Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lume
9. dub 2012

@ivoka Trafila si najskor na zilku albo cievku. Aj to krvacalo,ked si vytiahla ihlu? To sa stava, nevidis ci pod kozu predsa. To nic nie je.

ivoka
9. dub 2012

@lume no myslím,že nekrvácalo,ale dnes som zbadala len ,že mám na nohaviciach fliačik,tak dnes krvácala,som zvedavá,či bude opäť modrina...ak to takto pojde ďalej,brucho bude modré 😝 Skor sa bojím,či sa tam dostane celá dávka,čítala som,že riasa sa musí držať ešte než sa vytiahne ihla...tak snaď to robím dobre,hlavné je,aby to pomohlo ... 😉 😵
dík za radu

cukor
9. dub 2012

@ivoka ...to sa ti ešte stane....modriniek este bude....a drž poriadne tu riasu a pust az ked uz bude ihla uz von.ja som asi do 17tt pichala fraxiparin ale potom som dostala alergiu a vymenili mi ho za clexan a sa mi zdalo,ze sa lepšie pichal...

ivoka
9. dub 2012

@cukor mne hematologička doporučila clexan,ale narýchlo mi zatiaĺ dali v CAR Fraxík,tak mi to možno ona zmení..ale dá sa to,akurát ja mám hrubú kožu,aj kozmetička umierala,keď mi robila piercing,že to ešte nevidela,niekedy mám normálne problém prepichnúť... 😉

lume
9. dub 2012

@cukor
@ivoka aj mne sa Clexane pichal lepsie. Zdalo sa mi akoby mal ostrwjsiu ihlu ako Fraxiparine.

jessie222
13. dub 2012

ahojte, nema niekto skusenost s mutaciou genu PAI-1 homozygot? dala som si totiz spravit ako samoplatca gen. testy /kedze po 1 potrate mi nikto nevysiel v ustrety/, a toto mi vyslo, teraz sa musim obratit asi na hematologa? neviete poradit? dakujem

sarafortuna
13. dub 2012

@jessie222 ahoj, ja mám pri PAI - heterozygot napísané z genetiky - že "bežne sa vyskytujúce v populácii" - čiže to samo o sebe je neškodné.... (ja mám 2 takéto "neškodné" a tým sa ani nikto "nezapodieva" - väčšiu neplechu mi robia iné mutácie)

ty to máš homozygot, ale ak máš ozaj iba túto mutáciu, tak by to nemalo byť nič hrozné... 😕

jessie222
13. dub 2012

@sarafortuna uz som sa objednala na hematologiu, sice termin az za mesiac, ale aspon nieco, tak snad mi budu vediet pomoct a poradit, ako na to aby sa druhy MA nezopakoval...

lussinkaaa
13. dub 2012

ahojte, ja mam dve mutacie - PAI1 heterozygot a Fbg G455A tiez heterozygot, a aj napriek tomu, ze su obe v lahsej forme, si uz vyse mesiaca picham Fraxik. Este ked som nebola tehu, tak mi Dr. tiez vravela, ze by mali byt neskodne, no ked som druhykrat otehotnela, zmenilo sa to a potrebujem liecbu. U kazdeho je to inak. Ale aj na injekcie sa da zvyknut, nie je to nic hrozne 😉

lucianak
13. dub 2012

@lussinkaaa Ahoooj, ja mám tiež PAI heteroz. a fbg G455A, ale homoz. Ja si fraxík pichám preventívne od decembra a už som bola na 2 kontrolách, čo som tehu u hulíkovej a výsledky boli super. Ona sama nechápala, že tak skoro a takéto perfektné výsledky. Zasa tam idem 4.5. Ty tiež máš u nej kontroly? A ako ide pichanie? Ja mám pocit, že po každom vpichu sa mi spraví hrbolček a dosť to bolí. Nevieš ako tomu predísť? Ale pre drobčeka vydržím všetko.

lussinkaaa
13. dub 2012

@lucianak lucik, aj ja idem 4.5. na kontrolu 🙂 no ja som k nej chodila kazde dva tyzdne a vysledky som mala dost zle, fibrinigen skoro 5 a APTT dost pod normu, zo zaciatku ma nechala tak, nepichala som, len som mala zvyseny prijem tekutin, no po tretej kontrole mi ich uz nasadila, zo zaciatku kazdy druhy den a po dalsej kontrole uz denne, lebo vysledky sa nejak vyrazne nezlepsili. Takze som zvedava ake budu najblizsie 😒 Pichanie - no ako kedy, niekedy mi ihla vojde lahucko ako do masla, bezbolestne, inokedy sa mi urobi fialovo-cierna modrina tak ako tebe, a vpich je bolestivy, ale zatial mi to nevadi, este stale mam kam pichat, horsie bude, ked uz nebudem moct pichat do bruska. Stale skusam, ako by to bolo najlepsie s tym pichanim, no zatial som na nic neprisla. Niekedy mi tiez ihla nechce vobec prepichnut kozu. Ale bambulo sa ma fajn a to je hlavne, vcera som bola na UTZ, tak riadne kreacie stvaralo 😅, najprv si cmulalo palcek, potom sa otocilo a ukazalo len chrbatik a nakoniec zacalo vypucovat ritku a akokeby sa stavialo na nozicky 😅 no sme sa s Dr. nasmiali, lebo mi chcela urobit fotku ako si ten palcek cmula, no babo bolo tvrdohlave, samozrejme po mne 😀 a nechcelo nam to dovolit 🙂

cukor
13. dub 2012

@lussinkaaa ...ahoj..tiež som sa obávala ako si budem pichať vo vyssom štádiu tehu,lebo do ruky aj do nohy ma to dost bolelo.ale aj napriek tomu,ze som mala dost velké brucho som celé tehotenstvo pichala do brucha.neskôr ked sa uz nedala urobit riasa som pichala viac do bokov a tam to slo v pohode.takze 264 injekcií sme zvládli v pohode.prajem pekné tehu a vsetko dobré.....inak aj ja som chodila k hulíkovej janke....strašne zlatá... 😉

lussinkaaa
13. dub 2012

@cukor ahoj, presne tak, s Dr. Hulikovou som max. spokojna, jej pristup je profesionalny a zaroven velmi ludsky, preto ju mozem len odporucat 🙂 Ozaj, ak sa mozem opytat, v ktorej nemocnici si rodila? Mala si prirodzeny porod? Ako to bolo v den porodu co sa tyka injekcii? Musela si ist do nemocky skor? Viem, ze este mam cas, no zaujima ma to 🙂

cukor
13. dub 2012

@lussinkaaa ...rodila som v šaci,sekciou......bola naplánovaná,takze som si 12 hod. pred tým pichla.a kludne sa pýtaj...aj ja som sa pýtala.

lucianak
14. dub 2012

@lussinkaaa Hehe, tak to sa možno aj stretneme. Ja idem aj s mamou, tiež chcela ísť na kontrolné odbery, či musí brať ešte tie lieky. Tak sme na 8 objednané. Aj ja som mala teraz fbg trošku zvýšený, ale to len z max. 3,5 na 3,56. Ale povedala, že to sa počas tehu môže mierne zvyšovať. Ale ako som písala, bola zatiaľ nadšená z mojich výsledkov.
A myslíš, že ak sú v poho hemat. výsledky, tak je oki aj drobec? Lebo to som sa akosi zabudla opýtať. Prvé výsledky z októbra boli hrozné, ale tieto posledné super. Tak dúfam, že aj drobčekovi sa v brušku darí. Ja idem na utz az 24.4. ešte vyše týždňa, už sa neviem dočkať, kedy ho uvidím. Len teraz mám také bojazlivé obdobie, lebo tento prebiehajúci 11tt bude pre mňa prelomový. Lebo v 11+3 zo mňa všetko vyšlo, tak mám trošku obavy ☹ A vôbec neviem na čom som. Už mi nie je ani zle asi od 8tt, prsia tiež už ani nebolia, ale občas ma pichne v podbrušku a to sa vraj drobec naťahuje a robí si miestečko. Akurát zajtra začínam 11+0, tak to na mňa prichádza.
Čo myslíš, zaručujú aj ok výsledky z hematky, že bábo sa má fajn?

ivis85
14. dub 2012

Ahoj holky, také si nyní píchám, konkrétně Fraxiparin 0,3 ml, co přesně berete vy?

lucianak
16. dub 2012

@ivis85 Ahojky, ja si tiež pichám takýto fraxík už od decembra. Otehotnela som vo februári. Do bruška malinkému určite neublíži pichanie. Ihla je len kratučká a preto sa robí riasa, aby to šlo do tuku. Ja si to striedam so stehnami.

ivis85
16. dub 2012

@lucianak Ahoj, no měla jsem spíš na mysli, aby ty léky nějak neovlivnili vývoj, než že bych se bála mechanického poškození od jehly. Věřím, že vše bude ok, brát to musím, abych nepotratila, takže nezbývá než doufat! Maminek je mnoho, které si píchali a žádnou negativní reakci jsem nikde nezaznamenala ... Stehno jsem zatím nezkusila - moc se mi do toho nechce, ale po 3 injekci už mám modřinu, tak možná začnu střídat.
Děkuji za podporu, přeju aby bylo vše v pořádku ;)

lucianak
16. dub 2012

@ivis85 Ďakujem pekne, všetky si musíme držať palce 🙂 Ja si vlastne tiež musím pichať kvôli predošlému potratu, kedy mi na hematologii zistili nejaké mutácie a trombofíliu. Doktori hádam vedia, čo robia, ak nám kážu pichať si. Ja som tiež zatiaľ nepostrehla žiadne reakcie na to, že by bolo niečo zlé. Bola som už na 2 kontrolách z hematky od kedy som tehu a výsledky boli super.
ja som už modrín mala hojoj, veľa a aj takých hrčiek po vpichu a ešte ich bude určite dosť. Ešte mám pred sebou okolo 200 injekcií, ale zvládneme to.
Veď čo neurobíme pre svojich drobčekov? 🙂

ivis85
17. dub 2012

@lucianak Přesně, pro ten poklad cokoliv 🙂 já jich mám asi ještě 240 😝

lucianak
17. dub 2012

@ivis85 Tak máme ešte obe čo robiť, ale určite to dotiahneme do úspešného konca. Kedy máš termín? Predpokladám že niekedy na december, ke´dže ešte 240 pik pik 🙂

erinka123
17. dub 2012

Babulky asi som si dnes pichla do svalu 😠 lebo ma to boli jak šlak aj štípe,chcem sa spytať vstrebe sa tá latka aj ked sa trafi sval???

ivis85
18. dub 2012

@erinka123 ahoj, tak to by bylo lepší zavolat si dr.
Holky berete kys. listovou? smí se s fraxíkem?
@lucianak
@cukor
@lume
@jessie222
@lussinkaaa

cukor
18. dub 2012

@ivis85 ...jasné,ze sa môže.a ber jej dosť.je potrebná.ja som brala 2x 10mg.

erinka123
18. dub 2012

@ivis85 ano bere,ja beriem ked som tehu len femibion a tam je kys.listova..... a volala som vsterbe sa len to bude bolieť chvilku ☹

ivis85
18. dub 2012

@cukor @erinka123 Holky díky za info, četla jsem v příalovém letáku, že se nesmí brát nějaká kyselin a... a a na Wikipedii jsem zjistila, že je to chem. název pro léky jako je aspirin, anopirin a tak, což vím, že se nesmí ... díky, budu pokračovat ve svých denních dávkách a erinka, určitě to brzy přejde 🙂

lucianak
18. dub 2012

@erinka123 Určite sa vstrebe, ja som sa na to pýtala, teda nie presne to, ale sama hematologička mi povedala, že ak sa vpichne do svalu, tak sa to dlhšie vstrebáva, ale vstrebe sa určite.

lucianak
18. dub 2012

@ivis85 Samozrejme, že sa môže 🙂 KL je dobré brať už pred otehu, lebo zabraňuje vývinovým vadám. takže nemaj obavy...

erinka123
18. dub 2012

@lucianak cely den som citila štípanie a taku tupu bolest no dnes je to fajn ani modrina ani flak 😉 inak som uplne prestala použivať dezinfekciu a už sa mi nerobia take svrbive flaky červene,pytala som sa že pokial si to umyjem dobre teplou vodou tak možem pichať aj bez dezinfekcii ked mi robia alergiu 😉

lucianak
18. dub 2012

@erinka123 Mňa bolí tá guľa pod kožou, ktorá sa mi spraví. takže do bruška už asi nebudem pichať, aspoň do utorka, lebo idem na utz, tak aby to nebolo bolestivé, keď mi bude prechádzať po bruchu. Tiež som čítala, že niektoré vôbec nedezinfikujú a je to ok 🙂 Ja dávam pred pik pik alpu...