Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

jabluncanka
6. srp 2008

Litsea,

mám taky MTHFR jako homozygot,díky B-forte mám stabilizovaný homocystein a nepíchám nic. Proto pořád beru tu listovku,abych se aspoň trošku poředila a neublížila dítěti... 😉

tanity
6. srp 2008

ahojky dievcata,

dakujem za vase slova utechy...a prijatie.

No, nemyslim si, ze by to bol falosny pozitivny vysledok. Bola som predtym uz 2x tehu, takze viem, ake priznaky som mala, tentokrat to bolo to iste...vedela som to hned, preto som si test robila uz na 26DC a tam tie // vyskocili ani nie do 1minuty...o 2dni opat a boli este silnejsie (teda myslim tu druhu ciarku, tu dolezitu🙂)...no ale bohuzial, o 4 dni an to, ked som sa testla, lebo som zrazu prestala mat tie dobre zname pocity, tak ta druha ciarocka bola slabsia a o den na to este slabsia, skoro priesvitna, aj ked do limitu ☹ takze som vedela, ze asi sa neuchytilo a odchadza mi...

...ako pisete, nic nam neostava, len verit a dufat a modlit sa...ale nie vzdat sa! to sa nevzdam, aj ked som znicena a zubozena, ale uz sa chystam na odvetu 😉

dakujem vsetkym a prajem krasny dnik. inak, som heterozygot, homocystein v norme, takze neviem...neviem, naco ten fragmin...a ano, je to nizkomolekulovy heparin....dakujem este raz x x x

zulok
6. srp 2008

inak, babulky, este ma napadlo, mne odporucili genetiku, ale kedže som už bola vtedy tehu, bolo to itak bezpredmetne, mne an hematologii povedali, že clexane... a pod. funguju len pre maminy, ale jasne, že riedi krvičku a tym pomaha k dostatočnemu prisunu živin aj v palcente... aale, je možnosť, ak su obaja rodičia trombofilici, že babatko bude mať vlastnu trombofiliu, a lieky by nemuseli zabrať. Aspon ak som to dobre pochopila. .. vedy existuje jeden liek, použival sa v minulosti, teraz už nie, pretože môže spôsobovať malformacie plodu, i ked moja hematologicka sa s nimi nikdy nestretla. .. mi povedala, ze ak by sa to u nas vyskytlo, že sme obaja homozygoti, že toto by sa dalo ešte použiť...
ja nikoho nenabadam na ten liek, ja len by stalo za skusku spytat sa hematologov, ci je to pravda, že dieťatko môže mať vlastnu trombofilku, na kotru to všetko nezabera, preto som sa minule pytala na to dedenie trombofilie. skusim sa spytat jedneho genetika a potom dam vediet, dobre???

TAnity,. no ono ak ti tak // vysli, boal si tehulka, je to prííííšernee, že to nevyšlo, držkaj saaaa. cmuuk. aj u mňa to tak druhykrat bolo. a ak ti nukaju lieky, ci injekcie, BEEEER!!!! za skušku stoji všetko, oni ti ani babu neuškodia, tak treba vyskušať i ked si "len" heterozygot.

k Anopyrinu a inym iekom v tehu.... ze maju väzbu na plod.. dost mozne, ale berie sa v tak malom množstve a ak to v tom konkretnom tehu funguje, prečo nie??? kopec feťačok donosí plod, aj tehule na heroine, male je chuda závisle.. a nehovorím o iných nálezoch na mozgu..,ale ak zvladnu ony donosiť babo s drogami, do šlaka, s anopyrinom to musi byť pohodičkaaaaaaa... nebojte sa clexanu, a fragminu, .. daktori lekari su vo svojom obore fakt machri a vedia robiť zazraky, tak pekne hor sa do toho a nech sme už šťastné, jasnéé??!!!!
a treba veriť, lebo falkt mi to všetko rpipada ako lotereai, vyjde tehu, nevyjde, ale VYYJDE!!! ak tomu neuverime myu, tak kto potom??? a teraz ma klepnite po hlave, lebo ja sama som sa veelmi bala a vy ste my tu pomohli .... tak mne sa teraz hovori, ked už som za vodou, prepačte, ja len že treba asi už fakt skúsiť všetko.
Mos vas mam rada a veelmi tužim po tom, nech ste aj vy take šťastnee ako ja. cmuuk

ahoj HaNULKA, je mi luto, ze si tu ☹

a že spisovatelka 😠 ked toho tooolko nakecate a moja huba nevymachana chce k všetkemu dačo povedať 😅 😀

margarita
6. srp 2008

amen 😀
zulok, pravdu mas.
drzte sa, babulky 🙂

lenoc
6. srp 2008

Ahoj zenicky,
z dovci sme sa vratili (len dvaja) v nedelu, bolo fantasticky.
Ked bude viac casu, popisem viac.
cmuk. pa.

sivula
7. srp 2008

Pomoooooc baby 😲 , ved ja vas nestiham uz sledovat. Jeden den a uz som v keli. Rychlo docitujem a pisem.

Emicka – uvidis, ze ti tie tri mesiace ubehnu ako voda. My sme museli kovoli cisaraku cakat rok 😝 . Treba hlavu upriamit na nieco ine a nemysliet stale, kedy uz mozem. Ja som napriklad zmenila pracu hned potom. A taaak rychlo to ubehlo. A lekari strasia stale, vobec im never. Aj u zdravych je to hop alebo trop. Tebe to uz vyjde! Jasné? Mysliet pozitivne znamena polovicu uspechu. A tu druhu nechaj na manzelovi 😉 .

Babam korenarkam velmi neverim, v tomto by som bola opatrna. Je medzi nimi vela sarlatanov, ktori vobec nepomozu, este to zhorsia 😖 . Ten placebo efekt- pomaha len zdravym, co si myslia, ze su chori. To ale neznamena, ze na bylinky neverim – my sme doma velmi velki bylinkari – aj mame zahon a zbierame a susime. Keby ste tak videli nasu kuchynu – sama doza ...... 😵 My sa nimi liecime hlavne pri mensich ochoreniach a tazkostiach. Liekom velmi nedavame zelenu, lebo zatazuju pecen a pod. Aj ked niekedy sa tomu clovek nevyhne ☹ .

Kapp - byt tak tvojou dcerou.... ta si teda riadne uziva prazdniny. Je uz velka holka, darmo. A zachvilu si privedie frajera 😉 ..... hahaha uz si na to pripravena?

Zrnik – to je normal, ze sa nevies tesit. Ja som tiez prekonavala tie divne pocity, ked som videla male deti. A aj teraz. A ked sme na „prve narodeniny“ zapalovali na cintorine sviecku a niekto povedal – uz si tu s nami mohol behat...“ vtedy som sa rozrevala ako blazon. Vzdy ked vidim mensie deti, tak si pomyslim, ze aj nas uz taky mohol byt. Ale mas zdraveho Riska a ten ta z toho smutku vytiahne, uvidis.

Tanity – je mi tiez velmi luto. Urcite tie injekcie na nieco su. Verim tomu. Kapp to tu peeeekne vysvetlila. Drzim palecky a dalsi pokus bude tvoj!

Tak o tom Femibione som nevedela, zase som mudrejsia 😎 . Jabluncanka – bodujes.... Inak nasa mala na sono stale kmitala nozickami – rucickami. Aj si ich pekne ratala. No spoznala rodicov, darmo .... A vidis, ja som tiez homozygot MTHFR, ale musim si pichat.

Margarita – co je to za cvicenie? Nepoznam

Zulok – paraaaaaaaaaaada. Ja mat taky prehlad. Prezrad to tajomstvo, ako to stihas a j pri malom a pod. Ozaj, ty chces byt urcite lekarka, co? Co si vlastne ucila? No ale ked na to tak teraz pozeram, tak ta mozno aj dozeniem, nejak som sa rozpisala. Zeby sme tu boli dve nevymachane 😲 😕 ?

Lenoc – vitaj spat. Vsetko pride v pravy cas. Napis pekne, ako bolo. Nie je nad dobry oddych, kde netreba na nic mysliet a len sa mat dobre. Polovica uspech.....nezabudni.

Nech vas stekli slniecko na tvari cely den, aby ste sa vedeli usmiat! Tak uz sa usmievate? Cakam......
😵

margarita
7. srp 2008

sivula, diky za prudko pozitivny prispevok 😉
k tvojej otazke - cvicenie podla Mojzisovej je taky subor 10 cvikov na posilnenie panvoveho dna a chrbtice a robi sa este aj mobilizacia kostrce(ale napr. mne to rehabilitacna nerobila, lebo mi to netreba) a velmi to pomaha niektorym babam, co nemozu otehotniet, cele to zacalo v Cechach za sociku so sportovkynami, ktore mali rozne blokady a stavy po urazoch. Skratka a dobre - niekomu sa nedari len preto, ze ma niektore panvove svaly, alebo stehenne skratene a tym cvicenim sa to neinvazivne a postupne zlepsi.
Ja som s tym zacala tak cca 2 roky dozadu, uplne nahodou som sa o tom docitala na nete, a sla som do toho, lebo som mala nejake problemy a bolesti pri styku. a uz cca po 3 tyzdnoch sa mi tie problemy upravili, a do 3 mesiacov od zaciatku cvicenia som 1.x otehotnela 😀
toto nema byt reklama na Mojzisku, ale u mna to fakt pomohlo, a dost aj psychicky, ze skratka som robila nieco pre svoje zdravie a tiez pre babetko. mne to pomohlo aj od bolesti chrbta celkovo a mam krajsie drzanie tela,predtym som chodila - dla slov mojej matky - zhrbena ako pivova flaska... 🙂

sivula
7. srp 2008

margaritka - posli mi to do IP, tie cviky. To posilnenie panvoveho dna by sa mi zislo. Mozu to aj tehotne?

Dostala som par dotazov cez IP, co su tie rizikove potraviny. Tak to napisem sem, aby ste to videli vsetky a dali na seba pozor v tehotenstve, ked raz pride!

opatrenia:
• dôkladné tepelné spracovanie surových potravín z hovädzieho, bravčového mäsa a hydiny, nejest surove ryby (sushi ...)
• dôkladné umytie surovej zeleniny pred konzumáciou,
• oddelené skladovanie surového mäsa a uvarených potravín,
• nekonzumovať nepasterizované mlieko a z neho pripravených potravín,
• dôsledné dodržiavanie základných hygienických návykov pri príprave jedál, ako je dôkladné umývanie rúk, nožov a nástrojov používaných na úpravu surových jedál (mäsa, zeleniny),
• pripravené jedlo je najlepšie hneď skonzumovať a neohrievať.

Osoby so zvýšeným rizikom nákazy by nemali konzumovať (cize tehotne a slaba imunita):
• mäkké syry typu feta, camembert, mozzarella, brie..., syry s plesňou vo alebo na povrchu (napr. Niva),
• varené mäsové výrobky, napr. jaternice konzumované za studena, tlačenka, hot dog, luncheon meat (upravené mleté mäso v konzerve), paštéty, mäsové nátierky, párky, údené - riziko je hlavne neprevarené, aj zle uskladnena salama a pod.
• lahôdkové šaláty,
• cukrárenské výrobky predovšetkým so žĺtkovou náplňou,
• vyhýbať sa kontaktu s chorými zvieratami.
Bezpečné sú mliečne výrobky s čistými mliekarenskými kultúrami, ako napr. jogurty, acidofilné mlieka, tvarohy, tvrdé a tavené syry – tieto prechádzajú tepelnou úpravou.

Nemusi to tam byt, ale u tychto potravin je zvysene nebezpecenstvo, ze sa to tam moze objavit pri zlom skladovani a tak (tie salaty napr., salamy,...). Aj ked sa napr. vyrobia z nakazeneho mlieka, nepasterizovaneho. A najhorsie je, ze vobec netusim, ako sa to dostalo do mna ☹ Pre istotu som odvtedy nejedla skoro nic z toho zoznamu - ani mimo teho. Som paranoik v tomto. A manzel sa v tom vezie so mnou 😉 Tiez si dava pozor. Nakazit sa moze aj chlap aj netehotna, len tehotna ma 20 x vyssie riziko prepuknutia choroby. Ale zase ziadna panika, museli by ste mat velmi slabu imunitu, aby vas to dostalo na kolena. A ak ste si iste, ze su tie potraviny cerstve, nemal by byt problem - len bacha v teho, radsej nejest.

Dufam, ze som vas zbytocne nevidesila. Staci len trochu opatrnosti.

Musim este makat...... Praca vola......

hanulka3112
7. srp 2008

Ahoj holky tak vidím, že většina z vás má ten homozygot, já mám ten heterozygot, nevíte jaký je v tom rozdíl?

emicka1
7. srp 2008

Ahoj holky,teda vy jedete 😀 jen vás stačím dočísta a na psaní mi už moc času nezbývá.Pustila jsem se venku do kytiček,aby jsem přišla na jiný myšlenky.Tak toho musím využít,když je takové počasí 🙂 Taky mám naplánované vymylovat chodbu a verandu vymalovat a předělat.Tak snad se to uskuteční.

Zuločko tvůj optimismus mě vždycky dostane 😀 Díky moc za něj,je to fakt moc příjemný,když člověk cítí tu podporu 🙂 🙂 Opravdu díky moc za to!!!!!!!!!!!!

Margarito já jsem o té Mojžíšovce už taky slyšela a jestli můžu poprostit jako Sivula,mohla by jsi mi taky poslat ty cviky?Děkuji mooooc 🙂

Litseo my jsme se poprvé snažili o miminko pře 2,5 roku.Byli jsme i na IUI.Nakonec se zadařilo.No a to druhé těhu bylo rychlejší.Ale bohužel,zase nevyšlo ☹ Tak uvidíme,jak to půjde teď.

Hanulko já mám taky FV - Leiden - heterozygot,MTHFR C677T - homozygot, a k tomu ještě antifosfolipidový syndróm ,ulupusový inhibítor ☹ Ale taky nevím,co co znamená 😒 Měla jsem to jen v lékař.zprávách a nikdy jsem se po tom nepídila.Až tady zjišťuji,že je těch mutací víc druhů a tak.

Sivulko děkuji za podporu!!!! Asi jsi to tu už psala,ale můžu se zeptat co čekáte?

Taniti to mě moc mrzí ☹ ☹ Nevím co víc k tomu dodat ☹ Hlavně HODNĚ SIL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak já zase běžím ven,něco přerýpnout,přesadit,vykopat a tak 😉
Přeji krásný den

hanulka3112
7. srp 2008

Emicko, tak to mě mrzí, že toho máš víc ☹ já ještě pořádně nevím co to je jen jsem na to začla zobat listovku, B komplex a Femibion a zítra jedu do CARu, aby mi osvětlili co to vlastně je a pak začínám s další stimulací na 2.IVF 😉

sivula
7. srp 2008

Hanuli - ono je to v podstate takto:
na kazdom chromozome mas zapisane nejake geny. Kazdy gen ma tzv dve alely - nieco ako konkretna forma genu Pr. mas gen pre farbu kvetu a na alelach je zapisana konkretna farba. Moze byt dominantna alela (ozn napr. A)-- to je prikladne cervena a recesivna (ozn. a) - biela. Kedze mame vzdy dve alely v gene, tak mozes mat kombinaciu v gene AA, aa - to su homozygoti (dominantni alebo recesivni) a Aa to je heterozygot. Ak je teda kvet s genom AA - bude cerveny, aa bude biely a Aa tak ruzovy. Ale nesmie platit tzv kodominancia, potom budu strakate - to je len u niektorych genov. Neviem, ako sa prenasaju tieto trombomutacie, ci su dominantne alebo recesivne, ale typujem, ze reces (cize kto je AA je zdravy). Podobne je to aj s hemofiliou, ale tam je ten gen navyse viazany na pohlavny chromozom X, tak je to komplikovanejsie.´Snad som sa nevyjadrila ako hotentot. 😕

Cize zaver je takyto - heterozygoti su v podstate na tom trochu lepsie, lebo maju vacsiu sancu, ze sa u nich neprejavia v plnej miere vonk. prejavy. Alebo su len prenasaci nejakej choroby (vtedy, ked sa choroba prejavi iba u reces.homozygotov) Ale aj tak su rizikovejsi ako ti bez mutacie. Netreba nic podcenovat. A zalezi aj na type mutacie. Niekedy sluzi mutacia k dobru - napr. kosacikova anemia dava vyhodu, ze dotycny ma mensie riziko ziskania malarie 🙂

margarita
7. srp 2008

sivula, emicka - mate IP. ale je to len odkaz na viac info, ved uvidite 🙂
sivula, teda ja cumim, aky Ty mas prehlad 😕 nie si nahodou geneticka? 😀 lebo ja si taketo len matne pamatam z osmackej biologie, ale tak ludsky by som to vysvetlit nevedela, mas moje uznanie 😉

zrnik1
7. srp 2008

Dakujem vam , ze tak rozdavate info.Zda sa mi to vsetko take prehladne, logicke.No babule.
Som veeeelmi rada, ze som si vas nasla na tom nete.
Tooolko som sa dozvedela.
Este stale som nevymenila Dr. Ke´d sa zajtra neodhodlam, prenesie sa mi to dalsieho tyzdna a budem mat pokazeny vikend.
Myslim na vas 😉

sivula
8. srp 2008

Boze ja som motovidlo. To je tak, ked pisem rychlo na fajront. S tymi kvetmi je to tak, ze pri uplnej dominancii bude Aa cerveny (dominantny uplne prekryje recesivneho), kodominancii (ked sa obe alely podielaju na farbe rovnako silno) ruzove a strakate by teoreticky boli, keby islo o uplne iny typ dedicnosti. Sorry. Ono je to tak, ze vzdy jednu alelu zdedite po mame a druhu po otcovi.

margaritka, asi to bude tym, ze som ucitelka biologie (teraz uz byvala)....diagnoza nepusti..... 😀 😀 😀

zrnik - chod do toho a nemaj strach. Ja som tiez hanblivka, ale s lekarmi na pocudovanie problem nemam. Predstav si, ze sa ti len pozera do hrdla 😉 Drzim palce.

Hrozne mi opuchaju nohy, tak som si na radu lekara zacala kontrolovat moc a tlak - strasi ma preeklampsia. Dalsia potvora, co vie narobit galibu.

lola19
8. srp 2008

Ahojte, dobre ranecko. Teda ja tiez len ziram sivula, ty si to tak odborne napisala 😖 No a zaujimalo by ma, ze ako si kontrolujes ten moc? Tlak asi tlakomerom, ale ten moc????? 😒 A nemoze to bytaj tym teplom a kolko ma uz mala? Myslim hmotnost?
Jejda zase je take ospanlive pocasie 😲 a ja musim este vypocitat a nakombinovat si obkladacky, lebo zajtra by sme ich chceli ist objednat 😵

jabluncanka
8. srp 2008

Ahoj vespolek,

Sivula,můžu se zeptat kolik toho přes den vypiješ?? Tekutiny jsou strašně důležité a otoky se dají i vyčůrat... 😉

sivula
8. srp 2008

loli- Ten moc kontrolujem tymi testovacimi papierikmi, je ich dostat aj v lekarni. Kontrolujem pritomnost bielkoviny. Ta by tam normalne nemala byt. Kolko vazi zistim az za dva tyzdne mozno. Jeeej obkladacky. To uz mame za sebou. Tiez som si sama navrhla kupelnu a vyratala spotrebu 😉 Samo, ze drahy mal par pripomienok, ale nasli sme kompromis. Ked bude komplet hotova, dam foto.

jabluncanka - moc asi ne - tak jednu flasu 1,5l za den. Poradili mi zacat pit caj (studeny), asi sa dam na zihlavu - ta precistuje. Voda mi uz lezie hore krkom.

emi - tu je dobry link, treba si rozkliknut clanok
http://www.hematology.sk/modules.php?name=News&...

lola19
8. srp 2008

Sivula a prerabate starsi domecek alebo staviate novy????
jaj to pojdes ako sa hovori na to velko sono. A pracujes alebo si na rizikovom???A ako casto chodis na hematologiu a na gyndu. Prepac, ze som zvedava, ale zaujimam sa, ked nahodou ....😵
Aj mne stale zdoraznuju vela pit, prave dopijam ranny cajicek. Ale tiez viac nez 1,5l je pre mna zazrak.

zulok
8. srp 2008

zdravim, nestiham teraz docitat ani nic inee, zdravim nasu Lenocku, cmuuuk
ahaaa http://www.porodnici.cz/zmeny-hemostazy-v-tehot...
nizsie je aj o ANTIFFOSFOLIPIDOVOM SYNDR. pod bodom č. 2 az uuplnbe dole

jabluncanka
8. srp 2008

Sivula v těhu alespoň 3litry denně!!! Potřebuješ naředit krev,aby se odpadní látky vyloučily z těla...

emicka1
8. srp 2008

Ahoj holky,

Hanulko já teda taky beru listovku,ale jen v Calibrum,ale přemýšlím o tom,že si jí ještě koupím samotnou.To je dobře že jdueš do CARu,aspoň ti poví,co a jak 😉 Ty jo a jdete do druhého IVFka,jo? Tak hodně štěstí!!!!!!!!!!!!!!!!

Sivulka teda já fakt čučim,jak jsi to pěkně vysvětlila! 😀 Děkujeme učitelko biologie 😉 😉 Moc díky za ty stánky,všechno to prostuduju!Jsem se ještě chtěla zeptat,když jsi to tak pěkně vysvětlila,teď vím jak je to když je někdo homoz. a někdo heteroz.Ale co znamená když mám v diagnoze obojí? 😒 FV - Leiden - heterozygot,MTHFR C677T - homozygot? Teda tak mi to napsali do zprávy.

Margarito díky moc 🙂

Zrníku teda vůbec se ti nedivím,že se do té výměny nehrneš.Je to takové nepříjemné! Ale na druhou stranu,je to tvoje zdraví a tvoje rozhodnutí! Takže hurá do toho! Držím pěstičky 😉

Přeji krásný den,pa 😀

jabluncanka
8. srp 2008

Emičko,

homozygot dědí špatnou informaci,nebo nemoc po obou rodičích,heterozygot jen po jednom z nich... 😉

sivula
8. srp 2008

ty mas v podstate dva geny, ktore su nositelmi mutacie. Nezavisle od seba. Jeden zdedeny od oboch rodicov a druhy od jedneho. Nim sa ale nemusela vobec prejavit navonok. Pozri na ten link a budes vediet viac. Len sa prosim ta nevylakaj. Su to len pravdepodobnosti!

margarita
8. srp 2008

takze sivula, odtial vietor fuka! 😀 😀 no jasne, my ucitelky sa fakt nezaprieme.
idem si rozsirovat obzory na tych linkoch, co tu pribudli. Diky 😉

hanulka3112
8. srp 2008

emicka děkuji moc, no snad to už tentokrát vyjde, protože mě to vyčerpává fyzicky a nevím jestli bych ještě někde sezbírala síly na další 😅

sivula
8. srp 2008

loli- este pracujem, ale len do konca mesiaca. Robime si podkrovie nad rodicmi (manzelovymi). Kazdy nas strasi, ale my s nimi byvame v spolocnom dvore aj teraz a je to parada. Ziadny horor, ako citam v jednej teme o svokrach. Chceme Vianoce slavit uz tam. Na hemosku som chodila po porode kazdy mesiac, potom raz za tri a v teho raz za dva, gynda raz za mesiac, ale uz sa mi to skratilo raz za tri tyzdne.

Tak som si spravila vyse litra jablkoveho caju a pijem, co to da....

lola19
8. srp 2008

Ja som si zas bola kupit caj z cierných ríbezlí, lebo ja som trosku chudokrvna, tak doplnam vitaminky a uz mam dopocitane tie obkladacky 😵
No byvat so svokrovcami nikdy!!!!!!!Mna sa svokra opytala vcera, ze naco mame umrtny list????No sliepka to je...
A ja jej na to, ved nam umrelo babetko....
Oni proste sa tvaria, ze ich vnucatko to nebolo, lebo sa nenarodilo zive a ich sa to netyka. A ani nikomu nikdy nehovoria, ze nasa prvorodena vnucka umrela, proste pre nich neexistovala a mna to hrozne ranilo a nikdy im to neodpustim....

zulok
8. srp 2008

A Taak a konecne sa mi sem podarilo, akosi som na vas zavislaaa 🙂

LEnockaaaa, vitaj doma, veelmi si nam tu chybala, ale teraz musis napiisat podrobnostui, kde vsade ste boli, co videla... fotky ako si opalenaaaa 🙂 veelmi sa tesiiim

Sivulka, ja sem pisem, len ked Matusko haja, vacsinou vecer, ale teraz je vynimka.
LEkarka som nikdy nechcela byt, nejak ma to nelakalo a brrr, tolkaa zodpovednost, nikdy... a ja by som si ani vsetko to dolezite nevedela zapamatat... ale Alinuska ako vidiiim aj ty ste na tom asi tak, že maate ale všeeetko rpeštudovane a veru ste riadne zbehleee. Teda udivuje ma tvoj prehlad v genetike. Hladala som o tom vselico mozne, ale dopracovala som sa k vzorcom... a s tymi som uz nepohla a ni neviem, ako je na tom trombofilka. Teda by ma zaujimalo, ci sa to moze objavit obgeneraciu, lebo nasi su vpohode, ale stary ocko musi brat lieky,.. ale asi to suvisi, s tym ci je to recesivne.. ???
A ten prispevok o strave je teda dookladnyyy, uff, vsetko som sa snazila dodrzopvat, tiez som nieco take objavila, ale pre okolie som posobila ako hysterka.. ale bola by skoda skazit tehotenstvo jedlom, ked uz mame trombofilku pod kontolou...
Jeeej a aky link, hned musim rpestudovat, no hned, ako budem mat cas...
A teda mas moj obdiv , ze este pracujesss. Uff, ale eraz mas vlastne prazdniny, ci akoo??? Hlavne nech si uz doma na materskej a mozes oddychovat a potooom nunkat sa s bubuliatkom

Margaritka, aj ja som chcela cvicit Mojzisovku, ale uz som nestihla 🙂 a je pravda, ze sa s tym ma úprestat ako sa zisti, ze je zena tehulka???

Emička, super, že si sa pustila do kytičiek to ta medzi nimi milý ani neobjaví, ty si taka naša krásnunká mila kytička 🙂
Jaaj a ty mas ten antifosolypd.... tak som tamhodila link, ale musis to prerolovat aaz dooole
A určite papaj aj listovku samotnu, v tom calibrum je toho malinko...ked chces poslem ti na skusku taku mega davku, mam toho este kopec, supni mi do IP adresu... 🙂

Zrnik, dufam ze sa ti to podarilo vybavit s dr. Pokazeny vikend by bola škoda prevelikááá...

Lolkaaa, jeeje vyber obkladaciek, to ej riadne fuška vybrať spomedzi tolkych, držím palce.
A na cik byva taky papierik, ktorý ocikáááš . aspon sestrička mi vždy taký dala...
A peknee pitie, ja som pila tolko, že mi z vody až zle bolo, normalne ma napínalo

Hanulkaaa, moooc budeme držať palčeky a to ich už doma máme dosť, ked počítam aj mravce a mušky 🙂 musíí sa vydariť 🙂

Pozdravujeeem Kappuskuuu

BAbulky ja sa lucim, zajtra k nam pridu svokrovci a manzelova mala sestra tu zostane az do utorka, tak neviem, ako to budem stihat, sem klukat, asi nebudem stihat,.. ale dnes sem eeste uuurcite nakuknem. Trochu mam z tak dlhej navstevy strach.. este u nas nikto tak dlho nebol... a budete mi chybat.. ale z notebooku sa v noci mozno pripojiim :. Hihi 🙂
papapa

margarita
8. srp 2008

lola - to je des ta svokra, no comment 😠 ale zase, kazdy sa s bolestou vyrovnava po svojom, a uplne popretie je tiez jednym zo sposobov 😒 moj mladsi brasko sa narodil postihnuty a jeden z mojich dedkov ho ani neratal medzi ostatne vnucata...tak ho to vzalo.

zulok - mne to velmi pekne polopatisticky vysvetlil moj skvely doktor asi tak, ze kedze ja som homozygot, tak moji rodicia musia byt hetero (co je logicke, lebo keby boli homosexuali, tak sa ani nenarodim 😀 😀 ), cize napr. moja mama nas sice ma 3, ale ani netusi, ze ma trombofilku, skratka mala stastie...no a kedze ja som homo, tak bezohladu na to, co je moj muz, je iste, ze nase deti budu minimalne hetero - po mne to totiz 100% zdedia tu zlu alelu. Ak by bol aj moj muz nahodou hetero, tak je zase sanca, ze deti dopadnu ako ja, alebo ze budu len hetero tiez. Asi som to zamotala, ale logicky: vzdy sa dedi 50 na 50, a preto aj ked ja som homozygot, DR vravel, ze moji braskovia mozu byt kludne hetero, alebo uplne zdravi, ak mali tolko stastia ze podedili od oboch nasich rodicov prave tu "zdravu" cast.

s tou Mojziskou je to tak, ze v tehu sa ma cvicit, ak, tak len velmi opatrne, lebo uz to tam dolu pracuje, a tak by si si to mohla "rozhasit"...mne to s mojou anamnezou vobec neodporucala...ale ze sa nemam stresovat, lebo kym zena zisti, ze je tehu, tak to este nevadi, no a zase tie cviky na bruchu by sa radsej nemali vobec z logickeho dovodu, ved vo vyssom stadiu to asi ani nejde 😀