Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

mirip
9. črc 2010

@slavkav ano je heterozygot sa kontroluje inak je to iná mutácia ako homozygot

slavkav
9. črc 2010

a ktora je zlozitejsia? to homozygot? ci to je jedno? pliaga ako pliaga? "sranda" ... rovnake cislo .. a predsa rozdiel. uf je to riadna veda ...

hiva
9. črc 2010

@slavkav ....ono uplne presne ma az tak neodbili...ked som hovorila s doktorkou po telefone, bola velmi mila a ochotna...potom mi dala uz len sestricku k telefonu, ze nech ma objedna, a ked sestricka zistila, ze nepatrim do ich obvodu, tak ma odbila ze k nim nepatrim a ze maju plno, ale ked som nastojcila, tak suhlasila, ze ma objedna, ale termin mi dala az o 3 mesiace....a to ma vtedy tak nastvalo, ze som isla nakoniec do inej ambulancie 😠 ... asi teda skusim zbehnut do toho centra este raz osobne, a skusim sa ich popytat, ze ako dalej....ale ta doktorka tam bola dost mladucka a moc som jej neverila... oni sa totiz v tej ambulancii prvotne orientuju na hemofiliu, co je vlastne presny opak trombofilie 😉....som rozmyslala, ze sa skusim znovu objednat k tej hematologicke, co som chcela na zaciatku, len sa bojim, ze ci ma nevyhodi s tym, ze patrim do Centra tak preco nejdem tam 😒 ...ach jaaj....kto sa ma v tom vsetkom vyznat 😠 ...a preco vsetko trva tak strasne dlho 😠

hiva
9. črc 2010

@mirip v podstate hlavny rozdiel je v tom, ze kazdy z genov sa sklada z dvoch casti - jeden od matky a jeden od otca....pokial si homozygot, zname ze obe casti su rovnake a teda obe su zmutovane....myslim, ze to je ta vaznejsie forma.....pri heterozygote je zmutovana iba jedna cast 😉

slavkav
9. črc 2010

@hiva - tak tam skus asi zavolat este raz ... ja som zo Senca, nahlasila som sa k nim pred rokom a zatial bolo vsetko ok. drzim palce, aby si si coskoro nasla skveleho hematologa, ktory ti urci liecbu s ktorou sa dockas babatka. 😉

slavkav
9. črc 2010

@hiva - to vysvetlenie asi patrilo mne 🙂

mirip
9. črc 2010

tak to neviem ale jedno viem ze pri homozygot sa bedú injekcie alebo lieky na riedenie krvi od 2. trimestra a pri heterozygot od začiatku alebo už pred otehotnením, ja aj teraz beriem hned ako som našla // a to som ani na gynde nebola lebo by ma hned poslal ne hematologiu a k nemu by som šla až neskor no uvidím snád bude všetko ok

slavkav
9. črc 2010

@mirip - ja som uz zabudla, ty mas ktoru tu mutaciu?

mirip
9. črc 2010

hetero

slavkav
9. črc 2010

a cislo?

hiva
9. črc 2010

@slavkav ...hej Slavka....patrilo tebe...nejak som sa uklikla 😀 😀 😀
asi si skusim este raz zavolat do toho centra a uvidim, co mi povedia....ked tak, skusim sa potom objednat k tej hematologicke 😉 ... tiez nie som z Blavy, takze si budem musiet najst nejaky argument, ako osalit sestricku ze preoc musim ist k nim 😀 😀 😀

mirip
9. črc 2010

tak to netuším ale čo mi dr pvedal že sú dve hormy lahšie a dve tažšie a ja mám tú lahšiu

cukor
9. črc 2010

@hiva ....nikto ta nemôže vyhodit,plátí slobodná volba lekára ,tak máš právo sa rozhodnut kam pôjdeš.a inak ked ostaneš tehu,tak aj tak musíš chodit na hematologiu.....proste nejakú mutáciu máš a rozhodne treba sledovat stav krvi a následne sa podla toho zariadit.mne hematologička v košiciach povedala,ze ked otehotniem mam okamzite príst a nemusím sa ani objednávat.

hiva
9. črc 2010

@cukor... dik za radu 😉....jasne, ze hned ako ostanem tehotna a nebudem musiet ist uz do roboty, moje prve kroky pojdu rovno na antolsku na hemato 🙂... snad ked tam pridem na rano a poviem ze som tehotna, tak ma snad nevyhodia len tak....aspon sa pozru na vysledky a maximalne ma objednaju na odbery inokedy 😀

inak nevies mi nahodou poradit, ako najlepsie uzivat vitaminy B6 a B12?...su ta no len injekcie alebo su aj v tabletkovej forme?...a su na predpis alebo volno predajne?

denisocka
9. črc 2010

@mirip to je hlupost.ja som heteroz.a beriem od 32.tt s prvym,a teraz kus skor. Pred som nebrala nic

hiva
9. črc 2010

tiez si myslim, ze nie j epravda, ze pri homo sa beru injekcie az od 2-trimestra a pri hetero od zaciatku....to je podla mna uplna blbost.....prave teraz som si poctivo preluskalaa celu tuto temu az od zaciatku.....a pokial spravne chapem, tak ak mas iba Mutaciu MTHFR - ta suvisi len so spracovanim kyseliny listovej a pri nej ti teda bohate staci iba uzvivat vitaminy, Listovku, B6 a B12.....ale zial, vacsina bab tu na fore ma este aj dalsie mutacie, ako Leiden a ine, a tie si vacsinou musia pichat injekcie 😉....ale pri MTHFR, ci homo alebo hetero suvisi iba s homocysteinom, noa co stacia vitaminy.....ale samozrejme je dobre mat pravidelnu kontrolu na hematologii a sledovat vysledky 😉 ....stravila som teraz 4 hodiny luskanim celej temy, a toto mi z toho vyslo 😀 ...takze ma to ukludnilo a idem sa zasobit vitaminmi....halvne tie B-cka....a hned ako budem tehu, naklusam k hematologicke 😅 😵

dilema
9. črc 2010

no ja mam len MHTFR A1298c heterozygot a okrem B6, B12 a listovky budem od zaciatku tehu pichat aj injekcie, kedze som po opakovanych potratoch a nic ine sa nezistilo.... su k tomu rozne nazory a co lekar to iny nazor, ale listovku aj B-cka som brala aj pri predchadzajucich dvoch tehu a nedopadli dobre, takze najblizsie skusim s tym fraxikom.... ta drzme si palce....

dilema
9. črc 2010

a este mozem doplnit listovku - tu co predpisuje lekar 2x1, B12 500mg 3x1 a B6 to neviem ako.... 🙂 B12 aj B6 kupis v lekarni...

cukor
9. črc 2010

@hiva ja som samostatne B6 a B 12 neuzívala.ale uz pred tehu som brala b-komplex a aj femibion.a k tomu teraz beriem aj acidum folikum 2x 10mg.

maova
9. črc 2010

A ještě na vás abych nezapomněla. Dneska mám zase po delší době konečně dobrý den, přišel nám dopis, že jsme schválení žadatelé 🙂, tak to musím všem říct, protože mám radost 😀

denisocka
9. črc 2010

Hiva drz sa.ak sa da,davaj si ac.folicum predpisovat aj ked u obvodaka,vijdu ta o 3/4 lacnejsie ako bez rp. Pyridoxin b6 stoji cca 0,80€ taky bielo zeleny od Generica, B12 injekcie do zadku ja som mala az 1000j.

cukruska1920
9. črc 2010

@mirip celkom to tak neni ze heterozygot od zaciatku tehu a homozygot az od druheho trimestra....ja som hetero a picham od 20tt 😉 to zalezi aj od inych faktorov

aknomis
9. črc 2010

ja som homozygot MTHFR C677T, teraz som v 24tt, mám za sebou jeden potrat pred rokom v 7tt ☹ a nepichám 😉 ... chodím na mesačné kontroly, teraz idem o dva týždne 😉

cukruska1920
9. črc 2010

@aknomis nemohla si ist 6.7? by sme sa tam stretli 🙂

aknomis
9. črc 2010

@cukruska1920 - 6.7.? to už bolo.. ja idem 21.7.

cukruska1920
9. črc 2010

no ved ja viem ze bolo....ja idem teraz az 4. augusta

joda
9. črc 2010

@maova Gratulujem sice som tu staro nova ale citala som vsetko co sa ti stalo.Prajem ti aby ste to dietatko dostali cim skor drzim palce

w_h
9. črc 2010

@fiallinka ja byla na amniocenteze, sice den pred pichnutim a asi den pred vysledkama docela nervy, ale jinak jsem rada, ze jsem ji podstoupila
tak drzim palce, at vam to dopadne dobre 🙂)

w_h
9. črc 2010

@maova ahoj, taky gratuluju a drzim palce, at je to co nejdriv a co nejmensi a nejhezci mimi, ktery vam bude delat jenom radost 🙂)

cukor
10. črc 2010

@maova ....teším sa spolu s tebou.......určite budeš fantastická mamina...tak držím palce,nech je to čo najskôr 😉