Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

majjka24
10. říj 2010

@w_h cože mě nemine?

fiallinka
10. říj 2010

@majjka24 no prostě budeš sledovaná u hematologa a budeš si píchat fraxiparin - injekce na "ředění krve", které by to měly dostat do normálu... prostě jako my všechny 🙂

majjka24
10. říj 2010

@fiallinka děkuji, už se s tím nějak začínám smiřovat..... ☹ A jaké jsou ty jehly?? je to taková ta jako na cukrovku?? 😅 Nebojím se jehel, jen jsem zvědavá 😅

w_h
10. říj 2010

jo, jo, kratky, maly, tenoucky, ale uvidis, treba je to jeste predcasny

nektarine
10. říj 2010

@w_h Jenže já jsem zrovna doma byla 🙂 Ty dny by odpovídaly. No, prostě musím počkat, co mi řekne test.

@majjka24 Ahoj, to mě moc mrzí... My jsme měli v pitevní zprávě trombóza pupečníkových žil a mnohačetné infarkty placenty. Přišli jsme o mimčo zřejmě jen několik hodin před přirozeným porodem v 38tt. Prokázala se u mě Leidenská mutace. Můj syn byl taky jinak v naprostém pořádku a úplně zdravý. Určitě si nech udělat rozbor krve na trombofilní mutace. A pak hodně štěstí...

pindruzka
10. říj 2010

@adky já mela trombozu, ale nastesti bez embolie (z jine priciny nez tehu, tehdy jsem měla sadru na noze), nasledovalo gen vysetření a pulrocni brani warfarinu. ted jsem tehu a od 20tt si picham a to budu az do konce šestinedělí. mame to po babičce a ta mela bezproblemově 4 děti!!! takže fakt záleží na konkretnim případu. tebe už budou hlidat, takže další mimi určitě budeš moct mít, jen s injekcema.

adky
11. říj 2010

@pindruzka ja ani neviem po kom to mam,nikto neberie lieky na riedenie len brat mojej babky-takze moj prastryko-takze len tam vidim suvislost. Tiez beriem warfarin-a budem ho brat uz navzdy,pre tu emboliu. Jedna lekarka mi vravela,ze ked budem chciet ma dietatko (co mi ale neodporuca) Tak musim na 3 mesiace vysadit warfarin a az tak otehotniet-za tie 3 mesiace sa ma moe telo ocistit od warfarinu a medzi tym sa mam pichat.......ale daslia lekarka mi vravi,ze ak otehotniem pri pouzivani warfarinu,nic sa nestane,ze dietatko nebude chore,vraj sa warfarin moze brat max. do 6 tyzdna tt a dietatko bude zdrave-a teraz kde je pravda....davam si neskutocny pozor aby som neotehotnela pri pouzivani warf.-predsa je to velmi silny liek.

adky
11. říj 2010

@w_h aj mne lekarka vravela,ze warfarin mozem pouzivat do 6tt a dietatko bude zdrave,ale druha lekarka mi vravela,ze pre otehotnenim sa musim 3 mesiace cistit od warfarinu.....kazdy ma iny nazor a riskovat nebudem. Momentalne mam INR 2,30 .....ked mam viac ako 2 -je to fajn,ked mam menej ako 2-zvysuju mi uzivanie warfarinu- uz teraz beriem 2 a pol tabletky na den ( 12,5mg)

anikka
11. říj 2010

ahojte, mozem sa pridat do vasej temy? Toto sa tu necita lahko ake mame vsetky problemy. Mne tiez zistili vrodenu trombofiliu, som v 9tt+3 a odkedy viem ze som tehotna picham si kazde rano Fraxiparin. Od 6tt som doma na PN pretoze som zacala krvacat. Babo je v poriadku, nemam ani hematom, dokonca sa uz par dni citim velmi dobre ale min. do 12tt mam zostat doma. Najhorsie je ze by som rada isla do prace, medzi ludi ale bojim sa ze by sa mohlo nieco stat. Ale to vlastne nemame nikdy istotu ze uz je vseko ok.....

pindruzka
11. říj 2010

@adky to ja bych taky neveděla, ale když se mi to stalo, tak nas pak vyšetřili celou rodinu a tim se zjistilo, od koho to dědíme. vás takhle nevyšetřovali???

adky
11. říj 2010

@pindruzka u nas je to asi ine,vysetrili len moje 3 sestry a ani jedna to nezdedila-len ja....nikoho ineho nevysetrovali

pindruzka
11. říj 2010

@adky no tak to mely stesti, moje segra to zdedila taky, u nas prave vysetrili sestru a rodice a pak všechny tatkovy sourozence a pokud to zdedili, tak i jejich deti

nektarine
11. říj 2010

Tak je to MS, to co mě trápí. Takže to mám totálně rozhozené ☹ 21dnů. Přitom jsem vždy byla zvyklá na 28, i bez HA mi MS chodila jak hodinky. No nevadí, tak snad příští měsíc...

majjka24
11. říj 2010

@nektarine ten test si určitě nechám udělat. Máme v rodině problémy se žilama, ale všechny mají děti bez problémů.(tetky, mamka, babičky...)jinak já nic - teda zatím jsem s ničím neměla problém mimo toho zamlklého těhu.....Uvidíme no......snad to nebude takové zlé.Budeme doufat.

majjka24
11. říj 2010

@nektarine jo a ještě, prosím tě kdo posílá na ten test ???

cukor
11. říj 2010

@majjka24 ....gynekolog by ta mal poslat na hematologiu.

majjka24
11. říj 2010

@cukor fajn, kuju, se mu připomenu 🙂

nektarine
12. říj 2010

@majjka24 JO, jak píše cukor. Gynekolog nebo i obvoďák by mohl.

majjka24
12. říj 2010

@nektarine no já uvidím co na ten můj Dr. a když tak skočím za obvodem 🙂 Jak dlouho trvájí ty výsledky??? A před otěhu bere se taky něco?? A měli jste problém otěhu??

kaciatko81
12. říj 2010

@majjka24 mna posielal internista... a budem mat lieky od zaciatku stimulacie... kamoska hned ako mala pozitivny test, tak si zacala pichat injekcie...

nektarine
12. říj 2010

@majjka24 Mě vzali myslím 3 velký ampule krve a na výsledky jsem měla čekat 3 týdny, ale já jsem to nevydržela a po 2 týdnech jsem tam volala, jestli to už náhodou nemají. A měli. Mám Leidenskou mutaci. Hned jakmile otěhotním (nebo spíš hned jak to zjistím...) mám dojít na gyn. a napíše mi žádanku prej přímo k primáři na hemato, a okamžitě dostanu injekce a budu píchat jak oteklá 🙂 Ale když jsem byla naposledy na hemato. tak mi taky říkali, že hned jak budu mít potvrzené těhotenství mám přijít, že žádanka by nebyla potřeba. Jinak my se snažíme teprve 3 týdny, a ještě těhotná nejsem. Doufám ale, že nebudeme mít žádné větší problémy s otěhotněním. Protože napoprvé jsem otěhotněla hrozně rychle a ani jsme to neplánovali.

majjka24
12. říj 2010

@nektarine aha, moc díky za info. Já jsem taky byla těhu "náhodou", ale byli jsem moooc rádi, Jdeme v pondělí na genetiku, tak jsem zvědavá. K mému Dr. jdu až 1.11. to rozhodně nebudu čekat do té doby a z genetika si za ním zkáknu, ať mám všechno co nejdřív. Sice se o mimčo nebudem pokoušet hned, až tak po novém roce ,ale ráda bych to měla už všechno za sebou. Vadí mi ta nejistota - co a jak......Sice díky tady Vám a tady koníky už zhruba vím co mě čeká, ale i tak.....A u té leidenské mutace se dá donosit a porodit zdravé mimi,??Jako když si pícháš a hlídají tě. A jak tobě to zjistili??

sjuzocka
12. říj 2010

Ahojte, picham si fraxiparine, coskoro ma caka porod a dr. vravel ze to asi budeme musiet naplanovat, lebo ja chcem epiduralku. to asi znamena ze mi porod vyvolaju? kedy sa zvykne vyvolavat? zvykne sa to robit skor (trebars v 38.tt, nie v 40.tt) ?

fiallinka
12. říj 2010

@majjka24 to víš, že dá, vůbec o tom nepochybuj, má ji totiž 5 - 7% populace 🙂 a naprostá většina neví, že ji má a žádné problémy nemá... a kdo problémy má, tak tam se to dá právě těmi injekcemi dát do normálu - neříkám, že 100%, ale prostě je potřeba o tom vědět a pak už to není taková hrůza...

nektarine
12. říj 2010

@majjka24 JO, dá, jen se o tom musí vědět. A umě se to nevědělo. Zjistili mi to potom, co jsem porodila mrtvné miminko v 38tt, přirozeným porodem. Kdybych začala rodit třeba jen o den dřív, byl by tady náš malej s náma. A nezjistili by jsme nic. V pupečníku se vytvořila sraženina, takže mu nešel kyslík a živiny, k tomu ty mnohačetné infarkty placenty, takže byla špatně prokrvovaná. Ta Leidenská mutace vlastně znamená vrozená dispozice k vysokému srážení krve. A já jsem ji zědila od mojí mamky a uní se to zjistilo až teď, když šla na vyšetření kvůli mě. Nikdy jsem s tím neměla vůbec žádnej problém a ani teď nemám a provděpodobně ani nikdy mít nebudu, ale v těhotenstí prostě ta krev jakoby reaguje jinak, mino jiné vlivem hormonálních změn. A proto se to všechno stalo. To je to, co ti psala fillinka, je to strašné, ale kdyby se ti to stalo ještě později, třeba jako mě, bylo by to pro tebe ještě horší. Já jsem celá šťastná jela s manželem do porodnice, doma všechno nachystané... a najednou mi řekli, že je neše dítě mrtvé...

majjka24
12. říj 2010

@nektarine To je mi moc líto.Jsem z toho normálně v šoku v 38tt, .nevím co na to napsat....( a to se mi stává málo kdy)Já bych se z toho asik zhroutila, nevím ..... je to šílené a nespravedlivé 😠 Jsme si s manžou právě říkaly, že radši, že se to stalo teď než později.....

nektarine
12. říj 2010

@majjka24 nojo, nedá se to změnit, takže nám nezbývá nic jiného než se s tím naučit žít. A jak se říká, naděje umírá poslední, tak se teď snažíme o další dítě. Ale na Patrička nikdy nezapomeneme...

majjka24
12. říj 2010

@nektarine taky Patriček??? U nás je to to stejné, sice byl úplně malinký, ale BYL, byl to náš syn. Dneska je to přesně měsíc, co jsem se dozvěděla tu hroznou zprávu 😢 😢 😢

sjuzocka
12. říj 2010

baby vy ste ma normalne vystrasili :( je mi hrozne luto co sa vam stalo... ja co mam prveho synceka vobec som to nevedela a krasne tehu, este som aj prenasala, je tu medzi nami zivy zdravy, bez pichania injekcii. potom zrazu spontanny potrat (v skorom stadiu ale..). Doktor sa podujal zistit ci naaahodou.. a bolo to tam, pichame fraxiparine. myslela som ze to nejake 2 tyzdne pred porodom uz mozem vysadit ale dr. mi samozrejme nedovolil a uz aj vidim ze to ma zmysel... ach jaj :( aj ked ruky mam tak nehorazne dopichane..

fiallinka
12. říj 2010

@majjka24 u nás to byl Ondrášek, v 36. týdnu, v sobotu by měl dva roky...

@sjuzocka neboj, ale rozhodně to nevysazuj před porodem, to je fakt nejdůležitější...

@nektarine a tys tam jela s rozběhnutým porodem a předtím jsi nevnímala, že necítíš pohyby? Ondrášek mohl být mrtvý skoro den, ale já jsem to vůbec netušila - u těch dvojčat to nepoznáš...