparinu.

ivet55
7. led 2013

@grace90701
ďakujem ti velmi pekne, takto mi to nikto ešte nevysvetlil a doktori dokopy nič nepovedia. No clexane som ani nezohnala takže budem pichať fraxík ale ten forte raz denne. To nevadí že forte a nie obyčajný?

livsa
7. led 2013

@grace90701 zvysenu hladinu homocysteinu nemam, to mi prave ta druha hematologicka dala vysetrit.... Priznam sa, neviem, co vsetko vysetrovala, ale mala som pocit, ze k tomu pristupila vcelku zodpovedne... Po druhom potrate mi dali zvysky plodu na geneticke vysetrenie, ale zaver bol, ze nic nevysetrili - ze vzorka nebola dostatocna 😒

grace90701
7. led 2013

@ivet55 nie to nevadi, je to takmer 2nasobna davka, ale vyhoda je, ze sa dava 1xdenne, predsa to nie je slast mat hematomy po vpichoch na kozi...len si bandazuj nozku vysoko na stehno, pokial mozno aj ked lezis, troska cvic tou nozkou, hlavne v clenku, to tiez napomaha riedeniu krvi, lebo to zrychluje tok krvi...lebo spomaleny tok krvi podporuje tvorbu zrazeniny...vlastne aj to ze mas tu trombozu, je sposobene zrejme tlakom tej maternice na zily, cize zily su stlacene, a krv horsie preteka, je to vlastne taka prekazka, ale to sa spravi po porode... 🙂

grace90701
7. led 2013

@livsa no ja mam pocit, ze aj tie potraty..je to nieco medzi nebou a zemou...su zeny, ktore maju aj 3 trombofilne mutacie a nikdy nezazili potrat...naopak si ale nemyslim, ze automaticky vsetky potraty su sposobene genetickym problemom, na to je prilis malo studii, aby to mohol niekto tvrdit, zrejme je tam este viacero faktorov, a zrejme sa ani neda vsetko vysetrit.

livsa
7. led 2013

@grace90701 ved to, na vsetky priciny potratov sa asi nikdy nepride... Ja si osobne nemyslim, ze tie moje boli sposobene tou trombofiliou... Ale zazit to este raz by som nechcela. Stale rozmyslam, ci tou tuzbou po tretom babatku nebudem provokovat osud... Uz som sa stretla aj s takymi reakciami, ze sme nevdacni... Ze mame byt radi, ze mame vobec druhe...

grace90701
7. led 2013

@livsa no ak si dobre tolerovala liecbu heparinom predchadzajuce tehotenstvo, tak by som do toho asi sla.

margarita
7. led 2013

@livsa
ani netusis, ako velmi Ti rozumiem, v tom, co pises 🙂
aj ja mam vdaka Bohu dve krasne zdrave deticky tu, a dalsie uz 3 anjeliky v nebi....tiez ma mata tretie dieta, ale moj hematolog mi to kategoricky zakazal uz pri poslednom tehu...tak neviem, ze by som ho mala zmenit 😀 😀 😀

ja som chodila aj sem / Mudr. Simonikova
www.ousa.sk
Pondelok, streda, piatok 8:00-12:00 MUDr. ŠIMONÍKOVÁ Zuzana, 14:00-15:00 tlf. konzultácie + administratíva
zsimonik@ousa.sk, 02/ 3224 9525, 9526
doki je velmi mila a ustretova. skus.

a gynekologa mam mudr.mareka Draba z Ruzinova, ambulancie ale ma bud v Ivanke alebo Stupave. no isto som nebola jeho jedina pacientka trombofilka, ma s tym skusenosti a on trval na pichani injekcii, aj ked hematolog tvrdil, ze mi staci brat len anopyrin.
btw, prve uspesne tehu som mala len anopyrin, potom potrat napriek injekciam v 9tt, a syna som donosila uz zase len na fraxiparine... tak ted babo rad 😀

livsa
7. led 2013

@grace90701 dakujem za nazor aj za vysvetlenia. Mas pravdu, ze tym heparinom by som asi nic nepokazila, ale to pichanie davalo teda zabrat... Ale co by clovek neurobil 😉

@margarita tiez dik za povzbudenie. Vidim, ze si si tiez vytrepla svoje. Mne zatial nikto dalsie tehotenstvo nezakazal, moja povodna hematologicka len pocedala, ze nemam vymyslat a nepokusat osud - fakt hodnotny lekarsky nazor. Ja som tiez druhe babatko potratila napriek tomu, ze som si od 7.-ho tyzdna pichala heparin... Preto, ked mi druha hematologicka povedlala, ze je to zbytocne, az tak ma to neprekvapilo. Ale veru netusim, co budem robit, ak to pride... Asi by som si neodpustila, keby som si nepichala a nieco by sa stalo...

livsa
7. led 2013

@margarita a zabudla som - velka vdaka za kontakt🙂

ivet55
8. led 2013

@grace90701 ďakujem Ti velmi si mi pomohla 🙂

grace90701
8. led 2013

@ivet55 Rado sa stalo 🙂